εξαφανιση δορυφορικων καναλιων pioneer 5090-Η

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
Eχοντας εγκαταστησει στην pioneer 5090-Η δορυφορικο κατοπτρο(wavefrontier με 4 lnb) λαμβανω σημα απο τους παρακατω δορυφορους(astra,hotbird,hellassat).
Ρυθμιζω και τα αγαπημενα και καθομαι και χαζευω τα ελευθερα δορυφορικα καναλια καποια εκ των οποιων HD.
προχθες το βραδακι πατωντας το κουμπι για τα αγαπημενα ειδα οτι πολλα απο αυτα ειχαν σβηστει απο την λιστα με αποτελεσμα να μην μπορω να τα δω.
Xθες το βραδυ καθισα λιγο να ασχοληθω με τα δορυφορικα και προσπαθησα να εγκαταστησω απο την αρχη τα καναλια.
εχοντας ξανακανει την ιδια διαδικασια αλλη μια φορα παρατηρησα οτι δεν μπορω να επιλεξω την προσθηκη νεων καναλιων για τα disqec.
H διαδικασια που ειχα κανει παλαιοτερα ηταν:μενου-εγκατασταση-δορυφορικος δεκτης-ολες οι συχνοτητες-disqec2-αντικατασταση δορυφορικων καναλιων,επαναλαμβανωντας τα ιδια για τα disqec1,disqec3,disqec4 μονο που για αυτα επελεγα προσθηκη νεων καναλιων.
Αυτο που σκεφτομαι ειναι μηπως αυτη η σκονη που εχει ερθει απο την αφρικη εμποδιζει το σημα απο τους παρακεντρους δορυφορους(μπορει να λεω και βλακεια).
Δεν θελω να υποψιαστω οτι κατι δεν παει καλα με τον ψηφιακο δεκτη γιατι την τηλεοραση την εχω περιπου ενα μηνα.
Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως ο τροπος που ψαχνω τα καναλια δεν ειναι ο ενδεδειγμενος(μηπως θα ηταν καλυτερα να ψαχνω τα καναλια ανα δορυφορο και απο καιρο σε καιρο να τα ενημερωνω με τον ιδιο τροπο?).
Και κατι τελευταιο,αυτο με τα καναλια (που εξαφανιζονται απο την συχνοτητα τους )γινεται συχνα ή ειναι κατι που γινεται αυτο τον καιρο λογω αλλαγης δορυφορων?
 

teomad

Banned
5 July 2008
1,980
Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

Τα καναλια μια φορα τα πιανεις και τα εχεις παντα αμα σου χανοντε
Αυτό είναι προβλημα του δεκτη
Παντος περι σκονης δεν νομιζω:flipout:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

Αυτό το είχα πάθει κι εγώ με την 5090Η. Οπότε, επέλεξα διαγραφή όλων των δορυφορικών καναλιών, και έκανα νέο σκανάρισμα. Μετά δεν μου το ξανάκανε. Η επιλογή δηλαδή "προσθήκη νέων καναλιών" είναι ενεργή και μπορείς να την επιλέξεις. Κάνε σάρωση ανα δορυφόρο επιλέγοντας τύπο κεραίας disecq 1.2 και επιλέγοντας τον σωστό δορυφόρο κάθε φορά.
Εγώ το πρόβλημα που έχω παρατηρήσει είναι άλλο. Ενώ με τον δορυφορικό δέκτη MVision που έχω κατεβάζω πάνω από 2250 τηλεοπτικά κανάλια (Astra & Hotbird) ο δέκτης της kuro δεν βρίσκει ούτε τα μισά (λιγότερα από 1000) όσες φορές και να έψαξα, ότι και να δοκίμασα. Τεστάροντας μάλιστα αρκετές συχνότητες ενώ στον εξωτερικό δέκτη έχω πολύ καλό σήμα (90%) ο δέκτης της kuro δεν έχει καθόλου σήμα. Μάλιστα στις συχνότητες της NOVA δεν βρίσκει καθόλου κανάλια.
Μυστήρια πράγματα.....:AFADF0:
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

Τα καναλια μια φορα τα πιανεις και τα εχεις παντα αμα σου χανοντε
Αυτό είναι προβλημα του δεκτη
Παντος περι σκονης δεν νομιζω:flipout:

αυτο που εννοω με το οτι τα καναλια χανονται ειναι το εξης:συντονιζεσαι στα καναλια και φτιαχνειςτην λιστα με τα 40 αγαπημενα σου οπως παρακατω
ANIXE HD 0459
ASTRA HD 1529
EINS FESTIVAL HD 2533
ZDF 3235
και ουτω καθ´εξης.
Μετα απο μερικες μερες πας να ανοιξεις ξανα τα αγαπημενα σου δορυφορικα καναλια και εμφανιζεται η λιστα ως εξης:
0459
1529
2533
ZDF 3235
οποτε πηγαινοντας να επιλεξεις το ASTRA HD σου εμφανιζει το παρακατω μυνημα,
το καναλι δεν λειτουργει.
 

