THE HUNGER-Steve Mac Queen (2008)

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Xρυσή Κάμερα στο Φεστιβάλ τών Καννών 2008 γιά τον Πρωτοεμφανιζόμενο ,ως Σκηνοθέτη Steve Mac Queen...
Μέχρις αυτή την πρώτη του ταινία ο Queen ήταν γνωστός σάν ένας εξαιρετικός Εικαστικός(κάτοχος τού Βραβείου Turner ,κυρίως γιά τίς φωτογραφίες πού τράβηξε στό Ιράκ).
H Tαινία πραγματεύεται τήν Απεργία Πείνας τού μέλους τού Ι.R.A.,Bobby Sands,και παρακολουθεί τίς 6 τελευταίες δραματικές εβδομάδες τής Ζωής του στήν Φυλακή.
Ο Sands πέθανε λόγω τής απεργίας πείνας στήν οποία υπεβλήθη καί διήρκεσε 66 μέρες τό 1981, διεκδικώντας το δικαίωμα νά χαρακτηριστούν οι Μαχητές τού I.R.A.πολιτικοί κρατούμενοι και όχι κοινοί εγκληματίες.
Η Ταινία τού Queen είναι Συγκλονιστική.
Ο Σκηνοθέτης στήνει τήν Κάμερα μέ εξαιρετική Γεωμετρία,τραβά αργόσυρτα πλάνα και ´παρακολουθεί´Ψυχρά και απο Απόσταση τά δρώμενα στην Φυλακή όπου κρατούνται οι Αγωνιστές τού I.R.A.
Περιγράφει κατ´αρχήν τήν Απεργία ´απλυσιάς´τών Κρατουμένων πού ζωγραφίζουν τούς τοίχους τών κελιών τους μέ τα περιττώματά τους.
Δείχνει τήν Βία πού επικρατεί στίς Φυλακές χωρίς φιοριτούρες και υπερβολές ,αλλά μέ έναν τρόπο πού κυριολεκτικά σοκάρει λόγω τής Ψυχρότητάς του..
Η Σκηνή πού όλοι οι κρατούμενοι αδειάζουν τά δοχεία μέ τα ούρα τους κατω απο τις χαραμάδες τών Κελλιών τους δημιουργώντας έτσι υδάτινες γραμμές στον διάδρομο τής Φυλακής τά ´λέει ´όλα..
Το Ξύλο πού τρώνε όταν τούς υποχρεώνουν να πλυθούν ,περνώντας ανάμεσα απο γκλόμπς τών Βρεττανικών ΜΑΤ(To Mαρτύριο τής Φυσσούνας)...
Oι μικρές λεπτομέρειες τής καθημερινότητάς τους,όπου εφευρίσκουν πάμπολλους τρόπους γιά να επικοινωνήσουν μεταξύ τους ή και με τους Συγγενείς τους(αλλά και βοήθεια πού αυτοί τούς παρέχουν μέ διάφορους ´παράνομους τρόπους´)περιγράφονται υπό μορφή Ντοκυμανταίρ.
Οι διάλογοι είναι Ελάχιστοι,μέ εξαίρεση στην μέση περίπου τής Ταινίας, ένα εικοσάλεπτο άψογο Μονοπλάνο όπου ο Bobby Sands συζητά μέ τον Ομόθρησκό του Ιερέα (κάθονται και καπνίζουν ,ο ένας αντικρυστά στον άλλο σε ένα Τραπέζι σέ κάποιο Χώρο τής Φυλακής) και τού ανακοινώνει τήν απόφασή του γιά τήν Απεργία Πείνας μέχρις θανάτου,προσπαθώντας νά τού εξηγήσει τούς Ηθικούς Λόγους τής απόφασής του...
