Συζητηση περι της χαμενης κατηγοριας Εφημερίδες/Περιοδικά και τα DVD τους

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: Εφημερίδες/Περιοδικά και τα DVD τους

[OFF TOPIC]
Εψαχνα για τις ταινιες/δωρο στις εφημεριδες το προηγουμενο Σ/Κ
και δεν εβρισκα το σχετικο νημα...
Ουτε καν το μονακριβο μου μηνυμα δεν εβρισκα!
Πού χαθηκε: κλειδωθηκε, τι εγινε ακριβως;:stoned:[/OFF TOPIC]



Κατα την μετατροπη των κατηγοριων που εγιναν λιγες ημερες πριν καποια λιγα νηματα διαγραφησαν απο καπριτσιο της κονσολας και οχι απο δικο μας χερι.

Τα περισσοτερα αποκαθιστανται αλλα εκεινο το νημα χαθηκε για παντα.

παμε παρακατω .:eek:fftopic:
 

jimdamian

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,296
Re: Εφημερίδες/Περιοδικά και τα DVD τους



Eιναι τελικα να απορει κανεις !!!!

Με ποση ελαφροτητα ο κος Διαχειριστης εκανε μια τυπικη ανακοινωση για το συμβαν !!

ΔΟΥΛΕΙΑ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΧΑΜΕΝΗ !!!

Απο ενα καπριτσιο οπως ανεφερε !!!!

Η πλατφορμα υπαρχει στον server σας και κανονικα θα πρεπει να υπαρχουν τα αρχεια μεσα.

Η μεταφορα των αρχειων ξερω εγω και η λογικη λεει να γινεται απο γνωστη του αντικειμενου. Αν δεν εισαι σιγουρος για κατι απλα δεν το κανεις.

Δεν μπορει να λετε οτι τα αλλα ανακτηθησαν ενω το δικο μου οχι !!!

Και παλι η λογικη λεει να υπαρχει εστω μια ανακοινωση με μια συγνωμη για τον σεβασμο στην δουλεια του αλλου κι οχι ενα ξερο ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.

Τελικα αν και λεγατε οτι θα αλλαζαν τα πραγματα στο forum δεν ειδα κατι προς αυτη την κατευθυνση .

ΤΡΙΓΥΡΩ ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΝΟΥΝ που λεει και ενα τραγουδι.

Απλα θελω να πιστευω οτι δεν εγινε ηθελημενα γιατι σ αυτη την περιπτωση παμε αλλου !!!

Ελπιζω να μην το σβυσετε και αυτο το μυνημα !!!

ΚΡΙΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΓΑΛΟ !!!!

 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Re: Εφημερίδες/Περιοδικά και τα DVD τους

Kατ'αρχην Jimdamian τι αλλο μπορει να κανει ο διαχειριστης απο το να ανακοινωσει το αληθινο γεγονος ? μηπως να κανει χαρακιρι ?

Οσοι ξερουν τι εγινε και το αγχος μου για το νημα αυτο μπορουν να βεβαιωσουν οτι για κανενα αλλο νημα δεν με πειραξε η απωλεια οσο για αυτο.
Εδω ειμαστε και οποιος θελει ας το διαψευσει....

Και πως αλλιως να ονομασουμε δηλαδη κατι που δεν επρεπε να συμβει ?

Η μεταφορα εγινε απο τον αρμοδιο διαχειριστη και αποδειξη οτι ηταν τελειως τυχαιο ειναι οτι σβηστηκαν random καποια νηματα μαζι και αυτο.

Και λαθος μου που ανεφερα τον ορο ανακτηση.
Δεν υπηρξε καμμια ανακτηση. Ξαναγραφω ολες τις παρουσιασεις που χαθηκαν ελπιζοντας να ξαναγραφτουν τα σχολια απο τα μελη τα οποια δινουν ζωη σε καθε νημα.

Τσαμπα εκνευριζεσαι και σκεφτεσαι υποπτα κινητρα.
Ριξε μια ματια στις κατηγοριες ταινιων και θα δεις οτι η παρουσια σου ειναι σε περιοπτη θεση.

Και πραγματικα προσβαλλομαι που ενω ειχαμε και προσωπικη επικοινωνια πριν και αφου ανελαβα εφτασες να σκεφθεις οτι θα συναινουσα σε κατι τετοιο.

Ελπιζω να ανακαλεσεις τις σκεψεις σου πραγματικα γιατι δεν εχουν καμια βαση Δημητρη.
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Re: Εφημερίδες/Περιοδικά και τα DVD τους



Eιναι τελικα να απορει κανεις !!!!

