Στάθμη ακρόασης.

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Για πείτε μου παλληκάρια σε τι στάθμες σας αρέσει να ακούτε στις ταινίες;

Ενώ σε μουσική το ποτενσιόμετρο είναι συνήθως κοντά στα 3/4 στις ταινίες σπάνια περνάω το 1/4.

Με λίγα λόγια ακούω σε υπερβολικά χαμηλές εντάσεις στις ταινίες.
 
Για πείτε μου παλληκάρια σε τι στάθμες σας αρέσει να ακούτε στις ταινίες;

Ενώ σε μουσική το ποτενσιόμετρο είναι συνήθως κοντά στα 3/4 στις ταινίες σπάνια περνάω το 1/4.

Με λίγα λόγια ακούω σε υπερβολικά χαμηλές εντάσεις στις ταινίες.

Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον εαν μας έλεγες ποιός είναι ο λόγος που σου αρέσει να ακούς σε υπερβολικά χαμηλές εντάσεις.Μιλάμε πάντα γιά ότι μας αρέσει και όχι γιά ότι αναγκαζόμαστε να επιλέξουμε.
Προσωπικά ,μου αρέσει να ακούω σε εντάσεις τέτοιες κατά τις οποίες υπάρχει μιά σχετική αναλογία στο τι μεγέθη οπτικά απο το πανί φτάνουν στα μάτια μου και στο τι μεγέθη ακουστικά φτάνουν στα αυτιά μου.
Επίσης η θέση του ποντισιόμετρου, δεν είναι βαθμός ένδειξης δύναμης ίδιος σε όλους τους ενισχυτές.Γιά πράδειγμα εσύ μπορεί να είσαι στα 3/4 όπως λες στις ταινίες και την ίδια ένταση να πατυχαίνει κάποιος άλλος στα 2/4.Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, κυριότερος απο τους οποίους είναι τα ηχεία μας, αλά και ο χώρος.
Φαντάσου λοιπόν σε κάποιο χώρο με 4 μέτρα οθόνη να ακούς πάρα πολύ χαμηλά, η σε μιά οθόνη 1 μέτρου να ακούς υπερβολικά δυνατά....δεν θα είναι κάπως περίεργο το συνολικό οπτικοακουστικό αποτέλεσμα;...δεν θα υπάρχει απίστευτη δυσαναλογία μεταξύ εικόνας και ήχου;
 
Last edited:

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Σε μουσικο προγραμμα στο αμιγως δικαναλο συστημα το πολυ μεχρι τη μεση.

Σε ταινιες με τα min/max του πολυκαναλου ενισχυτη να ειναι -80/+20 συνηθως ακουω στο -20...

Βεβαια εδω θα πρεπει να μπει σαν παραμετρος και ο χωρος μας...νομιζω-bye-

Να προσθεσω επισης οτι οπως πολυ σωστα ειπε παραπανω ο Γιαννης ...παιζουν ρολο τα ηχεια & τα ενισχυτικα.
 
Last edited:

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Να συμπληρώσω οτι στο χώρο μου επικρατεί απόλυτη ησυχία.

Τόσο ώστε αν ξεχάσω τον εξωτερικό μου δίσκο των 2.5" συνδεδεμένο στο htpc να ακούγεται ενοχλητικά.

Και για να λύσω την απορία σας η μεγάλη ένταση του ήχου στις ταινίες με κουράζει.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Δεν ξέρω αν φταίει οτι είμαι συνήθως κουρασμένος όταν αράζω για ταινία γιατί και μουσική κουρασμένος ακούω αλλά δεν με ενοχλεί η ένταση.
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Μην μπερδεύετε την θέση του ποτενσιομέτρου έντασης με την τελική μέγιστη
ένταση ήχου που φτάνει στα αυτιά μας. Τα πάντα έχουν να κάνουν με την
έξοδο που δίνει η κάθε πηγή και με την στάθμη που είναι γραμμένη η ηχητική
μπάντα στο εκάστοτε δισκάκι CD/DVD/BRdisc. Προσωπικά δεν κοιτάω ποτέ σε
τι θέση βρίσκεται το volume είτε σε ταινίες είτε σε ακρόαση μουσικής, κοιτάω
το Βαττόμετρο στις εξόδους των ενισχυτών!!!!
 

vasilisnt

Established Member
21 July 2007
294
Αθήνα
Re: Απάντηση: Στάθμη ακρόασης.