Ο Διάλογος μεταξύ τους είναι μνημειώδης..
Δέν υπάρχει συναισθηματισμός αλλά ιδεολογική αντιπαράθεση δυό ανθρώπων πού διαφωνούν μεταξύ τους ως πρός τό Μέσον τού Αγώνα γιά Ανεξαρτησία.
Ο Ιερέας χρησιμοποιεί και αυτός ,επί τής ουσίας,Πολιτικά Επιχειρήματα καί ούτε μιά στιγμή δέν ´απειλεί´τόν Sands μέ Θρησκευτικά Ιδεολογήματα γιά την ´αμαρτία´τής Αυτοκτονίας...
Στην συνέχεια ο Σκηνοθέτης παρακολουθεί τήν Πορεία τού Sands πρός τον Θάνατο εστιάζοντας στήν κατάρρευση τού Σώματος,το οποίο αποτελεί τον Υστατο Αγώνα γιά Δικαιοσύνη και Ελευθερία.
Ο Ηθοποιός Michael Fassbender,φτάνει την ερμηνεία του στά Ακρα ,αδυνατίζοντας γιά τον Ρόλο μέ Ειδική Διατροφή, καί μέσα απο το παίξιμό του ,πού είναι επιφανειακά απολύτως ήρεμο,φαίνεται η απόλυτη πεποίθηση τού Ηρωα του γιά το δίκαιο και Ηθικό τής απόφασής του και τού αγώνα του...
Ελάχιστες είναι οι στιγμές πού ο Queen καταφεύγει σέ συναισθηματισμούς-κυρίως πρός το τέλος-αλλά αυτές δέν ακυρώνουν σέ τίποτα τό εξαιρετικό του εγχείρημα...
Ο Queen δέν παίρνει Ιδεολογική θέση ,μέσω του λόγου,αλλά κυρίως μέσω τής Εικόνας...
Μιάς εικόνας πού κυριολεκτικά τσακίζει κόκκαλα,καί πού κάποιες στιγμές εμβαθύνει και σέ ορισμένες πλευρές τών Δεσμοφυλάκων,αλλά δείχνει καί κάποιες ακρότητες τού I.R.A.
Soundtrack δέν υπάρχει...
Και δικαίως..
Αρκεί η Εικόνα,οι Κραυγές,ο περιορισμένος λόγος,οι Ηχοι τής Φυλακής και πάνω απ´όλα η φωνή τής Μάργκαρετ Θάτσερ πού μιλά περιφρονητικά γιά τούς Απεργούς Πείνας,κάποια στιγμή....
Μιά Φωνή γεμάτη Μίσος,Φόβο ,Ειρωνεία και Στυγνότητα,όπως ήταν και τό Καθεστώς της...
Τό 'The Hunger' πέρα απο τίς όποιες Ιδεολογικές διαφωνίες πού κάποιος μπορεί να έχει,αποτελεί ένα Εργο Τέχνης υψηλής Αισθητικής και ένας Κινηματογράφος πού αποδεικνύει πώς δέν έχει πεθάνει η Ευρώπη,αλλά ακόμα μπορεί εν μέρει να αντιστέκεται.
Ο Τρόπος πού επέλεξε να παρουσιάσει το θέμα του ο Mac Queen τόν κατατάσσει στίς Μεγάλες Ελπίδες τού Σύγχρονου Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου...
Η Ταινία συστήνεται ανεπιφύλακτα ...Οποιος βέβαια περιμένει Πλοκή,μεγαλόσχημους ηρωισμούς,μάχες μεταξύ κρατουμένων και δεσμοφυλάκων και τον Καλό να κερδίζει στό τέλος,μην μπεί στον κόπο κάν νά την νοικιάσει..
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

