Οθόνη Grandview Tab tensioned 106" - Mini Review

Strax

Established Member
19 June 2006
190
Στη συγκεκριμένη οθόνη κατέληξα μετά από ένα σημαντικό πονοκέφαλο επιλογής που μπορείτε να δείτε εδώ.

Αφού ήρθε τελικά ο προβολέας, είδαμε κάποια έργα και ψηθήκαμε λίγο με την οθόνη, νομίζω ότι μπορώ να πω δυο λόγια.

Η οθόνη είναι 106" με μαύρο περιθώριο τριγύρω και αρκετό μαύρο περιθώριο στο επάνω μέρος. Το χρώμα της κάσας της, όπως βλέπετε είναι μαύρο. Είναι ηλεκτρική και έχει και ρυθμιζόμενους τεντωτήρες ενάντια στις ζάρες (έξω από εδώ).

Η οθόνη έρχεται σε ένα πολύ μακρύ κουτί που πρέπει να ξεπερνάει τα 3 μέτρα. Εγώ είχα πρόβλημα να την ανεβάσω από τις σκάλες, γιατί δεν έχω μεγάλα περιθώρια ελιγμών. Αναγκαστικά, την ανεβάσαμε από το μπαλκόνι (ευτυχώς που είμαι στον πρώτο). Είναι αρκετά καλά πακεταρισμένη και περιέχει ότι θα χρειαστεί κανείς θεωρητικά για την τοποθέτηση. Δεν περιλαμβάνει τον ασύρματο τηλεχειρισμό της, τον οποίο αγόρασα εξτρά (+75 , αν θυμάμαι καλά). Το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι οι οδηγίες της. Αν και είναι αγγλικές, καταλαβαίνεις ότι αυτός που της έχει γράψει, δεν είχε και την καλύτερη σχέση με τα αγγλικά. Με λίγη καλή θέληση και φαντασία όμως, το ξεπερνάς.

Χρειάζεται οπωσδήποτε βοήθεια για την τοποθέτησή της γιατί το βάρος της είναι σημαντικό και σε κουράζει εύκολα. Εγώ αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω δικές μου βίδες και ούπα, γιατί χρειαζόμουν κάτι που να ανοίγει περισσότερο στον τοίχο, από αυτά που περιλάμβανε η συσκευασία. Επίσης, έχει κανείς την επιλογή να βιδώσει κατευθείαν την οθόνη από το πλαίσιο της (μία βίδα σε κάθε πλευρά) ή να χρησιμοποιήσει κάτι έξτρα αυτάκια (δύο βίδες ανά πλευρά). Η πρώτη επιλογή είναι πιο καλαίσθητη, αλλά η δεύτερη πιο σίγουρη. Εγώ προτίμησα τη δεύτερη μια και είχα πρόβλημα στο σημείο της τοποθέτησης.

Το καλώδιο και ο διακόπτης της οθόνης είναι μαύρα. Το κουτί του τηλεχειρισιμού είναι άσπρο. Αν τοποθετήσει κανείς τον τηλεχειρισμό, αντικαθιστά τον μαύρο ηλεκτρικό διακόπτη της οθόνης. Το καλό είναι ότι και το κουτί του τηλεχειρισμού έχει και αυτό διακόπτες για την οθόνη. Εγώ αγόρασα άσπρο καλώδιο, καναλάκι και έκανα κάποιες αλλαγές για να την ταιριάξω καλύτερα στο χώρο.

Στην ουσία τώρα: Ο μηχανισμός (somfy) είναι γρήγορος, δεν κάνει πολύ θόρυβο και δείχνει να κάνει καλά τη δουλειά του. Το πανί είναι κλασσικό matte white (1.0 gain) με επικάλυψη μαύρη στο πίσω μέρος, από την οποία δεν περνάει το φως. Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι κάνει καλά τη δουλειά της, δείχνει να λειτουργεί σωστά και μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα με ζάρες. Οι τεντωτήρες είναι ρυθμιζόμενοι και έχουν από ένα μικρό περιστροφικό διακόπτη σε κάθε πλευρά. Προς το παρόν τους έχω αρκετά χαλαρούς, δεν δείχνει να χρειάζεται κάποια παραπάνω τάση.

Σε γενικές γραμμές, μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η οθόνη κοστίζει λογικά χρήματα, για το επίπεδο του εξοπλισμού που διαθέτει. Επιπλέον, δείχνει πολύ προσεγμένη και δεν έχω κανένα παράπονο ούτε από τη λειτουργία της, ούτε από την εικόνα της.
 

Attachments

  • Grandview_1.jpg
    Grandview_1.jpg
    27.8 KB · Views: 311
  • Grandview_2.jpg
    Grandview_2.jpg
    43.3 KB · Views: 414
  • Grandview_3.jpg
    Grandview_3.jpg
    57.1 KB · Views: 312
  • Grandview_4.jpg
    Grandview_4.jpg
    23.1 KB · Views: 322

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,666
Ωραίος!

