Nikon d90 ή Canon 40d???

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
το ειχα για πολυ καιρο στο πισω μερος του μυαλου μου...

και τελικα τα εφερε ετσι ο καιρος που μπορω πια να δωσω ενα ποσο γυρω στα 800 ευρω max για να παρω μια καλη - για μενα - dslr και εναν βασικο all around - για μενα ξανα - φακο... και στην πορεια βλεπουμε... (για αλλους καλυτερους φακους...)

ειμαι μεταξυ των εν θεματι...

απο την μια την d90 με τον 18-105 VR την βρισκω στα 770 ευρω απο τα dixons tax free απο τα οποια θα μου την φερει ο εκ Λονδινου παιδικος μου φιλος που εδω και χρονια μενει πια μονιμα εκει... και απο την αλλη η 40d που με τον 17-85 IS αρχιζει και με κανει να ξεφευγω απο το - ηδη για μενα - ανεβασμενο για αγορα dslr budget...

εχω διαβασει πολλα πολλα sites και οσο διαβαζω τοσο πιο πολυ μπερδευομαι...

μεχρι και αναλυσεις για 12 και 14 bit διαβασα...

δεν εχω καμια προηγουμενη σχεση με τις δυο αυτες εταιρειες...

ειχα την K100d Super που την εδωσα πριν λιγο καιρο και απο τοτε τραβαω μονο με φιλμ...

ειμαι αυτη την στιγμη με δυο αναλογικες...

μια Spotmatic 500 με εναν σταθερο 55/1,8 Super Takumar...

μια Pentacon Six TL με εναν σταθερο 80/2,8 Biometar...

και εναν Vivitar 85-205/3,8 με αρμωση Konica AR...

μου αρεσει η φωτογραφια δρομου, μου αρεσουν τα ταξιδια, οι βραδυνες φωτογραφιες και δινω σημασια στην καλη ποιοτητα της φωτογραφιας...

ποια απο τις δυο ειναι πιο value for money???

ποια απο τις δυο θα κρατησω περισσοτερο???

(δεν θελω να μπερδεψουμε στην κουβεντα τριτες εταιρειες... μια χαρα εχω καταφερει να μειωσω τον πονοκεφαλο των πολλων επιλογων...)

thanx in advance...

Πανος...
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Είναι σαν το δίλειμμα BMW η Mercedes?:BDGBDGB53:

Προσωπικά θα διάλεγα Mercedes (D90) μόνο και μόνο επειδή μου κάθεται καλύτερα στο χέρι και είναι πιο καινούρια.
Αν σε ενδιαφέρει το video της είναι και μονόδρομος.

Για φακούς δε θα σου πω, καθώς η πορεία θα σου δείξει τι θέλεις.

Πάντως τα 770 ευρώ είναι κυριολεκτικά απίστευτη τιμή!
 

iosif_dig

New member
1 February 2009
55
Οπως πολυ σωστα ειπε ο jim, η D90 (mercedes) ειναι κατασκευασμένη οχι Ιαπωνια, οπως άλλωστε και η mercedes...όπου αλλού εκτός Γερμανίας.
Πάρε BMW που είναι Γερμανικά δηλ. canon made in japan!!!
Περα απ'την πλακα τωρα, ειναι καλες μηχανες και οι δυο, αλλα θα σου ελεγα να κοιτάξεις ποια θα σου κάτσει καλύτερα εσένα.
Αν και πιστευω πως την λαβη της 40αρας δεν θα την συναντήσεις κάπου αλλού.
Το AF παλι ειναι καλύτερο της canon, και απο φακους αν πας σε σειρα L τοτε θα εντυπωσιαστείς με την απόδοσή τους.
Αρα canon και μονο canon...
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,818
Αθήνα με απόσπαση.
Ολίγον τι αφοριστική προσέγγιση για δύο σώματα ισάξια.
Φίλε mobster21 όποιο και να πάρεις δεν θα απογοητευθείς. Και οι δύο μηχανές δίνουν εκπληκτικά αποτελέσματα. Από σένα όμως εξαρτάται το να αξιοποιήσεις τις δυνατότητές τους. Καί όπως λένε οι υπερπόντιοι φίλοι μας "the man behind the camera counts more"
 
Last edited:

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Οπως πολυ σωστα ειπε ο jim, η D90 (mercedes) ειναι κατασκευασμένη οχι Ιαπωνια, οπως άλλωστε και η mercedes...όπου αλλού εκτός Γερμανίας.
Πάρε BMW που είναι Γερμανικά δηλ. canon made in japan!!!
Περα απ'την πλακα τωρα, ειναι καλες μηχανες και οι δυο, αλλα θα σου ελεγα να κοιτάξεις ποια θα σου κάτσει καλύτερα εσένα.
Αν και πιστευω πως την λαβη της 40αρας δεν θα την συναντήσεις κάπου αλλού.
Το AF παλι ειναι καλύτερο της canon, και απο φακους αν πας σε σειρα L τοτε θα εντυπωσιαστείς με την απόδοσή τους.
Αρα canon και μονο canon...