Με ποση ελαφροτητα ο κος Διαχειριστης εκανε μια τυπικη ανακοινωση για το συμβαν !!

ΔΟΥΛΕΙΑ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΧΑΜΕΝΗ !!!

Απο ενα καπριτσιο οπως ανεφερε !!!!

Η πλατφορμα υπαρχει στον server σας και κανονικα θα πρεπει να υπαρχουν τα αρχεια μεσα.

Η μεταφορα των αρχειων ξερω εγω και η λογικη λεει να γινεται απο γνωστη του αντικειμενου. Αν δεν εισαι σιγουρος για κατι απλα δεν το κανεις.

Δεν μπορει να λετε οτι τα αλλα ανακτηθησαν ενω το δικο μου οχι !!!

Και παλι η λογικη λεει να υπαρχει εστω μια ανακοινωση με μια συγνωμη για τον σεβασμο στην δουλεια του αλλου κι οχι ενα ξερο ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.

Τελικα αν και λεγατε οτι θα αλλαζαν τα πραγματα στο forum δεν ειδα κατι προς αυτη την κατευθυνση .

ΤΡΙΓΥΡΩ ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΝΟΥΝ που λεει και ενα τραγουδι.

Απλα θελω να πιστευω οτι δεν εγινε ηθελημενα γιατι σ αυτη την περιπτωση παμε αλλου !!!

Ελπιζω να μην το σβυσετε και αυτο το μυνημα !!!

ΚΡΙΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΓΑΛΟ !!!!



ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ SITE
Και κυρίως για μια δικαιολογία που ούτε η κόρη μου που είναι 7 ετών δεν θα την πίστευε
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟ ΣΒΗΣΙΜΟ!!!!!!!
Δεν είναι δυνατόν να χαθούν έτσι τα στοιχεία, απαράδεκτο να μην υπάρχει σεβασμός στην δουλειά ανθρώπου που αφιέρωσε πολλές ώρες για να υπάρχει αυτο το αποτέλεσμα
Απαράδεκτη η σχετική ανακοίνωση απο τον διαχειριστή και ένα απλό πάμε παρακάτω
Ο σεβασμός στην δουλεια του άλλου είναι χρέος του συντονιστή και ολόκληρου του forum
Η απολογία του συντονιστή εκ των υστέρων δεν μετρά

Παρακολουθούσα το forum και το thread αυτό είχε την μεγαλύτερη επισκεψιμότητα με πάνω από 150000 θεάσεις και ήταν μία πολυ καλή βάση δεδομένων και ιστορική αναδρομή τι έχουν προσφέρει ο περιοιδικός τύπος οι εφημερίδες την τελευταια τριετία
Κατόπιν τούτου έπρεπε να δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στο thread αυτό
Ελπίζω να δοθεί λύση και μία μεγάλη ΣΥΓΝΩΜΗ!!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Αν φτανεις να ντρεπεσαι επειδη εισαι μελος ενος φορουμ μαλλον πρεπει να επανεξετασεις τις προτεραιοτητες σου.

Αν δεν πιστευεις αυτο που ανακοινωθηκε τοτε θα πρεπει να εχεις γνωσεις για την κονσολα. Πες μας λοιπον τι πιστευεις οτι εγινε.

Το χαρακιρι , αφου δεν σου φτανει η ανακοινωση εκ μερους μου (μιας και η μεταφορα δεν εγινε απο εμενα) ισχυει και για εσενα η οποιον αλλο θελει αιμα για να ικανοποιηθει.

Εξηγησα οτι αυτο το νημα ηταν η μονη μου εννοια απο τα περιπου 20 σβησμενα.

Δεν μπορω να κανω κατι αλλο . Η διαγραφη οπως με ενημερωσαν ειναι μονιμη και δεν υπαρχει τροπος επαναφορας.
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Αν φτανεις να ντρεπεσαι επειδη εισαι μελος ενος φορουμ μαλλον πρεπει να επανεξετασεις τις προτεραιοτητες σου.

Αν δεν πιστευεις αυτο που ανακοινωθηκε τοτε θα πρεπει να εχεις γνωσεις για την κονσολα. Πες μας λοιπον τι πιστευεις οτι εγινε.

Το χαρακιρι , αφου δεν σου φτανει η ανακοινωση εκ μερους μου (μιας και η μεταφορα δεν εγινε απο εμενα) ισχυει και για εσενα η οποιον αλλο θελει αιμα για να ικανοποιηθει.

