LCD με ασθένειες PLASMA

poco-h

New member
19 March 2009
2
Καλησπέρα Κυριοι.
Ειμαι φρέσκος στο forum (δεν έχω καταλάβει καλά-καλά τις έννοιες "post" καί "thread") οπότε συγχωρήστε με αλλά καί διορθώστε με αν κάτι δέν κάνω καλά. Συγχωρήστε με επίσης αν έχει ανεβεί στό forum παρόμοια ερώτηση με αυτή που σάς απευθύνω, αλλά είναι πολλή η ύλη σας και κάπου χάθηκα ψάχνωντας.
Πρίν από δύο χρόνια όταν αποφάσισα να αγοράσω επίπεδη οθόνη, τό έψαξα πολύ γιατί ήμουν διχασμένος στο κλασσικό δίλλημα lcd ή plasma. Τελικά κατέληξα στήν αγορά lcd αποκλειστικά καί μόνο για τήν αντοχή τού panel τους στο φαινόμενο τού εκφυλισμού τών pixel από τίς στατικές εικόνες, από τό οποίο υπέφεραν οι plasma (ακόμα θυμάμαι τίς πανάκριβες pioneer στο ράφι του media markt με εμφανείς τίς σκιές τών λογότυπων των καναλιών στο panel τους).
Προχθές όμως αναγκάστηκα να στείλω τήν πανάκριβα αγορασμένη SHARP LC46XD1E μου στό εξουσιοδοτημένο service της SHARP γιατί μου εμφάνισε μία σκουρόχρωμη λεπτή κάθετη γραμμή στήν αριστερή πλευρά τής οθόνης, εκεί πού ξεκινάει η εικόνα σε φορμά 4/3. Σήμερα μέ ειδοποίησε ο τεχνικός ότι είναι αλλοιωμένα τα pixel σε εκείνο τό σημείο προφανώς από παρατεταμένη θέαση σε φορμά 4/3 (δυστυχώς τα κανάλια μας σ'αυτό το φορμα εκπεμπουν) πράγμα πού δέν επιτρέπεται σάυτές τις συσκευές, η βλάβη δέν επισκευάζεται και δέν καλύπτεται από τήν εγγύηση καθώς η SHARP αναφέρει κατι σχετικό στό manual της.
Θέλω λοιπόν να ρωτήσω όποιον αναμεσά σας έχει σχετική γνώση καί εμπειρία τελικά χτυπάει και τίς lcd η ασθένεια των plasma? Οντως αλλοιώνονται και στίς lcd τα pixel απλά από τήν παρακολούθηση τηλεοπτικών καναλιών στο εγγενές φορμά τους του 4/3 ή η ASTRA service συμπορευόμενη με τήν SHARP προσπαθούν να δικαιολογήσουν κάποια δυσλειτουργία τής συσκευής λίγο πρίν λήξει η 2ετής εγγύησή μου?
Αν όντως ισχύει τό ότι οι lcd δέν είναι απρόσβλητες από αυτό τό χαρακτηριστικό τών plasma, τότε γιατί όποιο site γυρίσεις, όποιο σχετικό περιοδικό ανοίξεις, όποιο κατάστημα επισκεφθείς, όποιο forum κοιτάξεις, όλοι προτείνουν lcd με σημαιοφόρο στα επιχειρήματά τους την αντοχή του panel?
Ευχαριστώ
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Γεια χαρα

Καθε τηλεοραση εχει καποιες προδιαγραφες , οι LCD μπορει να ειναι πολυ πιο ανθεκτικες απο τις πλασμα στις σταθερες εικονες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μετα απο μακροχρονια χρηση δεν ενδεχεται να παρουσιασουν προβλημα. Ο αντιστοιχος ορος του "burn in" ειναι "image persistence"...

http://en.wikipedia.org/wiki/Image_persistence

Επισης αν ανοιξεις το μανιουαλ της τηλεορασης σου ειναι πολυ πιθανο να βρεις μια παραγραφο που λεει να μην προβαλονται για μεγαλο διαστημα εικονες η σηματα που να αφηνουν μαυρες μπαρες πανω-κατω η δεξια-αριστερα.

Τουλαχιστον στην δικη μου την Sony θυμαμαι να το γραφει.

