LG 37LG3000: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

panosaoua

New member
24 February 2007
64
Καλησπέρα παιδιά, είμαι χρήστης εδώ και καιρό και βασικά ως κάτοχος CRT κυρίως διάβαζα. Η αναμονή με κούρασε :slapface: και αποφάσισα να προχωρήσω σε αγορά LCD. Το budget περιορισμένο και οι ίντσες αρχικά 32. Διάβασα τα καλά λόγια για την σειρά 3000 της LG, μου άρεσε και η εικόνα της σε μαγαζιά.
Ψάχνω για τιμές, γύρω στα 400 έπαιζε, ψαχνω και λίγο ακόμη και βλέπω την 37αρα με 479 !

Με τόσο διάβασμα εδώ δεν ήταν χρειάστηκε πολύ για να ανέβω σε ίντσες για απόσταση θέασης ούτε 2μ (κρεβατοκάμαρα γαρ) :grinning-smiley-043

Την πήρα από το http://www.open365.gr με δωρεάν μεταφορά (θεσ/νίκη) με κάταθεση σε τράπεζα.
Το κατάστημα άψογο, η εξυπηρέτηση άμεση και πολύ ευγενική.
Καιρό είχα να συναντήσω κάτι αντίστοιχο.
Παρασκευή απόγευμα παρήγγειλα από Αθήνα, Σάββατο πρωί παρέλαβα!
Πήρα και το WD TV και ξεκίνησα τα τεστ αφού τόσα έχω πάρει από εδώ, καιρός να δώσω κάτι και εγώ.

Ξεκινώντας την παρουσίαση δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω επιστημονική άποψη καθώς δεν έχω δει πολλές κυρίως highend τηλεόρασεις (τουλάχιστον τόσο όσο χρειάζεται για να σχηματίσω πλήρη άποψη) και για αυτό θα σας αναφέρω την γνώμη μου και περισσότερο θα δείτε φωτογραφίες!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ τονίζω από την αρχή η Sony W-55 που έχω δυσκολεύεται, όπως κατάλαβα, πολύ χωρίς φλας και εισάγει πολύ κόκκο οπότε οι φωτογραφίες αδικούν πολύ την τηλεόραση. Εχω και φωτό με φλάς όπου αν εξαιρέσουμε την τεράστια αντανάκλαση κάτι μπορεί να φανεί καλύτερα. Αν υπάρχουν συμβουλές για καλύτερο αποτέλεσμα ευχαρίστως να ξαναβγάλω φωτογραφίες.

Γενικά να πώ πως είμαι ικανοποιημένος με το τηλεοπτικό σήμα για την κατηγορία της αφού έχοντας δει αντίστοιχες LCD είχα απογοητευτεί πολύ. Να αναφέρω βέβαια ότι το τηλεοπτικό σήμα που έχω είναι αρκετά καλό.

Σε HD μου άρεσε πάρα πολύ.

Ρυθμίσεις πήρα από http://www.tweaktv.com/forum/lcd/lg-model-42lg30/view.html#2709 που πρέπει να είναι το αντίστοιχο αμερικάνικο μοντέλο. (Στην δική μου πάντως ISF δεν έχει, αν καταλάβα καλά)

Ξεκινώντας από τις φωτό έχουμε αυτές με το φλας σε περιεχόμενο HD 720 απο WD TV

http://www.mypicx.com/03112009/LG1/

Ολες οι φωτογραφίες κλικάρονται για το πλήρες μέγεθος τους.

Ακολουθούν σε φως ημέρας χωρίς φλας HD 720 απο WD TV,

http://www.mypicx.com/03112009/LG2/

μπήκε κατά λάθος και μια χωρίς φλάς βραδυνή

Αναλογική τηλεόραση,

http://www.mypicx.com/03112009/LG3/

Εδώ φαίνεται και ο ένας από τους 2 λόγους που δεν επέλεξα πλάσμα.
Προτίμησα το λιγότερο τέλειο αποτέλεσμα αλλά με δυνατότητα συνεχούς απεικόνισης σε 4:3 παρά την τέλεια απεικόνιση ενός σύμπαντος που κατοικείται από εύσωμους πυγμαίους. :flipout: (Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ καθόλου την τραβηγμένη εικόνα) (Ο 2ος λόγος πάντως είναι το μέγεθος καθώς 42 ίντσες είναι πάρα πολλές για το κρεβάτι.)

DVD Silvercrest 6515 HDMI (με hdmi),

http://www.mypicx.com/03112009/LG4/


Xvid από το Silvercrest 6515 HDMI (Button, Australia)

http://www.mypicx.com/03112009/LG6/

Η εικόνα μέσα στο ορθογώνιο είναι θέμα ρυθμίσεων, μετά το έφτιαξα.

Μετά έχουμε αναλογική τηλεόραση βράδυ χωρίς φλας,

http://www.mypicx.com/03112009/LG7/

Ψηφιακή ΕΡΤ,

http://www.mypicx.com/03112009/LG8/

720,

http://www.mypicx.com/03112009/LG9/

η εικόνα από Heroes και The Fountain (του οποίου η φωτογραφία ήταν λίγο περίεργη αλλά αυτό είχα εύκαιρο!)

XVID

http://www.mypicx.com/03112009/LG10/

(Οπου έχει το μπλε ορθογώνιο πάνω αριστερά είναι από το Silvercrest. Ο bond που φαίνεται στο τέλος έχει άθλια ποιότητα έτσι και αλλιώς!)

Δυστυχώς ο θόρυβος της φωτογραφικής είναι πολύ έντονος, οπότε δεν φαίνεται πολύ καθαρά η (μεγάλη) διαφορά μεταξύ 720 και xvid. Εβαλα παρόμοιες σκηνές και τις ξαναδίνω και εδώ για να τα δείτε μαζί αλλά επαναλαμβάνω η πραγματικότητα έχει μεγάλη διαφορά υπέρ του 720.
Οι πρώτες 2 είναι το xvid, ενώ οι επόμενες σε 720. Στην πραγματικότητα το (Ε)Κλαιράκι φαίνεται πολύ καλύτερο σε 720!

http://www.mypicx.com/03112009/LG11/



Τέλος έχουμε και τις ρυθμίσεις όπου έχω και μια απορία. Οταν έκανα τις ρυθμίσεις με συνδεδεμένο το WDTV (με hdmi) μου εμφάνιζε κάποιες επιλογές γκρι (δεν μπορούσα να τις αλλάξω) ενώ από το Silvercrest 6515 (πάλι με hdmi) τις άλλαζα κανονικά. Γιατί αυτό;

http://www.mypicx.com/03112009/LGsettings/


Τελικά να πω ότι είμαι, όσο πρόλαβα, πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή. Τίμια, φθηνή και πολύ καλή εικόνα για τα λεφτά της.

Ελπίζω να βοήθησα, ότι θέλετε εδώ είμαστε. -bye-
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

Εχει τυχει να βρεθω σε καφετερια που ειχαν 3-4 32LG3000 και μπορω να πω οτι για τα λεφτα της δειχνει πολυ καλα με αναλογικο σημα.

Μεγεια.-bye-
 

panosaoua

New member
24 February 2007
64
Απάντηση: Re: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

Εχει τυχει να βρεθω σε καφετερια που ειχαν 3-4 32LG3000 και μπορω να πω οτι για τα λεφτα της δειχνει πολυ καλα με αναλογικο σημα.

Μεγεια.-bye-

Να σε ευχαριστήσω και προσωπικά γιατί και αυτά που είχες γράψει εσύ για την τηλεόραση έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην επιλογή μου. :grinning-smiley-043
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

Μακαρι παντα να εχω επιτυχια σε αυτα που λεω και ολοι να μενουν ευχαριστημενοι.-bye-
 

JoeBar

Senior Member
13 December 2007
527
Κερατσίνι
Re: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

Μπορώ και εγώ να πω οτί η τηλεόραση για τα λεφτά της είναι απλά σούπερ αγορά... :a0210:

Εγώ είχα μια 32άρα LG3000 στην κβ και την αντικατέστησα από μια 42άρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

panosaoua

New member
24 February 2007
64
Απάντηση: Re: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

Μπορώ και εγώ να πω οτί η τηλεόραση για τα λεφτά της είναι απλά σούπερ αγορά... :a0210:

Εγώ είχα μια 32άρα LG3000 στην κβ και την αντικατέστησα από μια 42άρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Καλημέρα, αυτό το παρατήρησες εσύ;

"Τέλος έχουμε και τις ρυθμίσεις όπου έχω και μια απορία. Οταν έκανα τις ρυθμίσεις με συνδεδεμένο το WDTV (με hdmi) μου εμφάνιζε κάποιες επιλογές γκρι (δεν μπορούσα να τις αλλάξω) ενώ από το Silvercrest 6515 (πάλι με hdmi) τις άλλαζα κανονικά. Γιατί αυτό;"
 

vragias

Established Member
21 February 2009
161
Κοζάνη
Απάντηση: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

Έτσι όπως τα λέτε νομίζω ότι πρέπει να βγάλουμε το ερωτηματικό από τον τίτλο του thread.
Προσωπικά περιμένω τη 42άρα μετά την αποτυχημένη προσπάθεια να πάρω τη hi-end ξαδερφούλα της 42LG7000. :BDGBDGB53:
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

Φίλε Πάνο καλές θεάσεις και ευχαριστούμε για την παρουσίαση :a0210:

Επίσης θα ήταν καλύτερο αν χρησιμοποιούσες την δυνατότητα της πλατφόρμας ώστε να φαίνονται απευθείας οι φώτο στο μήνυμα σου. Απλά επιλέγεις το εικονίδιο με την φωτογραφία (στο παράθυρο που γράφεις το μύνημα κάτω από το αριστερό βελάκι) και βάζεις το url.
 

panosaoua

New member
24 February 2007
64
Απάντηση: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

1921217412_03112009_2.jpg



Για να το τεστάρω να δω πως φαίνεται. Τεράστια δείχνει. Μπορούμε να μικρύνει κάπως;

(Την βγάζω για τώρα.)

