Baa Baa Black Sheep [NBC]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 0 0.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 1 100.0%
  • Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    1

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,197
Εκεί ψηλά.....
Baa-Baa-Black-Sheep.jpg

Imdb




Το Baa Baa Black Sheep Squadron είναι μια τηλεοπτική σειρά που βγηκε στον αερα απο το NBC
από το 1976 έως το 1978.

Το σενάριο της βασίστηκε στην εμπειρία του αεροπόρου Pappy Boyington του Σωματος Πεζοναυτών.

Η σειρά δημιουργήθηκε από τον Stephen J. Cannell.

Αφηγείται την ιστορία των απροσάρμοστων και απόβλητων πιλότων του σώματος πεζοναυτών
που μετατράπησαν στους τρόμους του Νότιου Ειρηνικού. Ήταν γνωστοί ως μαύρα πρόβατα...






 
Last edited by a moderator:

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,808
Αθήνα
Re: Baa Baa Black sheep squadron

Τι μου θύμισες τώρα!!!! Ήμουν μικρό παιδί όταν την είδα στην ΥΕΝΕΔ (γύρω στο 1978 ή 79). Η ΥΕΝΕΔ έπαιζε το "Ο άνθρωπος από την Ατλαντίδα" που το έβλεπα (αν και μεταξύ μας ήταν ψιλοβλακεία) και μια ωραία Τρίτη αντί να παίξει επεισόδιο της Ατλαντίδας, κατά την προσφιλή συνήθεια της τότε κρατικής τηλεόρασης, έπαιξε το Baa Baa με τον ελληνικό τίτλο "Αεροπορικές επιχειρήσεις στον Ειρηνικό". Θυμάμαι ακόμα τις φιγούρες των Corsair και των Mitsubishi Zero. Θυμάμαι και ένα σκυλάκι μασκώτ της μοίρας που το αποκαλούσαν στην ελληνική μετάφραση "κωθώνι", αν θυμάμαι καλά.
 

Sandman

New member
23 July 2008
75
Re: Baa Baa Black sheep squadron

Μια απο τις καλλίτερες σειρές action με εντυπωσιακές εναέριες λήψεις (και όχι με "τσίπικα" digital effects του σήμερα) με πολύ καλό κάστ ηθοποιών και με πλοκή την αληθινή ιστορία του Σμήνους των "Απολλωλότων Προβάτων" της VMF-214 με διοικητή τον Ινδιάνικης καταγωγής Greg Boyington. Πραγματικά πολύ καλή σειρά που κάθε εραστής action serial θα πρέπει να έχει στην δισκοθήκη του!! Μπράβο Kosch!!!!
 

Sandman

New member
23 July 2008
75
Re: Baa Baa Black sheep squadron

Τι μου θύμισες τώρα!!!! Ήμουν μικρό παιδί όταν την είδα στην ΥΕΝΕΔ (γύρω στο 1978 ή 79). Η ΥΕΝΕΔ έπαιζε το "Ο άνθρωπος από την Ατλαντίδα" που το έβλεπα (αν και μεταξύ μας ήταν ψιλοβλακεία) και μια ωραία Τρίτη αντί να παίξει επεισόδιο της Ατλαντίδας, κατά την προσφιλή συνήθεια της τότε κρατικής τηλεόρασης, έπαιξε το Baa Baa με τον ελληνικό τίτλο "Αεροπορικές επιχειρήσεις στον Ειρηνικό". Θυμάμαι ακόμα τις φιγούρες των Corsair και των Mitsubishi Zero. Θυμάμαι και ένα σκυλάκι μασκώτ της μοίρας που το αποκαλούσαν στην ελληνική μετάφραση "κωθώνι", αν θυμάμαι καλά.

Πολύ σωστά opsim!!! Αεροπορικές επιχειρήσεις στον ειρηνικό...Αν δεν απατώμαι πρέπει να ήταν αρχικά κάθε Τρίτη στις 19:00 και μετά το έβαζαν την πέμπτη στις 19:00.....Ωρε γλέντια....ο Πάππυ!!!!

Το σκυλακι ήταν ένα Bullterrier που το φώναζαν "meatball"...Ελληνικά το μετέφραζαν Κωθώνι!!! χαχαχαχα
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,197
Εκεί ψηλά.....
Re: Baa Baa Black sheep squadron

Το σκυλακι ήταν ένα Bullterrier που το φώναζαν "meatball"...Ελληνικά το μετέφραζαν Κωθώνι!!! χαχαχαχα

Καλα το Κωθωνι το θυμομουνα μια χαρα.....

Αλλα ρε σεις και ποτε παιζοτανε ? Ποσων ετων ειστε τελος παντων? :grinning-smiley-043


After all πολεμικες σειρες αξιολογες ηταν το Combat και το Black sheep squadron .
Τελος.
 

Sandman

New member
23 July 2008
75
Re: Baa Baa Black sheep squadron

Αστα Kosh ...Τα χρόνια περνάνε αδερφέ μου... 42 Μάηδες μετράω...
Έχεις δίκιο για τις σειρές που λές. Ευτυχώς όμως υπάρχουν και πολλές ταινίες..
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Baa Baa Black sheep squadron

ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΗ ΛΙΓΟ "DIRTY DOZEN".

ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΕΓΟΤΑΝ "GARISSON GORILAS" ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ.