LG LH4000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

dimitris.40

Established Member
Καλησπέρα σε ολους τους συνφορμήτες.Μόλις χτες βραδυ παρέλαβα την νέα μου τηλεόραση LGLH 4000 47" κ την έβαλα σε λειτουργεία για να δω αν πραγματικά ανταποκρίνεται σε όλα οσα υπόσχεται.Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολύ καλες οκιμάστηκε κ με τηλεοπτικό σήμα απο τα δικά μας απαράδκτ επίγεια καναλια αλλά την δοκίμασα κ με δορυφορικό σήμα σε καποια καναλια που εκπεμπουν ψηφιακά κ με 'ηχο mpeg4.H παραπάνω τηλεόραση ειναι πάρα πολυ καλη εχει φοβερή ανάλυση ειδικα στα ψηφιακά κανάλια του εξωτερικού πολύ καλο ήχο προσφέρει αρκετά καλουδια κ γενικα είναι μια πάρα πολυ καλη τηλεόραση για τα χρήματα που θέλει καποιος να επενδυσει.Το μόνο που δεν ξερω ειναι αν υπάρχουν κάποιες ιδιαίτερες ρυθμίσεις οσο αναφορα την ποιότητα της εικόνας κ του ήχου.Την συστήνω ανεπυφύλακτα σε κάποιον που θα θελήση να την αποκτήσει.-bye-
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,707
Αθήνα
Re: LG LH4000

Μεγειά και από μένα.

Κάνε τη δοκιμή που λέει ο Yperion γιατί είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει πολλούς, αν μπορείς.

Στο μενού της μπορείς να βρεις έναν οδηγό για τη ρύθμιση της εικόνας, ο οποίος είναι πολύ καλός κατά τη γνώμη μου μια και πρόκειται για οδηγό ρυθμίσεων κατά ISF.

-bye-
 

dimitris.40

Established Member
Re: LG LH4000

Ευχαριστώ πολυ σε όλους.Μόλις αγοράσω ενα BLUERAY το πρώτο που θα κάνω θα ειναι αυτο.Προς το παρων πειραματίζομαι με τις ρυθμίσεις που προσφέρι η τηλεόραση στα χρώματα ρυθμίσεις φωτεινότητας κλπ.Υπάρχουν πολλές ρυθμίσεις που προτείνει η παραπάνω τηλεόραση αλλα δεν με ικανοποιουν κ ψάχνω μήπως βρώ κάποιες αλλες ρυθμίσεις που να αποδίδουν καλύτερη ποιότητα εικόνας.Αν βρεί καποιος συνφρομήτης κάποιες άλλες ρυθμίσεις για LGLH4000 47" ας τις στείλει.Ευχαριστώ σε 'ολους.Να είστε καλά.
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Re: LG LH4000

Ποιες διαοφορές (τεχνολογικά) έχει από την LG7000 ???
Το πανελ το εχουν αλλαξει ή είναι το ίδιο ?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: LG LH4000

Λογικα τα πανελ ειναι ιδια η ελαφρως βελτιωμενα (οι κατασκευαστες συνεχως κανουν μικροβελτιωσεις με αποτελεσμα 2-3 φορες το χρονο να βγαινουν διαφορετικοι κωδικοι πανελ).

Ενας κατοχος 32LH4000 εχει αναφερει στο παραπανω νημα μετριο μαυρο , κατι λογικο για S-IPS.
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: LG LH4000

@Τromb1

H 47αρα έχει LG panel,οι 32LHx000 έχουν ΑUO panel ως τώρα στην Ελληνική αγορά...
Αν σε νοιάζουν τα χρώματα,μια χαρά μαύρο έχουν τα panel S-IPS της LG των τελευταίων 2 ετών,από ρυθμίσεις πάσχουν όσες τηλεοράσεις δεν το δείχνουν καλά ....
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,707
Αθήνα
Re: LG LH4000

Λογικα τα πανελ ειναι ιδια η ελαφρως βελτιωμενα (οι κατασκευαστες συνεχως κανουν μικροβελτιωσεις με αποτελεσμα 2-3 φορες το χρονο να βγαινουν διαφορετικοι κωδικοι πανελ).

Ενας κατοχος 32LH4000 εχει αναφερει στο παραπανω νημα μετριο μαυρο , κατι λογικο για S-IPS.

Ναι αλλά αν πρόσεξες πιο κάτω δεν μπόρεσε να δει αν φταίει η τηλεόραση ή η πηγή.

