rotel 1570 pro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
For those who desire the ultimate performance and maximum flexibility from their home theater, the RSP-1570 is the surround preamp/processor to own. All of Rotel’s renowned audio experience has been poured into this design to provide you with the very best in audio and video reproduction. The RSP-1570 features HDMI 1.3 connections with 1080p / 24 Hertz compliance, a dual 32 bit DSP processor and 24 bit/192kHz digital-to-analog convertors. It supports the new “Deep Color” and xvYCC video options. This superbly designed component is easy to set up and use and is a custom installer’s friend with rear panel bi-directional RS-232 ports, assignable 12-volt triggers and multiple IR connections. The RSP-1570 can also be used as a “whole house” audio system with its additional multiroom audio outputs.
Eνας προ συμβατος με τα 24 καρε
Κατα τα αλλα μια απο τα ιδια
απλα η προσοψη αλλαξε
 

Attachments

  • rsp1570_sr.jpg
    rsp1570_sr.jpg
    42.3 KB · Views: 61

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Ο Διάδοχος του RSP-1069 με όλα τα καλούδια σε ήχο και εικόνα, αλλά απ' ότι διαβάζω στα ξένα forum έχει προβληματικό μάλλον Firmware και πολλοί γκρινιάζουν. Αλμυρή η τιμούλα του στα 2.000 .

Ερώτηση 1η : Αλήθεια να αξίζει άραγε να επενδύσει κάποιος σε ένα μηχάνημα τέτοιο όταν τα τσιπάκια αλλάζουν σαν τα πουκάμισα;

Ερώτηση 2η : Πόσο καλύτερη ποιότητα ήχου θα πάρεις από π.χ. ένα AV ενισχυτή κοντά στο χιλιάρικο χρησιμοποιώντας τον αποκλειστικά σαν Pro;
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Ο Διάδοχος του RSP-1069 με όλα τα καλούδια σε ήχο και εικόνα, αλλά απ' ότι διαβάζω στα ξένα forum έχει προβληματικό μάλλον Firmware και πολλοί γκρινιάζουν. Αλμυρή η τιμούλα του στα 2.000 .

Ερώτηση 1η : Αλήθεια να αξίζει άραγε να επενδύσει κάποιος σε ένα μηχάνημα τέτοιο όταν τα τσιπάκια αλλάζουν σαν τα πουκάμισα;

Ερώτηση 2η : Πόσο καλύτερη ποιότητα ήχου θα πάρεις από π.χ. ένα AV ενισχυτή κοντά στο χιλιάρικο χρησιμοποιώντας τον αποκλειστικά σαν Pro;

απαντηση 1 πιστευω πως θα αργησει να γινει κατι τετοιο
απαντηση 2 χωρις να το εχω δοκιμασει δεν μπορω να πω
Αλλα το 05 ο παπους του 1570 (δηλαδηο 1068)
πηρε την θεση του pioneer ax5 ais ο οποιος ειχε αγοραστει πριν ενα χρονο
ο ροτελ με το καλημερα επαιξε καλυτερα
οπως και ο ονκιο 875 με το καλημερα επαιξε καλυτερα απο τον ροτελ
ετσι ειναι αυτα
οσο αφορα τα φιρμ απο αναβαθμισεις αλλο τιποτα
 

andrew

New member
4 August 2007
59
ουτως η αλλως στην ελληνικη αγορα δεν υπαρχει οταν ερθει βλεπουμε
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
ε και ?
τι ειδους ισοσταθμιση να εχει ο ροτελακος ?
το μονο σοβαρο συστημα στα φτηνα ειναι το mcacc
και απο ακριβα το rc της anthem
τα αλλα συστηματα ειναι λιγα μπροστα τους
Οσο για το ποτε θα ερθει θα μιλησω σημερα με τον Αιμιλιο και θα ξαναρθω με τιμη
 

Jargon

AVClub Enthusiast
10 February 2008
867
ΑΘΗΝΑ
Τον έχω δει κι εγώ εδώ και καιρό αλλά δυστυχώς έχει τα προβλήματα του και το Room Correction είναι θέμα. Τώρα για το ποιο είναι καλύτερο δεν ξέρω αλλά είναι σε εξέλιξη μια συζήτητηση για αυτό το θέμα στο AVS οπότε θα δω τι λένε. Απ'ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής το απλό Audyssey έχει προβλήματα ειδικά με το LFE που και από προσωπική εμπειρία θα συμφωνήσω.

Κάποια στιγμή θέλω να πάρω καλό pre-pro αλλά μόνο αν έχει αισθητή διαφορά απ'ότι αυτοί των 1000-2000 Ευρώ. Περιμένω να βγεί ο Arcam AV888FMJ και να δω τι κατά πόσο αξίζει αλλά το πρόβλημα είναι ότι αλλάζουν όντως πολύ γρήγορα. Π.Χ. Οι καινούριοι Onkyo θα έχουν Dolby PrologicIIz 9.2 με "Height Channel". Είδωμεν!


Argi,

Δεν ξεκινάς ένα νήμα για τους Pre-Pro της αγοράς όπως Anthem,Arcam, Denon, MArantz, Rotel, Primare, Lexicon, etc?
 
Last edited:

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Είναι αμαρτία πάντως να βλέπεις μηχανήματα όπως Aragon 3500 Pre ή Rotel RSP-1098 να πωλούνται πλέον κοψοχρονιά, διότι απλά όλοι θέλουν τα νέα Formats και μηχανήματα όπως αυτά χιλιάδων ευρώ πέρασαν στα αζήτητα.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
ε και ?
τι ειδους ισοσταθμιση να εχει ο ροτελακος ?
το μονο σοβαρο συστημα στα φτηνα ειναι το mcacc
και απο ακριβα το rc της anthem
τα αλλα συστηματα ειναι λιγα μπροστα τους
Οσο για το ποτε θα ερθει θα μιλησω σημερα με τον Αιμιλιο και θα ξαναρθω με τιμη

Στα 2 χιλιάρικα έρχεται και μάλλον στα μέσα Απρίλη.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
πριν ανοιξουμε ατερμονες οδους
ας δουμε κατι
Ο προ που λες σαφως και θα παιζει καλα
Αν ας πουμε παρουμε ενα προ γυρω στα 5 χιλιαρικα(ανθεμ)
και σε λιγα χρονια τον δωσεις με χιλιες προσευχες στην τιμη του χιλιαρικου
Θα ξαναεπενδυσεις σε προ?
δεν νομιζω
Καπου καπου σκεφτομαι να χτυπησω ενα ανθεμ
αλλα ο ροτελ μου εβαλε μυαλο
Οι προ ειναι για βαθειες τσεπες οποτε σιγουρα και να καταληξεις συλλεκτης συσκευων να μην σε νοιαζει
Τωρα αν θλεις να δουμε τι υπαρχει τωρα και τι θα ερθει εντος του ετους
απλα πες μου
Οσο αφορα το νεο ντολμπι ειναι κατι μη εκυκολα εφαρμοσιμο σε ενα μεσο σπιτι.
Θελει χωρο και λεφτα,
κατι που λειπει σε πολυ κοσμο.
Αν τελος θες νεα πες μου
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Είναι αμαρτία πάντως να βλέπεις μηχανήματα όπως Aragon 3500 Pre ή Rotel RSP-1098 να πωλούνται πλέον κοψοχρονιά, διότι απλά όλοι θέλουν τα νέα Formats και μηχανήματα όπως αυτά χιλιάδων ευρώ πέρασαν στα αζήτητα.

Αυτη ειναι η ιστορια της ζωης. Οτι ειναι πανω ερχετε καποια στιγμη κατω.

