Πού θα βρω πανί για DIY σταθερή οθόνη;

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,698
Αυτό που λέει ο τίτλος (μήπως γλιτώσω το σεντόνι) για μία οθόνη 72" με κόστος 50 ευρώ που φτιάχνω για το εξοχικό και της οποίας photos θα ανεβάσω μόλις την ολοκληρώσω...
Το πλαίσιο έχει ήδη φτιαχτεί και αυτό που μένει είναι το πανί...
 

alestros

Senior Member
21 December 2007
410
Κουρτινάδικα, ζήτα blackout συνθετικό (αυτό που βάζουν για στόρια)

Για 90" θα σου βγεί περίπου 80 γιούρια
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,698
Πέρασα από τον Αληζιώτη σήμερα αλλά δεν υπήρχε λευκό blackout, και μάλιστα, η υπάλληλος μου είπε ότι μάλλον δε θα βρω πουθενά. Το πιο ανοιχτό που ειχε ήταν ενα ανοιχτό μπεζ...
 

alestros

Senior Member
21 December 2007
410
Και μένα αυτά που μου δείχνανε ήταν μεν λευκά, αλλά όχι λευκό-λευκό... Εκτός από ένα μαγαζί που είχε και λευκό εντελώς δείγμα...

Αυτά ισχύουν για το συνθετικό blackout που χρησιμοποιούν στα στόρια-ρολά. Γιατί για ύφασμα-ύφασμα κανονικό blackout θα βρεις μόνο ένα λευκό-μπεζ (πιο πολύ μπεζ παρά λευκό....)

Εγώ απογοητεύτηκα και λίγο με την τιμή γιατί το συνθετικό είχε 80-90 για 2.00 x 1.20 και τώρα σκέφτομαι να πάρω και να βάψω ένα κομμάτι mdf για επιφάνεια προβολής, απ το να τα σκάσω για πανί.
 

alestros

Senior Member
21 December 2007
410
Νομίζω ότι το τεντόπανο θα είναι πολύ σκληρό και rough στην υφή...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Θα υπαρχουν - φανταζομαι - διαφορες ποιοτητες.

Το θεμα ειναι αν το τοπι εχει το καταλληλο πλατος.

Plan B: Καταστημα με κουρτινες ? (υπαρχουν και "διπλοφαρδα" πανια εκει)
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,698
Τελικά βρήκα λευκό blackout στο Leroy στις διαστάσεις που ήθελα (120χ190) με 39 ευρώ.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Ωραιος

(Μηπως ειδες αν εχει και σε μεγαλυτερες διαστασεις ?)
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,698
Είχε και 150χ190. Τα συγκεκριμένα ήταν τυποποιημένα, με ρόλερ, έτοιμα για τη χρήση για την οποία απροορίζονται αρχικά, δηλαδή window blinds. Κόβεις τις άκρες, όμως, και είσαι έτοιμος.
Με το μέτρο είχε μόνο το γνωστό μπεζ...