2961426523_a1d406bf4f.jpg
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,843
Ελλαδα
Απάντηση: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

εξοχος Σπυρος
θαυμασια παρουσιαση
την ιστορια του Μπομπυ Σαντς την ειχα ζησει
απο τις εφημεριδες της εποχης ειχε γινει ηρωας μου
δεν τον ξεχασα ποτε.

η κορυφαια στιγμη της ταινιας ο διαλογος με τον παπα


.το ειχα δει στην μεγαλη οθονη μολις βγηκε.
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

Nάσαι καλά Στέλιο μου.
Καί εμένα τότε,μούχε κάνει μεγάλη εντύπωση η Ιστορία τού Sands και τήν είχα παρακολουθήσει με μεγάλη ένταση.
Ακόμα και σήμερα δέν τον έχω ξεχάσει..
Το καλό βέβαια μέ το 'Hunger'είναι πώς δέν υπάρχει τίποτα το εμφανώς Επικό και Ηρωικό.
Δέν θέλει ο Σκηνοθέτης νά ´φωνάξει´γιά το Δίκιο ή τό Αδικο...
Και κατά την γνώμη μου,αυτό δίνει ακόμα μεγαλύτερη Δυναμη στην Ταινία.
 

Kathrin

New member
10 March 2009
14
Απάντηση: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

Μου αρέσουν τέτοιου είδους ταινίες(Καταγγελίας) αλλά
νομίζω ότι η συγκεκριμένη υπερεκτιμήθηκε.
Καταρχήν αναφέρετε σε μια εποχή πολύ παλαιότερη και δεν έχει καμία σχέση με το σήμερα. Το θέμα του είναι σαφώς καταγγελτικό αλλά χρησιμοποιεί την ίδια εύκολη λύση που είδαμε και σε άλλες ταινίες (Απεργία πείνας κτλ) Άρα δεν μας προσφέρει κάτι καινούριο σεναριακά τουλάχιστον. Βασικά βλέποντας τη, μετά από λίγο έπληξα να σας πω την αλήθεια γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου οι ταινίες που δεν έχουν αρκετούς διάλογους .Αν δεν ήταν το τέλος να διορθωθούν λίγο τα πράγματα η ταινία θα ήταν εντελώς χάλια.
Ο σκηνοθέτης κάτι προσπαθεί να μας πει αλλά πρέπει να δούμε και άλλες παραγωγές του για να τον κρίνουμε καλύτερα.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

Κατ´αρχήν δέν είναι Ταινία Καταγγελίας.Είναι Εργο Τέχνης πού υπόκωφα και αποστασιοποιημένα περιγράφει μιά ´Κατάσταση´πού ισχύει και σήμερα.Αρα το θέμα παραμένει επίκαιρο...Δέν άλλαξε ο Κόσμος δά απο το 1981 έως σήμερα.
Η Μεγάλη Τέχνη και κυρίως αυτή τού Κινηματογράφου δεν χρειάζεται πάντα συνεχές μπούρ-μπούρ για να μάς κρατήσει τό ενδιαφέρον.Αλλως τε τά ´λέει´όλα στον συγκλονιστικό εικοσάλπετο διάλογο Ιερέα-Sands.
Δεύτερον δέν είναι στην καλύτερη περίπτωση Μπρουμπαίηκερ και στήν χειρότερη διάφορες ταινιούλες τής σειράς πού αφορούν μπρατσωμένους φυλακόβιους.
Aυτά πού λέει ο Σκηνοθέτης είναι σαφέστατα,απλά επιλέγει τον δύσκολο και ψυχρό δρόμο για να τά πεί..Ο δέ τρόπος κινηματογράφησης είναι συναρπαστικός.
Ευτυχώς που πρόλαβα και έβαλα την προειδοποίηση στο αρχικό thread:Οποιος βέβαια περιμένει Πλοκή,μεγαλόσχημους ηρωισμούς,μάχες μεταξύ κρατουμένων και δεσμοφυλάκων και τον Καλό να κερδίζει στό τέλος,μην μπεί στον κόπο κάν νά την νοικιάσει..:D:D
 
Last edited:

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

Ταινία ηλεκτροσόκ, που με απέριττο και λιτό τρόπο μιλάει για την αστείρευτη ψυχική δύναμη μερικών ασυμβίβαστων ανθρώπων που προκειμένου να υπερασπιστούν την ελευθερία και τα ιδανικά τους προχωρούν στην ύστατη πράξη της διαμαρτυρίας μέσω της λιμοκτονίας, για να εστιάσουν την προσοχή των συνανθρώπων τους στο γεγονός ότι καταδυναστεύεται η ελευθερία τους (όλων) και ότι σωματική βία και εξαναγκασμός δεν είναι απαραίτητα και εξαναγκασμός του νου.

