Sony KDL W5500 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

GARRET

Senior Member
10 December 2008
360
sony_kdl-46w5500.jpg



Συνδέσεις:

rear-connections.jpg


side-connections.jpg



Reviews:

1 - http://www.hdtvtest.co.uk/Sony-KDL40W5500/

2 - http://www.erenumerique.fr/televiseur_sony_kdl40w5500_la_qualite_au_meilleur_prix-art-2302-1.html ( Γαλλικό, χρησιμοποιήστε μεταφραστή, π.χ http://www.online-translator.com/text_Translation.aspx?prmtlang=en )


3 - http://www.whathifi.com/Review/Sony-KDL-40W5500/


Τεχνικές Προδιαγραφές:


http://www.sony.gr/product/t32-w-series/kdl-40w5500#pageType=TechnicalSpecs


Τεχνικές Προδιαγραφές

Σήμα βίντεο
576i, 480p, 576p, 1080i, 720p, 1080p (HDMI™/Συνιστωσών), Είσοδος 24p (HDMI™)

Διάκενο οπών VESA (cm)
30 x 30

Διαστάσεις βιδών VESA (Τύπος/Μήκος)
M6/16 mm

Τηλεχειριστήριο
RM-ED016

Υποδοχές
Ψηφιακή έξοδος ήχου (οπτική) 1
Είσοδοι HDMI™ 4
Δυνατότητα σήματος HDMI™ PC ΝΑΙ
Είσοδος υπολογιστή (βύσμα D-Sub 15 ακίδων) + είσοδος ήχου ΝΑΙ
Είσοδοι συνιστωσών 1
Είσοδος σύνθετου σήματος βίντεο 1
4 ακίδων (Y/C) Είσοδος (S Video) ΝΑΙ
Είσοδος USB 2.0 ΝΑΙ
Υποδοχή ακουστικών 3.5 (mm)
Υποδοχή κάρτας PCMCIA ΝΑΙ
Έξοδος ήχου RCA ΝΑΙ
Αναλογικές είσοδοι ήχου 2
Είσοδος RF ΝΑΙ
Είσοδοι scart (RGB) 2

Διαστάσεις
Με την επιτραπέζια βάση (Π x Υ x Β, cm)
98,7 x 68,6 x 30,3
Χωρίς την επιτραπέζια βάση (Π x Υ x Β, cm)
98,7 x 63,8 x 9,3
Διαστάσεις κουτιού
(Π x Υ x Β, cm)
124,6 x 77,2 x 19,7


Γενικά στοιχεία

Κατανάλωση ενέργειας (Σε αναμονή) 0.17 W
Κατανάλωση ενέργειας (Λειτουργία καταστήματος) 172 W
Κατανάλωση ενέργειας (Λειτουργία οικίας) 131 W
Βάρος με τη βάση 21 kg
Βάρος χωρίς τη βάση 18 kg
Περιστροφή ΝΑΙ
Εύρος περιστροφής 20° αριστερά/δεξιά

Εικόνα

Δυναμική αντίθεση 100000:1
Γωνία θέασης 178 °
Οπίσθιος φωτισμός CCFL
BRAVIA ENGINE 3
Advanced Contrast Enhancer (ACE)
Live Colour
24p True Cinema
Motionflow 100Hz
USB Photo Viewer
USB Music Player
USB Media Player
Λειτουργία Picture Frame
Πάνελ 8 bit
PIP/PAP
Τηλεοπτικός δέκτης High Definition (MPEG-4) - H.264
BRAVIA Sync
DLNA Ethernet (Βίντεο/Μουσική/Φωτογραφία)
AppliCast™
---------------------------------------------------------------------


Προσωπική Άποψη / Τεστ


1. Σύνδεση με laptop με HDMI-HDMI καλώδιο, Nvidia 9300gs, C2Duo @ 2ghz, 3gb ram, windows xp sp3. Κανένα πρόβλημα, καθαρό κείμενο και εικόνα, αυτόματη αναγνώριση και ρύθμιση ανάλυσης σε 1920x1080 από την τηλεόραση.

