Επέκταση καλωδίου ηχείου

alestros

Senior Member
21 December 2007
410
Άλλαξα θέση στο έπιπλο του home theater και εκεί που είναι, πλέον, ο ενισχυτής δε φτάνει το καλώδιο του ενός surround ηχείου.

Και ερωτώ, επειδή η καλωδίωση έχει γίνει με πιστόλι σιλικόνης για να κρυφτεί το καλώδιο, είναι βαβούρα μεγάλη να ξηλώσω όλο το καλώδιο για να περάσω πάλι καινούριο μεγαλύτερο. Υπάρχει κάτι σαν αντάπτορας extender για να συνδέσω 2 καλώδια?? Ή αν, απλά, τα ξεγυμνώσω και τα πλέξω μεταξύ τους και τα περάσω με μονωτική θα είναι το ίδιο πράγμα...?


2η ερώτηση.
Πειράζει αν το καλώδιο του δεξιού surround είναι 8μ και του αριστερού είναι 13μ ???
 

macgyvergr

Established Member
17 January 2007
231
συνδεσε τα οπως λες απλά - no problem. Αν -λέω αν- μπορουσες να τα κολλούσες και με καλαι.

δεν πειράζει η διαφορα σε μετρα. ειδικά για τα surround ουτε που θα καταλάβεις διαφορα. Αν καταλαβεις κατι, θα παιξεις λιγο με το volume για να κεντραρεις σωστα τη θεση ακροασης. (εννοείται οτι η ποιοτητα του καλωδίου παιζει ρόλο στα μετρα)
 

The^L0sT2

Senior Member
19 December 2008
574
Παλληνη
Φιλαρακι καλησπερα. Εγω προεκαταση εχω βαλει "χύμα" σε φτηνο πολυκαναλο sony και δεν καταλαβα καμια διαφορα.
Τωρα οσον αφορα το δευτερο ερωτημα, ποτε μου δεν παρατηρησα διαφορα σε κανενα απο τα HT εχω στησει, καθως παντα στα πισω ηχεια υπηρχαν διαφορες στις αποστασεις.
Οποτε μπακαλιστικα και ψιλοπροχειρα δεν τρεχει καστανο, αλλα καλυτερα ας μιλησουν οι guru:smash:
 

alestros

Senior Member
21 December 2007
410
Thx for the feedback!!

Βρήκα σε άλλο φόρουμ:
Mία κόλληση για να είναι σωστή και κατ' επέκταση να έχει καλή αγωγιμότητα πρέπει η όψη της να είναι γυαλιστερή και η υφή της λεία.
Αν η κόλληση δεν έχει γίνει σωστά τότε ονομάζεται ψυχρή κόλληση πράγμα που σημαίνει ότι ο/οι αγωγοί και το καλάι δεν ήταν στην ίδια θερμοκρασία όταν έγινε η κόλληση.
Μια ψυχρή κόλληση δεν έχει καλή αγωγιμότητα (έντονο πρόβλημα συναντάται στα καλώδια ήχου και εικόνας με πολύ ορατά αποτελέσματα) και μετά από λίγο καιρό ξεκολλάει.
Το κόλπο για να γίνει σωστά η κόλληση μας είναι το μέταλλο και το καλάι να έρθουν σε επαφή με το κολλητήρι την ίδια στιγμή.



Έχει κανένας άλλος εμπειρίες στο θέμα??
 

macgyvergr

Established Member
17 January 2007
231
αν δεν εχεις ξανακολλησει, μην το κανεις!
Αν παρολα αυτά θελεις να ξεκινησεις.... τι ακριβώς θέλεις να ρωτήσεις?
Χρειάζεσαι κολλητηρι (οποιοδηποτε!) καλαι και αλοιφη κόλλησης
 

alestros

Senior Member
21 December 2007
410
κολλητήρι μπορώ να βρω, αλλά μάλλον δεν θα κάτσω να τα κολλήσω. Απλά θα τα ξεγυμνώσω και θα τα πλέξω μεταξύ τους, θα τα περάσω με μονοτική κ ο θεός βοηθός
 

nils287

New member
23 January 2008
6
Φίλε μου η άποψη μου είναι όταν κάνεις μια δουλειά να την κάνεις σωστά για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα.
 

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
H κολληση δεν ειναι δυσκολο πραγμα... αρκει το καλωδιο να εχει "καψει" αρκετα οταν θα λιωσει το καλαϊ πανω του
ωστε να μην γινει ψυχρη κολληση... Αν θες....ζεστανε πρωτα το καλωδιο και αφου καψει τοτε φερε σε επαφη το καλαϊ
πανω του... και οταν αυτο λιωσει και ποτισει το καλωδιο εισαι οκ...
 

ggeorgecv

Established Member
29 December 2007
264
Πεύκη- Αthens
H κολληση δεν ειναι δυσκολο πραγμα... αρκει το καλωδιο να εχει "καψει" αρκετα οταν θα λιωσει το καλαϊ πανω του
ωστε να μην γινει ψυχρη κολληση... Αν θες....ζεστανε πρωτα το καλωδιο και αφου καψει τοτε φερε σε επαφη το καλαϊ
πανω του... και οταν αυτο λιωσει και ποτισει το καλωδιο εισαι οκ...
+1 Eπισης για πιο ευκολο και πετυχημενο αποτελεσμα βαζεις λιγη αλοιφη στα καλωδια πριν τα ζεστανεις με το κολλητηρι.