Μην μπερδεύετε την θέση του ποτενσιομέτρου έντασης με την τελική μέγιστη
ένταση ήχου που φτάνει στα αυτιά μας. Τα πάντα έχουν να κάνουν με την
έξοδο που δίνει η κάθε πηγή και με την στάθμη που είναι γραμμένη η ηχητική
μπάντα στο εκάστοτε δισκάκι CD/DVD/BRdisc. Προσωπικά δεν κοιτάω ποτέ σε
τι θέση βρίσκεται το volume είτε σε ταινίες είτε σε ακρόαση μουσικής, κοιτάω
το Βαττόμετρο στις εξόδους των ενισχυτών!!!!

βαττομετρο? που το βρισκουμε ενα τετοιο ?
 
Εγω γνωρίζω κάπους ενισχυτές, κυρίως δικάναλους όπως της Macintosh που στην πρόσοψη διαθέτουν βελόνες ένδειξης των βάττ,που πράγματι είναι πολύ χρήσιμο.....γιά βατόμετρο δεν γνωρίζω,αλά και πάλι κάθε φορά θα κάθεσαι να μετράς με βατόμετρο..(εαν είναι ξεχωριστό όργανο..)σε τι στάθμες παίζεις;
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Εγω γνωρίζω κάπους ενισχυτές, κυρίως δικάναλους όπως της Macintosh που στην πρόσοψη διαθέτουν βελόνες ένδειξης των βάττ,που πράγματι είναι πολύ χρήσιμο.....γιά βατόμετρο δεν γνωρίζω,αλά και πάλι κάθε φορά θα κάθεσαι να μετράς με βατόμετρο..(εαν είναι ξεχωριστό όργανο..)σε τι στάθμες παίζεις;

Με τα υπάρχοντα ηχεία, το πολύ στα 50W peak με μέση στάθμη 10Wrms, είτε σε μουσική είτε σε ταινίες. Το βατόμετρο είναι μόνιμα συνδεδεμένο στις εξόδους των ενισχυτών και είναι ξεχωριστό όργανο. Αν δεν μπορείς να βρείς, είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις ένα!!!
 
Last edited:

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Μην μπερδεύετε την θέση του ποτενσιομέτρου έντασης με την τελική μέγιστη
ένταση ήχου που φτάνει στα αυτιά μας. Τα πάντα έχουν να κάνουν με την
έξοδο που δίνει η κάθε πηγή και με την στάθμη που είναι γραμμένη η ηχητική
μπάντα στο εκάστοτε δισκάκι CD/DVD/BRdisc.

Σωστά. Εγώ όταν ακούω μουσικά CDs στον Yamaha RXV-750 έτσι όπως τα γράφουν σήμερα οι δισκογραφικές εταιρίες (compressορας στο full, clippάρισμα και RMS level στον θεό) το volume βρίσκεται μεταξύ του -30dB έως -27,5dB το πολύ.

Αντίθετα όταν παρακολουθώ ταινία (στον ίδιο ενισχυτή και με την ίδια πηγή) το volume βρίσκεται από το -26dB έως ακόμα και στο -20dB. Αυτό συμβαίνει γιατί τα DVD δεν τα έχουν ξεσκίσει στην συμπίεση όπως κάνουν στα μουσικά CD. Κρατάνε το RMS level χαμηλά για να έχουν δυναμική περιοχή να την χρησιμοποιήσουν όταν χρειάζεται. Σε μία έκρηξη για παράδειγμα. Ετσι τα DVD παίζουν σημαντικά χαμηλότερα από τα σημερινά Audio CD και χρειάζεται να σηκώνεις περισσότερο το volume στον ενισχυτή για να πετύχεις την ίδια ένταση.
 

taurus65

AVClub Enthusiast
26 December 2007
870
Αθήνα
Μην ξεχναμε ομως φιλε Kohmst οτι στις ταινιες ξαφνικα μπορει να παιξουν 6,7 (και βαλε) ηχεια μαζι.Ετσι συνηθως σε θεασεις ταινιων η ενδειξη του ενισχυτη ειναι -26dB ενω στη μουσικη (2καναλα) συνηθως ειναι -18dB.
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Δεν μου λένε τίποτα αυτά τα -26dB ή τα -18dB, ειδικά αν δεν γνωρίζουμε πηγή
και στάθμη εγραφής στα εκάστοτε δισκάκια! Σε Βαττ να μας πείτε ή σε dBspl
από την θέση ακρόασης!
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Δεν μου λένε τίποτα αυτά τα -26dB ή τα -18dB, ειδικά αν δεν γνωρίζουμε πηγή
και στάθμη εγραφής στα εκάστοτε δισκάκια! Σε Βαττ να μας πείτε ή σε dBspl
από την θέση ακρόασης!

