Ο Δρόμος με τα Δέντρα (Baumstrasse)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
baumstrassefrontsmallxl2.jpg


Βασίλης Μαντζούκης-Μάρθα Φριντζήλα
"Baumstrasse"
(Libra/2007)

Ο Καλαματιανός Βασίλης Μαντζούκης έχει σπουδάσει κλασική κιθάρα και ανώτερα θεωρητικά αλλά και ζωγραφική και σκηνογραφία. Πριν δύο ακριβώς χρόνια, μαζί με την Μάρθα Φριντζήλα, κυκλοφόρησε τον πρώτο του προσωπικό δίσκο, βαφτίζοντάς τον "Baumstrasse" που σημαίνει "δρόμος με δέντρα", βασισμένο σε μια μαγιά τραγουδιών που γράφτηκαν κυρίως για προσωπική χρήση. Με την προτροπή των κοντινών του ανθρώπων και με την συνδρομή της Μάρθας, που έγραψε και τους στίχους σε αρκετά από αυτά, προέκυψε αυτός ο "ετερόκλητος", όπως τον χαρακτηρίζει ο ίδιος ο Β.Μαντζούκης, δίσκος.
Πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση που πλαισιώνεται από μουσικούς που όλοι λίγο-πολύ "ανήκουν" στην ευρύτερη ομάδα που πρωταγωνιστεί ή συμμετέχει σε ότι έχει ενδιαφέρον στην ελληνική δισκογραφία τα τελευταία χρόνια. Έτσι, συναντάμε άπαντες του μουσικούς που απαρτίζουν τους Mode Plagal (Κλέων Αντωνίου, Θ.Ρέλλο, Α.Μαράτο, F.Mikuta), τον Αλέξη Αποστολάκη (τύμπανα), τον Φώτη Σιώτα (βιολί), τον Παντελή Στόικο (τρομπέτα), τον ίδιο τον Β.Μαντζούκη σε διάφορα όργανα (ακουστική / ηλεκτρική κιθάρα, μπάντζο, λαούτο, κρουστά, tapes, samples, φωνή) και άλλους. Η μουσική του άλμπουμ σχηματίζει ενα πολύχρωμο παζλ με κομμάτια από μπαλλάντες, παραδοσιακές φόρμες, τζαζ, ροκ και ότι άλλο τραβάει η ψυχή σας. Είναι αδύνατο να προσδιορίσεις ακριβώς και να περιγράψεις το δίσκο αυτό με ταμπέλες και είδη μουσικής. Ο καθαρά προσωπικός χαρακτήρας των συνθέσεων και η βιωματική τους καταγωγή είναι ο 'ομφάλιος λώρος' που ενώνει αυτά τα διαφορετικά κομμάτια και τα κάνει ομοιογενέστατο σύνολο. Αποτελείται από 13 τραγούδια (συν ένα που περιλαμβάνεται σαν bonus track). Μην ψάξετε για "ραδιοφωνικά" τραγούδια εδώ. Ξεχωρίζουν η "Καρδαμύλη" (που μου θύμησε αισθητικά έναν παλαιότερο εξαιρετικό δίσκο "Το ασήμι του μεσημεριού" του Μανώλη Γαλιάτσου με την Νίκη Ξυλούρη-χρήζει παρουσίασης), η μπαλλάντα-τσάμικο (!) "Απόψε", ο ηλεκτρισμένος "Κουτεντές", η διασκευή παραδοσιακού τραγουδιού "Καστελλόριζο", ο Χατζιδακικός (?) 'Ερωτευμένος" και το "Κλείνει ο τόπος" που κλείνει τυπικά και το άλμπουμ και φέρνει κάτι από Tricky.
Οι στίχοι είναι της Μάρθας (5), του Βασίλη Μαντζούκη (2), και μελοποιημένα ποιήματα των F.G. Lorca, P.Celan και Κ.Βραχνού.
Η Μάρθα Φριντζήλα, που έκανε φοβερή εντύπωση με τη συμμετοχή της στους Λαϊκεδέλικα του Θανάση Παπακωνσταντίνου, και όχι μόνο εκεί, παρουσιάζει τον καλύτερο ως τώρα ερμηνευτικό της εαυτό. Πότε λυρική, πότε θεατρική υπηρετεί πιστά τη μουσική και τον στίχο καταφέρνοντας πάντα να παρουσιάζει μια πληθωρική ερμηνεία. Το εξαιρετικό παίξιμο από τους μουσικούς και η ενδιαφέρουσα ενορχήστρωση ολοκληρώνουν το πακέτο. Μόνο που θέλει μερικές ευκαιρίες παραπάνω, δεν είναι δίσκος της μιας ακρόασης. Και η Ελληνική μουσική παραγωγή -αν μη τί άλλο-έχει έλλειψη από τέτοιους δίσκους που απαιτούν προσεκτική προσέγγιση.








