ΟΤΑΝ Η ΓΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ - the Day the Earth Stood Still

πως σας φανηκε η ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,185
Εκεί ψηλά.....









ΟΤΑΝ Η ΓΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ - the Day the Earth Stood Still








Παιζουν: Κιανου Ρηβς, Τζενιφερ Κονελι, Καθυ Μπειτς, Τζον Κλιζ,
Σκηνοθεσια : Σκοτ Ντερικσον
Διάρκεια : 100 λεπτά
Studio : 20th Century Fox
Γλώσσα : English, Czech, Polish, Turkish
Sound : Dolby Digital 5.1
Subtitles : Ελληνικά, English, Arabic, Croatian, Czech, Hebrew, Icelandic, Polish, Portuguese, Slovenian, Turkish









Ταινία που η ιστορία της βασίζεται στο διάσημο, πρωτότυπο τίτλο του 1951, The Day the Earth Stood Still, μόνο που η απειλή εξόντωσης της Γης δεν έρχεται πια από τα πυρηνικά όπλα, αλλά από το διαταραγμένο οικοσύστημα. Πολυαναμενόμενο, περιπετειώδες, επικό φιλμ με καταπληκτικά ειδικά εφέ,το οποίο, μέσα από το σασπένς και την αγωνία, δίνει ένα μοντέρνο οικολογικό μήνυμα: οι άνθρωποι χρειάζονται τη Γη για να υπάρχουν, όχι η Γη τους ανθρώπους.

Ο Κιάνου Ριβς, στον πρωταγωνιστικό ρόλο, ερμηνεύει έναν επισκέπτη από το Σύμπαν που η παρουσία του στη Γη δημιουργεί αναστάτωση, απορίες και συζητήσεις. Επιστήμονες και πολιτικοί προσπαθούν να ερμηνεύσουν το μυστήριο της επίσκεψής του, μια μητέρα με τον γιο της καταλαβαίνουν ότι ήρθε για να δώσει το μάθημα στους ανθρώπους πως η Γη δεν μπορεί να ζήσει μαζί τους και πως για να ζήσει πρέπει οι άνθρωποι να εξαφανιστούν?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Μπιμουβια του κερατα.

Το BD με πολύ καλή εικόνα και εκπληκτικό ήχο.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: ΟΤΑΝ Η ΓΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ - the Day the Earth Stood Still

Μπιμουβια του κερατα.

Το BD με πολύ καλή εικόνα και εκπληκτικό ήχο.

Λατρεύω τα B-Movie και ενώ είχα ακούσει τα χειρότερα τελικά κατέβηκε ευχάριστα. Αν δεν το πάρεις σοβαρά και εφοδιαστείς με πατατάκια κ.λ.π. θα περάσεις ευχάριστα.

Υ.Γ. Η Jenifer Connely είναι πάντα κουκλάρα πάντως.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Οτι περιμενα, ελαβα.. Ενα ευχαριστο διωρο απο μια "τιμια" ταινιουλα (παρεπιπτοντως καθολου B-movie ως παραγωγη)..
Η εικονα και ο ηχος του ΒluRay ΤΑ ΣΠΑΝΕ! Απο τα καλυτερα transfer που εχω δει/ακουσει!
Ο Κιανου οντως ειναι ουφο! :p
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
... περιπετειώδες, επικό φιλμ με καταπληκτικά ειδικά εφέ,το οποίο, μέσα από το σασπένς και την αγωνία...

:flipout: :flipout: :flipout:

B- movie σε όλα του, αλλά με μεγάλο budget...
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
B-movie με μεγάλο budget είναι σχήμα οξύμωρο, για το οποίο όμως ουδόλως φταίνε οι προλαλήσαντες. Ας όψονται κάποιοι κύριοι εκέι κάτω στο L.A. που τους ενδιαφέρει περισσότερο να βγάλει η ταινία τα λεφτά της το πρώτο Σαββατοκύριακο (και ας πατώσει μετά), παρά να κατασκευάσουν ένα έργο τέχνης.
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Γενικά είμαι εναντίον των remake.
Το να κάνεις όμως remake μία τέτοια ταινία, σημαίνει ανοησία που ξεπερνά κάθε όριο!
Είναι σα να ξαναχτίζουμε τον Παρθενώνα με μοντέρνα υλικά.
Το κτίριο που θα βγει, είτε είναι καλό είτε κακό, δεν θα είναι Παρθενώνας. Το πιο πιθανό είναι να βγει ένα καρακιτσαριό.
Για να εκτιμήσουμε μια παλιά ταινία θα πρέπει νοερά να μεταφερθούμε στην εποχή που γυρίστηκε και να μελετήσουμε τους προβληματισμούς της τότε σκεπτόμενης κοινωνίας.
Ο κύριος προβληματισμός τότε ήταν ο ανεξέλεγκτος ανταγωνισμός στους εξοπλισμούς και η εκ του διαστήματος επέμβαση των εξωγήινων.
Αν έχετε πάντως όρεξη να δείτε το αυθεντικό έργο του 1951, έχω κάνει τους υπότιτλους και θα τους βρείτε εδώ
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Gort! Klaatu barada nikto! :flipout:

Η αυθεντική ανήκει στις παλιές, καλές, αγαπημένες μου, την καινούρια εκδοχή δεν την έχω δει ακόμα...
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Gort! Klaatu barada nikto! :flipout:

Η αυθεντική ανήκει στις παλιές, καλές, αγαπημένες μου, την καινούρια εκδοχή δεν την έχω δει ακόμα...
Όχι μόνο δεν πρόκειται να δω την καινούργια, αλλά ούτε κριτική δεν έχω διάθεση να διαβάσω γι αυτή.
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Re: Απάντηση: ΟΤΑΝ Η ΓΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ - the Day the Earth Stood Still

Οτι περιμενα, ελαβα.. Ενα ευχαριστο διωρο απο μια "τιμια" ταινιουλα (παρεπιπτοντως καθολου B-movie ως παραγωγη)..
Η εικονα και ο ηχος του ΒluRay ΤΑ ΣΠΑΝΕ! Απο τα καλυτερα transfer που εχω δει/ακουσει!
Ο Κιανου οντως ειναι ουφο! :p

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου :a0210: