DVD Recorder SAMSUNG HR773-/HR-775/HR-777

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Πριν από 4 μήνες περίπου αγόρασα το συγκεκριμένο recorder,ώστε να αντικαταστήσω στην εγγραφή τηλεοπτικών προγραμμάτων το πολύ καλό και αξιόπιστο PHILIPS VR900,VHS recorder που χρησιμοποιούσα μέχρι τότε.
Η συγκεκριμένη συσκευή μου πρόσφερε ταυτόχρονα τη δυνατότητα να παρακολουθώ divX με Ελληνικούς υπότιτλους από την USB θύρα που διαθέτει,καθώς και να μεταφέρω μελλοντικά τις ταινίες που έχω τραβήξει μέσω της θύρας Firewire ή της αναλογικής τύπου RCA-για παλαιότερες κάμερες-που επισης διαθέτει.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω σε αυτό το σημείο τη γνώμη σας από τη χρήση του ή τα reviews που έχετε διαβάσει γι αυτό το Recorder και αν κάποιος έχει κάνει audio dubbing κατά το editing ταινιών με το συγκεκριμένο.

Ευχαριστώ!
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Re: DVD Recorder SAMSUNG HR773

Γράφει κανονικά dual layer και τα διαβάζει.

http://www.samsung.com/gr/consumer/...dvdrecorder&model_cd=DVD-HR773/EDC&fullspec=F


Εχεις καταφερει να γραψεις dual layer στο samsung?

Ρωτω γιατι εγω δεν μπορεσα να γραψω, και δεν αναφερει επισης το μανουαλ οτι γραφει DL. Στο λινκ οι δισκοι που αναφερονται ειναι double side και οχι dual layer.

Α και κατι αλλο. Το display δεν σου φαινεται πολυ δυσαναγνωστο? (Βασικα δεν φαινεται τιποτα)
Και κατι τελευταιο. Οταν βλεπεις ταινια και πατας στοπ για να φτιαξεις κατι να τσιμπησεις, δεν ειναι σπαστικο που η ταινια ξεκινα απ την αρχη και οχι απο το μερος που σταματησε?

(τι σπαστικο δλδ, θα το ειχα πεταξει απο το μπαλκονι αλλα φοβαμαι μην περναει κανενας ανθρωπος απο κατω)-bye-
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: DVD Recorder SAMSUNG HR773

Οταν βλεπεις ταινια και πατας στοπ για να φτιαξεις κατι να τσιμπησεις, δεν ειναι σπαστικο που η ταινια ξεκινα απ την αρχη και οχι απο το μερος που σταματησε?

Αυτό το κάνει μόνο στις εγγραφές του σκληρού και στα Divx. Στα DVD το resume λειτουργεί κανονικότατα (τουλάχιστον σε αυτό που πήρα στον πατέρα μου. Για Sony 780 πήγαινα, αλλά αργούσε πολύ και κατέληξα στο Sammy).

Θα το χαρακτήριζα αρκετά απλό, κατάλληλο για μεγάλες ηλικίες. Η ποιότητα εγγραφής του είναι ικανοποιητική (όχι άριστη), σαν player τα πάει πολύ καλά σε θέμα ευελιξίας (πολύ βολική η λειτουργία juke box, όπου μπορείς να μεταφέρεις mp3 και Divx από την usb στο σκληρό, κάνει και δικιά του μετατροπή από Audio-CD σε mp3, υποστηρίζει και ελληνικούς υπότιτλους στα Divx), σε θέμα ποιότητας, από SCART είναι άψογο, την HDMI δεν την έχω δοκιμάσει (ο father έχει CRT).

Τα βασικότερα αρνητικά είναι ένα μπάσο βούισμα που κάνει ο ανεμιστήρας του (όχι και τόσο ενοχλητικό πάντως, κάτι αναφορές μερικών ότι δεν μπορούσαν να ακούσουν τον ήχο της ταινίας είναι εντελώς υπερβολικές) και οι εντελώς βασικές δυνατότητες επεξεργασίας των εγγραφών του (θυσιάστηκαν για χάρη της απλότητας).
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: DVD Recorder SAMSUNG HR773

Skysound συμφωνώ για την οθόνη του.Θα μπορούσε να είναι πιο ευδιάκριτη.Όσον αφορά το dual layer το μόνο που δοκίμασα είναι να βάλω μέσα ένα άγραφτο για να δω αν το αναγνωρίζει.Με το που έκλεισε η πόρτα του,άρχισε να κάνει διαμόρφωση του δίσκου και να τον προετοιμάζει για εγγραφή.Δεν έγραψα κάτι γιατί δε το χρειαζόμουν εκείνη τη στιγμή.Στο μέλλον θα το δοκιμάσω και θα σου πω νεότερα.
Όσον αφορά το Resume ισχύει αυτό που γράφει ο φίλος JL ?.

JL ?.To menu του είναι πράγματι πολύ βολικό για το μέσο χρήστη,έστω και αν θα μπορούσε να είχε παραπάνω ευκολίες.Σήμερα τελείωσα το editing σε ένα video διακοπών από κάμερα και μπορώ να δηλώσω ευχαριστημένος.
Επέλεξα τη μεγίστη ποιότητα εγγραφής XP κατά την μεταφορά του υλικού από την κάμερα στον σκληρό και το αποτέλεσμα είναι πολύ κοντά αν όχι ίδιο με το προτότυπο.Ενημερωτικά τα 50 περίπου λεπτά αναλογικού video που μεταφέρθηκαν απαίτησαν περί τα 3,8GB χώρο στο σκληρό,ενώ στην SP απαιτούσαν 2GB.Με την οριστικοποίηση του DVD που έγραψα ακολούθως δημιουργήθηκε και ένα ευκολόχρηστο DVD menu στο δίσκο.
Όσον αφορά το θόρυβο από το ανεμιστηράκι του δεν τον έχω ακούσει ακόμη ευτυχώς,παρόλο που το μηχάνημα έχει βάλει αρκετές ώρες αναπαραγωγικής λειτουργίας.
Να προσθέσω εδώ ότι θετική εντύπωση μου έχει κάνει η αρκετά γρήγορη ταχύτητα ανάγνωσης-φόρτωσης αρχείων μέσω της θύρας USB από τον 500άρι εξωτερικό που διαθέτω.Στα USB Flash η ταχύτητα είναι απλώς ικανοποιητική μιας και έχει να κάνει πιο πολύ με το πόσο γρήγορο είναι το ίδιο το flash και όχι η θύρα USB 2.0 που έτσι κι αλλιώς διαθέτει.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Re: DVD Recorder SAMSUNG HR773

Skysound Όσον αφορά το Resume ισχύει αυτό που γράφει ο φίλος JL ?.

.

Μονο στα DVD ισχυει. Τωρα Resume πληκτρο δεν εχει, αλλα προφανως ο φιλος εννοει το "play".
Και μια και ξαναποσταρα, να σημειωσω οτι το μεγαλο και αδιανοητο μειονεκτημα της συσκευής, ειναι οτι δεν δημιουργει αυτοματα κεφαλαια στις εγγραφες στο σκληρο, γεγονος που σε συνδιασμο με την αργη ταχυτητα fast-forward, κανει την ευρεση σημειου εγγραφης εξαιρετικα επιπονη υποθεση.
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: DVD Recorder SAMSUNG HR773

Στη σελίδα 45 του manual αναφέρει ότι δημιουργεί κεφάλαια στην εγγραφή των δίσκων DVD .Oι άλλοι recorders της αγοράς σε αυτήν την κατηγορία δημιουργούν κεφάλαια στο σκληρό δίσκο?

Μία καλή λύση πάντως σε αυτό είναι ο διαχωρισμός της ταινίας που θα παρακολουθήσεις σε δύο-τρία μέρη χειροκίνητα μέσω editing (σχετικά εύκολο λόγω menu),ενώ η άλλη ακόμη πιο εύκολη λύση είναι το κουμπί της γρήγορης αναζήτησης που διαθέτει το control με το οποίο ξεπερνά/υπερπηδά άμεσα διαστήματα των 5-10 λεπτών,κάτι σαν mini κεφάλαια.
Το 128x fast forward που έχει δεν είναι και τόσο αργό,αλλά σίγουρα το να ψάχνεις το σημείο που άφησες σε μία ταινία 2 ωρών μόνο με αυτό,είναι πράγματι μπελάς.
 
Last edited:

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Re: DVD Recorder SAMSUNG HR773

Στη σελίδα 45 του manual αναφέρει ότι δημιουργεί κεφάλαια στην εγγραφή των δίσκων DVD .Oι άλλοι recorders της αγοράς σε αυτήν την κατηγορία δημιουργούν κεφάλαια στο σκληρό δίσκο?

Τουλαχιστον τα Sony ναι.

ενώ η άλλη ακόμη πιο εύκολη λύση είναι το κουμπί της γρήγορης αναζήτησης που διαθέτει το control με το οποίο ξεπερνά/υπερπηδά άμεσα διαστήματα των 5-10 λεπτών,κάτι σαν mini κεφάλαια.
Σε εγγραφές στο σκληρο? Υπαρχει τετοιο κουμπι ?
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: DVD Recorder SAMSUNG HR773

Αναζήτηση,το κουμπί δίπλα από την παύση,πάνω από το ff.
Σε ταινία divx από το σκληρό που το έχω δοκιμάσει,δουλεύει μια χαρά.
 
