Η ΠΛΕΚΤΑΝΗ - Body Of Lies

Ποια η γνωμη σας για την ταινια ?


  • Total voters
    26

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,179
Εκεί ψηλά.....










Η ΠΛΕΚΤΑΝΗ - Body Of Lies



Περιπετεια


Παιζουν : Λεοναρντο Ντι Καπριο, Ρασελ Κροου, Αλι Σαλιμαν,
Σκηνοθεσια : Ριντλει Σκοτ
Διάρκεια : 123 λεπτά
Studio : Warner Bros
Γλώσσα : English, Italian
Sound : Dolby Digital 5.1
Subtitles : English, Arabic, Hebrew, Ελληνικά, Icelandic, Italian






O Ρότζερ Φέρις, ο καλύτερος πράκτορας της Υπηρεσίας Αμερικάνικης Αντικατασκοπείας, με ειδίκευση σε αποστολές σε όλη την υφήλιο, αναλαμβάνει να εντοπίσει έναν από τους πιο επικίνδυνους κακοποιούς που βρίσκεται πίσω από μια σειρά βομβιστικών επιθέσεων. Η επιτυχία της αποστολής και η ασφάλεια του Φέρις εξαρτώνται από τη φωνή στην άλλη άκρη της γραμμής ασφαλείας, του βετεράνου της CIA Εντ Χόφμαν, ο οποίος χρησιμοποιεί τα τεχνολογικά μέσα που διαθέτει και καθοδηγεί τον Φέρις στη σύλληψη του τρομοκράτη. Όμως, καθώς ο Φέρις πλησιάζει όλο και πιο κοντά στον στόχο του, ανακαλύπτει ότι η εμπιστοσύνη είναι μια επικίνδυνη πολυτέλεια από την οποία εξαρτάται η ζωή του. Ο Λεονάρντο Ντι Κάπριο και ο Ράσελ Κρόου χαρίζουν εξαιρετικές ερμηνείες, ενώ ο Ρίντλεϊ Σκoτ σκηνοθετεί αριστοτεχνικά την ταινία, προσφέροντας στο κοινό καταιγιστικές σκηνές δράσης και αμείωτη ένταση.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αρκετα καλη ταινια δρασης που ομως δεν εμβαθύνει αρκετα στους χαρακτηρες με αποτελεσμα να ειναι λιγο "ρηχη".

Το τελος μου φανηκε λιγο απροσμενο. Περιμενα να ειναι πιο δραματικο αλλα ο Σκοτ δεν θελησε να χαλασει το happy end.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Εμένα μου άρεσε αυτή η αντίθεση των χαρακτήρων.
Ο Κροου ψυχρός αμείλικτος στις αποφάσεις του, αδιαφορεί για τις ‛’παράπλευρες ‛’ απώλειες (αρκεί να γίνει η δουλειά....) , ενώ ο ΝτιΚάπριο, παρόλο που είναι επαγγελματίας ,επειδή ζει τα γεγονότα από πρώτο χέρι αδυνατεί να αποστασιοποιηθεί και να κάνει απλά τη δουλειά του....

Μου αρέσει επίσης που ο Σκοτ δεν πολυσκοτίζεται με το γιατί συμβαίνουν όλα αυτά, απλά βάζει τους ήρωες μέσα σε μια κατάσταση και αυτό είναι όλο.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Μέτρια... πόσο βαρετές ταινίες και πλήρως προβλεπόμενες μπορούν να φτιάξουν οι αμερικάνοι?
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Με λίγα λόγια μια αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία χάρη στην καλή ηθοποιία (χαρακτήρες, σκηνοθεσία) – δράση, χωρίς όμως να δίνει κάτι καινούριο και πρωτότυπο στο χώρο ενώ όντως φτωχή στο θέμα που πραγματεύεται (τουλάχιστον εμένα δεν με έπεισε) μάλλον γρήγορα ξεχνιέται.

Η αλήθεια είναι ότι μοιάζει να ξεφεύγει λίγο από τα στερεότυπα: Έτσι έχουμε έναν ευαίσθητο πράκτορα της Υπηρεσίας Αμερικάνικης Αντικατασκοπίας που είναι το παιδί για όλες τις (βρώμο)δουλειές, τον αδιάφορο (για την ανθρώπινη ζωή εχθρών και φίλων) προϊστάμενό του, που παράλληλα με τις καθημερινές του ασχολίες όπως π.χ. του να μαθαίνει τον γιο του να κατουράει σωστά στη τουαλέτα, καθοδηγεί και τις αντιτρομοκρατικές επιχειρήσεις χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά χρησιμοποιώντας το κινητό του σαν ένα joystickσε ένα FPSvideogame. Επίσης έχουμε και έναν ιδιαίτερα έξυπνο και επιβλητικό Άραβα – αρχηγό της Ιορδανικής Αντικατασκοπίας, που είναι ποιο έξυπνος από τους αντίστοιχους Αμερικάνους συναδέλφούς του (ξεφεύγει δεν ξεφεύγει λίγο?).