Συνιστώ το sharpness στο 2 και ενεργοποίηση του clear type ( εξομάλυνση γραμματοσειρών) αν έχετε Windows XP.

2. Σύνδεση με desktop με DVI-HDMI καλώδιο. 8800gt, C2Duo @2.4ghz, 2gb ram, Win xp sp3 Τα ίδια με τα παραπάνω, απροβλημάτιστα, όλα οκ, δε παρατήρησα gaming lag σε Cod 4, Sacred 2, Witcher που έγιναν δοκιμές.


3. Σύνδεση xbox 360 με HDMI-HDMI και οπτική ίνα από την τηλεόραση στα ηχεία logitech z5500 - Ναι, μπορεί η τηλεόραση να πάρει HDMI ήχο από το Xbox 360 και να τον μεταφέρει 5.1 Dolby Digital στα ηχεία!! (Δε χρειαζόμαστε δηλαδή κάποιον μετατροπέα που να μας δίνει οπτική έξοδο στο Xbox 360 ! ).

Για την εικόνα μπορούμε πατώντας το κουμπί "scene" στο τηλεχειριστήριο να ενεργοποιήσουμε το "game mode" που απενεργοποιεί έξτρα επεξεργασία της εικόνας για να μειώσει το input lag , αν και ακόμα και με το Motionflow ανοιχτό δε παρατήρησα lag σε Street Fighter 4 / Pro 2009.

4. Παρατήρηθηκε πολύ μικρό και αμελητέο backlight bleeding στις πάνω αριστερά και δεξιά γωνίες, δεν επηρεάζει καθόλου τη τηλεθέαση, έχω ήδη δει 6-7 ταινίες, κανένα απολύτως πρόβλημα.

5. Το μόνο αρνητικό που έχουμε βρει ως τώρα ( επιβεβαιωμένο από άλλα 5-6 άτομα και τους χρήστες kalergman, Neof1z του φόρουμ ) είναι ότι δε μπορούμε να κάνουμε την ψηφιακή εικόνα από Η/Υ ( dvi-hdmi ) να δουλέψει ΜΑΖΙ ΜΕ αναλογικό ήχο ( πράσινη έξοδος της κάρτας ήχου στη μαύρη pc / HDMI 1 audio in της τηλεόρασης ). Αντίθετα με αναλογική εικόνα (vga) και αναλογικό ήχο, έχουμε και εικόνα και ήχο. Συνιστώ όμως την ψηφιακή σύνδεση καθώς η VGΑ χάνει στην ευκρίνεια σε σχέση με την HDMI που δίνει κρυστάλλινη εικόνα!

Το παραπάνω δεν έχει λυθεί ακόμα, το εγχειρίδιο λέει ότι θα πρέπει να δουλεύει με την παραπάνω σύνδεση. Αναμένουμε νεώτερα από τους τεχνικούς της Σόνυ, αλλά δεν είναι και κάτι τόσο σημαντικό.
 
Last edited by a moderator:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Sony KDL W5500

Μεγεια σε ολους τους νεους κατοχους.-bye-

Ειμαι σιγουρος οτι μετα τα προβληματα που ειχατε με την LG7000 το ψαξατε πολυ διεξοδικα το θεμα με τα 100 Hz και την συνδεση με PC.
 

GARRET

Senior Member
10 December 2008
360
Re: Sony KDL W5500

Ευχαριστούμε :smile:

Yperion - Ήθελα να κάνω λίγο ακόμα φτιάξιμο στο κείμενο των τεχνικών προδιαγραφών, αλλά δε πρόλαβα ( 10 λεπτά όριο ). Έχει τραβήξει πολύ σε μάκρος (το λινκ στη σελίδα της Σόνυ τα λέει άψογα βέβαια). Μπορούμε να κάνουμε κάτι;
 

jimha1

New member
25 January 2008
55
Re: Sony KDL W5500

4. Παρατήρηθηκε πολύ μικρό και αμελητέο backlight bleeding στις πάνω αριστερά και δεξιά γωνίες, δεν επηρεάζει καθόλου τη τηλεθέαση, έχω ήδη δει 6-7 ταινίες, κανένα απολύτως πρόβλημα.