Εξηγησα οτι αυτο το νημα ηταν η μονη μου εννοια απο τα περιπου 20 σβησμενα.

Δεν μπορω να κανω κατι αλλο . Η διαγραφη οπως με ενημερωσαν ειναι μονιμη και δεν υπαρχει τροπος επαναφορας.


Ευχαριστώ για την απάντηση
Απλά ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Σε καλύπτει δεν σε καλύπτει, είναι η αλήθεια.
Προ ημερών έγινε αναδιάταξη της πάλαι κατηγορίας "DVD", ομαδοποίηση υποκατηγοριών, κατακερματισμός άλλων. Κατά τη μεταφορά, όντως χάθηκαν αρκετά νήματα. Κάποιες δεκάδες. Δεν γνωρίζω τι και πώς, πάντως ακόμη και με τα αυξημένα διαχειριστικά μου δικαιώματα ως Γενικού Διαχειριστή, δεν μπόρεσα να τα δω. Σαν να έχουν σβηστεί από τον σέρβερ.


Όποιος δηλώνει πως δεν τον καλύπτουν τα παραπάνω, άρα προσάπτει κάποια πρόθεση, δηλαδή δολιότητα, στη συγκεκριμένη διαγραφή, να ξεκαθαρίσει εδώ τι σκοπούς θεωρεί ότι εξυπηρετεί η διαγραφή αυτή. Ειδάλλως να σωπάσει για πάντα.
Οι συκοφαντίες και τα υπονοούμενα δεν έχουν θέση εδώ.

Όποιος βλέπει παντού πλεκτάνες, στο καλό.

Εκ της Γενικής Διαχείρισης.
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
534
Σε καλύπτει δεν σε καλύπτει, είναι η αλήθεια.
Προ ημερών έγινε αναδιάταξη της πάλαι κατηγορίας "DVD", ομαδοποίηση υποκατηγοριών, κατακερματισμός άλλων. Κατά τη μεταφορά, όντως χάθηκαν αρκετά νήματα. Κάποιες δεκάδες. Δεν γνωρίζω τι και πώς, πάντως ακόμη και με τα αυξημένα διαχειριστικά μου δικαιώματα ως Γενικού Διαχειριστή, δεν μπόρεσα να τα δω. Σαν να έχουν σβηστεί από τον σέρβερ.


Όποιος δηλώνει πως δεν τον καλύπτουν τα παραπάνω, άρα προσάπτει κάποια πρόθεση, δηλαδή δολιότητα, στη συγκεκριμένη διαγραφή, να ξεκαθαρίσει εδώ τι σκοπούς θεωρεί ότι εξυπηρετεί η διαγραφή αυτή. Ειδάλλως να σωπάσει για πάντα.
Οι συκοφαντίες και τα υπονοούμενα δεν έχουν θέση εδώ.

Όποιος βλέπει παντού πλεκτάνες, στο καλό.

Εκ της Γενικής Διαχείρισης.

Υπονοούμενο κανένα
Απλα δεν δέχομαι οτι χάνονται έτσι δεδομένα
Εχουμε κάποια γνώση.
Και αν μη τι άλλο μια συγνώμμη στον άνθρωπο δεν βλάπτει
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Κι όμως, χάθηκαν. Δυστυχώς δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις να κατανοήσω γιατί και πώς. Αυτό που ξέρω, αυτό έγραψα. Ασφαλώς και το φέρουμε βαρέως που χάθηκε μεταξύ άλλων ένα νήμα με τόση κατάθεση κόπου. Το παρατήρησε σχεδόν αμέσως η σύζυγος, που ήταν το μόνο νήμα που επισκέπτεται (για τις κυκλοφορίες του ΣΚ). Θα ζητήσω από τους αρμοδιότερους των διαχειριστών να καταθέσουν εάν μπορούν μία εξήγηση του πώς χάθηκαν. Πάντως ήταν αποτέλεσμα σφάλματος και όχι σκόπιμης ενέργειας.
 

jimdamian

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,296
Κάποιος έκανε ας το πω κομψα μεγαλη χαζομαρα , και χρησιμοποίησε hard delete.

Σε αυτήν την περίπτωση, αν θες να τα επαναφέρεις, τα κάνεις restore από το backup.

Πάντως δεν βγαίνεις να πεις ότι τα έχασε η κονσόλα και όχι ανθρώπινο χέρι.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,167
127.0.0.1
Η μεταφορά δεν είναι εύκολο πράγμα, κάποια στιγμή το μυαλό γίνεται κουρκούτι!
Και μέσα στον πανικό προφανώς έγινε το hard delete. Ok...
Τώρα υπάρχουν οι εξής λύσεις...
1) Το αφήνουμε όπως έχει και χάνουμε το συγκεκριμένο thread...