Εάν πάντως δεν έχει θέματα η LH4000 και η LH5000 με τίποτε σπασιματάκια στην κίνηση, είναι τρομερά value for money.
Σε ό,τι με αφορά, αν δεν έχει τέτοιο θέμα θέτει πολύ σοβαρή υποψηφιότητα.
 

dimitris.40

Established Member
Re: LG LH4000

Κάθε μέρα τσεκαρω την καινουργια τηλεοραση αλλα το μονο που δεν μπορω νεα καταλαβω κ που εχω δει κ στην παρουσίαση τις συγκεκριμένης τηλεορασης ειναι το περιγραμμα που παρουσιαζει η LG που το ονομάζει INTIGO BLUE.Στην δικιά μου TV 47 δεν υπάρχει αυτο. Εχει ενα περιγραμμα απο γυαλί κ φωτιζόμενο διακόπτη σε μπλε χρώμα αλλα περίγραμμα μπλε δεν ειδα.Εποκοινώνησα με την εταιρια αλλα δεν μου δώσαν καποια απάντηση δεν ήξερε κανένας αν η 47" εχει τετοιο περιγραμμα κ αν στο κατω μέρος του διακοπτή ειναι φωτιζόμενη.Κατα τα άλλα η συγκεκεριμένη τηλεόραση παίζει παρα πολυ καλα προς το παρών πάντα.Εχει συμπληρώσει αρκετες ώρες λειτουργείας χωρίς προβλημα κ χωρίς να εκμπέμπει υπερβολικη ζέστη απο το πάνω μέρος τις οθόνης.Οσο για τα σπασίματα θα πάρω ενα BR απο κάποιον φίλο κ θα το τσεκάρω.Πάντως αν γνωρίζει κάποιος αν το κατω μερος τις οθόνης ειναι φωτιζόμενο ας το αναφέρει.Να είστε ολοι καλα κ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δειχνετε!!!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: LG LH4000

Το περιγραμμα ειναι διαφανες απο οτι διαβασα στο Avforums και μονο υπο ειδικες συνθηκες εξωτερικου φωτισμου φαινεται να "μπλεδιζει". Στις φωτογραφιες το εχουν τονισει παραπανω για λογους εντυπωσιασμου.
 

dimitris.40

Established Member
Re: LG LH4000

Καλησπέρα σε όλους τους συνφορμήτες.Περιμένω με πολύ αγωνία να μου φέρουν απο την επομενη εβδομάδα ενα ολοκαινουργιο BR τις SONY για να δοκιμάσω την καινουργια τηλεοραση για να διαπιστώσω ανα κανει σπασίματα στα 1080.Οσο για το πανελ ειναι αμιδρα μπλε κ μπορείς μόνο να το δεις αν πας απο πλάγια στην οθόνη κ αυτό πολύ χαμηλά.Το πανελ είναι εντελως διαφορετικό απο ττην LG7000 47" Scarlet την έχει ένας φίλος την καινουργια το έχουν αλλάξει εντελώς.Να είστε καλα όλοι για οτιδηποτε καινούργιο που αφορά την τηλεόραση θα σας ενημερώσω.Να περάσετε ολοι σας καλά το τριήμερο.
 
Re: LGLH4000

Κατ’ αρχήν με γεια σου Δημήτρη! Εύχομαι να βγει καλή και να μην έχει τα προβλήματα της 7000.

Κανε και κανα τεστ με BR player να μας πεις αν παιζει 1080/24p χωρις σπασιματα.

Επειδή την Πέμπτη θα πάω στο Ηλεκτρονική Αθηνών στην Θεσ/νίκη για να μου την κάνουν επίδειξη, γιατί όταν πήγα χτες δεν υπήρχε λέει πωλητής που να μπορεί να το κάνει, :BDGBGDB55: θέλω να ρωτήσω (επειδή μπορεί να πέσω πάλι σε σαΐνι ειδικό! :stupido2:) πως ακριβώς θα του ζητήσω να κάνει τις ρυθμίσεις για να δούμε αν σε Blue Ray, λειτουργεί σε 1080/24p? Για να δω αν θα έχει τα σπασίματα που λέτε, και μετά θα σας πω τα νέα εδώ!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,707
Αθήνα
Re: LGLH4000

Κατ’ αρχήν με γεια σου Δημήτρη! Εύχομαι να βγει καλή και να μην έχει τα προβλήματα της 7000.