Αυτό το παρατήρησες σε σκοταδι ή κανονικες συνθηκες φωτισμου?
Σε ταινια που αφηνει πανω κατω μαυρη λωριδα ή σε ταινια που καταλαμβανει ολη την οθονη?
 

GARRET

Senior Member
10 December 2008
360
Re: Sony KDL W5500

Παρατηρήθηκε ΜΟΝΟ σε απόλυτο σκοτάδι στο δωμάτιο, ΜΟΝΟ σε ταινίες με λωρίδες πάνω κάτω ΚΑΙ ΜΟΝΟ όταν στις ταινίες είχε πολύ σκοτεινές σκηνές. Μιλάμε για αμελητέο, σχεδόν τπτ, απλά το ανέφερα λόγω της βαβούρας που γίνεται.

Το ίδιο γίνεται και με τα άλλα παιδιά, Kalergman, Neof1z, ούτε οι δικές τους τηλεοράσεις έχουν πρόβλημα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Sony KDL W5500

Και η 46W4000 που εχω εχει ελαχιστο bleeding αλλα ειναι αδυνατο να το δει κανεις παρα μονο οταν δειχνει μαυρο η οθονη και ολα τα φωτα ειναι σβηστα.

Με λιγα λογια σε κανονικες συνθηκες θεασης δεν φαινεται ποτε.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Sony KDL W5500

Καλές (και απροβλημάτιστες ;)) θεάσεις -bye-

Ήθελα να κάνω λίγο ακόμα φτιάξιμο στο κείμενο των τεχνικών προδιαγραφών, αλλά δε πρόλαβα ( 10 λεπτά όριο ). Έχει τραβήξει πολύ σε μάκρος (το λινκ στη σελίδα της Σόνυ τα λέει άψογα βέβαια). Μπορούμε να κάνουμε κάτι;

Το συμμάζεψα λίγο για να είναι πιο ευανάγνωστο. Για οποιαδήποτε άλλη αλλαγή η προσθήκη μου λες :a0210:
 

neof1z

AVClub Enthusiast
14 January 2009
848
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Sony KDL W5500

Και η 46W4000 που εχω εχει ελαχιστο bleeding αλλα ειναι αδυνατο να το δει κανεις παρα μονο οταν δειχνει μαυρο η οθονη και ολα τα φωτα ειναι σβηστα.

Με λιγα λογια σε κανονικες συνθηκες θεασης δεν φαινεται ποτε.

Ειδα 4 ταινιες σε blu-ray και επαθα πλακα.

Ευτυχως που εκανε καποια τεστ ο GARRET γιατι αν επερνα αλλη θα ειχα προβλημα.
 
Last edited:

SERGIOSK

AVClub Enthusiast
3 January 2008
825
Athens
Re: Sony KDL W5500

Καλησπέρα παιδιά Καλορίζικες! Ευχάριστα τα πρώτα νέα. Εχει συνδέσει κανείς σε PS3 να δούμε τι γίνεται με input lag σε κάποιο απαιτητικό game πχ racing .
Ξέρω τι λένε τα review αλλα θα ήθελα να ακούσω την δική σας γνώμη:grandpa:
 

GARRET

Senior Member
10 December 2008
360
Re: Sony KDL W5500

Σε Xbox 360 (hdmi-hdmi) έχω παίξει Gears Of War, Street Fighter 4, Pro 2009 = κανένα πρόβλημα.

Να βάλω και κάνα Forza να δω, αλλά τα 2 πρώτα πιο πάνω είναι πολύ απαιτητικά, ειδικά το SF4 και δε πρόσεξα τπτ.

