ΛΥΚΟΦΩΣ - Twilight

πως σας φανηκε η ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,190
Εκεί ψηλά.....






ΛΥΚΟΦΩΣ - Twilight




Παιζουν: Καμ Γκιγαντετ, Κριστεν Στιουαρτ, Μπιλι Μπερκ, Νικκυ Ριντ, Ρομπερτ Πατινσον, Ασλεϊ Γκριν,
Σκηνοθεσια : Καθριν Χαρντγουικ
Διάρκεια : 130 λεπτά
Studio : Summit Entertainment
Γλώσσα : English
Sound : Dolby Digital / DTS
Subtitles : English, Ελληνικά






Πάνω από 2 εκατομμύρια θεατές παρακολούθησαν το trailer της ταινίας Twilight, μόλις τις 3 πρώτες μέρες από την εμφάνισή του στο MySpace. Η πολυαναμενόμενη ταινία τρόμου αποτελεί την κινηματογραφική μεταφορά του πρώτου βιβλίου της δημοφιλούς τριλογίας της Στέφανι Μέγερ, που έχει πουλήσει περισσότερα από 6 εκατομμύρια αντίτυπα στις Η.Π.Α. Την ταινία σκηνοθετεί η Κάθριν Χάρντγουικ, γνωστή από το σκοτεινό και ρεαλιστικό Thirteen.

Η νεαρή Ιζαμπέλα ανακαλύπτει μια μυστηριώδη οικογένεια και ερωτεύεται ένα από τα μέλη της, τον Έντουαρντ. Μια συγκλονιστική αποκάλυψη όμως την περιμένει: ο Έντουαρντ και η οικογένειά του είναι βρικόλακες, οι οποίοι έχουν επιλέξει έναν διαφορετικό τρόπο ζωής. Παραμένουν αθάνατοι, αλλά δεν πίνουν ανθρώπινο αίμα λόγω του ηθικού τους κώδικα και μπορούν να κυκλοφορούν στον ήλιο. Η Ιζαμπέλα θα πρέπει να ρισκάρει τα πάντα για να είναι μαζί του, ενώ ο Έντουαρντ θα πρέπει να παλέψει με τη δίψα του για αίμα. Το φιλμ αυτό είναι μια ιστορία αγάπης, σαν το Ρωμαίος & Ιουλιέτα στην πιο τρομακτική του εκδοχή, ανάμεσα σε ανθρώπους και βρικόλακες.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Τεχνικά άριστο BluRay, απίστευτα βαρετή και ανούσια ταινία (πήγαινε, πήγαινε, πήγαινε και δεν πήγαινε πουθενά – όλο και κάτι περίμενες να γίνει και το μόνο που έβλεπες ήταν κάτι ανούσιοι και ασυνάρτητοι διάλογοι).
 
Πραγματικά απορώ με τον εαυτό μου πως άντεξα και το είδα ως το τέλος... Μιλάμε για μια ταινία που γράφτηκε (σε επίπεδου βιβλίου) και γυρίστηκε με target group 12-15χρονα κοριτσάκια. Αισθητική βίντεο κλιπ του σημερινού MTV, υπόθεση Αρλεκιν, εκφυλισμένη στον κόσμο της Barbie, ερμηνείες τις οποίες ξέχασα μισή ώρα μετά, και τελικά το μόνο που άξιζε σ'όλη την ταινία ήταν το σπίτι των Βρικολάκων, που πραγματικά είναι το σπίτι που ονειρεύομαι χρόνια τώρα!

Από εικόνα και ήχο (στη HD εκδοχή τους) έλαμπε.... αλλά τι να το κάνω?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
τελικά το μόνο που άξιζε σ'όλη την ταινία ήταν το σπίτι των Βρικολάκων, που πραγματικά είναι το σπίτι που ονειρεύομαι χρόνια τώρα!
+100
 

engel85

Established Member
28 January 2008
234
Αθήνα
Για το target group στο οποίο απευθύνεται, δηλ. γυναίκες κάτω των 25-30, είναι αρκετά καλή η ταινία. Όλες οι φίλες και γνωστές μου, είναι ξετρελαμένες με την ταινία και τον πρωταγωνιστή. Σε όλους τους υπόλοιπους δεν έχει τίποτα να πει.
 

akisg

Established Member
9 February 2009
294
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: ΛΥΚΟΦΩΣ - Twilight

Για το target group στο οποίο απευθύνεται, δηλ. γυναίκες κάτω των 25-30, είναι αρκετά καλή η ταινία. Όλες οι φίλες και γνωστές μου, είναι ξετρελαμένες με την ταινία και τον πρωταγωνιστή. Σε όλους τους υπόλοιπους δεν έχει τίποτα να πει.


