Canon EOS 500D / Rebel T1i

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
Amstelveen, The Netherlands, 25 March 2009: Canon announces the new 15.1MP EOS 500D which offers photographers an outstanding combination of features. Following the launch of the first Canon EOS camera to shoot movies – the EOS 5D Mark II in September 2008 – Canon now brings Full High Definition (HD) video capability to consumers in a compact and lightweight DSLR.
The new EOS 500D features a 15.1 Megapixel APS-C CMOS sensor – ideal for large detailed prints or enormous cropping possibilities. For shooting in near-dark conditions, the EOS 500D offers a high ISO sensitivity up to 3200 which is expandable to 12800, giving photographers the power to shoot in the dimmest light conditions. Outstanding noise reduction is made possible by Canon’s DIGIC 4 processor.
The EOS 500D heralds a new way for photography enthusiasts to capture their world. It pairs outstanding still image capture with Full HD 1080P video recording. For longer video shoots, users can also choose lower shooting resolutions of 720P or VGA.*
Every detail revealed
Exacting image preview and review is provided by a 3.0” Clear View LCD screen.The same screen as used on the acclaimed 5D Mark II, it features a 920,000 dot count – for ultra-detailed image review, accurate focus checks, and clear access to the EOS menu system. As well as aiding shooting from awkward angles, Live View mode includes contrast based and Face Detection AF options. Ideal for newcomers to digital SLR photography, these allow compact-camera style auto focus, with a real-time image displayed on the LCD.
Fast processing, fast focusing
Canon’s DIGIC 4 processor drives continuous shooting speeds of up to 3.4 fps in bursts of up to 170 JPEGs**. Using Canon’s wide area AF system – which features 9 individual sensors, including a central cross type point with a high precision sensor for f/2.8 or faster lenses– makes capturing split-second action sequences possible.
DIGIC 4 works in conjunction with the CMOS sensor to deliver exceptional noise reduction and 14-bit image processing for smooth gradation of tones and natural-looking colours. In addition, DIGIC 4 enables the ultra-fast start-up times and near-instant image review after shooting that photographers demand.
Distinctive EOS quality
Despite its compact, lightweight body, the EOS 500D includes all the hallmarks of the EOS system. Every detail of the EOS 500D – from the large, bright viewfinder to the famously intuitive EOS menu system – is designed to provide users with a world-class shooting experience.
Image quality is protected by the EOS Integrated Cleaning System, which reduces, repels and removes unwanted dust from the sensor. Stubborn particles can be easily removed in post-production by using Dust Delete Data – which can be added to the image in-camera – and Canon’s included Digital Photo Professional software.
Digital Photo Professional software offers a comprehensive RAW editing package, with functions such as a quick check tool, a cropping tool, and a stamp tool – plus the ability to change brightness, White Balance and Picture Styles in RAW images. The software suite is included with EOS Utility and Picture Style editor for unrivalled versatility.
Compatibility with the full range of Canon’s EF and EF-S lenses and EX-series Speedlites – including the exceptionally compact, powerful new Speedlite 270EX, which features a bounce and zoom head, plus fast recharging from just 2 AA sized
batteries – allows the creation of a shooting system as unique as the photographer using it.
“The EOS 500D pushes the boundaries of what photographers can demand from their cameras, combining exceptional images with full HD video,” said Rainer Fuehres, Head of Canon Consumer Imaging, Europe. “Photography enthusiasts can now capture their most significant moments in a manner that matches their creativity.”
Any Canon photographer can register for the CANON iMAGE GATEWAY service, which allows access to the latest EOS information, useful updates and exclusive EOS content – plus tools that allow users to create their own video podcasts and store images online.
Features at a glance:
* 15.1 Megapixel APS-C CMOS sensor
* Full HD movie recording with HDMI connection for viewing and playback on an HDTV
* ISO 100-3200 (expandable to 12800)
* 3.4 frames per second continuous shooting
* Max. 170 large JPEG images in a single burst
* 3.0” ClearView LCD with Live View mode
* 9-point wide area AF with cross type centre point
* High speed DIGIC 4 performance and superb image quality
* EOS Integrated Cleaning System
* Full compatibility with Canon EF and EF-S lenses and EX-series Speedlites, including new Speedlite 270EX, TS-E 17mm f/4L and TS-E 24mm f/3.5L II






http://www.canonrumors.com/

http://www.dpreview.com/news/0903/09032504canoneos500d.asp

http://www.canon.co.uk/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/EOS_500D/index.asp
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
EOS_500D_w200_tcm14-634261.jpg


http://www.dpreview.com/previews/canoneos500d/
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Μοιαζει αστερι και ας μη διαβασα εκτενως το preview.
Μου αρεσαν πολυ και τα samples με τον 18-55 is που πρεπει να ειναι πολυ καλος φακος κιτ.
Αλλα αυτο που με αφησε αφωνο ειναι η αποδοση στα 12800 ISO!!
Ομως 970 ευρω ειναι πολλα κατα την γνωμη μου εκτος και αν θελουμε και HD βιντεο .
Ειδικα οσο κυκλοφορει ακομα η 40D.
 
16 June 2006
7,335
127.0.0.1
Απάντηση: Re: Canon EOS 500D / Rebel T1i

παρουσιάστηκε κι ένα νέο φλας το 270 EX μικρό ευέλικτο με σπαστή κεφαλή και μάλλον πολύ φθηνό.

Δεν θα ειναι πολυ φθηνο Βλαση σε σχεση με τo 430EXII το οποιο θεωρω οτι ειναι πολυ ανωτερο. Το 270 αποτι διαβασα σε διαφορα site του εξωτερικου θα κανει γυρω στα 200 ευρω.
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Απάντηση: Re: Canon EOS 500D / Rebel T1i

Βιντεο τραβαει μεν 1080p αλλα στα 20 fps... οποτε θα αρκεστουμε σε 720p / 30fps.

μπα.... έχεις δει το rolling shtter που κάνει o cmos αισθητήρας στην 5d?
χαλάει όλη την εικόνα...
 

oranje

AVClub Enthusiast
28 February 2007
901
Παρακαλω πολυ ζηταω τα φωτα σας.

Μετα το review στην nikon d5000 που μου αφησε μαλλον πικρη γευση,εμεινα μεταξυ των D90(nikon) και 500D(canon).Για να μην φλυαρω η D90 απορριφθηκε με βαρια καρδια λογω οικονομιας και ετσι εμεινε η 500D.


Και καπου εδω σας ζητω την βοηθεια σας και την εμπειρια σας.
Το budget ειναι 1200 ευρω +- 50 ευρω, και μεσα σε αυτο σκεφτηκα το εξης πακετο

Body + Canon 18-55 IS(kit)+Canon 55-250 IS+Canon EF 50mm F1.8 II=1150
Τα υπολοιπα καρτα ή μπαταρια η τιποτα μια και ηδη ακουμπαω τα ορια του Budget μου.

Η χρηση της προβλεπεται να ειναι για ταξιδια(μουσεια-τοπια) και πορτραιτα (αν και χρησιμοποιω καταχρηστικα τον ορο).
Αθλητικες δραστηριοτητες και συναθροισεις(οπου γαμος και χαρα κτλ κτλ)

Η λογικη της επιλογης μου εχει ως εξης
Οι δυο φακοι μου βγαζουν ενα καλο ευρος αφου αλληλοσυμπληρωνονται μεταξυ τους και για τα θεματα που θελω,ετσι πιστεευω τουλαχιστον.
Μου αφηνουν χωρο για ενα μικρο καλο(παντα σε σχεση τιμης αποδοσης) που χρειαζομαι σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου,οι συναθροισεις που λεγαμε πιο πανω....
Στο τομεα video σαφεστατα και δεν μενω ικανοποιημενος αλλα στην αναβροχια.....

Εδω μπαινουν οι εμπειριες σας και οι ιδεες σας,εχω σκεφτει σωστα ή χρειαζομαι κατι αλλο,πρεπει να κανω καποια αλλαγη?
Γενικα οτιδηποτε σας ερχεται στο μυαλο ευπροσδεκτο.
 

oranje

AVClub Enthusiast
28 February 2007
901
Κιτ συν τους δυο φακους θα τους αγορασω μαλλον απο τον Κατερελο,αν τελικα καταληξω σε αυτο.
Τι κερδιζω με το να παρω το κιτ 18-105 VR,πλην της λειτουργικοτητας(ενας φακος οποτε δεν εχει βαλε βγαλε αλλα με τιμημα το 105-250).
Ειναι καλυτερος φακος?
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Παρακαλω πολυ ζηταω τα φωτα σας.

Μετα το review στην nikon d5000 που μου αφησε μαλλον πικρη γευση,εμεινα μεταξυ των D90(nikon) και 500D(canon).Για να μην φλυαρω η D90 απορριφθηκε με βαρια καρδια λογω οικονομιας και ετσι εμεινε η 500D.


.....

Εδω μπαινουν οι εμπειριες σας και οι ιδεες σας,εχω σκεφτει σωστα ή χρειαζομαι κατι αλλο,πρεπει να κανω καποια αλλαγη?
Γενικα οτιδηποτε σας ερχεται στο μυαλο ευπροσδεκτο.

Εγώ το μονο που αναρωτιέμαι ειναι το εξης

Αν ειδα καλά τα reviews των 2 μηχανων (D5000 / 500D) στο dpreview, η Nikon D5000 συγκεντρώνει περισσότερα θετικά σημεια από την 500D ειδικά στα πολυ σημαντικά σημεια της χρωματικης απόδοσης και της απόδοσης σε υψηλά ΙSO.