teomad

Banned
5 July 2008
1,980
Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

και οταν τα βλεπει ο δεκτης σου κατα αυτο τον τροπο με νουμερα δεν παιρνεις εικονα?
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

και οταν τα βλεπει ο δεκτης σου κατα αυτο τον τροπο με νουμερα δεν παιρνεις εικονα?

αυτο εξηγησα προηγουμενος οτι οταν στην λιστα εξαφανιστει το ονομα και εγω επιλεξω την συγκεκριμενη συχνοτητα δεν μου εμφανιζει το καναλι
 

teomad

Banned
5 July 2008
1,980
Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

αυτο εξηγησα προηγουμενος οτι οταν στην λιστα εξαφανιστει το ονομα και εγω επιλεξω την συγκεκριμενη συχνοτητα δεν μου εμφανιζει το καναλι


λοιπόν φίλε μου αυτό ειναι bag του δέκτη κάτι που θέλω να πιστεύω λύνετε με αναβάθμιση δεν εξιγιτε


επίσης άσχετο μεν αλλά σημαντικό για να μη σε μπλέξω το anixe αν είσαι αττική και με κανα μονόμετρο
πιάτο πρωινές ώρες 11914H 27500 δεν το βλέπουμε και ίσως είναι μια πρωινή αντίδραση του δέκτη κατι που ομως δεν το νομιζω
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

Kοιταξε κανείς μια πιό απλή λύση....να το βγάλει από την μπρίζα να περιμένει λίγο και να κάνει επανακίνηση ή επανατοποθέτιση των καναλιών.Ισως και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων βοηθήσει.
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

αυτο οπως ανεφερε και ο φιλος dipsa εμφανιστηκε μετα απο διακοπη ρευματος.
χθες το βραδυ αφου βασανιζομουν για κανα μισαωρο εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα ειχε περασει η ωρα και δεν μπορεσα να τρεξω την διαδικασια του ψαξιματος γιατι μου παιρνει πανω απο μια ωρα.
ελπιζω τωρα το απογευμα που θα εχω λιγο χρονο να μπορεσω να συντονισω τα καναλια(αν και εχω μια φοβια για το αν θα μπορει να μου εμφανισει την προσθεση δορυφορικων καναλιων).
 

a_headjohn

Established Member
6 August 2008
246
Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

αυτο που εννοω με το οτι τα καναλια χανονται ειναι το εξης:συντονιζεσαι στα καναλια και φτιαχνειςτην λιστα με τα 40 αγαπημενα σου οπως παρακατω
ANIXE HD 0459
ASTRA HD 1529
EINS FESTIVAL HD 2533
ZDF 3235
και ουτω καθ´εξης.
Μετα απο μερικες μερες πας να ανοιξεις ξανα τα αγαπημενα σου δορυφορικα καναλια και εμφανιζεται η λιστα ως εξης:
0459
1529
2533
ZDF 3235
οποτε πηγαινοντας να επιλεξεις το ASTRA HD σου εμφανιζει το παρακατω μυνημα,
το καναλι δεν λειτουργει.


Φιλε τι πιατο εχεις ?
Εγω με 80αρι υπαρχει περιπτωση να πιασω αυτα τα 2-3 HD που λες ?
Και ειναι αληθεια οτι ο δεκτης της Pioneer υστερει του εξωτερικου?
Δηλ. εγω που εχω τον Sab Ultimate Super Plus HD (πολυ καλος δεκτης), να μην δοκιμασω καθολου της Pioneer , γιατι ειναι λιγο φασαρια , πισω απο την γυψοσανιδα με τα καλωδια ...
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

Φιλε τι πιατο εχεις ?
Εγω με 80αρι υπαρχει περιπτωση να πιασω αυτα τα 2-3 HD που λες ?
Και ειναι αληθεια οτι ο δεκτης της Pioneer υστερει του εξωτερικου?
Δηλ. εγω που εχω τον Sab Ultimate Super Plus HD (πολυ καλος δεκτης), να μην δοκιμασω καθολου της Pioneer , γιατι ειναι λιγο φασαρια , πισω απο την γυψοσανιδα με τα καλωδια ...
Δε βοηθάς καθόλου. Σε ποια περιοχή είσαι και τι σκοπεύεις με το 80άρι..
 

a_headjohn

Established Member
6 August 2008
246
Re: Απάντηση: Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

Δε βοηθάς καθόλου. Σε ποια περιοχή είσαι και τι σκοπεύεις με το 80άρι..

Ειμαι Κοκκινη Χανι 10 χλμ.περιπου απο Ηρακλειο Κρητης , ανατολικα εντος νομου Ηρακλειου . Και σημαδευω τον Hotbird !
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

Φιλε τι πιατο εχεις ?
Εγω με 80αρι υπαρχει περιπτωση να πιασω αυτα τα 2-3 HD που λες ?
Και ειναι αληθεια οτι ο δεκτης της Pioneer υστερει του εξωτερικου?
Δηλ. εγω που εχω τον Sab Ultimate Super Plus HD (πολυ καλος δεκτης), να μην δοκιμασω καθολου της Pioneer , γιατι ειναι λιγο φασαρια , πισω απο την γυψοσανιδα με τα καλωδια ...

εγω εχω εγκαταστησει το wavefrontier με διαμετρο 90cm.
το προβλημα με τα δορυφορικα λυθηκε μετα απο την βοηθεια συναδελφων του site(δημιουργηθηκε μετα απο διακοπη ρευματος).
τωρα οσον αφορα για τον δεκτη της pioneer δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι ειμαι καινουργιος στον δορυφορικο χωρο και απο οτι εχω καταλαβει σιγουρα καποιος καλος και ακριβος δορυφορικος δεκτης ειναι καλυτερος απο αυτον της τηλεορασης μου αλλα προς το παρον με καλυπτει.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

Ειμαι Κοκκινη Χανι 10 χλμ.περιπου απο Ηρακλειο Κρητης , ανατολικα εντος νομου Ηρακλειου . Και σημαδευω τον Hotbird !
Εκτός από τα κανάλια του Hotbird και τα εύκολα του Astra, δεν έχεις τύχη για κάτι καλύτερο.
Arte HD, Anixe HD κλπ. τα ξεχνάς.

(στον Hotbird δεν υπάρχει ελεύθερο HD κανάλι)
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: εξαφανιση δορυφορικων καναλιων

Υπάρχει ένα και μοναδικό fta: Magyar 2 HD στη συχνότητα 12130, H.
Εχεις δίκιο, μου διέφυγε.
Για να πετύχεις native HD εκπομπή σε αυτό το κανάλι πρέπει να είσαι πολύ τυχερός. Οσες φορές έπεσα πάνω του είχε κάδρο 4:3.
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
παιδια χθες μου εμφανισε παλι το ιδιο προβλημα.
εχοντας προχθες συντονισει ολα τα καναλια και φτιαχνοντας και την λιστα με τα αγαπημενα μου πηγα χθες το απογευμα να δω λιγο δορυφορικη τηλεοραση και ανοιγοντας την λιστα με τα αγαπημενα υπηρχαν μονο τα τετραψηφια νουμερα των καναλιων χωρις τις ονομασιες τους,οποτε ξανα μανα απο την αρχη ψαξιμο των δορυφορικων συχνοτητων(εχει αρχισει να με κουραζει).
μηπως φταιει ο τροπος που ψαχνω τα καναλια?ο τροπος εχει ως εξης:
αφου κανω τις βασικες ρυθμισεις κανω αναζητηση για ολες τις συχνοτητες για καθε ενα απο τα 4 disecq που υπαρχουν και κατεβαζω περιπου γυρω στα 4400 καναλια .
μου προταθηκε να κατεβαζω τα καναλια ανα δορυφορο αλλα εκει δεν κατεβαινουν ουτε 2000 καναλια.
τι μπορει να φταιει?μηπως τα επαιξε ο δορυφορικος δεκτης της τηλεορασης?
καμια ιδεα ή να το κοιταξω μεσω της αντιπροσωπειας?
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Να εκθέσεις το πρόβλημα στην αντιπροσωπεία, γιατί μάλλον κάποιο bug του λογισμικού είναι (αλλά μην περιμένεις πολλά πράγματα)
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Τι έγινε ρε manolara, πάλι τα ίδια;
Τα ονόματα των καναλιών είχαν χαθεί μόνο απ' τα αγαπημένα; ή και στην πλήρη λίστα όλων των καναλιών δεν φαίνονταν ονόματα; Στην περίπτωση που αυτό έγινε μόνο στα αγαπημένα, έπρεπε να σβήσεις μόνο την λίστα των αγαπημένων και να την ξαναφτιάξεις, και όχι να κάνεις απ' την αρχή νέα σάρωση. Τώρα εάν έγινε και στα 4000 κανάλια που κατέβασες, τι να πω, δεν ξέρω.....