+1

Η γυναίκα μου ξετρελάθηκε και περιμένει πως και πως την συνέχεια, ίσως παίζει ρόλο ότι έχει διαβάσει και το 2ο και το 3ο βιβλίο.

Εγώ έχω να πω ότι συμφωνώ με τους περισσότερους, ότι είναι ωραίο σαν θέαμα, το είδα σε HD και είναι ωραία η ατμόσφαιρα που βγάζει ο συνδιασμός εικόνας και ήχου. Αλλά σαν ταινία δεν λέει και πολλά, πάντως περνάνε ευχάριστα 2 ώρες. Ίσως είναι φυσιολογικό ότι δεν καταλήγει πουθενά γιατί είναι η αρχή μιας τριλογίας τουλάχιστον (αφού ήδη τον Σεπτέμβριο θα βγεί και το 4ο βιβλίο).

Αν το έβλεπα στον κινηματογράφο θα είχα και εγώ τα νεύρα μου πάντως...
 

w1red

New member
25 March 2009
45
Βαρετή, μονότονη χωρίς κάτι νέο για να προσθέσει, αντίθετα είχε "υποκλέψει" πολλά από άλλες ταινίες. Το μόνο που μου άρεσε ήταν το love story. Αν βγει το Νο2 θα την δω σίγουρα αν έχω πυρετό και δεν μπορώ να βγω από το σπίτι, και για κάποιο περίεργο λόγο όλες οι λάμπες στο σπίτι έχουν καεί και όλα τα ηλεκτρονικά μου έχουν χαλάσει και μπορώ να δω μόνο το κανάλι που την παίζει στην τηλεόραση.
 

psytransas

AVClub Enthusiast
5 February 2008
849
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: ΛΥΚΟΦΩΣ - Twilight

Βαρετή, μονότονη χωρίς κάτι νέο για να προσθέσει, αντίθετα είχε "υποκλέψει" πολλά από άλλες ταινίες. Το μόνο που μου άρεσε ήταν το love story. Αν βγει το Νο2 θα την δω σίγουρα αν έχω πυρετό και δεν μπορώ να βγω από το σπίτι, και για κάποιο περίεργο λόγο όλες οι λάμπες στο σπίτι έχουν καεί και όλα τα ηλεκτρονικά μου έχουν χαλάσει και μπορώ να δω μόνο το κανάλι που την παίζει στην τηλεόραση.
Eγραψες! :grinning-smiley-043
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
:BDGBGDB55:Ρε Παιδιά έχω πεθάνει...απ' το γέλιο με τα σχόλια σας. Τι να πώ δεν μπορώ καν να πιάσω το πληκτρολόγιο. Μιλάμε για την μεγαλύτερη μ.......α που έχει γυριστεί ποτέ. Και με έτρεχε στο σινεμά η γυναίκα μου, ακόμα στραβωμένος μαζί της είμαι, και πάλι:BDGBGDB55:!
 

giovani

New member
15 November 2006
87
XANIA
πολλλλλλλλλλλλλυ βαρετη.ειδικα προς την μεση κανει μια τεραστια κοιλια.πολυ αργη και απιστευτα προβλεψιμη.απορω αν αρεσε σε καποιον.και οπως ειπε καποιος φιλος παραπανω ολα τα εχουμε δει με τα βαμπιρακια αλλα να γυαλιζουν πρωτη φορα.:BXVZCBXZ6::rifle:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,735
πετρουπολη
οταν μια @γ@μητη μορμονος συγγραφεας ασχολειται με τα βαμπιρ δεν θα μπορουσε το αποτελεσμα να ειναι διαφορετικο.
Ακου εκει βαμπιρ βετζετεριαν.Στην αμερικη που πλεον το τσιγαρο θεωρειται εγκλημα ,στη χωρα που το πολιτικαλι κορεκτ εχει λαβει διαστασεις υστεριας,δεν θα μπορουσαν να βρουν "καλυτερο" εκφραστη της ξενωρωσιας και της @γ@μιας.