Ελληνικα σαν Κινεζικα .... στο HTPC

16 July 2006
7,499
HAMBURG
Εφτιαξα το ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΟΥΑΟΥΥΥΥΥ HTPC μου με επεξεργαστη Dual Core INTEL E 8500 παει κυριωλεκτικα :SFGSFGSF::SFGSFGSF: πετωντας ! :worshippy::worshippy:

ολα καλα ολα τελεια εβαλα και την τελευταια εκδοση του ΚΜΡ και βαζω αρχεια mkv να δω !

ΤΕΛΕΙΑ εικονα τελειος συνχρονισμος στον ηχο με την εικονα :worshippy::worshippy: αλλα οταν κανω Sub. Load στους υποτιτλους τυπου srt μου τους ανεβαζει κανονικα αλλα εμφανιζονται σαν κινεζικα ......

τι φταιει βρε παιδια ;;;;;

κατι να τσεκαρω στα Γουιντοους ;;;;;;;


εβαλα τα Γουιντοους ΧΡ προφεσιοναλ ....τα οποια παιζουν εκπληκτικα !

αυτα ειχα ( και ηταν τζαμπα ) μιας και δεν προκειται να συνδεθει στο ιντερνετ το πισι !
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,732
ΑΘΗΝΑ
Εφτιαξα το ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΟΥΑΟΥΥΥΥΥ HTPC μου με επεξεργαστη Dual Core INTEL E 8500 παει κυριωλεκτικα :SFGSFGSF::SFGSFGSF: πετωντας ! :worshippy::worshippy:

ολα καλα ολα τελεια εβαλα και την τελευταια εκδοση του ΚΜΡ και βαζω αρχεια mkv να δω !

ΤΕΛΕΙΑ εικονα τελειος συνχρονισμος στον ηχο με την εικονα :worshippy::worshippy: αλλα οταν κανω Sub. Load στους υποτιτλους τυπου srt μου τους ανεβαζει κανονικα αλλα εμφανιζονται σαν κινεζικα ......

τι φταιει βρε παιδια ;;;;;

κατι να τσεκαρω στα Γουιντοους ;;;;;;;


εβαλα τα Γουιντοους ΧΡ προφεσιοναλ ....τα οποια παιζουν εκπληκτικα !

αυτα ειχα ( και ηταν τζαμπα ) μιας και δεν προκειται να συνδεθει στο ιντερνετ το πισι !


δοκιμασε το MediaPlayerClassic που ειναι στο πακετο http://www.codecguide.com/download_mega.htm και αφου κανεις τις αναλογες ρυθμισεις δοκιμασε και πες μας τι εγινε.
καλο και το KMP αλλα θεωρω πιο απλο το mpc.
 

atermon

New member
8 January 2009
41
Για δοκίμασε να ανοίξεις preference με F2, και παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις στο Subtitle processing - font style
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Σου το κάνει μόνο στους Ελληνικούς υπότιτλους, υποθέτω...

Πάνε :
Control Panel (Πίνακας Ελέγχου) -->
Regional Settings (Τοπικές Ρυθμίσεις κ ρυθμ. γλώσσας) --->
στο 3ο tab Advanced (Για προχωρημένους)--->
και επέλεξε ''Γλώσσα για μή Unicode προγράμματα, τα Ελληνικά.
 
Last edited:

antid0t

Senior Member
17 January 2007
546
Αθηνα
Re: Απάντηση: Ελληνικα σαν Κινεζικα .... στο HTPC

Σου το κάνει μόνο στους Ελληνικούς υπότιτλους, υποθέτω...

Πάνε :
Control Panel (Πίνακας Ελέγχου) -->
Regional Settings (Τοπικές Ρυθμίσεις κ ρυθμ. γλώσσας) --->
στο 3ο tab Advanced (Για προχωρημένους)--->
και επέλεξε ''Γλώσσα για μή Unicode προγράμματα, τα Ελληνικά.

+1! Ετσι γινεται!

Μολις και εψαχνα το control panel για να postαρω!!
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Σου το κάνει μόνο στους Ελληνικούς υπότιτλους, υποθέτω...

Πάνε :
Control Panel (Πίνακας Ελέγχου) -->
Regional Settings (Τοπικές Ρυθμίσεις κ ρυθμ. γλώσσας) --->
στο 3ο tab Advanced (Για προχωρημένους)--->
και επέλεξε ''Γλώσσα για μή Unicode προγράμματα, τα Ελληνικά.

