Australia

Ποια η γνώμη σας για την ταινία ?


  • Total voters
    49

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,198
Εκεί ψηλά.....
Australia.jpg

Poster-EN



Σκηνοθεσία: Μπαζ Λουρμαν

Παίζουν: Νικολ Κιντμαν, Χιου Τζακμαν, Ντέιβιντ Γουενχαμ , Μπραιαν Μπραουν , Μπραντον Γουολτερς,

Διάρκεια: 170 λεπτά

Imdb






Επική, ρομαντική περιπέτεια από τον πιο ευφάνταστο σύγχρονο σκηνοθέτη Μπαζ Λούρμαν, δημιουργό των Moulin Rouge
και Romeo + Juliet.Ένα μεγαλειώδες θέαμα, που συνδυάζει τον έρωτα, την περιπέτεια και το δράμα, με πρωταγωνιστές
την λαμπερή Νικόλ Κίντμαν και τον γοητευτικό Χιου Τζάκμαν.

"Η ιστορία μας ταξιδεύει στη βόρεια Αυστραλία του Β Παγκοσμίου Πολέμου, όταν μια όμορφη Αγγλίδα αριστοκράτισσα
κληρονομεί ένα αχανές ράντζο. Ντόπιοι μεγαλοκτηνοτρόφοι διεκδικούν τη γη που της ανήκει, ενώ εκείνη συμμαχεί με
έναν σκληροτράχηλο και πεπειραμένο κτηνοτρόφο για να οδηγήσουν πάνω από 2.000 ζωντανά στις απέραντες εκτάσεις
της πιο απομακρυσμένης γης. Εκεί έρχονται αντιμέτωποι με τον βομβαρδισμό του Ντάργουιν από τις ιαπωνικές δυνάμεις,
που είχαν επιτεθεί στο Περλ Χάρμπορ λίγους μήνες νωρίτερα."







 
Last edited by a moderator:

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Μια μπούρδα και μισή!
Σαν παράγωγη θεαματική, από χαρακτήρες και υπόθεση όμως.....Άστα να πάνε!
Κρίμα τα λεφτά που έδωσαν οι παραγωγοί.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Επικο φεσι....
Ο νεαρος αβοριγινος εχει το χρυσο βατομουρο απο εμενα για την ερμηνεια του..
Η εικονα παντως του BR ηταν απιστευτη..
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Εγώ έβαλα μέτρια, μιας και έχει λαμπερούς πρωταγωνιστές ακριβή και προσεγμένη παραγωγή και ωραίες εικόνες.

Απλά δεν γυρίζονται κάθε μέρα Gone with the wind.....Ανύπαρκτο σενάριο, απορώ αν τα διαβάζουν πριν τα εγκρίνουν για παραγωγή.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,808
Αθήνα
Δεν μου άρεσε καθόλου, ας όψεται η γυναίκα μου. Επίσης θα ήθελα να προσθέσω οτι η εικόνα ήταν πολύ καλή (την είδα σε bluray) αλλά τα σκηνικά μου άφησαν μια αίσθηση ψεύτικου. Είτε ήταν η έρημος ή το λιμάνι του Darwin σαν φόντο, δεν κολλούσε καλά.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,808
Αθήνα
ειδα 15 λεπτα σε BD ωραιο το BD .....
η ταινια ....

ασε παμε στην επομενη


.

Το κακό ξεκίνησε προχθές όταν η γυναίκα μου μου ζήτησε και είδαμε το "sex and the city". Ωραίο bluray, ταινία μάπα. Τι να κάνω που την αγαπώ πολύ. Τώρα για να έρθω στα ίσα μου θέλω 3 Αγγελόπουλους, 2 Ταρκόφσκι και όλο το star trek!!!!
 

mixapapai

Senior Member
5 May 2008
368
Αθήνα
Συμπαθητική ρομαντική ιστοριούλα, γυρισμένη με γρήγορες εναλλαγές σκηνών και ωραία τοπία.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,825
Μεσευρώπη
Το κακό ξεκίνησε προχθές όταν η γυναίκα μου μου ζήτησε και είδαμε το "sex and the city". Ωραίο bluray, ταινία μάπα. Τι να κάνω που την αγαπώ πολύ. Τώρα για να έρθω στα ίσα μου θέλω 3 Αγγελόπουλους, 2 Ταρκόφσκι και όλο το star trek!!!!



Φοβερός συνδυασμός!:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

s.l.

Established Member
15 November 2006
150
Γλυκαναλατο σεναριο γλυκαναλατη μουσικη ( εκνευριστικα επαναλαμβανομενη..)
Κατα τα αλλα, καλογυρισμενη υπερπαραγωγη με ωραιοτατες εικονες
Την συνιστω.
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
εμένα μου άρεσε πολύ.. καταπληκτική φωτογραφία και τοπία.
Η δε Νικόλ όλα τα λεφτά, η αδυναμία μου :)
 

aime

Senior Member
14 April 2007
595
Paris
Τι αηδία! 2 ώρες και 45 λεπτά για να

α) πάει τα βουβάλια στο Ντάργουιν (το πέρασμα της ερήμου ολίγον Λώρενς!)

β) να παρθεί με τον όμορφο

γ) ο όμορφος να σώσει τα παιδάκια!

90 λεπτά θα ήταν υπεραρκετά. Αυτή η φλυαρία την έκανε την ταινία χειρότερη. Πήγε να βγεί επική! Οι κοπέλες που είδαν την ταινία σχολίαζαν για τον γκόμενο... Απο το λαιμό και κάτω πολύ καλός! Απο το λαιμό και πάνω... καλά που υπάρχει η υψηλή ευκρίνεια και διακρίνουμε τις ρυτίδες καλύτερα!