Εσένα τι σε χάλασε ;

http://www.dpreview.com/reviews/nikond5000/page33.asp
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos500d/page29.asp
 

oranje

AVClub Enthusiast
28 February 2007
901
Ναι μεν εχεις δικιο αλλα εγω δεν πηγαινω σε τοσο ψηλα ISO ακομη ομως και στα 1600 που ειναι το μεγαλυτερο που εχω ανεβει και αυτο για να δω πως ειναι παλι καλυμενος ειμαι.
Ειναι soft στα μικρα ISO,παρολο που ο Billy the Kid λεει οτι δεν ειναι απαραιτητα κακο.
Το pentamirror και μετα το review δικαιωσε τον Send οτι δεν αξιζει τον κοπο.
Το Video ειναι το κερασακι στην τουρτα,οποτε απο την στιγμη που η D90 βγαινει πιο ακριβη, αναγκαστικα παω στην 500D.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Μολις ενεδωσα κι εγω, μετα απο πολυ ψαξιμο, στη Canon 500D !

Ηθελα απο καιρο να παω σε μια νεα Reflex με video.
Ημουν αναμεσα στη Panasonic GH1 και στις 2 Canon - 500D kai 7D.
Ειδα τις 2 canon χτες σε 2 μαγαζια στην Αθηνα , και ενθουσιαστηκα με τη μικρη canon.
Πολυ καλη ποιοτητα φωτογραφιας, γρηγορη στο χειρισμο, ευκολα μενου, εντυπωσιακη οθονη 3'' και 920.000 pixels καθως και καλη ποιοτητα κατασκευης.
Αντιθετως δε με επεισε η 7D. δεν μου φανηκε τοσο στιβαρη οσο θα την ηθελα, ουτε πιο γρηγορη απο τη μικρη 500D.
Οσον αφορα το βιντεο που μ ενδιεφερε περισσοτερο, εχει ακριβως τα ιδια προβληματα (rolling shutter kai αδυναμια auto focus).
Η ποιοτητα βιντεο ειναι παρομοια και το μονο που μου λειπει ειναι τα 24 fps σε 1080.
Tραβαει μονο 1080 20 fps kai 720p 30fps.
Η εικονα σε 1080 ειναι εκπληκτικη.
Ενα πρωτο δειγμα εδω... με φακο Sigma 18-200 OS.

(καλυτερα να το δειτε στο youtube σε HD ποιοτητα.)

http://www.youtube.com/watch?v=b45j1oOob9A
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
Γιάννη καλορίζικη και καλές λήψεις. Το βίντεο έχει περιορισμούς ή τραβάς μέχρι να τελειώσει η κάρτα;
Η κίνηση είναι καλή; Με άλλα λόγια κρατάς βίντεο στο αρχείο σου ή είναι απλά για να τραβάς σε έκτακτες περιπτώσεις που δεν έχεις την κάμερα μαζί σου;
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Ευχαριστω Τασο, Εχει περιορισμο 4GB ή 29.59 λεπτα (Ευρωπαικη νομοθεσια).
Ειναι ομως υπεραρκετα, δεν ειναι αυτο το προβλημα της.
Το θεμα με τις dslr ειναι οτι δεν εχεις autofocus (για την ακριβεια εχεις, αλλα ειναι ΠΟΛΥ αργο) και ειναι λιγο αβολη η σταση που τραβας.
Η κινηση σε 720p/30 fps ειναι καλη , οχι ομως και στα 1080/20fps που ειναι κυριως για στατικα πλανα.
Αν θες 24/25/30 fps 1080 πρεπει να πας στην 7D , με τριπλασια ομως τιμη !
Δεν ειναι για γρηγορες καταστασεις , οπως καταλαβαινεις, οπως και καμια dslr.
Κανει την ιδια δουλεια με μια hd βιντεοκαμερα και εναν ανταπτορα 35mm , οπως αυτος που εχω στην canon hv30 , με καλυτερο ομως τελικο αποτελεσμα.
Σου δινει τη δυνατοτητα να τραβας βιντεο με φωτογραφικους φακους, σε πολυ χαμηλο φωτισμο και με μικρο βαθος πεδιου, που δε μπορει καμια βιντεοκαμερα να κανει .

Περισσοτερα βιντεο εδω ... http://vimeo.com/tag:canon+500d

http://vimeo.com/groups/23166


http://vimeo.com/6863113
 
Last edited:
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Ακριβως Τασο... δεν αντικαθιστα πληρως ακομη την hv30 .
Η canon 7d ειναι λιγο καλυτερη, εχει διπλο επεξεργαστη για γρηγοροτερο χειρισμο των δεδομενων και full manual ρυθμισεις.

Μερικα βραδυνα, για να δεις τι εστι low light performance...
http://vimeo.com/groups/t1i/videos/6050620
 
Last edited: