ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ ΦΟΝΩΝ ΣΤΗΝ ΟΞΦΟΡΔΗ -Oxford Murders

πως σας φανηκε η ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....






ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ ΦΟΝΩΝ ΣΤΗΝ ΟΞΦΟΡΔΗ -Oxford Murders



Θριλερ


Παιζουν: Τζουλι Κοξ, Τζιμ Καρτερ, Ελαιζα Γουντ, Τζον Χαρτ, Ντομινικ Πινον,
Σκηνοθεσια : Αλεξ Ντε Λα Ιγκλεσια
Διάρκεια : 104 λεπτά
Studio : Τornasol Films - CANAL+
Γλώσσα : English
Sound : Dolby Digital 5.1 dts
Subtitles : Ελληνικοί






Ο Άρθουρ Σέλντομ είναι καταξιωμένος καθηγητής μαθηματικών και συγγραφέας ενός νέου βιβλίου πάνω στη σχέση των μαθηματικών με τους κατά συρροή δολοφόνους. Ο Μάρτιν είναι ένας νεαρός φοιτητής που φτάνει στην Οξφόρδη ελπίζοντας να σπουδάσει κοντά στον Σέλντομ. Καθηγητής και σπουδαστής ενώνουν τις δυνάμεις τους στην προσπάθεια να διαλευκάνουν μια σειρά από μαθηματικά συνδεόμενους φόνους. Ενώ όμως προσπαθούν να λύσουν τον γρίφο, έρχονται αντιμέτωποι με ένα πολύπλοκο παζλ όπου κάθε δράση έχει και την αντίδρασή της, πέρα από κάθε φαντασία..
 

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
Re: Απάντηση: ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ ΦΟΝΩΝ ΣΤΗΝ ΟΞΦΟΡΔΗ -Oxford Murders

Άντε, πάμε πάλι από την αρχή:

Έγινε ταινία αυτό το εντελώς βαρετό βιβλίο;
:worshippy: :worshippy: :worshippy:

…σε εμένα η ταινία άρεσε, ειδικά αν δε τη συγκρίνω με τη σαβούρα που κυκλοφορεί κάθε τρεις και λίγο ;)
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Την ειχα δει πριν παρα πολυ καιρο , πολυ μπλα μπλα που καταντουσε κουραστικο , θα μπορουσε να ειναι μικροτερη σε διαρκεια , η πρωταγωνιστρια μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις , ο wood πολυ baby face για την ταινια , ο hurt πολυ γερασμενος
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Απάντηση: ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ ΦΟΝΩΝ ΣΤΗΝ ΟΞΦΟΡΔΗ -Oxford Murders

Άντε, πάμε πάλι από την αρχή:

Έγινε ταινία αυτό το εντελώς βαρετό βιβλίο;

Αν μιλάμε γι'αυτό το βιβλίο
9789601612126.jpg
και σε μένα παρόμοιες εντυπώσεις άφησε.
Αν όχι εντελώς , τουλάχιστον αρκετά βαρετό. Ίσως ήμουν σε ''κακή'' περίοδο.
Είχα τσιμπήσει από το οπισθόφυλλο όπου μεταξύ άλλων αναφέρονται:
Η ακολουθία της Οξφόρδης συνδιάζει τη ζοφερή ατμόσφαιρα των αγγλικών νοσοκομείων με τα γλωσσικά παιχνίδια του Βιττγκενστάιν, το θεώρημα του Godel με τις εκρήξεις του πάθους και τις αρχαίες σέκτες των μαθηματικών με την τέχνη των παλιών μάγων.
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Ναι, κάτι τέτοια έλεγα το οπισθόφυλλο και τσίμπησα και εγώ. Καμία επαφή: ένα κοινό αστυνομικό είναι, με λίγα μαθηματικά για γαρνιτούρα, όχι ουσία.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
οι ταινίες και τα βιβία με τα μαθηματικά , τείνουν να γίνουν τό ίδιο "σούπα" με τις ταινίες με τον αποκρυφισμό , του Illuminati , τος Κώδικες , τους ναϊτες Ιππότες και δεν συμμαζεύεται. Μ' αυτόν τον τρόπο , στο τέλος ο περισσότερος κόσμος θα πεισθεί ότι τα μαθηματικά είναι αποκρυφισμός .
Η ταινία μέτρια , περνάς μαζί της την ώρα σου μέχρι να κλείσουν τα μάτια σου από την νύστα . Τα τσιτάτα από τον Βιτγκενστάϊν , τα γνωστά των πασπαλιζόντων το internet για απόκτηση γνώσης .
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Πολυ καλη απολαυστικες ερμηνειες των 2 πρωταγωνιστων Τζον Χαρτ απιστευτος Ελαιζα Γουντ καλος απλα αλλα σαν ζευγαρι με την ζουμερη δεσποινιδα δεν μου κολλαγε με τιποτα μα με τιποτα........