2) Γυρίζουμε στο backup, το οποίο σημαίνει ότι όλο το forum πάει 2-3 μέρες πίσω, χάνονται όλα τα μηνύματα και οι αλλαγές που έγιναν αυτές τις 2-3 ημέρες σε όλο το forum αλλά έχουμε το συγκεκριμένο νήμα και ξεκινάει ο admin από την αρχή τη δημιουργία των κατηγοριών και ο διαχειριστής από την αρχή τη μεταφορά των νημάτων στις κατάλληλες κατηγορίες...

Ακούω εθελοντές που θα κάνουν αυτή τη δουλειά. Ειδικά από τους γκρινιάρηδες...
Επίσης οι ίδιοι εθελοντές θα φάνε και το ξύλο από τα υπόλοιπα μέλη του forum που θα τσαντιστούν επειδή έχασαν μηνύματα 2-3 ημερών...
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Re: Εφημερίδες/Περιοδικά και τα DVD τους

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ SITE
Και κυρίως για μια δικαιολογία που ούτε η κόρη μου που είναι 7 ετών δεν θα την πίστευε
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟ ΣΒΗΣΙΜΟ!!!!!!!
Δεν είναι δυνατόν να χαθούν έτσι τα στοιχεία, απαράδεκτο να μην υπάρχει σεβασμός στην δουλειά ανθρώπου που αφιέρωσε πολλές ώρες για να υπάρχει αυτο το αποτέλεσμα
Απαράδεκτη η σχετική ανακοίνωση απο τον διαχειριστή και ένα απλό πάμε παρακάτω
Ο σεβασμός στην δουλεια του άλλου είναι χρέος του συντονιστή και ολόκληρου του forum
Η απολογία του συντονιστή εκ των υστέρων δεν μετρά

Παρακολουθούσα το forum και το thread αυτό είχε την μεγαλύτερη επισκεψιμότητα με πάνω από 150000 θεάσεις και ήταν μία πολυ καλή βάση δεδομένων και ιστορική αναδρομή τι έχουν προσφέρει ο περιοιδικός τύπος οι εφημερίδες την τελευταια τριετία
Κατόπιν τούτου έπρεπε να δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στο thread αυτό
Ελπίζω να δοθεί λύση και μία μεγάλη ΣΥΓΝΩΜΗ!!

Οι εξηγήσεις εδώθηκαν από τον αρμόδιο διαχειριστή.

Το αν ντρέπεσαι ή όχι είναι δικό σου δικαίωμα.
Όπως και δικό μου βέβαια να μην μου καίγεται καρφάκι............
 
16 June 2006
7,335
127.0.0.1
Λοιπον θα προσπαθησω να ξεκαθαρισω τα πραγματα οσο ακομα ειμαι admin σε αυτο τον τοπο για να μην επιτηθεστε σε ατομα που δεν φταινε σε κατι.

Μου ζητηθηκε να κανω μια αναδιοργανωση της κατηγοριας των DVD με μια νεα δομη η οποια ειχε μια ιδιαιτεροτητα. Η ιδιαιτεροτητα αυτη ηταν οτι ενα υπαρχον subforum θα διαχωριζοταν σε 2 υποκατηγοριες με την υπαρχουσα κεφαλικη και acting ως category και οχι ως forum στο οποιο γραφονταν μεχρι τωρα μηνυματα. Αυτο και εκανα αλλα στην μεταφορα μεσα απο την βαση των μηνυματων τα sticky threads της κατηγοριας DVD δεν μεταφερθηκαν ολοκληρα και προσπαθησα να τα ανακτησω. Ο λογος που δεν μεταφερθηκαν ολοκληρα ηταν γιατι απλα η συνδεση μου σταματησε να λειτουργει μετα απο ενα απλο ανεβοκατεβασμα της ΔΕΗ και δυστηχως ο router εκανε restart μιας και δεν τον εχω σε UPS και με το που ξαναμπηκα στην βαση ειχε γινει corrupt ενα table χωρις να καταλαβω ποτε τον λογο. Προκειμενου λοιπον να ξαναπαιξει το φορουμ επρεπε να γινουν repair καποια tables της βασης πραγμα το οποιο και εκανα αμεσως. Το συνολο των θεματων που ειχα αφησει τελευταια να κανω και εγινε αυτος ο χαμος ηταν 17-18. Μετα απο reindexing απλα χαθηκαν χωρις να τα κανει κανεις hard delete.
Φυσικα και υπαρχει backup της βασης το οποιο καποια στιγμη θα ανατρεξουμε για την ανακτηση των θεματων αυτων. Απλα συγχωρατε με που δουλευω παρα πολλες ωρες και για το διαστημα αυτο δεν εχω καθολου χρονο να κανω κατι τετοιο.

