FOOBAR EQUALIZER

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Μήπως ξέρει κάποιος ειδικός πως μπορούμε να έχουμε ρύθμιση στα 20 hz και στα 25 hz στο equalizer του FOOBAR? Η μήπως μπορεί να συνεργαστεί ο FOOBAR με κάποιο software που να έχει αυτό το utility χωρίς όμως να ενεργοποιείται ο kmixer των WINDOWS? Στόχος: η αποφυγή αγοράς sub.
 
Λοιπόν, κατεβάζεις από εδώ το George Yohng's VST Wrapper (foo_dsp_vstwrap).

Το εγκαθιστάς σύμφωνα με τις οδηγίες.

Αφού το ενεργοποιήσεις, σου δίνει τη δυνατότητα να "φορτώσεις" οποιοδήποτε VST plugin στον Foobar σου.

Μετά απλά ψάχνεις για ένα καλό graphic ή ακόμα καλύτερα parametric equalizer VST Plugin.

Σε εμένα εδώ παίζει μια χαρά στα Vista (WASAPI).

Υ.Γ. Τι ακριβώς σκοπεύεις να κάνεις;
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Eυχαριστώ πάρα πολύ! Θα το προσπαθήσω άμεσα!

Θέλω να ανεβάσω την απόκριση των ηχείων μου στα 20 hz και στα 25 hz ανάλογα με την πτώση της απόκρισης που υπάρχει, ώστε να υποκαταστήσω την λειτουργία ενός sub! Σου φαίνεται λογικό;
 
Εξαρτάται.. Αν σου λείπουν 3db, κανένα πρόβλημα. Αν σου λείπουν όμως 20db, υπάρχει πρόβλημα.

Έχεις πάρει κάποια μέτρηση;
Ή έστω, υπάρχει πρόχειρη η καμπύλη απόκρισης του ηχείου;

Επίσης, πως είναι τοποθετημένα τα ηχεία στο χώρο; Κοντά ή μακρυά από τοίχους ή γωνίες;

Πόσο μεγάλος είναι ο χώρος;

ΒΤW, φεύγουμε αρκετά :eek:fftopic:..
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Kατ' αρχήν κ. Δημήτρη η φίλε Δημήτρη ευχαριστώ πολύ και πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σου!

Όλα δούλεψαν τέλεια και μάλιστα όχι μόνο με ένα equalizer αλλά με δύο! Σημειωτέον ότι επειδή με είχε πιάσει η τρέλλα μου, πάλευα εχθές από το απόγευμα και όλη την νύχτα χωρί καμμία διακοπή για ύπνο, έως τις δέκα το πρωΐ! Τα είχα κάνει όλα αλλά αυτό το καταραμένο το plugin το wraper, πουθενά δεν εξηγούσε τι κάνει και έτσι δεν του είχα δώσει σημασία!
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Ως προς την λογική του θέματος τώρα, προς το παρόν μου αρκεί η εξισσορόπηση της καμπύλης απόκρισης του ηχείου, που την επισυνάπτω, άσχετα με το τι συμβαίνει στον χώρο. Είμαι της λογικής ότι ας αποδίδει το μηχάνημα αυτό που πρέπει και ο χώρος ας κάνει ότι θέλει, όπως θα συνέβαινε εάν είχα φέρει την ορχήστρα στο σπίτι μου! Δεν θα τους έλεγα βέβαια ποιό όργανο να παίξει ποιο δυνατά!

Από πλευράς τεχνικής τώρα μια ερωτησούλα. Όταν σε ένα ηχείο έχεις - 20 db στα 20 hz, και με το EQ του τα ταΐσης με το ζόρι, μήπως κινδυνεύεις να το κάψεις; (Αν και η πληροφορία σε αυτές τις συχνότητες νομίζω ότι είναι ελάχιστη, κάτι... ξεχασμένες αρμονικές εκτός και εαν ακούς εκκλησιαστικό).

:grinning-smiley-043
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Εδώ είναι και η καμπύλη:
th_MD-EX3frequencyresponse.jpg
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Να διευκρινήσω, επειδή λόγω τεχνικών δικών μου προβλημάτων δεν φαίνεται καθαρά, ότι στα 20 hz είναι - 15 db, στα 25 hz είναι - 6 db από την μέση ευθεία των συχνοτήτων και στα 30 hz - 3 db (περίπου).
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Nα επιμείνω λίγο θα ήθελα κ. Δημητρακούδη, ποιές μπορεί να είναι οι παρενέργειες των διορθώσεων αυτών στην ποιότητα του ήχου. Ξέρω ότι τα equalizers προσθέτουν παραμόρφωση, ενδοδιαμόρφωση και ίσως και άλλα. Στην προκειμένη περίπτωση αναρωτιέμαι επειδή η παρέμβαση είναι software και όχι hardware, υπάρχουν τα ίδια προβλήματα, την στιγμή μάλιστα που λόγω foobar δουλεύουμε χωρίς kmixer?
 
Για αρχή, λέγε με Δημήτρη.

Μικρότερός σου είμαι άλλως τε! :flipout:

Σχετικά με την ποιότητα ήχου, όντως τα equalizer που υλοποιούνται σε software δεν έχουν τα προβλήματα των κλασικών αναλογικών υλοποιήσεων.

Το πιθανό πρόβλημα, είναι αυτό του clipping. Βασικά, αν δώσεις π.χ. +6db στους 25Hz, και μετά παίξεις μια δυνατή νότα (ή ήχο), η οποία είναι γραμμένη στα -3db στο μέσο σου (CD/flac/mp3/whatever), αναγκαστικά θα παραμορφώσει ο ήχος.

Οπότε, χρειάζεται προσοχή με τα levels.

Επίσης, έχε κατά νου ότι 3db αύξηση στα 25Hz σημαίνει διπλάσια απαίτηση από ρεύμα από τον ενισχυτή σου, για αυτές τις συχνότητες. 6db σημαίνει τετραπλάσια. Οπότε, η "κόπωση" του ενισχυτή έρχεται πολύ πιο σύντομα.

Τέλος, αν ακούς από πικάπ, αν δεν έχεις κάποιο φίλτρο subsonic στην αλυσίδα κινδυνεύεις να πάρεις τα woofer στο χέρι, λόγω του έξτρα ενισχυμένου rubble.
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Απάντηση: Re: FOOBAR EQUALIZER

Για αρχή, λέγε με Δημήτρη.

Μικρότερός σου είμαι άλλως τε! :flipout:

Mικρότερος από εμένα δεν γίνεται! Είμαι μόλις πενήντα! :grandpa:

Που λες φίλε Δημήτρη ακούω από PC. Kαι πάλι οι γνώσεις σου αποδεικνύονται πολύτιμες! Τελικά δηλαδή από την επεξεργασία του EQ δεν υπάρχει καμμία αρνητική επίδραση στον ήχο; Μπορεί κανείς να βασίζεται στο σύστημα αυτό για να διορθώνει τις ατέλειες χωρίς να χάνει κάτι;(Εννοώ βέβαια εκτός από την πίεση που βάζει στο σύστημα με τα αυξημένα ρεύματα, που ελπίζω να ξεπεράσω με αυξημένη προσοχή). Και ο επεξεργαστής που παρεμβάλεται; Δεν αλλοιώνει;
 
Η ποιότητα του τελικού αποτελέσματος εξαρτάται αποκλειστικά από την "ποιότητα" των αλγόριθμων που υλοποιούν τα φίλτρα.

Εδώ και πολλά χρόνια οι αλγόριθμοι αυτοί έχουν λίγο πολύ κατασταλάξει, οπότε οι μεταξύ τους διαφορές είναι πολύ μικρές.

Μπορείς να κάνεις και τις δικές σου δοκιμές και να μας πεις τις εντυπώσεις σου από διαφορετικά equalizer. Θα βρεις αρκετά free.

Ο επεξεργαστής δεν παρεμβάλλεται, τουλάχιστον όχι με την αναλογική έννοια. Απλά υλοποιεί τους αλγόριθμους. Οπότε, ούτε προσθέτει τον "χαρακτήρα" του, ούτε αφαιρεί οτιδήποτε.
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Πρώτες εντυπώσεις:

1)Mε το πρόγραμμα voxengo που κάνει ανάλυση του ακουστικού φάσματος, επιβεβαίωσα αυτό που οι ειδικοί λένε και δεν ήθελα να καταλάβω: η πληροφορία που υπάρχει στην περιοχή από 20 hz - 30 hz, είναι, (ποσοτικά), ελάχιστη έως ανύπαρκτη. Προς τι τόσο αίμα και τόσος καϋμός από τους πυροβολημένους σαν και μένα;

2)Η αλλαγή στον ήχο με την διόρθωση των χαμηλών σε αυτήν την περιοχή που επέρχεται μέσω του karmafx equalizer, είμαι βέβαιος, (διασθητικά), ότι είναι πολύ σημαντική, πλην όμως, προς το παρόν τουλάχιστον και με την ελάχιστη ακρόαση που έχω προλάβει να κάνω, ανεπαίσθητη έως μη ανιχνεύσιμη!

Και έτσι τείνω να πιστέψω ότι αυτό που άκουγα στα 25 hz, έτσι νόμιζα, με ένα sunfire true sub, ίσως ήταν ανεξέλεγκτο μπάσο + 30 έως + 40 db, γιατί και τώρα εάν ανεβάσω τόσο με τον karmafx, αρχίζουν να τρέμουν τα πάντα σαν να γίνεται σεισμός!

Θα επανέλθω με περισσότερους ... πυροβολισμούς εάν έχω να πω κάτι που το νομίζω ενδιαφέρον! :violent-smiley-030:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,365
επέτρεψέ μου, διότι διαισθάνομαι ότι οδηγείσαι σε λάθος συμπεράσματα...

πρώτον ξεκίνησες το θέμα προσπαθώντας με κάποιο boost στις συχνότητες 20-30 κύκλων να υποκαταστήσεις ένα sub... Αυτό απλά δεν γίνεται...
δεύτερον, αφού έχεις βρει το ζητούμενο, καταλήγεις, δεν ξέρω πως, οπτικά (?) ίσως ότι στους 20-30 κύκλους δεν υπάρχει πληροφορία.
Δεν ξέρω με τι καντάρια μετράς το πολύ ή το λίγο. Πάντως υπάρχει.
Και αυτή που υπάρχει αναπαράγεται μόνο με κατάλληλα ηχεία.
Τώρα αν τα ηχεία δεν μπορούν (καθόλου) τις συχνότητες αυτές τότε καλό είναι να τις κόψουμε εντελώς. Αλλοι έχουν αντίθετη άποψη, διότι θεωρούν ότι το ηχείο κάτι θα δώσει έστω και αναίσθητο στην περιοχή αυτή.
Αυτό που αισθάνεται ο κόσμος σαν μπάσο ΔΕΝ είναι στις συχνότητες αυτές.
Είναι πολύ ψηλώτερα.
Στις περιοχές αυτές καλό είναι να μην τονίζουμε τίποτα. Κακό γίνεται παρά καλό.
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Απάντηση: Re: FOOBAR EQUALIZER

ίσως ότι στους 20-30 κύκλους δεν υπάρχει πληροφορία.
Δεν ξέρω με τι καντάρια μετράς το πολύ ή το λίγο.

Το βλέπω οπτικά με τον αναλυτή φάσματος του voxengo.
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Απάντηση: Re: FOOBAR EQUALIZER

Αλλοι έχουν αντίθετη άποψη, διότι θεωρούν ότι το ηχείο κάτι θα δώσει έστω και αναίσθητο στην περιοχή αυτή.

Aυτό πιστεύω και εγώ. Εάν είναι -15 db π.χ. στα 20 hz, και παρ, όλο που καταλαβαίνω ότι για διάφορους λόγους ίσως δεν υπάρχει ακριβής αντιστοιχία, εάν του τονίσεις με το EQ την περιοχή και του δώσεις + 15 έως + 20 db δεν εξισσοροπείς την έλειψη στην απόκριση;
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Απάντηση: Re: FOOBAR EQUALIZER

Αυτό που αισθάνεται ο κόσμος σαν μπάσο ΔΕΝ είναι στις συχνότητες αυτές.
Είναι πολύ ψηλότερα.
Στις περιοχές αυτές καλό είναι να μην τονίζουμε τίποτα. Κακό γίνεται παρά καλό.

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Το είδα οπτικά να είναι από τα 30 hz εως τα 100, και κυρίως στα 40 έως 80 hz.

Eκεί δεν έχω και λόγο να παρέμβω.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,365
Re: Απάντηση: Re: FOOBAR EQUALIZER

Aυτό πιστεύω και εγώ. Εάν είναι -15 db π.χ. στα 20 hz, και παρ, όλο που καταλαβαίνω ότι για διάφορους λόγους ίσως δεν υπάρχει ακριβής αντιστοιχία, εάν του τονίσεις με το EQ την περιοχή και του δώσεις + 15 έως + 20 db δεν εξισσοροπείς την έλειψη στην απόκριση;

αν είναι έτσι να πάρουμε ένα 5ιντσο και να του δώσουμε +20...στους 20 κύκλους

τότε γιατί να έχουμε 10ιντσα και 15ιντσα....-bye-
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,365
Re: Απάντηση: Re: FOOBAR EQUALIZER

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Το είδα οπτικά να είναι από τα 30 hz εως τα 100, και κυρίως στα 40 έως 80 hz.

Eκεί δεν έχω και λόγο να παρέμβω.

το μπάσο (ηλεκτρικό μπάσο πχ, ή ακουστικό) που ξέρουμε όλοι στους δίσκους είναι κύρια από 60-160....πάνω κάτω.