LG 42PQ6000 / PLASMA : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

dmeint

New member
23 June 2006
98
Ως κάτοχος της εν λόγο τηλεόρασης, ανοιξα το συγκεκριμένο νημα, ωστε να καταθετουμε την αποψής μας για το συγκεκριμένο μοντέλο της LG .
 

geraki68

New member
24 February 2009
62
Re: LG 42PQ6000

Ως κάτοχος της εν λόγο τηλεόρασης δεν κάνεις την αρχή και να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου?
 

dmeint

New member
23 June 2006
98
Απάντηση: Re: LG 42PQ6000

Ως κάτοχος της εν λόγο τηλεόρασης δεν κάνεις την αρχή και να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου?

Φυσικα το βραδακι θα εχετε τις πρωτες εντυπωσεις .
 

dmeint

New member
23 June 2006
98
Απάντηση: LG 42PQ6000

Ας σας παραθέσω τις πρώτες μου εντυπώσεις.
Πρόκειται για μια πολύ όμορφη τηλεόραση που θα ικανοποιήσει στο έπακρον αυτόν που θέλει να βλέπει κατά ένα μεγάλο ποσοστό τηλεοπτικά προγράμματα ( + NOVA ) καθώς και DVD.

Εγώ την τοποθέτησα στην περιστρεφόμενη βάση της, αν και πιστεύω ότι στον τοίχο κρεμασμένη θα ήταν πολύ πιο ωραίο το αισθητικό αποτέλεσμα, ενώ η απόσταση θέασης μου είναι 2,5-3,5 μετρά που νομίζω ότι είναι το ιδανικό. Βεβαια στο ενιαιο γυαλι (υπαρχει και ειδικο πανακι καθαρισμου στην συσκευασια) διακρίνει ευκολα κανεις αντανακλασεις .

Τα 4 ψηφιακά και τα υπόλοιπα αναλογικά κανάλια παίζουν περίφημα ( αρκετά καλή λήψη) ενώ όσο αφόρα ποδοσφαιρικούς αγώνες είδα από το sport + τον αγώνα Φιορεντίνα-Βερντερ και μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα.

Για την εικόνα εκτός των έτοιμων ρυθμίσεων υπάρχουν και ρυθμίσεις για την ΑΝΤΙΘΕΣΗ – ΦΩΤΗΝΟΤΗΤΑ – Η ΕΥΚΡΙΝΕΙΑ – V ΕΥΚΡΙΝΕΙΑ – ΧΡΩΜΑ – ΑΠΟΧΡΩΣΗ καθώς επίσης και ένα κουμπί εξοικονόμησης ενέργειας που ουσιαστικά ρυθμίζει την φωτεινότητα .
Ο ήχος αρκετά ικανοποιητικός με κάποιες έτοιμες ρυθμίσεις να υπάρχουν, καθώς και τις κλασικές ρυθμίσεις στα πρίμα και μπάσα , ενώ εντύπωση μου έχει προκαλέσει η κλίμακα της έντασης που ενώ φτάνει εως το 100, πάνω από 30 δεν πιστεύω να χρειαστεί ποτέ να την πάω .

Το πρώτο πράγμα πάντως που έκανα ήταν να συνδεσω στο USB τον εξωτερικο σκληρο δισκο των 500 ΜΒ γεμάτο ταινιες φωτογραφίες και mp3 .
Oλα τα Mp3 παιζουν κανονικά καθως και η θεαση των φωτογραφιων, ενώ ολες οι ταινιες που είχα με αναλυση κάτω των 720p, με ή χωρις υπότιτλους, παίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα. Πάντως εγώ το θεωρώ δεδομένο ότι και η επόμενη τηλεόραση που θα πάρω θα έχει USB με DivX.
Δεν ξέρω εάν είναι πρόβλημα ή όχι για κάποια μόνιμη αποτύπωση(PLASMA burn-in), αλλά όταν παίζει μια ταινία από το USB και είναι π.χ. αναλυση 640x220 τότε βγάνουν μαύρες μπάρες πάνω και κάτω. Πάντως δεν έχω βρει κάποια λειτουργία να προσαρμόζει την εικόνα και να γεμίζει όλη την διάσταση της οθόνης.

Επίσης η εικόνα των καναλιών του NOVA καθώς και άλλων δορυφορικών καναλιών ήταν από τιμιότατη ως πολύ τιμιότατη (από τα 5 μέτρα που έβλεπε το εταίρο ήμισυ δήλωσε οτι η εικονα ειναι απλα τελεια).

Λόγω της πρόσφατης μετακόμισης μου και ενός προβλήματος που είχα στο καλώδιο VGA( δεν ταίριαζε στην υποδοχή της TV) δεν εχω προλαβει να συνδεσω PC και DVD, όμως το Σαββάτο ήρθε ένας φίλος στο σπιτι με ένα Laptop με HDMI και είδαμε λιγο την εισαγωγη από το παιχνιδι του James Bond και μπορω να πω ότι υπερεντυπωσιαστηκα .