Η ταινία μου θύμισε την παλαιότερη πεποίθηση μου ότι όρια για τον νου δεν υπάρχουν και ότι είναι θεωρητικά απόλυτα ελεύθερος και δυνατός ενώ περιορίζεται πρακτικά μόνο από το σώμα που τον φέρει, που αποτελεί όμως (δυστυχώς) και τον ζωτικής σημασίας άρρηκτο σύνδεσμό του με την ύπαρξη (ζωή)…

Το DVD έχει πολύ καλή ποιότητα εικόνας, αν και δεν είναι το ζητούμενο σ’ αυτήν την περίπτωση…
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

Μ' αρέσει ο αντίλογος . Αρκεί να υπάρχει το γιατί και το πως . Αλλοιώς το να λέμε "δεν είναι δυνατόν να σου άρεσε αυτή η ταινία" χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις , δεν μου λέει τίποτα , ως μελλοντικό υποψήφιο θεατή της ταινίας .
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

Yπάρχουν Πηγές πού λένε πώς η Ταινία Hunger ειναι η Καλύτερη ολων τών Εποχών??
Πού,ποιος και πότε το ανέφερε???

Eπίσης η Ιστορία τού Μπόμπυ Σάντς δέν αφορά τούς Φασίστες αυτού τού Κόσμου,πού χειροκροτούσαν τίς Μαζικές δολοφονίες τών Ιρλανδών απο τούς Βρεττανούς.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,843
Ελλαδα
Απάντηση: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

Yπάρχουν Πηγές πού λένε πώς η Ταινία Hunger ειναι η Καλύτερη ολων τών Εποχών??
Πού,ποιος και πότε το ανέφερε???

Eπίσης η Ιστορία τού Μπόμπυ Σάντς δέν αφορά τούς Φασίστες αυτού τού Κόσμου,πού χειροκροτούσαν τίς Μαζικές δολοφονίες τών Ιρλανδών απο τούς Βρεττανούς.




+ 1000


Υ.Γ ειναι αληθεια οτι ανοιξες DVDshop στο χολαργο ?
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,528
Land of Dystopia
Re: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

Πολύ καλή ταινία, φίλε Σπύρο, ευχαριστούμε για την παρουσίαση!!!
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Re: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

Στα υπόψιν....:a0210:












ΥΓ.
Σπύρο όταν την φέρεις στο VideoClub σου, ρίξε τηλέφωνο να έρθω να την πάρω....:flipout::flipout:
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,475
Απάντηση: Re: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

Πολύ καλή ταινία, φίλε Σπύρο, ευχαριστούμε για την παρουσίαση!!!

Σιμο την ειδες?

Με ολη αυτη την κουβεντα μου ανοιξε η ορεξη!!!
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

+ 1000


Υ.Γ ειναι αληθεια οτι ανοιξες DVDshop στο χολαργο ?

Στέλιο ντροπή.:grandpa:
Μαζί τόχουμε εδώ και 15 χρόνια.:guitarist:
Και οι Καυγάδες μας για τον Αγγελόπουλο γίνονται επίτηδες γιά να μαζέψουμε Πελατεία.:BDGBGDB55:
Επιτέλους ας το ομολογήσουμε στό φόρουμ.:a0210:
Ηταν Στημένοι.:flipout::flipout:
:grinning-smiley-043
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,528
Land of Dystopia
Re: Απάντηση: Re: THE HUNGER-Steve Mac Queen(2008)

Σιμο την ειδες?

Με ολη αυτη την κουβεντα μου ανοιξε η ορεξη!!!


Οτιδήποτε έχει σχέση με IRA, το βλέπω, ευτυχώς μου την νοίκιασε ο Σπύρος:flipout: