επειγον γνωμες για τηλεοραση

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Τελικα αποφασισα να παρω μια TV αυτες τις μερες και ειμαι λιγο εκτος τοπου και χρονου με τα καινουργια μοντελα , γι'αυτο ανοιξα και αυτο εδω το thread για να πειτε τις γνωμες σας... λοιπον ακουω-bye-:grinning-smiley-043

Αποσταση θεασης : γυρω στα 2,5-2,8 μετρα

Δεν εχω μεγαλη προτιμηση σε πλασμα / lcd αλλα η τηλεοραση θα χρησιμοποιηθει για browsing, gaming , τηλεοπτικο κ.τ.λ.π.

Απο budget γυρω στα 1200Ε να υπολογιζετε..
 

akisg

Established Member
9 February 2009
294
Θεσσαλονίκη
Μακριά από τις Samsung...
Εντάξει πλάκα κάνω -bye-

Σου εύχομαι ότι αποφασίσεις να ανταποκρίνεται τελικά στις προσδοκίες σου.

Καλό ψάξιμο...
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
φαντασου να μην ειχες παρει σαμσουνγκ τι θα λεγες :flipout:

τεσπα ευχαριστω αλλα μου φαινεται θα κανω πατατα , επειδη δεν εχω χρονο να ψαξω

ακουσα πως η samsung b7000 ξυριζει ομως ξεπερναει κατα πολυ τα λεφτα που εχω..
 
Last edited:

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Λογικα θα πρεπει να πας σε 46+ ,τωρα απο μοντελα το φορουμ εχει ανα τονο νηματα σχετικα ,και καλυπτουν ολα τα βαλαντια,ευχομαι να παρεις το καλυτερο για τα λεφτα σου-bye-
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Λογικα θα πρεπει να πας σε 46+ ,τωρα απο μοντελα το φορουμ εχει ανα τονο νηματα σχετικα ,και καλυπτουν ολα τα βαλαντια,ευχομαι να παρεις το καλυτερο για τα λεφτα σου-bye-

Το φοβομουνα για τις ιντσες , θα ακολουθησει διαμαχη..ειστε σιγουροι πως μια 42" δεν με καλυπτει?
 

akisg

Established Member
9 February 2009
294
Θεσσαλονίκη
Η προσωπική μου άποψη είναι, ότι πλέον και για τις TV (όπως ανέκαθεν ήταν και για τους υπολογιστές) δεν αξίζει να δίνεις πάρα πολλά λεφτά για κάποιο μοντέλο επειδή γρήγορα θα πέσει η αξία τους λόγω της συνεχής εξέλιξης και της εισόδου νέων τεχνολογιών.

Το ποιά είναι βέβαια τα "πάρα πολλά λεφτά" είναι σχετικό με την οικονομική δυνατότητα του καθενός.

Οπότε ψάξε λίγο και βρες ποιά θεωρητικά ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου και στις οικονομικές σου δυνατότητες.
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Εαν βρω παλαιοτερα μοντελα σε καλη τιμη μπορει να παρω αυτα , αλλα επειδη οι τιμες στα καινουργια ειναι πολυ χαμηλοτερες σε σχεση με περσι δεν νομιζω να με συμφερει να παρω παλαιοτερο μοντελο στην τιμη του καινουργιου , αβυσσος η αγορα τηλεορασης..
ξερετε κανα καταστημα να ξεστοκαρει παλια μοντελα σε καλες τιμες ?? πιο παλια μου ειχε πει καποιος για ενα..
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Ηλπιζα πως θα με καλυπτε η 42g10 αλλα αφου το λες εσυ κατι θα ξερεις...
η σονυ δεν ειναι τοσο καλη οσο η samsung ετσι?
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
περιπου εφαμιλλες ειναι οποια και να παρεις δεν θα χασεις.Ουσιαστικο πλεονεκτημα μονο για την Β650 οι καλυτερες Multimedia δυνατοτητες
 

sousis

New member
6 April 2009
72
40B650 εκτος και κανεις την υπερβαση και παρεις την 46αρα...

http://www.skroutz.gr/s/74211/Samsung-LE46B650-46%27%27.html?keyphrase=46B650

Eπιπλεον μπορεις να δεις Sony 40W5500 και Panasonic 42G10 που κατα την γνωμη μου συνολικα ειναι μισο κλικ πιο κατω.

+1 :a0210: για τη Samsung (καλή και η Sony W5500). Αλλά αν αντέχεις τα λεφτά πήγαινε στη 46Β650
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
40B650 εκτος και κανεις την υπερβαση και παρεις την 46αρα...

http://www.skroutz.gr/s/74211/Samsung-LE46B650-46%27%27.html?keyphrase=46B650

Eπιπλεον μπορεις να δεις Sony 40W5500 και Panasonic 42G10 που κατα την γνωμη μου συνολικα ειναι μισο κλικ πιο κατω.

Για την 5500 διαβασα οτι δεν ειναι τοσο καλη η γωνια θεασης ,και οτι χανει κοντραστ
 

sousis

New member
6 April 2009
72
Ηλπιζα πως θα με καλυπτε η 42g10 αλλα αφου το λες εσυ κατι θα ξερεις...
η σονυ δεν ειναι τοσο καλη οσο η samsung ετσι?

Sony και Samsung από όσο έχω καταλάβει είναι ίδιες. Η Samy έχει κάποια έξτρα δυνατότητες σαν media player μέσω USB.

Αλλά έχουν σίγουρα διαφορά στην τιμή και όσο μεγαλώνουν οι ίντσες τόσο μεγαλύτερη και η ψαλίδα εις βάρος της Sony. Οπότε μάλλον πας στον Κορεάτη και όχι στον Γιαπωνέζο (καταραμένη κρίση που άλλους τους ανεβάζεις -βλέπε γιεν- και άλλους τους στέλνεις στα τάρταρα -βλέπε φθηνό γουάν)
 

sousis

New member
6 April 2009
72
Για την 5500 διαβασα οτι δεν ειναι τοσο καλη η γωνια θεασης ,και οτι χανει κοντραστ

Τα ίδια διάβασα και για τη Samsung. Δηλαδή ότι έχει πρόβλημα με τη γωνία θέασης πάνω από τις 40 μοίρες και ότι έχει προβλήματα clouding. Αυτό δεν με εμπόδισε να πάρω την 46B750. Παραλαμβάνω σε 4-5 ώρες :BDGBGDB55:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Την καλυτερη γωνια θεασης την εχει η G10 με δευτερη την W5500 και τριτη την B650. Aκομη ομως και στην 650 βλεπεις πολυ ανετα απο αρκετα πλαγια (90 μοιρες γυρω απο την καθετο τουλαχιστον) και επειδη κανενας δεν νομιζω οτι αγοραζει τηλεοραση για να βλεπει απο τοσο πλαγια δεν νομιζω οτι υπαρχει ουσιαστικο προβλημα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ηλπιζα πως θα με καλυπτε η 42g10 αλλα αφου το λες εσυ κατι θα ξερεις...
η σονυ δεν ειναι τοσο καλη οσο η samsung ετσι?

περιπου εφαμιλλες ειναι οποια και να παρεις δεν θα χασεις.Ουσιαστικο πλεονεκτημα μονο για την Β650 οι καλυτερες Multimedia δυνατοτητες

Οι διαφορες ειναι μικρες οποτε παμε κυριως στην χρηση που θελεις να κανεις. Παντως η B650 (αν και δεν την εχω δει με τηλεοπτικο σημα αλλα μονο σε HD) φαινεται με βαση αυτα που διαβαζω να ειναι η καλυτερη στο τηλεοπτικο σημα ενω σε HD ολες δειχνουν το ιδιο καλα με τις δυο LCD να υπερεχουν λιγο σε φωτεινό δωματιο και την G10 σε σκοτεινο.
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Κατα πρωτον ευχαριστω για την ανταποκριση και κατα δευτερον εαν ειναι οντως μικρες οι διαφορες δεν αξιζει να δωσεις παραπανω χρηματα
ιδιαιτερα αν αναλογιστει κανεις πως καθε τρεις και λιγο βγαινει και κατι καινουργιο. Το θεμα ειναι πως δεν ξερω τι να αποφασισω ,το σιγουρο ειναι πως κανονικα χρειαζομαι 46αρα .. αλλα δεν ξερω αν με παιρνει η τσεπη για 46αρα , αυτες οι πασχαλο-εκπτωσεις ακομα να μας ερθουνε?