ΑΥΤΟ ακριβως ηταν !!!!!!!!!!!!!! :SFGSFGSF:

το ειχα κανει στο παλιο πι σι αλλα δεν θυμομουν τωρα τι ειχα κανει και μου το ειπε ενας φιλος σημερα ...



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παιδες !!!!!!!! :worshippy:
 

Blinky

AVClub Enthusiast
2 October 2006
814
Re: Απάντηση: Ελληνικα σαν Κινεζικα .... στο HTPC

ΑΥΤΟ ακριβως ηταν !!!!!!!!!!!!!! :SFGSFGSF:

το ειχα κανει στο παλιο πι σι αλλα δεν θυμομουν τωρα τι ειχα κανει και μου το ειπε ενας φιλος σημερα ...



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παιδες !!!!!!!! :worshippy:

αυτη ειναι η ενδεδειγμενη λυση, αλλα εχει ενα μικρο μειονεκτημα. Στα vista τουλαχιστον, σε αναγκαζει να αλλαξεις το locale σε Greece, και μετα οποια προγραμματα υποστηριζουν ελληνικα, αρχιζουν την εγκατασταση τους αυτοματα στα ελληνικα. Εμενα με τσαντιζει λιγο αυτο που θελω ΟΛΑ στα windows να ειναι english....αλλα οκ
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Και μιά ερώτηση άσχετη αλλά σχετική, μιάς και το πρόβλημα (πιό πάνω) λύθηκε!
Κάθε φορά που ανοίγω τα vista και πρέπει να δώσω password, η γλώσσα είναι "EL" (Ελληνικά).
Τα vista μου είναι αγγλικά και το password μου επίσης. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το αλλάξω αυτό, δηλ. ξεκινώντας τα vista, να έχουν προεπιλεγμένη γλώσα γραφής τα αγγλικά?
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Ελληνικα σαν Κινεζικα .... στο HTPC

Και μιά ερώτηση άσχετη αλλά σχετική, μιάς και το πρόβλημα (πιό πάνω) λύθηκε!
Κάθε φορά που ανοίγω τα vista και πρέπει να δώσω password, η γλώσσα είναι "EL" (Ελληνικά).
Τα vista μου είναι αγγλικά και το password μου επίσης. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το αλλάξω αυτό, δηλ. ξεκινώντας τα vista, να έχουν προεπιλεγμένη γλώσα γραφής τα αγγλικά?

δεν νομιζω να γινεται αυτο ;;;;;

αν ηταν Ελληνικα ισως ναι !
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Αφού αλλάξεις το default keyboard...

...Πήγαινε Control Panel > Regional... > Administrative > Copy to reserved accounts

Επιλέγεις και τα δύο και είσαι ΟΚ ... σκέτη ταλαιπωρία αυτά τα vista. Τα μισά πράγματα είναι σε λάθος μεριά!
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Δημήτρη, στα Regional κλπ, οι ρυθμίσεις ήταν αυτές που ανέφερες, αλλά ξεκινούσε πάντα με Ελληνική γλώσσα.

Με το tip του dimitris, πράγματι δούλεψε. Τώρα ξεκινάει με προεπιλογή Αγγλικά.

Ευχαριστώ παιδιά!
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Ευχαριστω κι εγώ Δημήτρη... έτυχε να διαβάσω το ποστ αυτό, που τελικά μου έλυσε κι εμένα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!
 

Dodgy71

New member
30 March 2009
3
καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα
εμαθα για το φορουμ σας και μπηκα για ενα προβλημα που με ταλαιπωρει αρκετο καιρο.
εχω ενα dvd player yamaha S6661 και δεν μπορω να δω ελληνικους υποτιτλους σε avi (τα βγαζει αλαμπουρνεζικα).
οποιος ξερει κατι..
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Εννοείς S-661 ?
Αυτό είναι αυτόνομη συσκευή, όχι μέσα σε Pc. Αφού σου δείχνει υπότιτλους αλλά όχι ελληνικούς, μπορεί απλά να μην υποστηρίζει ελληνικούς (μόνο) υπότιτλους. Συμβαίνει συχνά.
Πιθανόν με ένα firmware update να συνέλθει. Ψάξε στο site του κατασκευαστή.

PS. είμαστε off-topic εδώ. Αν δεν βρείς λύση, άνοιξε νέα συζήτηση εδώ