Last edited:

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: DVD Recorder SAMSUNG HR773

Από εικόνα ποια είναι η γνώμη σου?
Χρησιμοποιείς την HDMI σύνδεση και Upscaling μήπως?
Το δικό μου το έχω σε CRT τηλεόραση συνδεδεμένο μέσω Scart (RGB) και γι αυτήν τουλάχιστον είμαι ικανοποιημένος.
Είναι αρκετά ανώτερη από αυτήν των φθηνών players και εδώ δικαιώνεται ο ειδικός τύπος που γράφει ότι τα κυκλώματα εικόνας των recorders είναι όντως καλύτερα από τα πρώτα.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Re: DVD Recorder SAMSUNG HR773

Η εικόνα σε CRT ειναι πολυ καλη μεσω scart, αλλα δεν νομιζω να ειναι καλυτερη απο το Sony DVP-NS32 που διαθετω. Για HDMI θα ξερω μεσα στο μηνα, που θα παρω LCD (η Plasma).
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: DVD Recorder SAMSUNG HR773

Καλή αγορά σου εύχομαι λοιπόν και περιμένω εντυπώσεις!
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: DVD Recorder SAMSUNG HR773

Ο Dalanik έγραψε:
1. "Ο seagate που χρησιμοποιώ είναι ήδη 4 ετών (!).
O WD 500 GB που δοκίμασα δεν ήταν δικός μου οπότε μπορεί να υπήρξε κάποιο άλλο πρόβλημα με το συγκεκριμένο αρχείο που δοκίμασα όσον αφορά την αναπαραγωγή.
Τα folders πάντως των δίσκων τα διάβαζε και στον seagate και στον WD."
2."Έχεις γράψει τηλεοπτικό πρόγραμμα από τον HD σε DVD?
Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με όλους τους τύπους DVD (-R/RW, +R/RW) πού δοκίμασα. Συγκεκριμένα κατά το στάδιο οριστικοποίησης της εγγραφής, μερικές φορές (1 στις 5 περίπου) κολλάει στο 98%."
3."Επίσης μερικές εγγραφές DVD –R και +R, από original DVD (μέσω του DVD Shrink) δεν παίζουν στο SAMSUNG ΗR-775 ενώ τα ίδια DVD παίζουν εύκολα στο παλαιό DVD (Pioneer DV 656A).
ʽΈχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε σένα ή οποιονδήποτε άλλο?"


-Dalanik,συνεχίζοντας εδώ λοιπόν να συμφωνήσω μαζί σου ότι μάλλον είχε κάποιο πρόβλημα το αρχείο και δεν το αναπαρήγαγε μιας και από τον LACIE που σου ανέφερα φορτώνει πάρα πολύ γρήγορα τα divX καθώς και όλα τα MP3 και JPEG αρχεία.
-Στις εγγραφές από το σκληρό σε DVD-R και DVD-RW,δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα και η οριστικοποίηση είναι 100% επιτυχής.
Έχω χρησιμοποιήσει δισκους των TDK,Verbatim σε DVD-RW και Verbatim σε DVD-R.Μάλιστα οι παραπάνω αναπαράγονται με επιτυχία μέχρι τώρα από το SONY DVP-NS930QS που διαθέτω ως κύριο player καθώς και από το Toshiba SD270E του αδερφού μου.
-Οι εγγραφές από CloneDVD2 που χρησιμοποιώ στο δικό μου pc αντί του DVD shrink,δεν έχουν παρουσιάσει κάποιo πρόβλημα μέχρι τώρα αν και μπορώ να πω,ότι ο αριθμός που έχω δει από το Samsung είναι σχετικά μικρός περί τους 10-12 τίτλους. :smile:
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Ταλαντευόμουν και εγώ όσον αφορά το σωστό νήμα ...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Έχουν.

Είσαι σίγουρος ότι το έψαξες καλά, μου φαίνεται περίεργο να μην έχει...
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Συμφωνώ με τον JL ?.
To HR-773 που έχω στην κατοχή μου όχι μόνο έχει αλλά όπως έχω γράψει και παραπάνω αναγνωρίζει και Ελληνικούς υπότιτλους σε divX.
Μήπως αποτελεί ανεξάρτητη εισαγωγή κάποιας εμπορικής αλυσίδας ?
Από που το αγόρασες?
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Εχει το ξενο firmware που δεν υποστηριζει ελληνικα. Αν περασεις το firmware απο την ιστοσελιδα της samsung προφανως θα λυθει το προβλημα.