Σε σχεση με την χρηση της τηλεορασης , επι το πληστον τηλεοπτικο , κανα dvd , blue-ray , αρκετο ps3 και browsing.

Η θεση της θα ειναι διπλα στην μπαλκονοπορτα και εκει μπαινει απλετο φως, ελπιζω να μην μου δημιουργηθει προβλημα με τις αντανακλασεις εαν παω σε γυαλιστερο πανελ οπως ειναι της σαμσουνγκ.Επισης τα μικροπροβληματα με το input lag της 786 υπαρχουν και στην b650?
 

Budda

Supreme Member
2 February 2009
3,734
Orc Village(Λουτσα)
Την καλυτερη γωνια θεασης την εχει η G10 με δευτερη την W5500 και τριτη την B650. Aκομη ομως και στην 650 βλεπεις πολυ ανετα απο αρκετα πλαγια (90 μοιρες γυρω απο την καθετο τουλαχιστον) και επειδη κανενας δεν νομιζω οτι αγοραζει τηλεοραση για να βλεπει απο τοσο πλαγια δεν νομιζω οτι υπαρχει ουσιαστικο προβλημα.

Σε σχεση με την w4000 που ηδη βλεπω η 5500 εχει χειροτερη γωνια θεασης,και οτι και να παρω αυτην θα εχω σαν μετρο συγκρισης ,παροτι ορφανη απο 100ΗΖ αποτελει για εμενα σημειο αναφορας και μετρο συγκρισης
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Η Β650 δείχνει η καλύτερη επιλογή για τις ανάγκες σου. Όσον αφορά την γυαλιστερή οθόνη κάνε μια βόλτα σε καταστήματα για να δεις και μόνος σου, αλλά δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα με τις πρωινές, μεσημεριανές θεάσεις. Απλά φρόντισε το βράδυ να μην υπάρχει κάποια πηγή φωτός που να αντανακλάται στην οθόνη. Σε game mode το lag δεν νομίζω πως αποτελεί πρόβλημα και νομίζω πως πλέον υπάρχει και η δυνατότητα ρύθμισης του (του game mode) ώστε να μην δείχνει ψεύτικο όπως στις περισσότερες τηλεοράσεις.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,150
Bratislava
Συγνωμη για το off topic αλλα ειπα να μην ανοιξω ξεχωριστο θεμα....

Υπαρχουν καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει η τηλεοραση, ωστε να ειναι ετοιμη να δεχτει απο το 2012 και μετα, μονο ψηφιακο σημα ή ολες εχουν τη δυνατοτητα αυτη ηδη?

Επισης, τα 100Hz, ειναι απαραιτητα η οχι?

Η τηλεοραση θα αγοραστει για τους γονεις φιλης στο εξωτερικο, και θα παιζει αποκλειστικα τηλεοπτικο σημα απο δορυφορικα καναλια (πιθανως και HD).

Πρεπει να κοιταξω καποιο χαρακτηριστικο συγκεκριμενα? Nα ειναι full η true HD πχ? Να εχει DVB-T tuner?

Ποια μοντελα ειναι "συγχρονα"? Ψαχνω στις 32" αποκλειστικα σε LCD...

Στα καταστηματα εδω εχω βρει τις παρακατω...

Philips 32PFL7803D -> 569E
Philips 32PF3403 -> 399E
Samsung 32A336 -> 439E
Samsung 32A456 -> 549E
LG 32LH3000 -> 539E

Το ποσο οπως καταλαβαινετε ειναι στα 500-600Ε...και κυριως θελω να μου πειτε αν πρεπει να κοιταξω κατι συγκεκριμενο η απαραιτητο στα χαρακτηριστικα της TV...(πχ. αντι να ειναι fullHD να εχει καλυτερο επεξεργαστη ή 100Hz κτλ.)

Ευχαριστω για τις οποιες προτασεις...
 
Last edited: