Οπτικη ινα 20m.Απωλειες?

johnny17

New member
5 December 2006
29
Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα να ρωτησω αν ενωσω 2 δεκαμετρες οπτικες ινες τι απωλειες θα εχω ηχητικα με βαση το αν τις ααντιλαμβανεται το ανθρωπινο αυτι.Θελω να ενωσω pc με ενισχυτη και η αποσταση ειναι λιγο μεγαλη βλεπετε..
 
Κανονικά γιά μεγάλες αποστάσεις προείνεται η coaxcal σύνδεση.Ακουστικά και σε σχέση με την οπτική σύνδεση δεν πρόκειται να ακούσεις διαφορές.
Τώρα σε αυτό που ρωτάς έχω δοκιμάσει μέχρι τα 15 περίπου μέτρα με ενδιάμεση μούφα σύνδεσης χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε στα 20 μέτρα.Απλά πρόεξε τις τσακίσεις σε γωνίες.Πάντως εαν μπορείς πήγαινε γιά coaxial....θα σου έρθει και ποιό οικονομικά.
 

Blinky

AVClub Enthusiast
2 October 2006
814
ειχα την εντυπωση οτι για μεγαλες αποστασεις η οπτικη ενδεικνυται....και οτι λογω τους τροπου λειτουργιας της δεν επηρεαζεται ιδιαιτερα με το μηκος ακριβως γι'αυτο...

Παντως ΑΝ παιξει γεγονος ειναι οτι δε θα εχεις καμια διαφορα σοτν ηχο....η θα παιξει αριστα η δε θα παιξει καν....ψηφιακο σημα ειναι...
 
Last edited by a moderator:
Απάντηση: Re: Οπτικη ινα 20m.Απωλειες?

ειχα την εντυπωση οτι για μεγαλες αποστασεις η οπτικη ενδεικνυται....και οτι λογω τους τροπου λειτουργιας της δεν επηρεαζεται ιδιαιτερα με το μηκος ακριβως γι'αυτο...

Παντως ΑΝ παιξει γεγονος ειναι οτι δε θα εχεις καμια διαφορα σοτν ηχο....η θα παιξει αριστα η δε θα παιξει καν....ψηφιακο σημα ειναι...

Θεωρητικά έχεις δίκιο,μιά που το'χουμε ξαναπεί,ότι σε μεγάλες αποστάσεις η οπτική έχει καλύτερη συμπεριφορά.Μιλάμε όμως γιά πολλά μέτρα.Με τα σημερινά δεδομένα τα 20 μέτρα δεν είναι πολλά,άσε που σε κάποιες δοκιμές παλαιώτερα που είχα κάνει σε 15 περίπου μέτρα,είχα την εντύπωση ότι η coaxical μου πήγαινε καλύτερα στα αυτιά απο ότι η οπτική.Πάντως και οι δύο περιπτώσεις έπαιξαν πολύ καλά και μάλιστα με καλώδια όχι ιδιαίτερα υψηλής αξίας.
 

johnny17

New member
5 December 2006
29
Η επεμβαση ειχε επιτυχια 100% με ενα καλωδιο clicktronic αξιας 30ευρω.Κλειδωνει κανονικα σε dolby digital.Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια
 
Απάντηση: Re: Οπτικη ινα 20m.Απωλειες?

Η επεμβαση ειχε επιτυχια 100% με ενα καλωδιο clicktronic αξιας 30ευρω.Κλειδωνει κανονικα σε dolby digital.Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια

οκ....είδες που όλα πήγαν τελικά καλά;-bye-