Αυτα προς το παρόν και μολις βρω λιγο χρονο θα υπαρχει και συνεχεια .
 

nikoskouklos

Supreme Member
20 September 2008
3,631
Re: LG 42PQ6000

Καλά στο δείχνει. Είναι λόγω aspect ratio, γουγλαρε και θα βρεις περισσότερες πληροφορίες
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,014
Απάντηση: LG 42PQ6000

Εγώ πήρα την 42PQ3000 για το γραφείο, γιατί είναι συνδεδεμένη με το pc ούτως ή άλλως, οπότε μου ήταν αδιάφορο το να παίζει η usb divx.
Δεν έχω βρει το πως μπορεί να γεμίσει η οθόνη, όταν προβάλεις φωτό από το usb.
Έχεις χρησιμοποίησει καθόλου κάποιο dvd για να στρώσεις την tv;
Εγώ από την Παρασκευή χρησιμοποιώ αυτό.
http://www.eaprogramming.com/

Tο γνωστό πάντως πρόβλημα των plasma (green hosting) υπάρχει και σε αυτή την tv.
http://www.youtube.com/watch?v=lVw_VvFcV1U

Ξέρουμε αν μπορεί να εξαληφθεί;
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: LG 42PQ6000

To βίντεο είναι διετίας χιλιοπαιγμένο μέσα στο forum....είναι σχεδόν ασπρόμαυρο, έχει αυξημένο contrast και γίνονται απότομες κινήσεις για να φανεί το φαινόμενο εντονότερα....

...τα phosphor trails είναι χαρακτηριστικό των plasma και έχει γίνει αναφορά στο παρελθόν, στο παρών και στο μέλλον.... πολλάκις......

Τα phosphor trails εξαρτώνται από την ευαισθησία των ματιών του καθενός, άλλοι τα βλέπουν και άλλοι όχι, είναι σαν το rainbow effect στους DLP βιντεοπροβολείς...(αποκλειστικότητα των δύο τεχνολογιών)....

....γι´αυτό πρέπει να δει κάποιος πριν αγοράσει, σε παραπλήσιες συνθήκες θέασης με αυτές που θα χρησιμοποιήσει στο σπίτι του και όχι με τις ρυθμίσεις DYNAMIC που έχουν οι τηλεοράσεις στα ράφια...

....π.χ. αν αυξήσουμε το contrast, μειώσουμε το χρώμα και βάλουμε μια πολύ γρήγορη σκηνή με κίνηση φωτεινού αντικειμένου σε σκοτεινό πλάνο, μπορούμε να κάνουμε δοκιμή με το χειρότερο σενάριο ή να βάλουμε τους τίτλους τέλους μιας ταινίας σε fast forward.... αν δεν το δούμε εκεί, δεν θα το δούμε ποτέ.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=35291

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=28156

Υ.Γ.: Tip....άλλο τα phosphor trails και άλλο το posterization, κοινώς αναφερόμενο ως 'φίδια' ή 'ερπετά' ( http://en.wikipedia.org/wiki/Posterization ), το δεύτερο δεν έχει να κάνει με την κίνηση ούτε είναι αποκλειστικότητα των plasma, όπως το πρώτο.
 

Paul64

Established Member
10 September 2008
192
Re: LG 42PQ6000

αυτη η τηλεοραση φαινεται να ειναι η "νεα 42PX80" μετα την καπως απογοητευτικη 42Χ10

πολυ καλη εικονα παντου και εκπληκτικη τιμη
 

apostolosn

New member
28 November 2008
23
Re: LG 42PQ6000

Mετα τα απογοητευτηκα σχολια για την 42χ10 μολις παρηγγειλα την συγκεκριμενη TV.
Το στρωσιμό είναι απαραιτητο?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: LG 42PQ6000

Καλο ειναι να αποφυγεις στατικες εικονες (πχ. λογοτυπα καναλιων) και μαυρες μπαρες (DVD) τις πρωτες 200 ωρες. Χαμηλωσε λιγο φωτεινοτητα και χρωματα , βαλε και κανα zoom και εισαι ΟΚ.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: LG 42PQ6000

Mετα τα απογοητευτηκα σχολια για την 42χ10 μολις παρηγγειλα την συγκεκριμενη TV.
Το στρωσιμό είναι απαραιτητο?

Μια χαρά είναι η Χ10 Απόστολε, μην ανησυχείς και σε σχέση με την PX80 δεν είναι ούτε καλύτερη, ούτε χειρότερη απ' ότι είδα με τα μάτια μου, απλά δεν έχει γίνει ντόρος όπως πέρυσι.