Επειδή την Πέμπτη θα πάω στο Ηλεκτρονική Αθηνών στην Θεσ/νίκη για να μου την κάνουν επίδειξη, γιατί όταν πήγα χτες δεν υπήρχε λέει πωλητής που να μπορεί να το κάνει, :BDGBGDB55: θέλω να ρωτήσω (επειδή μπορεί να πέσω πάλι σε σαΐνι ειδικό! :stupido2:) πως ακριβώς θα του ζητήσω να κάνει τις ρυθμίσεις για να δούμε αν σε Blue Ray, λειτουργεί σε 1080/24p? Για να δω αν θα έχει τα σπασίματα που λέτε, και μετά θα σας πω τα νέα εδώ!

Θα πρέπει να έχεις δίσκο BR που να έχει τέτοιο πρόγραμμα γραμένο σε 24fps. Και απλά μέσα από το μενού του player να επιλέξεις 24Ηz (ή όπως το λέει τέλος πάντων) από την έξοδο HDMI.

Και πες μας εντυπώσεις γιατί ψήνομαι για την LH5000, αλλά δεν την έχουν ακόμη. :BXVZCBXZ6:
 

kohiba9

New member
1 March 2007
62
Re: LG LH4000

Παιδια μολις πηρα κι εγω την 37αρα τηλεοραση μου μετα απο βδομαδες αναμονης(την LH4000 βεβαια αλλα ειναι οι ιδιες περαν των 200 hz) μιας και τελικα παιζει και η 4000 βιντεο μεσω μιας απλης ρυθμισης αλλα χωρις υποστηριξη υποτιτλων προς το παρον.
Η πρωτη μου συμβουλη προς υποψηφιους αγοραστες:

ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ!!

Μου φαινεται περιεργο που εκθιαζεται στο φορουμ τοσο πολυ μια τοσο μετριοτατη τηλεοραση!Εκτος κι αν ειναι εμενα ελατωματικη ή απλως η 3 ετων φτηνιαρα 26αρα μου φιλιπς που αντικατεστησε ηταν η καλυτερη τηλεοραση που βγηκε!
Και εξηγουμαι:Αρχικα αυτα που κανουν μπαμ.ΣΚΟΤΕΙΝΗ!Σκοτινη οσο τιποτα αλλο!Στις αυτοματες ρυθμισεις(πχ σινεμα,game klp)απλα δεν βλεπεται.Δεν ξερω τι φταιει,κοντραστ ή φωτεινοτητα αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ χειροτερο απο τη πχ την φιλιπς μου η αλλες που εχω δει σε καταστηματα.Μετα απο πολλες ωρες δοκιμων σε ρυθμισεις(ευτυχως εχει παρα πολλες) τελικα καταφερα να βγαλω ενα απλα συμπαθητικο αποτελεσμα.Το ασπρο βεβαια απλα δεν υφισταται σαν χρωμα..
Αυτα ισχυουν και για τηλεοπτικο σημα και για hdmi(ps3 blue ray κ παιχνιδια και λαπτοπ 720αρες σειρες και ταινιες).
Και συνεχιζω στο hdmi.Η αλλη μου τηλεοραση ενω ηταν μετρια σαν χαρακτηριστικα, μολις εβγαζε εικονα απο hdmi μεταμορφωνοταν.Πολυ καλη φωτεινοτητα κ μαυρο,πολυ ζωντανα χρωματα και κρυσταλινη εικονα!Και ολα αυτα χωρις τιποτα ρυθμισεις, περαν ισως απο λιγο πειραγμα στα βασικα.Στην LG μου για φωτεινοτητα κοντραστ τα ειπα,τα χρωματα ειναι φυσικο επακολουθο αυτων ενω και η διαυγεια αλλωτε φαινεται οριακα καλη(παιχνιδια κ ταινιες Ps3 ) και αλλωτε(mkv) λες και βλεπω απλως ενα πολυ καλο sd αρχειο.Πολλες λεπτομερειες χαμενες.Kαι στιε δυο περιπτωσεις παντως φανερα κατωτερη της παλιας μου.
Επισης να αναφερω οτι κανει και σπασιματα στην εικονα ενω και στο real movie δεν ειδα καμια διαφορα.Ισως απο τα νευρα μου...
Και τελος για το true motion, ενταξει ειναι οντως παρων και ωραιο αλλα μολις οι σκηνες γινονται λιγο πιο γρηγορες απο πλανα του Αγγελοπουλου καραφαινεται!Οποτε, περαν του τηλεοπτικου προγραμματος που γενικα ειναι μετριο και δεν "δειχνει" πολυ,στις αλλες περιπτωσεις το απενεργοποιω.

