Tropic Thunder

πως σας φανηκε η ταινια ?


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....




ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder



κωμωδια




Παιζουν : Μπεν Στιλερ, Στηβ Κουγκαν, Τζακ Μπλακ, Ρομπερτ Νταουνι Τζουνιορ, Νικ Νολτε,
Σκηνοθεσια: Μπεν Στιλερ
Διάρκεια : 100 λεπτά
Studio : Paramount
Γλώσσα : English, Czech, Hungarian, Polish, Turkish, Russian
Sound : Dolby TrueHD 5.1
Subtitles : Ελληνικά, English, Arabic, Bulgarian, Croatian, Czech, Estonian, Hungarian, Lithuanian, Polish, Romanian, Russian, Turkish






Η τέταρτη σκηνοθετική απόπειρα του ταλαντούχου κωμικού Μπεν Στίλερ μετά τις ταινίες Reality Bites, Cable Guy και Zoolander.

Μια ομάδα ηθοποιών αποφασίζει να γυρίσει μια τεράστιου προϋπολογισμού πολεμική ταινία, αλλά λόγω περικοπών από την παραγωγή, το όλο εγχείρημα μοιάζει να καταρρέει. Ο σκηνοθέτης τους όμως, αρνείται να εγκαταλείψει το όνειρό του και έτσι αποφασίζει να πάει με την ομάδα του στις ζούγκλες της Νοτιοανατολικής Ασίας, όπου αναγκάζονται να γίνουν οι ίδιοι οι στρατιώτες που υποδύονται στην ταινία, καθώς βρίσκονται εγκλωβισμένοι σε μια πραγματική εμπόλεμη κατάσταση.
 
27 June 2006
7,771
Re: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

Τα πρώτα 40 λεπτά της ταινίας ήταν βασανιστικά. Κάκιστο χιούμορ και πολύ ανούσιο χαζοαμερικάνικο μπλα μπλα...

από τη μέση και μετά πέφτει πολύ και καλό γέλιο, ευτυχώς! υπάρχουν προς το τέλος μερικές αχτύπητες κατστάσεις!

Άνιση ταινία πάντως.
 

Blinky

AVClub Enthusiast
2 October 2006
814
Re: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

ειναι ΤΟΣΟ χαλια για το ειδος της? Δε με νοιαζει αν ειναι χαλια για να παρει οσκαρ κουλτουρας, για το ειδος της μιλαω...

Θελω να τη δω γιατι διασκεδαζω με αυτες τις χαζοκομμωδιες (ναι ειμαι illeterate ape δε θελω κουλτουρα :p ) αλλα με αυτη τη βαση αξιζει η και παλι ειναι βαρετη?

Πχ ο stiller γενικα μου αρεσει, "there is something about mary", "dodgeball" κλπ γελασα αρκετα...αλλα το zoolander το βαρεθηκα...προς τα που θα την κατατασατε αυτην?
 
27 June 2006
7,771
Re: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

ειναι ΤΟΣΟ χαλια για το ειδος της? Δε με νοιαζει αν ειναι χαλια για να παρει οσκαρ κουλτουρας, για το ειδος της μιλαω...

Θελω να τη δω γιατι διασκεδαζω με αυτες τις χαζοκομμωδιες (ναι ειμαι illeterate ape δε θελω κουλτουρα :p ) αλλα με αυτη τη βαση αξιζει η και παλι ειναι βαρετη?

Πχ ο stiller γενικα μου αρεσει, "there is something about mary", "dodgeball" κλπ γελασα αρκετα...αλλα το zoolander το βαρεθηκα...προς τα που θα την κατατασατε αυτην?



στη μέση ακριβώς..

p.s. μεγάλο highlight ο ρόλος του Tom Cruise
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

Εχει αρκετα καλες στιγμες γελιου αλλα συνολικα τιποτα το ιδιαιτερο.

Ο (πολυ αντιπαθητικος κατα τ'αλλα σε εμενα) Τομ Κρουζ ειναι ολα τα λεφτα.
 

BENZINA

Senior Member
11 June 2007
474
Thessaloniki
Απάντηση: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

Εγω τη βρηκα αρκετα πετυχημενη,με πολλες αναφορες σε διαφορες ταινιες και ηθοποιους,ενω η εισαγωγη της ταινιας με τα τρειλερ -ειδικα σ'εκεινο με Νταουνι και Τομπι Μακγκουαιρ λυθηκα στα γελια-απο τα πιο κωμικα ευρηματα των τελευταιων ετων.Κια αν ακομα η ταινια-παρωδια-σατιρα σιγουρα εχει αδυναμες στιγμες,νομιζω οτι αρκει να βλεπεις και να ακους τον τεραστιο Νταουνι Τζουνιορ,σε μια απιστευτη ερμηνεια,για να θυμασαι την ταινια.
 

alestros

Senior Member
21 December 2007
410
Re: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

Για το είδος της είναι απ' τις καλύτερες... Τα trailer στην αρχή είναι όλα τα λεφτά.... Επίσης Ντάουνι Τζ. έχει μερικές απίθανες στιγμές και κορυφή είναι ο ρόλος του Τομ Κρουζ!

Γενικά το χιούμορ της δεν είναι για όλους, άλλα όσοι το εκτιμούν ξεκαρδίζονται!
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

Για το είδος της είναι απ' τις καλύτερες... Τα trailer στην αρχή είναι όλα τα λεφτά.... Επίσης Ντάουνι Τζ. έχει μερικές απίθανες στιγμές και κορυφή είναι ο ρόλος του Τομ Κρουζ!

Γενικά το χιούμορ της δεν είναι για όλους, άλλα όσοι το εκτιμούν ξεκαρδίζονται!

Αν και τα εχουμε ξαναπεί, ακριβως έτσι είναι thumbs up from me!!!
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,840
Ελλαδα
Απάντηση: Re: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

Τα πρώτα 40 λεπτά της ταινίας ήταν βασανιστικά. Κάκιστο χιούμορ και πολύ ανούσιο χαζοαμερικάνικο μπλα μπλα...

από τη μέση και μετά πέφτει πολύ και καλό γέλιο, ευτυχώς! υπάρχουν προς το τέλος μερικές αχτύπητες κατστάσεις!

Άνιση ταινία πάντως.



ω.... και εγω το διεκοψα καπου εκει στο 30αλεπτο
μου ηταν πολυ δυσκολο να συνεχισω
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

Κακή… αλλά έχει παραπάνω από δύο καλές στιγμές, σε γενικές γραμμές δεν το μετάνιωσα που την είδα αλλά σίγουρα περίμενα ποιο πολλά…
Πάντως αν και σε DVD η εικόνα ήταν απίστευτη και ο ήχος επίσης καλός, χόρτασα πράσινο (ζούγκλα)!
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

Αν το είδος της είναι η κωμωδία , τότε ναι στο είδος της είναι μιά τραγικά κακή ταινία , χαμηλότατου επιπέδου με ανόητους διαλόγους που ούτε ο απλός άνθρωπος σε κατάσταση μέθης δεν σκέφτεται να εκστομίσει . Την νοίκιασα γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η ιστορία , ´παρ' όλο που η παρουσία του απύθμενα ατάλαντου Μπεν Στίλερ θα έπρεπε να μου είχε πεί περισσότερα και να μην το κάνω .
Χοντροκομμένη αηδία από εκείνες που μόνον Αμερικανοί μπορεί να εκτιμήσουν. Δεν θάπρεπε κανένας άνθρωπος με δείκτη ευφυϊας πάνω από το 80 να την δει - και οι Αμερικανοί είναι οι μόνοι που πληρούν αυτό το κριτήριο .
Edit : Τι να πεί κανείς και για κείνον τον προσβλητικό για την λέξη ηθοποιος , Τζακ Μπλακ . Υπό κανονικές συνθήκες δεν κάνει ούτε για σκουπιδιάρης
 
Last edited:

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

Εντάξει να μην σου αρέσει δικαίωμα σου αλλά μεχρι να (μας) χαρακτηρίζεις όσους τους άρεσε το λιγότερο ηλίθιους υπάρχει μεγάλη απόσταση...

Όπως είπαμε δεν είναι για όλους. Δεν είναι προσβλητικό για κανέναν αυτό. Είναι ένα είδος χιούμορ που δεν το συμμερίζονται όλοι. Ούτε καλύτερο ούτε χειρότερο απο τα υπόλοιπα. Απλά διαφορετικό.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,478
Μεταμορφωση
Re: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

εδω μας χαρακτηρισε αμερικανους!
Η ταινια ηταν επικη/κορυφαια.
Οσοι δεν γουσταρουν αυτες τις ταινιες απλα να μην πηγαινουν εξαρχης.Στο περιπου ολο και κατι θα ειχαν καταλαβει περι τινος προκειται απο πριν.
Υπαρχει και ο Αγγελοπουλος ...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

ω.... και εγω το διεκοψα καπου εκει στο 30αλεπτο
μου ηταν πολυ δυσκολο να συνεχισω

Χαρά στό κουράγιο σου ρέ σύ.
Πώς άντεξες να δείς αυτόν τον απολύτως ατάλαντο Στίλερ γιά 30 λεπτά??
O Tύπος πρέπει νάχει γερό μέσον στο Hollywood.
Moύ θυμίζει κάτι τρίτους Ελληνες κωμικούς πού έπαιζαν βιντεοταινίες τύπου Ταμτάκου.
 
17 June 2006
21
Re: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

Εγώ παιδιά την είδα γνωρίζοντας εξ'αρχής τι να περιμένω και αν εξαιρέσουμε ορισμένες χονδροειδείς καταστάσεις, ξεκαρδίστηκα στα γέλια! Απίστευτος ο ρόλος (και τα χέρια του Τομ Κρουζ), όπως επίσης και η ερμηνεία του Ντάουνι Τζούνιορ.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: ΤΡΟΠΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ -Tropic Thunder

Εγω δεν θα επιχειρησω καν....

Ενταξει δεν εχω και απεχθεια για τον Μπεν Στιλερ , κατι κωμωδιουλες-κομεντι οπως επτα χρονια φαγουρα ,συγκατοικοι με το ζορι και εκεινες που επαιζε ο Ντε Νιρο μπορω να της δω ( ''περναει η ωρα στο καναπε''..δηλαδη )
αλλα αμερικανο-πεζοναυτο χοντροκωμωδιο-παρωδια ...που απο οτι καταλαβαινω ειναι...μπα...