Προφανώς δεν εχεις δουλέψει καν την D90 απλά επειδή μαλλον εχεις Canon την προτείνεις.. Ωραια προσέγγιση αλλά τελείως εσφαλμένη

Εγώ που εχω την D90 προτεινω στον φιλο να τις δει και τις 2 (αριστες μηχανές θεωρώ) και να διαλέξει αυτή που θα του καθεται καλύτερα στο χέρι και στην τσέπη.. Επίσης οτι λέει ο Βλάσης παραπάνω για τους φακούς...

Τα περι καλύτερου AF και L φακών (στην κατηγορία αυτή) μου φαινονται αερολογιες. Το AF της D90 ειναι αριστο και το ιδιο ισχυει για την ποιοτητα των καλών φακών της nikon.. To μονο κακο με τους φακους της ειναι οτι δεν ειναι .. ΑΣΠΡΟΙ -bye--bye-
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
770 είναι πολύ χαμηλή τιμή, στη χώρα μας πρέπει να βγαίνει στο χιλιάρικο.

Καμία από τις δύο μηχανές δεν θα σε απογοητεύσει, έχω τη 40D και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Υπάρχει και το θέμα της λήψης βίντεο στη μέση, αλλά προσωπικώς δεν με απασχολεί καθόλου, χώρια που ποιοτικώς δεν ακούγονται, να το πω ευγενικά, και τα καλύτερα λόγια τόσο για την ποιότητα του τελικού αποτελέσματος, όσο (και ιδίως) για τη δυνατότητα επίτευξής του από έναν κοινό ερασιτέχνη δίχως άλλο εξοπλισμό (τα αυτά ακούγονται και για το βίντεο της 5D MkII, όχι μόνο για την D90).

Στη 40D, λόγω μοντούρας, μπορείς να προσαρμώσεις με αντάπτορα τον Takumar, όπως και τον Biometar P6 (ο τελευταίος μπαίνει και σε Νίκον, οι αντάπτορες από P6 πηγαίνουν γύρω στα 30 ευρώ στο ebay).
 

iosif_dig

New member
1 February 2009
55
Προφανώς δεν εχεις δουλέψει καν την D90 απλά επειδή μαλλον εχεις Canon την προτείνεις.. Ωραια προσέγγιση αλλά τελείως εσφαλμένη

Εγώ που εχω την D90 προτεινω στον φιλο να τις δει και τις 2 (αριστες μηχανές θεωρώ) και να διαλέξει αυτή που θα του καθεται καλύτερα στο χέρι και στην τσέπη.. Επίσης οτι λέει ο Βλάσης παραπάνω για τους φακούς...

Τα περι καλύτερου AF και L φακών (στην κατηγορία αυτή) μου φαινονται αερολογιες. Το AF της D90 ειναι αριστο και το ιδιο ισχυει για την ποιοτητα των καλών φακών της nikon.. To μονο κακο με τους φακους της ειναι οτι δεν ειναι .. ΑΣΠΡΟΙ -bye--bye-

Για να λεω αυτα που λέω, τυγχάνει να εχω εμπειρία και απο τους δυο κατασκευαστές.
Μονο αν εχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις εσύ ο ιδιος τα κορυφαία σώματα και οχι μονο, θα καταλαβαινες τις διαφορές. Τώρα, αν εσένα σου φαίνονται όλα το ίδιο και διαφορές μονο στο χρωμα (ασπροι-μαυροι) τι να κάνουμε ειναι και θεμα αντίληψης...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Για να λεω αυτα που λέω, τυγχάνει να εχω εμπειρία και απο τους δυο κατασκευαστές.
Μονο αν εχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις εσύ ο ιδιος τα κορυφαία σώματα και οχι μονο, θα καταλαβαινες τις διαφορές. Τώρα, αν εσένα σου φαίνονται όλα το ίδιο και διαφορές μονο στο χρωμα (ασπροι-μαυροι) τι να κάνουμε ειναι και θεμα αντίληψης...