Η απαντηση μου αργησε να ανεβει 3 ημερες διοτι προσπαθουσα στον "ελευθερο" μου χρονο να δω μηπως μπορεσω να ανακτησω τα θεματα αυτα με τον ευκολο τροπο. Δυστηχως δεν μπορω να το κανω και σας ενημερωνω γι'αυτο.

Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβατε οτι κανεις δεν εσβησε θεματα ηθελημενα οπως επισης και κανεις δεν εχει κατι με καποιον. Ολα εγιναν απο εμενα και απο κανεναν αλλον.

Παιρνω ολη την ευθυνη επανω μου απλα γιατι ετσι ειναι.

Ευχαριστω
Μπαβιολης Νικος
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Backup των δεδομένων που υπάρχουν στον server δεν παίρνετε; Τουλάχιστον πριν γίνει η οποιαδήποτε τέτοια αλλαγή θα έπρεπε να είναι επιβεβλημένο...
 
16 June 2006
7,335
127.0.0.1
Διαβασε καλυτερα το μηνυμα μου. Σε βοηθω εγω.

Φυσικα και υπαρχει backup της βασης το οποιο καποια στιγμη θα ανατρεξουμε για την ανακτηση των θεματων αυτων. Απλα συγχωρατε με που δουλευω παρα πολλες ωρες και για το διαστημα αυτο δεν εχω καθολου χρονο να κανω κατι τετοιο.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απλά όταν έγραφα δεν υπήρχε το μήνυμα σου! Για την ακρίβεια, απαντούσα ακριβώς από κάτω από το τελευταίο μήνυμα του jimdamian, μιας και είχα ανοίξει αρκετή ώρα σε tab το συγκεκριμένο topic...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Κάποιος έκανε ας το πω κομψα μεγαλη χαζομαρα , και χρησιμοποίησε hard delete.

Οπως ειδες δεν χρησιμοποιηθηκε hard delete......


Πάντως δεν βγαίνεις να πεις ότι τα έχασε η κονσόλα και όχι ανθρώπινο χέρι.

Oυτε εγινε ηθελημενα οπως ειπαμε......



.

Σε αυτήν την περίπτωση, αν θες να τα επαναφέρεις, τα κάνεις restore από το backup.


Αν μπορει να γινει χωρις να επηρεασει την υπαρχουσα κατασταση εχει καλως και μακαρι.
Αν ειναι να δημιουργηθει προβλημα θα πενθησω την απωλεια αλλα δεν θα συνεχισω να το θελω πισω.

Το "παμε παρακατω" το ειπα κυριολεκτικα.

Και εκφραζει για μενα οτι για τιποτα δεν αξιζει να στεναχωριεσαι πιο πολυ απο την υγεια σου η των φιλων σου.

Και Νικο Μπαβιολη πραγματικα το ιδιο το φορουμ να σβηστει ολοκληρο δεν επιθυμω να στεναχωρηθεις για δαυτο .


Ειπαμε πρωτα ειμαστε ανθρωποι και μετα forumιτες.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,167
127.0.0.1
Και Νικο Μπαβιολη πραγματικα το ιδιο το φορουμ να σβηστει ολοκληρο δεν επιθυμω να στεναχωρηθεις για δαυτο .


Ε κάτσε! Ώπα! Το χοντραίνεις! :flipout:

Επειδή γνωρίζω πολύ καλά το τι σημαίνει να είσαι admin σε forum, είμαι σίγουρος ότι ο Νίκος δεν το έχει πάρει ελαφριά. Ίσως να έχει στεναχωρηθεί περισσότερο από ότι όλοι οι υπόλοιποι που γκρινιάζουν εδώ μέσα...
Όπως επίσης είμαι σίγουρος πως ότι ήταν δυνατόν να γίνει έχει γίνει εκ μέρους του ή έχει σκοπό να το κάνει.
Μην ξεχνάμε όμως ότι ο Νίκος κάνει ότι κάνει αφιλοκερδώς, κλέβοντας ώρες από τον ελεύθερο χρόνο του που στην τελική θα μπορούσε να αξιοποιήσει όπως αυτός θέλει!