Σαφώς και δεν λένε τίποτα σαν απόλυτα νούμερα.... Το μόνο που λένε είναι μία σύγκριση μεταξύ της μέσης στάθμης των μουσικών CD και των DVD.

Οσον αφορά τα watts ο Yamaha δεν έχει τέτοια ένδειξη οπότε δεν γνωρίζω...

Στον Accuphase όμως που τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής και όχι για ταινίες οι βελόνες του σπάνια ξεπερνάνε τα 9 watts RMS σε φυσιολογικές συνθήκες ακρόασης μουσικής.
 

milmat

New member
18 June 2006
91
Σε χώρο 4*5μ, dedicated home cinema, τοιχοι μονωμένοι, υπόγειο, ο Pioneer 2011 παιζει στα -10 με -5db, με 7 ηχεία σειράς Focal Chorus. Ζώ σε μονοκατοικία. Βέβαια ο γιός μου σχολιάζει "ο μπαμπάς πάλι ταινίες με σεισμούς βλέπει", μιά και στο δωμάτιό του, 2 ορόφους πιό πάνω, το sub γίνεται "αισθητό" .
Οι περισσότεροι φίλοι μου πάντως, δεν αντέχουν αυτές τις στάθμες.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Απάντηση: Στάθμη ακρόασης.

Σε χώρο 4*5μ, dedicated home cinema, τοιχοι μονωμένοι, υπόγειο, ο Pioneer 2011 παιζει στα -10 με -5db, με 7 ηχεία σειράς Focal Chorus. Ζώ σε μονοκατοικία. Βέβαια ο γιός μου σχολιάζει "ο μπαμπάς πάλι ταινίες με σεισμούς βλέπει", μιά και στο δωμάτιό του, 2 ορόφους πιό πάνω, το sub γίνεται "αισθητό" .
Οι περισσότεροι φίλοι μου πάντως, δεν αντέχουν αυτές τις στάθμες.

Ενταξει τωρα, το sub αποτελει ξεχωριστο πραγμα και εχει να κανει και με τη ρυθμιση της δικης του σταθμης (που ειναι ανεξαρτητη απο τον ενισχυτη). Παντως σε ενιαιο χωρο (σαλονι) περιπου 60τμ (χωρος ακροασης περιπου 40τμ) με τον ιδιο πολυκαναλο (2011) οι σταθμες που λες παραπανω ... μου ακουγονται αρκετα δυνατα. Οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ καπου στο
-20 παιζω με μια πενταδα mission σειρας m7.
 
Με τα υπάρχοντα ηχεία, το πολύ στα 50W peak με μέση στάθμη 10Wrms, είτε σε μουσική είτε σε ταινίες. Το βατόμετρο είναι μόνιμα συνδεδεμένο στις εξόδους των ενισχυτών και είναι ξεχωριστό όργανο. Αν δεν μπορείς να βρείς, είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις ένα!!!
Στην περίπτωση ξεχωριστού τελικού, που και πως συνδέεται με τον τελικό;
 

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Re: Απάντηση: Στάθμη ακρόασης.

Δεν μου λένε τίποτα αυτά τα -26dB ή τα -18dB, ειδικά αν δεν γνωρίζουμε πηγή
και στάθμη εγραφής στα εκάστοτε δισκάκια! Σε Βαττ να μας πείτε ή σε dBspl
από την θέση ακρόασης!

Συμφωνώ και επαυξάνω .!!! Ετσι ακριβώς.
Κυρίως απο την θέση ακρόασης ,ευαισθησία σε db , εαν τα ηχεία είναι 4ομα η 8ομα , και ισχύς του τελικού -τελικών. Τα άλλα είναι άσχετα νούμερα που δεν υποδηλώνουν τίποτα απολύτως.Η θέση του ποτενσιομέτρου σε εναν ολοκληρωμένο τίποτα δεν λέει. Εκτός αν το manual αναφέρει volts rms σε αντίστοιχες θέσεις db του volume.