Παιδια δεν ξερω τι αλλο να πω περαν του οτι ειμαι πολυ απογοητευμενος απο αυτο που ειδα σε σχεση με το τι περιμενα.Ειλικρινα αμα το ηξερα θα επαιρνα μια 37αρα με 400Ε που τουλαχιστον θα ηταν τιμια με αληθινα χαρακτηριστικα.
Πειτε μου τη γνωμη σας μηπως και καταληξω στο οτι ισως εχω πεσει σε ελατωματικο κομματι και ζητησω αλλαγη αν και δεν φαινεται οτι εχει καποιο ουσιαστικο προβλημα απλα οτι ειναι...φολα!Αλλιως θα το παρω αποφαση και θα κλαιω τα λεφτα μου..

YΓ.Βλεποντας και το παραπανω ριβιου του fullhd αν κανω τις ρυθμισεις που λεει για το σωστο μαυρο, η οθονη ειναι τοσο σκοτεινη που θελοντας και μη εχει επτιτευθχθει απο μονο του το απολυτο μαυρο!
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: LG LH4000

Παιδια ναι, απο ιντερνετ την αγορασα αλλα απο καλο θελω να πιστευω ιντερνετικο καταστημα,το perfect shop.
Απο και περα, εχω παιξει με ολες τις δυνατες ρυθμισεις εικονας που ειχε μεσα και λευκο δεν εχω καταφερει να βγαλω.Γενικα ειναι ολα σκοτεινα οποτε και το ασπρο φαινεται αποχρωση του γκρι.Τωρα αν βαλω φωτεινοτητα και αντιθεση στο φουλ γινεται ωραιος φακος η τηλεοραση και φωτεινη η εικονα αλλα μονο σωστη εικονα δεν βλεπεις!
Σας λεω για χαρακτηριστικο παραδειγμα τα εργοστασιακα "σινεμα" και "παιχνιδι" ειναι τοσο σκοτεινα που ειναι στην ουσια αχρηστα.Μονο αν εχεις φωτοφοβια θα βλεπεις εκει.Γενικα, σε ολα (τηλεοπτικο,ps3,laptop) μονο σε μια δικια μου ρυθμιση μπορεις να βλεπεις απλα αξιοπρεπως χωρις να σε ενοχλει συνεχεια κατι.
Και κατι ακομα που δεν ειπα οταν εχω το λαπτοπ που εχω στατικη λευκη εικονα γυρω γυρω στο πλαισιο της οθονης φαινεται σαν αχνη σκια.
Το τηλεοπτικο σημα το εχω ετσι κι αλλιως με εσωτερικη κεραια οποτε δεν εχω και το καλυτερο σημα αλλα ισχουν τα ιδια για φωτεινοτητα οθονης.
Παιδια πειτε μου οτι παιζει να ειναι ελατωματικη γιατι μου φαινεται περιεργο να μην εχει αναφερει κανεις τιποτα στο φορουμ που υποτιθεται εχουν υψηλα στανταρ για τι εικονα βλεπουν.Να την στειλω για αλλαγη αμα ειναι.

Για τα mkv που εχουν μετρεια ευκρινεια λετε να φταιει οτι ειναι 720αρια και τα τραβαει στα 1080 με αποτελεσμα να ξεχειλωνουν και να χανουν την οξυτητα τους?Τι να πω πια.

Α ναι και επειδη ρωτησατε, την ειχα να δει να παιζει μονο σαν τηλεοραση στο media οποτε τι συμπερασμα να βγαλω.Αρκεστηκα στα κορυφαια χαρακτηριστικα της(μη ξερασω!!!) και στα καλα λογια που διαβασα στα φορουμ.

Μπορείς να ανεβάσεις μερικές φωτό που να φαίνεται η σκιά που λες στο λευκό;

(Συνεχίζουμε εδώ φίλε kohiba9 γιατί το άλλο νήμα είναι για την 5000)
 

kohiba9

New member
1 March 2007
62
Re: LG LH4000

Οχι βρε συ.Αμα ηταν τοσο απλο δεν θα το συζητηγα καν.
JL αυτη η σκια θα ελεγα καλυτερα οτι ειναι σαν να σκουραινει λιγο.Δεν φαινεται εντονα αλλα μεσα σ'ολα ειναι κι αυτο εκει.Φωτο εβγαλα και φαινεται μια ιδεα αλλα δεν ξερω πως να τις ανεβασω.
Παντως θα κανω αυτο που ειπε και ενας φιλος στο αλλο θεμα δλδ θα τη γυρισω πισω ειτε σαν ελατωματικη ειτε σαν χαμηλης ποιοτητας και θα ζητησω τα λεφτα ή θα παρω κατι αλλο.
Αντε παλι στο ψαξιμο..