Live at the Beacon Theater-Allman Brothers Band

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,026
Αιγάλεω
51XQBRPTANL._SS500_.jpg


Ακριβώς σαν σήμερα, έξι χρόνια πρίν, ή Μεγάλη Μπάντα έδινε αυτό το χορταστικό show στη Νέα Υόρκη.
Οι πάντες "κεντάνε". Χωρίς πόζες και "μούρη", εφτά πραγματικοί μουσικοί, παίζουν πραγματική μουσική. Πουθενά ξεφτισμένα μεγαλεία ή αξιολύπητες "αναβιώσεις". Μουσική απαιτήσεων.
Ο Derek Trucks, μόλις ένα κλικ "διαφορετικός" απο το Duane Allman στην τεχνική, αλλά με πολλή συγκρότηση και ωριμότητα, είναι διαποτισμένος θαρρείς απο την κληρονομιά του μέντορα του, χωρίς όμως να τον κοπιάρει, πράγμα πολύ δύσκολο το να χειριστείς και να ισορροπήσεις. Ο Warren Haynes, παρόλο που η κοψιά του δεν σου γεμίζει το μάτι, είναι εξαιρετικός κιθαρίστας επίσης και τραγουδιστής (όταν χρειαστεί) του ιδιώματος τουλάχιστον που υπηρετεί. Η παρουσία και των δύο πολύ σεμνή, με συναίσθηση της ευθύνης και σεβασμό στους προκατόχους που καλούνται να αναπληρώσουν. Οι τρείς(!) "κρουστοί" και ο μπασίστας χτίζουν στέρεες βάσεις για την ανάπτυξη των κομματιών και η εμβληματική φιγούρα του Gregg Allman, δίνει το δικό της στίγμα στα πλήκτρα και στο τραγούδι και σφραγίζει τον ήχο του γκρούπ.
Έχει και extraδάκια
Εξαιρετικό σέτ.
Φίλε Στέλιο, σε ευχαριστώ πολύ ! -bye-
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
16750-large.jpg


Moύ τό χάρισε πρό εβδομάδος ένας καλός φίλος.
Τό μόνον μειονέκτημα πώς δέν είναι μεγάλης διάρκειας..
Κατά τά άλλα απολαυστικό..
Μουσικές παρωδίες ερμηνευμένες απο σπουδαίους μουσικούς μέ τον Frank σέ πλήρη φόρμα.
Τα φωνητικά συχνά είναι αμίμητα.
Σπουδαίο απόκτημα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,356
αν τα έγραφε άλλος θα έλεγα, πως γίνεται Αδελφοί Allman όταν πρόκειται περί Αδελφού Allman.
Σε πιστεύω. Αλλά, διάφοροι λόγοι δεν μου επιτρέπουν περαιτέρω.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,852
Ελλαδα
και για συνεχεια .....GOV'T MULE
at Rockplast


και μετα ...CANNET HEAT
Live at Montreux


και κλεινουμε....GRATEFUL DEAD
truckin up to Buffalo


more Roll than Rock
δεν ειναι για σαλονια !!
ουτε για Gagarin

ειναι δρομος ...αλητεια !


.
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,026
Αιγάλεω
Απάντηση: Re: Live at the Beacon Theater-Allman Brothers Band

αν τα έγραφε άλλος θα έλεγα, πως γίνεται Αδελφοί Allman όταν πρόκειται περί Αδελφού Allman.
Brothers λογίζονταν όλοι μεταξύ τους, όπως θυμάσαι, όχι μόνο τα αδέλφια εξ αίματος. "Gregg Allman Band" θα προσέβαλε τους άλλους εναπομείναντες
Σε πιστεύω. Αλλά, διάφοροι λόγοι δεν μου επιτρέπουν περαιτέρω.
Δεν το κατάλαβα αυτό, σόρυ

Μήτσο πρέπει να το δείς. Ξέχνα ποιοί ήταν, ποιοί είναι και πως έφτασαν ως εδώ. Ξέρεις πως δεν είμαι και πολύ φίλος της εικόνας, προτιμώ τον ήχο, αλλά βλέποντας καμμιά φορά, εμπλουτίζεις τη γνώση σου. :grinning-smiley-043
Φυσικά η μαγεία της πρώτης περιόδου είναι αυτό που είναι, κυρίως στις καρδιές μας. Μουσικοί δεν σταμάτησαν να βγαίνουν όμως. Και εδώ έγραψα αυτό που είχα διαπιστώσει για τους κιθαρίστες, ακούγοντας στο παρελθόν το CD και βλέποντας τώρα και το DVD: Είναι πολύ καλοί. Ο σεβασμός μου για τον Betts και μόνο, δεν μου επιτρέπει να γράψω περισσότερα. Ακόμα και αν αποστασιοποιηθείς λοιπόν απο όλα τα υπόλοιπα, πάλι βλέπεις ένα εξαιρετικό γκρούπ να παίζει εξαιρετικά κομμάτια και να το φχαριστιέσαι.
Αυτά.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,356
1. ακριβώς αυτό μάνα μου... Τώρα είναι μοναχός....ποιός αδερφός ποιός παππάς και ποιός κουμπάρος...
2. σε πιστεύω σημαίνει σε πιστεύω.
3. περαιτέρω σημαίνει δεν κάνει γιά μένα.

να αποστασιοποιηθώ δεν μπορώ...
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,026
Αιγάλεω
Απάντηση: Re: Live at the Beacon Theater-Allman Brothers Band

1. ακριβώς αυτό μάνα μου... Τώρα είναι μοναχός....ποιός αδερφός ποιός παππάς και ποιός κουμπάρος...
2. σε πιστεύω σημαίνει σε πιστεύω.
3. περαιτέρω σημαίνει δεν κάνει γιά μένα.

να αποστασιοποιηθώ δεν μπορώ...

Ούτε γω μπορώ ν'αποστασιοποιηθώ, αλλοίμονο. Λέμε τι "βλέπει" κάποιος που δεν ξέρει την ιστορία, μ'αυτην την έννοια το λέω.
Αμα θα δείς τι "μερακλήδικα" που παίζουν, εγώ σου λέω κάνει και παρακάνει.
Κι έπειτα αμα θέλουμε original καταστάσεις, ας ψάξουμε να δούμε αυτά τα αποσπάσματα-videάκια απο το Fillmore East στο γιουτιούμπι, υπάρχουν σαν συγκροτημένο υλικό; Στέλιο ξέρεις τίποτα επ' αυτού;

ΥΓ. Συλλέγω αποφθέματα, έτσι;
Ποιος αδερφός, ποιός παππάς και ποιος κουμπάρος έρχεται σε συνέχεια του αυτός ο άλλος, αυτός ο άλλος ειν' ευεργέτης μου μεγάλος.
Εχω επίσης κρατήσει και το ο αράπης ο γκεράπης :flipout: -bye-
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,356
Re: Απάντηση: Re: Live at the Beacon Theater-Allman Brothers Band

Ούτε γω μπορώ ν'αποστασιοποιηθώ, αλλοίμονο. Λέμε τι "βλέπει" κάποιος που δεν ξέρει την ιστορία, μ'αυτην την έννοια το λέω.
Αμα θα δείς τι "μερακλήδικα" που παίζουν, εγώ σου λέω κάνει και παρακάνει.
Κι έπειτα αμα θέλουμε original καταστάσεις, ας ψάξουμε να δούμε αυτά τα αποσπάσματα-videάκια απο το Fillmore East στο γιουτιούμπι, υπάρχουν σαν συγκροτημένο υλικό; Στέλιο ξέρεις τίποτα επ' αυτού;

ΥΓ. Συλλέγω αποφθέματα, έτσι;
Ποιος αδερφός, ποιός παππάς και ποιος κουμπάρος έρχεται σε συνέχεια του αυτός ο άλλος, αυτός ο άλλος ειν' ευεργέτης μου μεγάλος.
Εχω επίσης κρατήσει και το ο αράπης ο γκεράπης :flipout: -bye-

κι αυτά όσο υπάρχουν
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,852
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Live at the Beacon Theater-Allman Brothers Band

Κι έπειτα αμα θέλουμε original καταστάσεις, ας ψάξουμε να δούμε αυτά τα αποσπάσματα-videάκια απο το Fillmore East στο γιουτιούμπι, υπάρχουν σαν συγκροτημένο υλικό; Στέλιο ξέρεις τίποτα επ' αυτού;

μερικες φορες δεν σας πολυκαταλαβαινω ...
οσο τα γιουτουμπια δεν τα βλεπω συχνα .


.