Παρ’ όλα αυτά η ταινία μου άρεσε (μην ακούτε τις κακίες μου) και τη συνιστώ ως ευχάριστη για δίωρο στον καναπέ (που παρεμπιπτόντως η κατηγορία αυτή δεν υπάρχει εδώ)!

(Αν μπορείτε δείτε την σε BlueRayγιατί το DVDδεν έχει καλή εικόνα)
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,169
127.0.0.1
Δεν κατάλαβα αν ήταν καλή ταινία. Πάντως σίγουρα βλέπεται ξεκούραστα... :sleep:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Το απόλυτο τίποτα.

Τεχνικά κλπ άριστη (στο BD απόλαυση η εικόνα και ο ήχος) αλλά σαν ταινία απίστευτα ‛διεκπεραιωτή’, προβλέψιμη και στο τέλος βαρετή.

Τελειώνεις και δεν θυμάσαι τι είδες.

ΥΓ Έχει ραμολέψει και ο Σκοτ λιγουλάκι ή μου φαίνεται;
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,815
Μεσευρώπη
Μπα, όχι, απλά κάθε λίγα χρόνια γυρίζει και μιά ταινία στην ξεπέτα για να βγάλει λεφτά (π.χ Χάνιμπαλ, Kingdom of heaven, Black Hawk Down). Μάλλον κι αυτή ανήκει στην αυτή κατηγορία.Ενδιάμεσα γυρίζει τις ταινίες που πραγματικά θέλει. Κι εγώ τη βρήκα ρηχή, γεμάτη κλισέ, κατάλληλη μόνο για ένα ευχάριστο δίωρο με μπύρες και πίτσα. Σαν ταινία δράσης καλή είναι, αλλά απο τον συνδυασμό Ρίντλευ Σκοτ/ΝτιΚάπριο/Κρόου περιμένεις όσο νάναι κάτι παραπάνω.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Η ΠΛΕΚΤΑΝΗ - Body Of Lies

Το απόλυτο τίποτα.

Τεχνικά κλπ άριστη (στο BD απόλαυση η εικόνα και ο ήχος) αλλά σαν ταινία απίστευτα ‛διεκπεραιωτή’, προβλέψιμη και στο τέλος βαρετή.

Τελειώνεις και δεν θυμάσαι τι είδες.

ΥΓ Έχει ραμολέψει και ο Σκοτ λιγουλάκι ή μου φαίνεται;

Μπα, μαλλον κοιμηθηκες παλι και δεν θυμασαι τι ειδες! :p

Mια χαρα ταινιουλα, ειδικα για οικιακη προβολη. Δεν ειναι αριστουργημα, αλλα σε κραταει ανετοτατα μεχρι το τελος..
Αν την δειτε χωρις να περιμενετε την ταινιαρα, δεν θα το μετανιωσετε..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,179
Εκεί ψηλά.....
ρε σεις μου θυμιζετε τους Στάτλερ και Ουώλντορφ απο το Μαπετ .ολο διαφωνειτε και στο τελος τα βρισκετε.


 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,169
127.0.0.1
Βρε κοίτα που κατάφεραν να τη δούνε...
Εμείς το καταντήσαμε ανέκδοτο!

Πηγαίναμε για κατούρημα, γυρίζοντας ρωτάγαμε αν χάσαμε κάτι και γελάγαμε όλοι μαζί! :flipout:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
ρε σεις μου θυμιζετε τους Στάτλερ και Ουώλντορφ απο το Μαπετ .ολο διαφωνειτε και στο τελος τα βρισκετε.



Ασε ρε Ναθ, δεν ξέρεις τι τραβάω.

Δεν είναι ότι τα βρίσκω μαζί του, είναι απλώς θέμα ανάγκης.

Τι να κάνω, πάνω που πήρα πιστοποίηση THX (Takis His eXcellence), δεν λέει να την χάσω (είμαι και στο δρόμο για Ultra 2 - αλλά αυτή λέει θα μου την δώσει μόνο αν μετακομίσω).

:p