Όσο για το στρώσιμο, ότι θέλεις κάνε, οι Panasonic είναι 'μαύρα' σκυλιά...:a0210:

Υ.Γ.: Την έχουνε πάρει και άλλα παιδιά, αλλά δεν έχουν αξιωθεί να ανοίξουν ένα νήμα...κρίμα!! Ελπίζω να ανοίξεις εσύ...καλορίζικη..-bye-
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: LG 42PQ6000

Μια χαρά είναι η Χ10 Απόστολε, ...καλορίζικη..-bye-

Σβήσε, νόμιζα ότι πήρες την 42Χ10....:shot:

.... μας έφαγε ο Ιάκωβος Δανιηλίδης, πρωί-πρωί με αυτούς τους παλιο-Γιώργηδες...κι είναι νωρίς ακόμα..:cool:

Ξανά καλορίζικη...
 

dmeint

New member
23 June 2006
98
Απάντηση: Re: LG 42PQ6000

Καλο ειναι να αποφυγεις στατικες εικονες (πχ. λογοτυπα καναλιων) και μαυρες μπαρες (DVD) τις πρωτες 200 ωρες. Χαμηλωσε λιγο φωτεινοτητα και χρωματα , βαλε και κανα zoom και εισαι ΟΚ.

Παντως οπως ανεφερα η τηλεοραση δεν εχει καποιο ζουμ ωστε να εξαφανιζονται οι μαυρες μπαρες, εκτος και αν μου εχει ξεφυγει κατι στο manual και αυτο εινα πολυ απαραιτητο στις ταινιες αναλυσης 640x220 απο το USB.
Παντως εγω την φωτεινοτητα την εχω χαμηλωσει τοσο ωστε να μπορω να βλεπω κανονικα, δλδ περιπου στο 40 με ανωτερο το 100.

Επισης γνωριζει καποιος κανενα menu ωστε να βλεπουμε ποσες ωρες εχει παιξει η TV?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: LG 42PQ6000

Παντως οπως ανεφερα η τηλεοραση δεν εχει καποιο ζουμ ωστε να εξαφανιζονται οι μαυρες μπαρες, εκτος και αν μου εχει ξεφυγει κατι στο manual και αυτο εινα πολυ απαραιτητο στις ταινιες αναλυσης 640x220 απο το USB.
Παντως εγω την φωτεινοτητα την εχω χαμηλωσει τοσο ωστε να μπορω να βλεπω κανονικα, δλδ περιπου στο 40 με ανωτερο το 100.

Επισης γνωριζει καποιος κανενα menu ωστε να βλεπουμε ποσες ωρες εχει παιξει η TV?

Toτε η λυση ειναι να μην βλεπει καποιος DVD/divx τις πρωτες 200 ωρες παρα μονο τηλεοπτικα καναλια που "γεμιζουν" την εικονα.
 

dmeint

New member
23 June 2006
98
Απάντηση: Re: LG 42PQ6000

Παντως οπως ανεφερα η τηλεοραση δεν εχει καποιο ζουμ ωστε να εξαφανιζονται οι μαυρες μπαρες, εκτος και αν μου εχει ξεφυγει κατι στο manual και αυτο εινα πολυ απαραιτητο στις ταινιες αναλυσης 640x220 απο το USB.

Οντως μου ειχε ξεφυγει κατι , υπαρχουν ρυθμισεις ΖΟΟΜ και μαλιστα πολλες και διαφορες .
 

dmeint

New member
23 June 2006
98
Απάντηση: Re: LG 42PQ6000

Οντως μου ειχε ξεφυγει κατι , υπαρχουν ρυθμισεις ΖΟΟΜ και μαλιστα πολλες και διαφορες .

Ναι υπαρχουν ρυθμισεις ΖΟΟΜ αλλά όταν παιζει ταινια απο USB δεν λειτουργουν οπως επισης δεν λειτουργουν οταν συνδεεται με το PC μεσω RGB .
 

dmeint

New member
23 June 2006
98
Απάντηση: LG 42PQ6000

Συνδεση σε DVD με HDMI 1080i 50Hz
 

Attachments

  • 42PQ6000 2.JPG
    42PQ6000 2.JPG
    110.1 KB · Views: 155

apostolosn

New member
28 November 2008
23
Re: Απάντηση: Re: LG 42PQ6000

Σβήσε, νόμιζα ότι πήρες την 42Χ10....:shot:

.... μας έφαγε ο Ιάκωβος Δανιηλίδης, πρωί-πρωί με αυτούς τους παλιο-Γιώργηδες...κι είναι νωρίς ακόμα..:cool:

Ξανά καλορίζικη...
Ευχαριστω παντως για τις ευχες....
μετα απο απιστευτη περιηγηση στην g10 και στην Β7000 αποφασισα να μην δωσω πολλα χρηματα την συγκεκριμενη στιγμη.Ειχα ενα κολλημα με την panasonic αλλα στο τελος παρειγγειλα την pq 6000.
Ειδωμεν...Ελπιζω να με βγαλει μια 5ατια να μεγαλωσουνε λιγο και τα θηριακια που εχω σπίτι και μετα να παμε σε καμια σοβαρη επιλογη.