1) Εγώ βασίζομαι σε αυτά που εχω δει (σε μικρό βαθμο) γιατί δεν εχω πολύ εμπειρία και δεν θεωρώ ακομα τον εαυτό μου δυνατό φωτογραφο.

2) Βασίζομαι ομως πολύ περισσότερο σε αυτά που διαβάζουμε σε ολα τα γνωστά και καταξιωμένα φορουμς και σοβαρά αξιόπιστα sites (φαντάζομαι τα ξερεις και δεν χρειάζεται να τα παραθέσω εδώ) στα οποια ειναι γενικώς αποδεκτό οτι και οι δύο εταιρείες εχουν ισαξια σώματα και φακους. Διαφοροποιήσεις προφανώς υπάρχουν ανά περιοχές (υπερ της μιας ή της άλλης εταιρείας) αλλά το τελικό αποτελεσμα είναι γενικά ισοδύναμο αρκεί να συγκρίνουμε ομοειδή προιόντα.

3) Τι σχέση εχει η εμπειρία που λες οτι εχεις με τα κορυφαια συστήματα των 2 εταιρειών με το διλημμα του φιλου ; Εδώ μιλάμε για 40D versus D90 αν το πρόσεξες
Μιας και λες για την υπεροχή της Canon στη high end κατηγορια, δες λιγο και τις βαθμολογίες των D3, D3x versus 1dMkII στο DxO Mark και το ξανασυζητούμε.

4) "Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά" Εαν το εχεις και το κατέχεις το αντικείμενο θα βγάλεις καλές φωτογραφίες με οποιοδήποτε σύστημα. Αν οχι .... εχασες ειτε εισαι κοκκινος είτε κίτρινος..

Αυτό που είπα για το χρώμα των φακών ήταν προφανώς αστείο αλλά δεν το κατάλαβες.. Τι να κάνουμε, oπως λες και εσύ, μερικα πράγματα είναι θεμα ... αντιληψης -bye-

Εγώ σταματάω εδώ γιατί δεν θελω το θεμα να γινει μονομαχία Canon/Nikon .. Την γνώμη μου την παρέθεσα παραπάνω θεωρώντας τις δύο επιλογες αγοράς (40D/D90) επί της ουσιας ισοδύναμες

Just my 2 cents..
 
Last edited:
Δεν νομιζω οτι σε αυτο το επιπεδο προιόντων το made in εχει νοημα, εκτος και εαν ειναι προιόν που το φτιαχνει φασον σε τριτους
νικον εργοστασιο στην ιαπωνια νικον και στην ινδονησια η δεν ξερω εγω που αλλου
και η Z4 φτιαχνεται στην αμερικη και το Α3 στην ουγγαρια αλλα δεν νομιζω οτι υπολοιπονται σε ποιοτητα των made in germany....
και τα mercedes στην γερμανια φτιαχνονται κατα βαση (και σορρυ για το :eek:fftopic:)
 

monad

AVClub Addicted Member
2 April 2008
1,541
έχω τραβήξει φωτογραφίες και με τις 2. την canon την είχα για κάποιο διάστημα, ενώ την nikon, την έχει ο κουμπάρος μου.
η nikon είναι πιο gadget και λίγο πιο compact από την 40αρα.
στο αποτέλεσμα όμως η προσωπική μου άποψη είναι canon´παρ' όλο που είναι πιο παλιά.
ο φακός να ξέρεις οτι θα κάνει μεγάλη διαφορά πάντως και εγώ θα κοίταζα και για κάποιον μεταχερισμένο προκειμένου να αναβαθμίσεις το τελικό αποτέλεσμα.
 

iosif_dig

New member
1 February 2009
55
Εγώ σταματάω εδώ γιατί δεν θελω το θεμα να γινει μονομαχία Canon/Nikon .. Την γνώμη μου την παρέθεσα παραπάνω θεωρώντας τις δύο επιλογες αγοράς (40D/D90) επί της ουσιας ισοδύναμες

Just my 2 cents..

Γιωργο εχεις δικιο, ειναι ανούσια η μονομαχια canon/nikon.
Άλλωστε την τελική επιλογή την εχει άλλος.
 

nmastro

Senior Member
20 December 2006
383
...... για τη δυνατότητα επίτευξής του από έναν κοινό ερασιτέχνη δίχως άλλο εξοπλισμό (τα αυτά ακούγονται και για το βίντεο της 5D MkII, όχι μόνο για την D90).

