Η Νύχτα των Ηλιοτρόπιων — La Noche De Girasoles

πως σας φανηκε η ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,198
Εκεί ψηλά.....





Η ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΩΝ - La Noche De Girasoles


Θριλερ

Παιζουν: Καρμελο Γκομες, Βινσεντε Ρομερο,
Σκηνοθεσια: Χόρχε Σάντσεθ Καμπεθούδο
Διάρκεια : 118 λεπτά
Studio : Film Trade
Γλώσσα : Spanish
Sound : Dolby Digital 5.1
Subtitles : Ελληνικοί





Δύο αποτρόπαια εγκλήματα. Ένα φρικτό λάθος.Το δίλημμα: δικαιοσύνη ή εκδίκηση.

Tο πτώμα μιας νεαρής κοπέλας εντοπίζεται σε ένα λιβάδι με ηλιοτρόπια. Ένας πωλητής που ταξιδεύει πολύ λόγω δουλειάς, παρακολουθεί τις λεπτομέρειες για το συμβάν στην τηλεόραση ενός ξενοδοχείου. Στο μικρό χωριό Ανγκόστο, η ανακάλυψη μιας προϊστορικής σπηλιάς φέρνει ενθουσιασμό και την άφιξη ενός έμπειρου γεωλόγου, της νεαρής φίλης του και του βοηθού του. Ο διευθυντής του τοπικού αστυνομικού τμήματος ετοιμάζεται για την συνταξιοδότησή του, ενώ ο βοηθός του, που είναι και γαμπρός του, σχεδιάζει να ξεφύγει από την ανία του γάμου και της δουλειάς του. Μέσα από μία σειρά γεγονότων που σοκάρουν, οι τύχες αυτών των ανθρώπων εμπλέκονται σε έναν περίπλοκο ιστό βίας, προδοσίας και φόνων...





ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ 3 ΒΡΑΒΕΙΑ GOYA
EΠΙΣΗΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΗΣ ΒΕΝΕΤΙΑΣ
ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ COGNAC ΓΑΛΛΙΑΣ
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,843
Ελλαδα
Απάντηση: Η ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΩΝ - La Noche De Girasoles

ισως η καλυτερη ταινια
στις 5 σελιδες αυτης της κατηγοριας
συνηθισμενοι ανθρωποι μπροστα σε απροσμενες εξελιξεις
που μπορουν να συμβουν σε ολους μας

και δεν την ειδε κανεις σας ?


ευχαριστω Ναθ .



ενα δραματικο θριλερ του Ισπανικου κινηματογραφου
μου θυμισε λιγο Αβδελιωτη
μου θυμισε και ποσο μιζερος και μικρος ειναι ο Ελληνικος κινηματογραφος

.
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Η ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΩΝ - La Noche De Girasoles

Εξαιρετική Ταινία.
Αποκάλυψη για μένα.
Στέλιο thanks για την Υπόδειξη.:grinning-smiley-043
Μου θύμισε τίς καλύτερες μέρες τού Παλιού Γαλλικού Αστυνομικού(?)Kινηματογράφου τού Κλόντ Σαμπρόλ.
Μυστικά και ψεμματα,συμπτώσεις,πού μπορούν να αλλάξουν ζωές σέ μιά ´ησυχη ´επαρχιακή Πόλη.
Ο Τρόπος τής Ταινίας δέν έχει Κρεσεντο αλλά μικρές Παραλλαγές πού στηρίζονται στίς Εντονες Εικόνες ,στούς Διαλόγους,αλλά το πιό σημαντικό, στίς Σιωπές και στην Υπόγεια Ενταση.
Σπουδαίο Ντεμπούτο τού Καμπεθούδο,πού θέτει Ηθικά Διλήμματα περί Δικαιοσύνης και αναδεικνύει μέ μικρά Υπονοούμενα τήν Τραγικότητα τών Συμπτώσεων και την αδυναμία του Ανθρώπου να αναλάβει τίς Ευθύνες του.
Ερωτηματικά πού μάς αφορούν όλους σέ τέτοιες Καταστάσεις σάν τών Ηρώων.
Οπως και στο οτι οι Πολιτισμένοι και Φιλήσυχοι έχουν και αυτοί ένστικτα Εκδίκησης αλλά και επιβίωσης καί εν Θερμώ αποφάσεων .
Σπουδαίο Σενάριο,οπως και πανέξυπνος ο Χωρισμός τής Ταινίας σέ Εξι Κεφάλαια απο τα οποία μαθαίνουμε περισσότερα γιά τις ζωές τών Ηρώων .
:2thumb22sup::2thumb22sup:
 
27 June 2006
7,771
Re: Η ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΩΝ - La Noche De Girasoles

Καταπληκτικό θρίλερ, τόσο απλό κι απαλλαγμένο από σκηνοθετικές "μαγκιές" αλλά και τόσο καθηλωτικό μαζί. Τέτοιες ταινίες θα μπορούσε να παράγει ο ελληνικός κινηματογράφος (οι απαιτήσεις της ταινίας είναι μέσα στις δυνατότητές μας) όταν και αν αποκτήσει έμπνευση και δημιουργικότητα.
Το είχαμε δει τον χειμώνα όταν πρωτοπροβλήθηκε... Νόμιζα κιόλας ότι κάτι κάπου είχα γράψει..:chinscratch:

Ταινιάρα!
 
Last edited:

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,823
Μεσευρώπη
Re: Η ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΩΝ - La Noche De Girasoles

Θαυμάσια ταινία, πανέξυπνη, καλοπαιγμένη, καλογυριεσμένη,αντισυμβατική. Υπόδειγμα ταινίας χωρίς προϋπολογισμό, αλλά με σενάριο και άποψη.
@ΚΩΣΤΑΣ ΜΟΥΚΙΟΡΟΥΦΗΣ.Δυστυχώς ο ελληνικός κινηματογράφος δεν πρόκειται να παράγει μια τέτοια ταινία πριν περάσουν εκατό χρόνια. Οι δημιουργοί μας είτε ομφαλοσκοπούν, είτε αναλώνονται σε σαχλοκωμωδίες, είτε βγάζουν πατριωτικές υπερπαραγωγές τύπου Ελ Γκρέκο.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,808
Αθήνα
Re: Η ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΩΝ - La Noche De Girasoles

Ωραία διάρθρωση σαν ταινία, όντως θυμίζει κάπως Σαμπρόλ (σωστή παρατήρηση Σπύρο). Απλή και απέριττη, κάτι που δεν θα πετύχει ποτέ ο Ελληνικός κινηματογράφος πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, αλλά δεν συγκλονίστηκα.
Μάλλον με την πάροδο των ετών έχω αρχίσει να γίνομαι λίγο παράξενος μου φαίνεται ή έχω πάθει Μιθριδατισμό.
Τέλος πάντων ψήφισα πολύ καλή (με την αμφιβολία να με τρώει μήπως έπρεπε να προτιμήσω το MR73...)