Παντως εγω (που εχω και τον ροτελ της αγγελειας) αποφασισα να μεινω και εδω. Αναλογικα μπορω να παρω νεα formats (οπως μπορω να τα παρω) και τελος. Ηδη βγηκε το octava που μπορει να παρει απο hdmi ηχο και να το δωσει αναλογικα (LPCM decoded) το οποιο σου προσφερει πιο πολλες επιλογες και με μια καλη πηγη εισαι κομπλε (με συμβιβασμους βεβαια).
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: Απάντηση: rotel 1570 pro

πριν ανοιξουμε ατερμονες οδους
ας δουμε κατι
Ο προ που λες σαφως και θα παιζει καλα
Αν ας πουμε παρουμε ενα προ γυρω στα 5 χιλιαρικα(ανθεμ)
και σε λιγα χρονια τον δωσεις με χιλιες προσευχες στην τιμη του χιλιαρικου
Θα ξαναεπενδυσεις σε προ?
δεν νομιζω
Καπου καπου σκεφτομαι να χτυπησω ενα ανθεμ
αλλα ο ροτελ μου εβαλε μυαλο
Οι προ ειναι για βαθειες τσεπες οποτε σιγουρα και να καταληξεις συλλεκτης συσκευων να μην σε νοιαζει
Τωρα αν θλεις να δουμε τι υπαρχει τωρα και τι θα ερθει εντος του ετους
απλα πες μου
Οσο αφορα το νεο ντολμπι ειναι κατι μη εκυκολα εφαρμοσιμο σε ενα μεσο σπιτι.
Θελει χωρο και λεφτα,
κατι που λειπει σε πολυ κοσμο.
Αν τελος θες νεα πες μου

Αργύρη δεν έχεις άδικο καθόλου σαν γενική φιλοσοφία...

Ελα όμως που είναι κι άλλα στη μέση ?
Π.χ. έστησα ένα σύστημα γύρω απο τον Parasound 7100 (3600 Ευρά το μαλλί) πριν απο 2 χρόνια περίπου. Στα 2 χρόνια αυτά τον γλέντησα με το παραπάνω. Το οτι τώρα αν τον πουλήσω στο 1000ρικο θα έχω μπεί μέσα δεν αναιρεί την απόλαυση που μου έδωσε αυτή τη διετία.

Απο την άλλη, λόγω τρέλλας αν τον αλλάξω πάλι σε pre-pro θα πρέπει να πάω γιατί αλλιώς θα μείνω με 16 μονοφωνικούς τελικούς αμανάτι (Musical Fidelity X-A-50) !!!

Υπάρχουν και pre-pro (π.χ. Onkyo PR-SP886, NAD T-175 και ο νέος Rotel) που είναι κάτω απο το 2χίλιαρο... Στην περίπτωση αυτή δεν μπαίνω τουλάχιστον μέσα ώς τα αυτιά ....

Οπότε, ανοιξέ το το νήμα με την προειδοποίηση οτι οποιος κάνει τέτοια "βήματα" παει καρφί για φέσι και ασε τον κόσμο να κάνει τις επιλογές του. Εν τέλει, μεγάλα παιδιά είμαστε :flipout::flipout::flipout:
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
θα σου πω λιγα πραματα
1 ο ονκιο για μενα ειναι λιγος σαν προ
Το μενου του ειναι ιδιο με του 875-6
καμμια παραπανω δυνατοτητα
Ο ροτελ ΘΑ ερθει ( δεν ξερουμε ποτε, επρεπε να ηταν εδω)
ο ροτελακος λοιπον εχει πολυ πιο καλο μενου
ο οποιος θα εχει καταλογο 2000
Ολα αυτα τα θεωρω μηχανακια του κιλου
και μην παραξηγηθω εννοω συγκρισιμα με ενα προ της ανθεμ ή ντενον
ας πουμε τα μηχανακια μπορει να ειναι τιμολογιακα στα κορφοβουνια
αλλα εκει ψηλα ειναι και σαν ολ οβερ αποδοση
Μιλαμε ο φτηνος ανθεμ εχει γυρω στο 5χιλιαρο
ο ντενον παει γυρω στα 7,5 χιλιαρικα
και μετα πας στο διαστημα
κλασε 8800
κρελλ 707 γυρω στα 30 χιλιαρικα
και ο νεος μαρκ παρεα.
Τελος αν θες να ανοιξω θεμα με δυνατοτητες στο καθε ενα το κανω.
 
2 March 2007
375
Το θεμα ειναι οτι και να παρει καποιος καποιον απο τους ακριβους pro μετα απο δυο ,τρια χρονια και αυτοι θα ειναι ξεπερασμενοι.
Η λυση σε ολα αυτα κατα την γνωμη μου ειναι να βγει σε μια λογικη τιμη ενα μηχανημα με αρθρωτη αρχιτεκτονικη οποτε αν βγει κατι νεο να μπορει ο κατοχος του να το αναβαθμισει,και να μην υποβαθμιζεται το μηχανημα τοσο συντομα.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
ο ερθ ειναι πολυ πιο ακριβος απο τα 2300 που ζητα
ας δουμε μερικους πολυκαναλους
αντκομ 5 χ300 3+ χιλιαδες
ροτελ 5χ 200 2600 ευρω
ποα 10 χ 150 7500 ευρω
σαν φαιαρ 7 χ 400 πανω απο 5500
κρελ αστο
και οτι κανει ενας τελικος το κανει για παντα
πριν 2,5 χρονια ημουνα τρελλα ψημενος για να παω για τον μικρο κλασε
ευτυχως που δν υπηρχε ετοιμοπαραδοτος και πηρα το οντισι
ακομα θα εκλεγα (που λεει ο λογος )
η πιο σοβαρη λυση χωρις να πηγαινει στα αστρα ειναι ο μικρος ανθεμ
με τα 5 χιλιαρικα ειναι οτι πιο σοβαρο , αν μπορω να πω κατι τετοιο
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
1. Εικόνα καλύτερη θα πάρω απ' τις HDMI απ' τους AV του κιλού (χιλιάρικου); ΟΧΙ
2. Ήχο σε Home Cinema καλύτερο θα πάρω απ' τους AV του κιλού;Μάλλον ΟΧΙ και αν ΝΑΙ η διαφορά θα είναι ελάχιστη.
3. Ήχο σε μουσική; Εκεί θα πάρεις λίγο καλύτερο ήχο αλλά όχι βέβαια όσο η διαφορά τιμής.

Υ.Γ. Οπότε γιατί να μην πάρω έναν AV του κιλού και να μην επενδύσω σε έναν ολοκληρωμένο να ακούω μουσική να γουστάρω;
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
1. Εικόνα καλύτερη θα πάρω απ' τις HDMI απ' τους AV του κιλού (χιλιάρικου); ΟΧΙ
2. Ήχο σε Home Cinema καλύτερο θα πάρω απ' τους AV του κιλού;Μάλλον ΟΧΙ και αν ΝΑΙ η διαφορά θα είναι ελάχιστη.
3. Ήχο σε μουσική; Εκεί θα πάρεις λίγο καλύτερο ήχο αλλά όχι βέβαια όσο η διαφορά τιμής.

Υ.Γ. Οπότε γιατί να μην πάρω έναν AV του κιλού και να μην επενδύσω σε έναν ολοκληρωμένο να ακούω μουσική να γουστάρω;

1 καποιοι προ παιζουν 24 καρε οι του κιλου το πασαρουν οπως τους μπηκε
2 αν πας σε ανθεμ και πανω θα ακουσεις και καλυτερο ηχο και επεξεργασια
3 και εδω τα ιδια αν και δεν ψωνιζεις τετοιο πραμα για 2καναλο
Υ.Γ. ψωνιζεις οτι θες γιατι τα λεφτα ειναι δικα σου
αν θες τα κανεις και χαρτοπολεμο
πληρωνεις και πας γενικως