Οποιος σε διαβεβαιωσε οτι μπορεις να βλεπεις επι μακρυ χρονικο διαστημα με μπαρες χωρις να εχεις προβλημα προφανως δεν ηταν γνωστης του αντικειμενου η δεν ειχε την καταλληλη εμπειρία.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Θέλω λοιπόν να ρωτήσω όποιον αναμεσά σας έχει σχετική γνώση καί εμπειρία τελικά χτυπάει και τίς lcd η ασθένεια των plasma? Οντως αλλοιώνονται και στίς lcd τα pixel απλά από τήν παρακολούθηση τηλεοπτικών καναλιών στο εγγενές φορμά τους του 4/3 ή η ASTRA service συμπορευόμενη με τήν SHARP προσπαθούν να δικαιολογήσουν κάποια δυσλειτουργία τής συσκευής λίγο πρίν λήξει η 2ετής εγγύησή μου?
Αν όντως ισχύει τό ότι οι lcd δέν είναι απρόσβλητες από αυτό τό χαρακτηριστικό τών plasma, τότε γιατί όποιο site γυρίσεις, όποιο σχετικό περιοδικό ανοίξεις, όποιο κατάστημα επισκεφθείς, όποιο forum κοιτάξεις, όλοι προτείνουν lcd με σημαιοφόρο στα επιχειρήματά τους την αντοχή του panel?
Ευχαριστώ

Εδώ μερικά από τα περιστατικά που έχουν αναφερθεί:

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=7372

Αν ψάξεις στην κατηγορία με τις βλάβες θα βρεις τουλάχιστον ένα-δύο περιπτώσεις ακόμα.
 

spalam

New member
27 June 2006
89
Φίλε poco αυτό πίστευα κι εγώ - ότι οι LCD δεν έχουν τέτοια θέματα μέχρι που το είδα σε Samsung R71 της αδερφής μου. Έβλεπε κυρίως τηλεόραση και πάντα σε 4:3 με αποτέλεσμα σε κανα χρόνο να είναι ορατή μια σκούρα μάυρη κάθετη γραμμή δεξιά στο όριο του 4:3. Το πρόβλημα ΔΕΝ καλύπτονταν από την εγγύηση αλλά τόσο απο υπάλληλο του Πλαισίου (απ'όπου είχα αγράσει) όσο και από αναγνώσεις στο Internet έμαθα ότι το φαινόμενο στις LCD (που στη συγκεκριμένη περίπτωση λέγεται temporary image persistence) ΔΕΝ είναι ευτυχώς τόσο έντονο όσο στις Plasma και αν γυρίσεις την οθόνη να προβάλλει μόνιμα στο full panel (16:9) θα αμβλυνθεί με τον καιρό. Πράγματι στην αδερφή μου μετά από κανα 6μηνο 16:9 θέασης η γραμμή δε διακρίνεται. Οπότε μη σκας, κατά πάσα πιθανότητα και η δικιά σου θα επανέλθει.
Τσεκαρε κι αυτό:
http://lifehacker.com/software/lcds/remove-lcd-image-burnin-146469.php
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Re: LCD με ασθένειες PLASMA

Τουλαχιστον στην δικη μου την Sony θυμαμαι να το γραφει.

Οποιος σε διαβεβαιωσε οτι μπορεις να βλεπεις επι μακρυ χρονικο διαστημα με μπαρες χωρις να εχεις προβλημα προφανως δεν ηταν γνωστης του αντικειμενου η δεν ειχε την καταλληλη εμπειρία.

Πολύ σωστά τα λέει ο Γιάννης...

...νομίζω ότι η SONY το αναφέρει στο εγχειρίδιο της 46W4000...σελ. 10 Προφυλάξεις > Οθόνη LCD > το κουτάκι Νο4...

...η μόνιμη θέαση στα panel 16:9 με aspect 4:3 είναι απαγορευτική από όλους τους κατασκευαστές...η περιστασιακή χρήση του δεν δημιουργεί πρόβλημα..

..και ο φίλος spalam έχει δίκιο, μη χρησιμοποιήσεις για πολύ καιρό 4:3 και υπάρχει περίπτωση να μειωθεί το φαινόμενο, ώστε να μην είναι αντιληπτό...ή στην καλύτερη περίπτωση να εξαφανιστεί...

...μπορείς να κατεβάσεις το BREAK IN DVD που χρησιμοποιείται στις plasma για ´στρώσιμο' και υπάρχει στα downloads του forum και να το αφήνεις να παίζει τα βράδια...πληροφορίες για το DVD...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=23804&page=396

...posts: # 3955 και # 3957.

Ελπίζω να έχεις αποτελέσματα και καλώς ήρθες (έστω και με πρόβλημα)...-bye-
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,363
Και σε εμένα μου έχει συμβεί το φαινόμενο την κάθετης μαύρης γραμμής σε τηλεόραση Thomson LCD από παρακολούθηση 4:3. Όμως μετά από μερικές εβδομάδες παρακολούθησης σε 16:9 η γραμή έφυγε. Αν το προλάβεις στην αρχή μπορεί να επανέλθουν με τον καιρό τα Pixels.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Λογικά οι LCD θα επανέλθουν μετά από κάποιες μέρες στα 16/9 ή κλειστές!
 

poco-h

New member
19 March 2009
2
Σάς ευχαριστώ πολύ για τίς πληροφορίες καί τίς διευκρινήσεις πούμού δώσατε. Ψιλοέπεσα από τά σύννεφα μιάς και ο μύθος θέλει αυτού τού τύπου οθόνες να είναι σχεδόν άτρωτες. Πάντως μού προκαλεί απορία τό γεγονός ότι τα pc monitors που βομβαρδίζονται από στατικές εικόνες δεν παθαίνουν τίποτα. Ιδια τεχνολογία δεν είναι με τίς τηλεοράσεις μας.
Οπως και να έχει σας ξαναευχαριστώ.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: LCD με ασθένειες PLASMA