για επαγγελματίες με εξοπλισμό όμως η 5d mkII κάνει παπάδςς....και θα κάνει και περισσότερους σε λίγο.... και με ΠΟΛΥ λιγότερα χρήματα από τις επαγγελματικές του είδους... (απλά ΕΜΑΣ μας αφήνει παγερά αδιάφορους.....)
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
κατ´αρχην ευχαριστω για την βοηθεια...

κατα δευτερον να γραψω λιγες ακομα σκορπιες σκεψεις μου...

με ενδιαφερει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ το φωτογραφικο αποτελεσμα των δυο μηχανων...

εκει εστιαζω την αναζητηση μου... και μονο...

το video της D90 απλα ειναι ενα extra το οποιο επ´ουδενι δεν με επηρεαζει στην τελικη αποφαση...

σημαντικο το γεγονος της χρησιμοποιησης ενος manual Takumar φακου που ηδη εχω στην Canon... (αληθεια και για Nikon υπαρχουν ανταπτορες αλλα εχει λεει προβλημα στην εστιαση στο απειρο... καταλαβα καλα???)

αρνητικο για μενα η χωρα κατασκευης της Nikon...

αρνητικο τα 12 bit της D90 σε σχεση με τα 14 της 40d... αν και επαγγελματιες τραβουν ακομα με 12... οποτε μαλλον χανει την σημασια του το γεγονος αφου δεν ειμαι επαγγελματιας... ή κανω λαθος???

μου αρεσει το ευρος του 18-105 σε σχεση με τον 17-85... θα ηθελα ΕΝΑΝ φακο all around για αρχη...

η αληθεια ειναι οτι η μεγαλη μου αδυναμια ηταν η 40d αλλα με τα 770 ευρω παιρνω μονο το σωμα μαζι με 2 - 3 καρτες... αξιζει να δωσω συν 200 ευρω για να την παρω με τον 17-85??? ή στην πορεια θα με ενοχλησουν π.χ. τα megapixels της που πια θεωρουνται η βαση???

η τιμη παιζει σημαντικο ρολο τελικα...

απο θεμα αισθησης και αφης... αυριο το απογευμα θα παω να τις δω ξανα και τις δυο... τις ειχα πιασει στα χερια μου πριν αρκετο καιρο... οποτε μια συναντηση μαζι τους μπορει να δωσει ξεκαθαρο προβαδισμα στα ξαφνικα...

ακομα και το ενδεχομενο 450d με 17-85 βλεπω οτι ξεπερνα τα 850 ευρω τελικα...

καλα για την 500d δεν το συζηταω... στα 725 το σωμα μονο στο Adorama... ξεφευγουμε ξανα...
 
Last edited:

iosif_dig

New member
1 February 2009
55
Το παραπάνω ισχύει μόνο στην περίπτωση που θα μείνεις με αυτούς τους φακούς.
Γιατί αν επιλέξεις σώμα σύμφωνα με αυτούς τους προσωρινούς φακούς (αν ειναι), τότε σε μια αναβάθμιση φακών να μην σου κάνει το σώμα. Είναι ένας πολύπλοκος συνδυασμός που θα πρέπει να σκεφτείς και λίγο πιο μακρυά.
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
πριν δευτερολεπτα εκλεισε στο ebay καινουργια 40d με τον 17-85 στις 719 λιρες... απο Αγγλια... με μεταφορικα για Ελλαδα 40 λιρες... συνολο 760 λιρες... 840 ευρω... απο αυτον τον πωλητη... http://myworld.ebay.ie/tiffanys300/ ειδα οτι ειχε δωσει κι αλλες σε αυτη την τιμη περιπου... αρα τελικα μιλαμε για ιδια τιμη πλεον...
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
πριν δευτερολεπτα εκλεισε στο ebay καινουργια 40d με τον 17-85 στις 719 λιρες... απο Αγγλια... με μεταφορικα για Ελλαδα 40 λιρες... συνολο 760 λιρες... 840 ευρω... απο αυτον τον πωλητη... http://myworld.ebay.ie/tiffanys300/ ειδα οτι ειχε δωσει κι αλλες σε αυτη την τιμη περιπου... αρα τελικα μιλαμε για ιδια τιμη πλεον...

Η canon εκεί φεύγει.

Για την Nikon η τιμή είναι πολύ καλή.