Νέα Nikon D5000

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Φήμες για νέα Nikon D5000 ;

Bravo George!

Αυτη μαλιστα. Now we are talking. Το ειχα πει και παλαιοτερα οτι η nikon ειχε μεινει πισω στις entry level. Tωρα εχουμε μια "γεματη"καμερα με σημαντικες αναβαθμισεις.

Η στριφτη οθονη ειναι πολυ σημαντικο plus (για μενα).
Το AF επιτελους αλλαξε απο το απαρχαιωμενο 3 σημειων σε 11 και με καλυτερο CAM.
Bracketing
Live view with contrast AF
Movie mode hd
Raw+jpeg fine option
κλπ

ωραια πραγματα. Μενει να δουμε και τα τεστ αν και νομιζω οτι ξερουμε τι να περιμενουμε.


Eπισης ανακοινωθηκε και νεος φακος DX 10-24 φ3.5-4.5 αλλα με τσουχτερη τιμη (γυρω στα 900 δολλ).
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Φήμες για νέα Nikon D5000 ;

Αν ειδα καλά πρέπει να εχει τον αισθητήρα και το συστημα εστιασης/φωτομέτρησης της D90.. Αυτο ειναι καλο..

Και η σπαστή οθονη πρέπει να βοηθάει πολύ ειδικά σε λήψεις macro..

Αντε να δουμε τιμή και διαθεσιμοτητα..

Ο φακος ενδιαφερον αλλα αρκετά ακριβός

A, μιας και παρουσιάστηκε η μηχανή επισημα, καλό ειναι να αλλάξει ο τιτλος σε "Νεα Νikon D5000" ή κατι ανάλογο
 
Last edited:

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Εγώ έχω αμφιβολίες. Η D40/60 ήταν πραγματικά entry level μηχανές και στο μέγεθος και στην τιμή.

Εδώ βλέπουμε μια νέα μηχανή που έχει το μέγεθος της D90 και είναι λίγο πιο ελαφριά και χαρακτηριστικά παρόμοια με της D90. Και κυρίως η τιμή της δεν είναι πιο φθηνή από τη D90.

Άρα βλέπουμε εσωτερικό ανταγωνισμό με τη D90 και μένει κενό εκεί κάτω στην εισαγωγική κατηγορία.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Φαινεται πολύ καλο πράγματι...


Εμένα πάλι με προβληματίζει η τιμολογιακή "τοποθέτηση" της στην αγορά σε σχέση με την D90.. Αλλά μαλλον ειναι νωρις ακόμα, θα πρέπει να περιμένουμε λίγο..
 
παντως και στα δικα μου αρχαρια ματια οι φωτο ειναι πολυ καλες
απο διαφορες παντως σε σχεση με την 90 μονο το built in AF βλεπω...και η σπαστη οθονη βεβαια...πανω που ειχα καταληξει παλι μπερδεμα:hmmmm2:
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
απο διαφορες παντως σε σχεση με την 90 μονο το built in AF βλεπω

Συμφωνα με το dpreview το παραπανω δεν ισχυει.

Οσο για την ονοματοδοσια, μαλλον η νικον κανει "πλακα" στην κανον.... (βλ. 500D)...:BDGBGDB55:

H μια εβαλε βιντεο στην entry level η αλλη προσθεσε σπαστη οθονη.... τι ακολουθει τωρα αραγε???
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
όντως δεν έχει μοτεράκι στο σώμα το διάβασα στο site την Νικον.
Δεν νομίζω οτι μας χαλάει και ιδιαίτερα, σωστά?

Αυτό που δεν καταλαβαίνω στα τεχνικά είναι τι ακριβώς διαφορά κάνει το 12bit με 14bit που έχει η Canon..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,162
Εκεί ψηλά.....
Τετοιο συστημα θα κοστιζε πολυ.....

Δεν θυμαμαι απο ποτε εχουμε να δουμε σωμα να κανει AF χωρις να ειναι AF οι φακοι.


Ισως απο την εποχη της Contax AX .
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Προτεινόμενη τιμή πώλησης (από τα καταστήματα στη Ελλάδα) 700 ευρώ το σώμα και 800 με τον 18-55 VR. Ρώτησα σε Δαμκαλίδη. Τον πρώτο καιρό πάντως δύσκολα θα πέσει η τιμή σε πιο φυσιολογικά επίπεδα.
 

oranje

AVClub Enthusiast
28 February 2007
901
Η τιμη δεν ειναι κακη σε σχεση με εξωτερικο απο την στιγμη που εχεις και την εγγυηση της αντιπροσωπειας