Αλλο το ενα και αλλο το αλλο. Το προβλημα δεν ειναι στην περιπτωση σου η στατικη εικονα αλλα οι μαυρες μπαρες. Στο σημειο που υπαρχει μαυρο oι κρυσταλοι παραμενουν συνεχεια σε κατασταση "πιεσης" για να μπλοκαρουν το φως και στο τελος "κολανε".
 

nikoskouklos

Supreme Member
20 September 2008
3,631
Δεν ξέρω αν οι σκιές που εμφανιζονται στα πρόσωπα όταν αυτά κινούνται και έχουν διαφορετική χρωματική απόχρωση από αυτά*, είναι αυτό που λέτε (το διαπίστωσα στην τηλεόραση μου), πάντως από τις <10 ώρες λειτουργίας της τηλεόρασης κάθε βδομάδα, λιγότερο από 2-3 ώρες αφιερώνονταν στην θέαση 4:3 προγραμμάτων

*έχει σκύψει ο πρωταγωνιστής και η σκιά είναι ακόμα όρθια
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,826
Θεσσαλονίκη
Μια στιγμη βρε παιδια. Και πως δλδ ο καταναλωτης-θεατής να παρακολουθησει σε 16/9 εκπομπες που "παιζουν" σε 4/3?
Δεν θα ειναι η εικονα κοντυτερη απο το κανονικο και συνεπως παραμορφωμένη?
Δλδ οποιος παρει LCD tv και θελει να βλεπει απλως τηλεοπτικα καναλια 4/3 ειναι υποχρεωμενος να παρακολουθει παραμορφωμενη εικονα?
 

forte

Established Member
26 November 2006
175
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μια στιγμη βρε παιδια. Και πως δλδ ο καταναλωτης-θεατής να παρακολουθησει σε 16/9 εκπομπες που "παιζουν" σε 4/3?
Δεν θα ειναι η εικονα κοντυτερη απο το κανονικο και συνεπως παραμορφωμένη?
Δλδ οποιος παρει LCD tv και θελει να βλεπει απλως τηλεοπτικα καναλια 4/3 ειναι υποχρεωμενος να παρακολουθει παραμορφωμενη εικονα?

Οχι απλα υπαρχει προσαρμογη οθονης σε ολες τις 16/9 αλλα χανεις καποιες πληροφοριες πολυ μικρες πανω και κατω.
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Οχι απλα υπαρχει προσαρμογη οθονης σε ολες τις 16/9 αλλα χανεις καποιες πληροφοριες πολυ μικρες πανω και κατω.

Αν βαλεις το ΖΟΟΜ ( SONY ) δεν εχεις παραμορφωση αλλα χανεις αρκετο τμημα.
Αν βαλεις το SMART ( SONY ) χανεις μικροτερο τμημα αλλα εχεις και μια μικρη παραμορφωση.

Θυμαμαι οτα εψαχνα για τηλεοραση καποιος πωλητης προσπαθουσε να με πεισει οτι οι καινουργιες τηλεορασεις εχουν εξυπνα συστηματα που χωρις να χανεις εικονα και χωρις καμια παραμορφωση μπορουσαν να δειξουν 4:3 σε πανελ 16:9. Πραγμα που ειναι αδυνατο
 

atermon

New member
8 January 2009
41
Οχι απλα υπαρχει προσαρμογη οθονης σε ολες τις 16/9 αλλα χανεις καποιες πληροφοριες πολυ μικρες πανω και κατω.

Αν η προσαρμογή δεν περιλαμβάνει παραμόρφωση τότε δεν χάνεις λίγο. Το 4:3 αντιστοιχεί με 16:12 οπότε αν εσυ βλέπεις μόνο 9 απο τα 12 τότε χάνεις το 25% της εικόνας περίπου.

Απ´ότι έχω καταλάβει κάθε κατασκευαστής έχει διάφορες μεθόδους προσαρμογής οι οποίες στα πιο καινούργια μοντέλα είναι αρκετά βελτιωμένες. Συνήθως συνδυάζουν παραμόρφωση και μια μικρή απώλεια πληροφορίας ή άλλα φροντίζουν να παραμορφώνουν το κέντρο (όπου συνήθως είναι το κυριως θέμα) λιγότερο και τα άκρα πιο πολύ.

Είχα και εγώ πολλούς ενδοιασμούς στην αρχή αλλα τελικά είτε συνήθησα είτε η panasonic px80 τα καταφέρνει καλά.

Πάντως όπως και να έχει ειδικά τα κοριτσάκια με μίνι τα τσακίζεi αυτό το θέμα :grinning-smiley-043