Το λέω και πιο πάνω.
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Re: Sony KDL W5500

ξερετε που μπορουμε να βρουμε Μετρησεις?
 

toure7

Established Member
18 August 2008
132
Re: Sony KDL W5500

GARRET για το τηλεοπτικο σημα ποια ειναι η αποψη σου? Προσωπικα εγω το βρηκα μετριο οπως και της samsung 650(ηταν ελαχιστα καλυτερο απο της sony).

Αντιθετως οι philips με pixel plus και perfect pixel εδειχναν αρκετα ανωτερες σε τετοιο βαθμο που νομιζα οτι οι αλλες τηλεορασεις ειχαν χαλασμενες κεραιες.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Sony KDL W5500

Φίλοι και συνοδοιπόροι. Σόρι για την καθυστέρηση, αλλά λίγο οι γιορτές και περισσότερο η 46Β750 που χρόνος για να γράψω...

Λοιπόν. Είμαι τρελά ικανοποιημένος με την αγορά μου. Νομίζω ότι δεν μπορούσα να κάνω καλύτερη κίνηση. Η τηλεόραση αυτή είναι το απόλυτο εργαλείο multimedia.
Εκπληκτική εικόνα και απίστευτη λήψη απλών SD καναλιών. Για τα ψηφιακά δεν το συζητάω. Είδα το φως το αληθινό. Εξαιρετικά χρώματα. Τρελός φωτισμός και σούπερ μαύρα. Κανένα παράπονο....

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=810299&postcount=350

Ειναι μια απο αυτες που ειδες ... με τους χαλασμενους δεκτες...βεβαια αν ειχε το σημα της Philips πανω η τηλεοραση θα ελεγες τι εκπληκτικη εικονα δειχνει...:flipout:
 

GARRET

Senior Member
10 December 2008
360
Re: Sony KDL W5500

GARRET για το τηλεοπτικο σημα ποια ειναι η αποψη σου? Προσωπικα εγω το βρηκα μετριο οπως και της samsung 650(ηταν ελαχιστα καλυτερο απο της sony).

Αντιθετως οι philips με pixel plus και perfect pixel εδειχναν αρκετα ανωτερες σε τετοιο βαθμο που νομιζα οτι οι αλλες τηλεορασεις ειχαν χαλασμενες κεραιες.

Σε σύγκριση με την LG 7000 είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ το τηλεοπτικό, δε ξέρω όμως να σου πω για τις άλλες μάρκες / μοντέλα, οπότε... Σαν πρώην κάτοχος της τρισκατάρατης 7000 όμως είμαι πολύ ικανοποιημένος από την βελτίωση.

Καλύτερα να την δεις μόνος σου όμως και να τσεκάρεις και τα εκάστοτε κανάλια που σ´ενδιαφέρουν κλπ. Πχ, τα ψηφιακά κανάλια και στην 7000 και στην Σόνυ δείχνουν χειρότερα από τα αναλογικά - με εξαίρεση κάποιους αγώνες ποδοσφαίρου που είδα στο Sport + και είχαν αρκετά καλή ποιότητα.
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Re: Sony KDL W5500

Απο Input lag πως τα παει συγκριτικα με την b650 ;
 

GARRET

Senior Member
10 December 2008
360
Re: Sony KDL W5500

Darkie, ειλικρινά μας δουλεύεις;

100 φορές το είπα, δες το λίγα ποστ πιο πάνω πάλι.

Και ΔΕ ΞΕΡΩ τι ισχύει για την 650 και input lag.
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Re: Sony KDL W5500

Απο τα ποστ που διαβασα απο αλλα φορουμ λενε πως εχει οντως λιγοτερο λαγκ κατα 7 m/s
 

kgkolfis

Established Member
5 February 2009
180
Re: Sony KDL W5500

Απο τα ποστ που διαβασα απο αλλα φορουμ λενε πως εχει οντως λιγοτερο λαγκ κατα 7 m/s

και θα αλλάξει κάτι σε αυτό το φόρουμ επειδή στα άλλα to input lag μετρήθηκε λιγότερο;;; Αφού αναφέρθηκε πιο πάνω πόσο είναι δεν υπάρχει λόγος να αναμασάμε τα ίδια πράγματα...