Internal Joke following:

Επειδή όμως, ως γνωστόν, είμαι κακός άνθρωπος, θα σου βάλω φυτιλιές:

Το ήθελε το ασπράκι της η κάσα τελικά (δεδομένου ότι έχεις το δοκάρι από πίσω). Ή τουλάχιστον να έπαιρνες τον προβολέα σε μαύρο. :p

ΥΓ Τελικά και τα χρήματα για τον προβολέα, πολλά ήταν βρε παιδί μου. Δεν αισθάνεσαι τύψεις; :p
 
Last edited:

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Φίλε Strax καλές θεάσεις φαίνεται πολύ καλή οθόνη ,όσο για το μαύρο χρώμα μου άρεσε πιο πολύ από άσπρο .Αυτό που με προβλημάτισε είναι που έλειπε το ασύρματο χειριστήριο δε θα έπρεπε να είναι μέσα ,κατά τα αλλά όλα καλά .Πες μου αν θες από πού πήρες το ασύρματο χειριστήριο μιας και θα την παραγγείλω κι εγώ από βδομάδα και θέλω να τα έχω μαζί.
Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις γρήγορα και για της φωτογραφίες που ανέβασες.
Και πάλι καλές προβολές.
 

gargalakos

Senior Member
14 July 2007
345
Οι τεντωτήρες είναι ρυθμιζόμενοι και έχουν από ένα μικρό περιστροφικό διακόπτη σε κάθε πλευρά. Προς το παρόν τους έχω αρκετά χαλαρούς, δεν δείχνει να χρειάζεται κάποια παραπάνω τάση.
Οι τεντωτήρες πως την τεντώνουν την οθόνη; οριζόντια, κάθετα, ή και τα δύο;

Ρωτάω γιατί δεν έχω δει και δεν μπορώ να το καταλάβω:nounder:
 

Strax

Established Member
19 June 2006
190
Ωραίος!

Internal Joke following:

Επειδή όμως, ως γνωστόν, είμαι κακός άνθρωπος, θα σου βάλω φυτιλιές:

Το ήθελε το ασπράκι της η κάσα τελικά (δεδομένου ότι έχεις το δοκάρι από πίσω). Ή τουλάχιστον να έπαιρνες τον προβολέα σε μαύρο. :p

ΥΓ Τελικά και τα χρήματα για τον προβολέα, πολλά ήταν βρε παιδί μου. Δεν αισθάνεσαι τύψεις; :p

Όχι, όλα πολύ καλά! Κάνει τέλεια αντίθεση!! Έχει πολλά μαύρα στοιχεία το σπίτι από εκείνη την πλευρά και δένει μια χαρά. Και να μην έδενε...

Ο προβολέας σε άσπρο ηταν πολύ σωστή επιλογή. Προς εκείνη την πλευρά δεν έχει τόσα μαύρα!! Χεχε!!

Μόνο μελλοντικά, αν μπει σε dedicated πίσσα μαύρο χώρο, θα με χαλάσει. Αλλά μέχρι τότε, θεωρώ ότι μάλλον θα έχω πάρει άλλον!

Υ.Γ. Στο υστερόγραφό σου θα συμφωνήσω. Ευτυχώς έχω αφήσει ένα μικρό υπόλοιπο και λέω να το μετατρέψω σε φέσι!! Ταιριάζει και με την εποχή!!
 

Strax

Established Member
19 June 2006
190
Φίλε Στράτο άψογος, κοίτα να χαρείς όσο περισσότερο μπορείς τα μηχανήματα, κι άστον αυτόν να λέει (χε χε) -bye-


Φιλικά
Γιώργος.

Ευχαριστώ, Γιώργο!!!
 

Strax

Established Member
19 June 2006
190
Φίλε Strax καλές θεάσεις φαίνεται πολύ καλή οθόνη ,όσο για το μαύρο χρώμα μου άρεσε πιο πολύ από άσπρο .Αυτό που με προβλημάτισε είναι που έλειπε το ασύρματο χειριστήριο δε θα έπρεπε να είναι μέσα ,κατά τα αλλά όλα καλά .Πες μου αν θες από πού πήρες το ασύρματο χειριστήριο μιας και θα την παραγγείλω κι εγώ από βδομάδα και θέλω να τα έχω μαζί.
Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις γρήγορα και για της φωτογραφίες που ανέβασες.
Και πάλι καλές προβολές.

Το χειριστήριο (που περιλαμβάνει και το άσπρο κουτί της φωτογραφίας), το πήρα από το ίδιο μέρος που ψώνισα και την οθόνη.
 

Strax

Established Member
19 June 2006
190
Re: Απάντηση: Οθόνη Grandview Tab tensioned 106" - Mini Review

Οι τεντωτήρες πως την τεντώνουν την οθόνη; οριζόντια, κάθετα, ή και τα δύο;

Ρωτάω γιατί δεν έχω δει και δεν μπορώ να το καταλάβω:nounder:

Η οθόνη τεντώνεται κάθετα από το βάρος της κάτω βάσης.

Οι τεντωτήρες την τεντώνουν οριζόντια. Η οθόνη έχει στο πλάι της κάτι μικρά αυτάκια μέσα από τα οποία περνάει ένα σχοινάκι. Αυτό τεντώνει και τραβάει τα αυτάκια. Ελπίζω με λίγο photoshop να μπορείς να το δεις κιόλας. Στη συγκεκριμένη φώτο δεν έχω τεντώσει σχεδόν καθόλου το κορδόνι.
 

Attachments

  • Tensioned.jpg
    Tensioned.jpg
    14.5 KB · Views: 218