 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Η Φριντζήλα είναι εξαιρετική Φωνή.
Την έχω δεί και σέ Live μέ τον Θανάση....
Θα τον ψάξω τον δίσκο.

Υ.Γ.
Σέ έπιασε οίστρος βλέπω.:grinning-smiley-043
Αμα ειχατε χάσει θα έγραφες γιά τόν Επιτάφιο.(Μέρα Μαγιού μού μίσεψες κ.λ.π.,κ.λ.π.).:flipout:
Tώρα θά γράψω εγώ.:guitarist:
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Η Φριντζήλα είναι εξαιρετική Φωνή.
Την έχω δεί και σέ Live μέ τον Θανάση....
Θα τον ψάξω τον δίσκο.

Υ.Γ.
Σέ έπιασε οίστρος βλέπω.:grinning-smiley-043
Αμα ειχατε χάσει θα έγραφες γιά τόν Επιτάφιο.(Μέρα Μαγιού μού μίσεψες κ.λ.π.,κ.λ.π.).:flipout:
Tώρα θά γράψω εγώ.:guitarist:

:flipout::flipout::flipout:

Άμα είχαμε χάσει θα κοιμόμουνα. Ούτε για τον Επιτάφιο... Μπορεί όμως και να άνοιγα νήμα για το γυναικείο Βόλλευ. Έχουμε κάτι κορίτσαρους εκεί...:eek:perator:

Ήθελα καιρό να γράψω για τα δισκάκια, αλλά λόγω φόρτου συνεχώς το ανέβαλλα... Ψαξ'το αυτό και αν δυσκολευτείς , εδώ είμαστε πάντα.-bye-
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
:flipout::flipout::flipout:

Άμα είχαμε χάσει θα κοιμόμουνα. Ούτε για τον Επιτάφιο... Μπορεί όμως και να άνοιγα νήμα για το γυναικείο Βόλλευ. Έχουμε κάτι κορίτσαρους εκεί...:eek:perator:

Ήθελα καιρό να γράψω για τα δισκάκια, αλλά λόγω φόρτου συνεχώς το ανέβαλλα... Ψαξ'το αυτό και αν δυσκολευτείς , εδώ είμαστε πάντα.-bye-

Πάντως μέ τούς Night on Earth δέν μετάνοιωσα και χάρις σέ σένα τούς πήρα χαμπάρι.:grandpa::grinning-smiley-043
Οπότε και αυτός εντάσσεται στά υπ´όψιν.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
H Μάρθα είναι καταπληκτική φωνή,
την πρωτοάκουσα με το Θανάση, την είδα και σε αρκετά λαιβ και μου άρεσε πολύ.
Στο "Διάφανο" δε μου άρεσε μόνο από ότι όσα δικά της άκουσα.

Μοιάζει καλή πρόταση, θα τον ακούσω και θα σου πώ -bye-
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Ηλία, ο "Διάφανος" ήταν γενικώς ναυάγιο...
Θα περιμένω την άποψή σου με ενδιαφέρον. -bye-
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Πάντως μέ τούς Night on Earth δέν μετάνοιωσα και χάρις σέ σένα τούς πήρα χαμπάρι.:grandpa::grinning-smiley-043
Οπότε και αυτός εντάσσεται στά υπ´όψιν.

Το άλμπουμ των Night On earth ήταν ο δίσκος της χρονιάς εν Ελλάδι, για μένα. Το Βaumstrasse έτυχε να το ακούσω σχεδόν ταυτόχρονα με τους Ν.Ο.Ε και παρ'ότι εντελώς διαφορετικό, τα έχω "παντρέψει" κατά κάποιο τρόπο στην συνείδησή μου και, συνήθως, αν βάλω να ακούσω το ένα, θα ανατρέξω και στο άλλο αμέσως μετά.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,799
Αθήνα-Κέντρο
Η Φριντζήλα είναι εξαιρετική Φωνή.
Την έχω δεί και σέ Live μέ τον Θανάση....
Θα τον ψάξω τον δίσκο.

Υ.Γ.
Σέ έπιασε οίστρος βλέπω.:grinning-smiley-043
Αμα ειχατε χάσει θα έγραφες γιά τόν Επιτάφιο.(Μέρα Μαγιού μού μίσεψες κ.λ.π.,κ.λ.π.).:flipout:
Tώρα θά γράψω εγώ.:guitarist:

Μπα..
Εχω αρχίσει εγώ ήδη..:antlers:

Μάριε μπράβο για την παρουσίαση.
Καιρός να στραφούμε και στην Ελληνική Μουσική.(να το πείς και στον Κώστα αυτό !!!:flipout:)
Προσωπικά το έχω κάνει ήδη.
Εξ ού και το αφιέρωμα στον Επιτάφιο που το τελειώνω..

Το παραπάνω θα το ψάξω ενδελεχώς.:grinning-smiley-043
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Ο Δρόμος με τα Δέντρα (Baumstrasse)

Καιρός να στραφούμε και στην Ελληνική Μουσική.(να το πείς και στον Κώστα αυτό !!!:flipout:)

O Aγγελάκας. Καλός.
Και ο Τσαμπρόπουλος. Πολύ Καλός.
Αλλοι...δυστυχώς...Δεν...:nounder:
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Μπραβο βρε Μ α ρ ι ε ...

η Μαρθα ειναι το ελληνικο τραγουδι !!!

τα λεει με την Λενα Πλατωνος αυτες τις ημερες .


.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
...έχω πρόβλημα και με το μπουζούκι εγώ: κάτι στον ήχο του ρε παιδιά...σύφιλη παθαίνω...sorry :icon15:

Δεν πειράζει, κανείς δεν είναι τέλειος -bye-

Φαντάζομαι κάτι σου χει μείνει από παλιά, την εποχή της "Ζιγκουάλας" ....

Πάντως είναι ωραίο όργανο υπο προυποθέσεις, δώσ´του μερικές ευκαιρίες.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Ο Δρόμος με τα Δέντρα (Baumstrasse)

Η Λένα Πλάτωνος είναι ελληνόφωνο τραγούδι.
Σε καμία περίπτωση Δεν είναι ελληνικό τραγούδι.


και ποιος ειπε για την Λενα Πλατωνος ?

για την Μαρθα δεν γραφω ?

-bye-


Μπραβο βρε Μ α ρ ι ε ...

η Μαρθα ειναι το ελληνικο τραγουδι !!!

τα λεει με την Λενα Πλατωνος αυτες τις ημερες .
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Ο Δρόμος με τα Δέντρα (Baumstrasse)

και ποιος ειπε για την Λενα Πλατωνος ?

εσύ την ανέφερες και εγώ πήρα την πάσα.
Η Πλάτωνος είναι Δημιουργός. Και έχει στο ενεργητικό της τουλάχιστον δύο εξαιρετικούς, κατά τη γνώμη μου, δίσκους: το 'Σαμποτάζ' και τον 'Καρυωτάκη'.
Χώρια η δουλειά της στη Λιλιπούπολη.
 
17 June 2006
14,350
...και καμία τραγουδίστρια δεν είναι το ελληνικό τραγούδι.
το ελληνικό τραγούδι είναι υπόθεση αυτών που το δημιουργούν.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Βρε τι γεράματα , το αυτί δε γερνάει,
μόνο εμπειρίες γεμίζει αλλά γήρας όχι.

Το μόνο που θέλει είναι να το "καθαρίζουμε" από θεωρίες, προκαταλήψεις κτλ...