Το imageshack έχει επιλογή για μικρογραφίες αλλά αργεί πολύ στο ανέβασμα και στο άνοιγμα των φωτογραφιών. Το photobucket σβήνει γρήγορα τις μεγάλες φωτό.

Το ανέβασα στο mypicx γιατί φορτώνει αρκετά γρήγορα και είναι πολύ εύκολο να ανεβάσεις πολλές μαζί.

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο site ευχαριστώς να ξαναδοκιμάσω.

θα προτιμούσα να τις ανεβάσω στο φόρουμ αλλά δεν αφήνει πάνω απο 1024Χ 900 και μέγεθος 190 ΚΒ και χαλάει πολύ η ποιότητα.
 
Last edited:
Re: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

Γεια σας παίδες,

Διαβάζω το φόρουμ σας, εδώ και καιρό! Ειδικά αυτό το thread που έλεγε ότι βγήκαν κουσουρλήδικες οι LG 6000, 6100, 7000, και διάβαζα τι πέρασαν τόσος κόσμος και τι ταλαιπωρία τράβηξαν για να τους επιστραφούν τα χρήματα τους κτλ. κι εγώ θέλω να πάρω LG και όλα αυτά με έβαλαν σε σκέψεις, και θέλω να το ψάξω όσο μπορώ πριν την πάρω μη πάθω τα ίδια! Βλέπεις μου άρεσαν οι TV αυτές, και το καλύτερο τους είναι η τιμή τους, εγώ δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερα χρήματα για να πάω σε άλλη μάρκα, όπως λένε μερικοί εδώ ότι οι αντίστοιχες Samsung είναι καλύτερες στην εικόνα, και στις γρήγορες σκηνές δεν κάνουν σπασίματα κτλ, αλλά βγαίνουν πολύ ακριβότερες σε τιμή! :-(

Αυτό που ψάχνω εγώ είναι μια 42’’ με Full HD, HDMI, όσο το δυνατόν καλύτερο κοντράστ, κτλ. η χρήση της θα είναι κατά κύριο λόγο για Nova, μετά για DVD, για χρήση PC, ίσως αργότερα για Blue Ray, και σε όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή γιατί δεν με παίρνει για ακριβές μάρκες :-( έτσι έβλεπα τις:
LG 42LH3000 αλλά αυτή είναι στα 50Hz.
LG 42LH4000 λένε ότι είναι στα 100Hz.

Το θέμα είναι ότι πήγα και τις είδα σε μαγαζί να παίζουν δίπλα, δίπλα και με το χάλια-σήμα που είχαν στο Ηλεκτρονική Αθηνών, δεν μπορώ να δω διαφορά στα Hz. Ζήτησα από τον υπάλληλο να βάλει κανένα DVD για να δω εκεί πως τα πάει, αλλά ήταν παν-άσχετος και λέει δεν μπορεί και να περιμένω να έρθει την Πέμπτη κάποιος Βασίλης που ξέρει να μου κάνει και επίδειξη, θέλω λοιπόν να ζητήσω αν είναι δυνατόν από τα άτομα που είχαν πρόβλημα με τις δικές τους LG, τι θα πρέπει να ζητήσω την Πέμπτη να μου βάλουν στην επίδειξη ώστε να καταλάβω αν και αυτά τα 2 μοντέλα έχουν ή όχι πρόβλημα με τα 24p που έλεγαν τα παιδιά ότι έχει?

Εγώ μέχρι τώρα έχω μια παλιάς τεχνολογίας 17 ετών οπίσθιας προβολής, και τώρα θα κάνω το βήμα σε LCD και όλα αυτά τα καινούργια και εμένα με έχουν μπερδέψει πολύ και διαβάζω εδώ μέσα να ενημερωθώ όσο μπορώ, και τα έχω παίξει με τις πολλές τεχνικές πληροφορίες :-Ρ

Ευχαριστώ πολύ πάντως το φόρουμ αυτό και τα παιδιά που γράφουν εδώ και μας ενημερώνουν, ώστε να πάρουμε όσο το δυνατόν μια TV που αξίζει τα λεφτά της και να κάνει αυτά που υπόσχεται, μη πάθω τα ίδια που έγιναν και με την 7000! Στην αρχή έλεγα να πάρω την Scarlet 6000, αλλά μόλις έμαθα από δω ότι έχει αυτά τα κουσούρια την απέρριψα, το θέμα είναι τώρα αν και οι 3000, 4000 έχουν και αυτές ή όχι τα ίδια προβλήματα? Τι μπορώ να κάνω για να μάθω?

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων, και θα περιμένω μήνυμα σας.

Πάντως λέω κι εγώ να την πάρω μέσω ίντερνετικού καταστήματος, γιατί η τιμή είναι αισθητά μικρότερη σε σχέση με τα εδώ καταστήματα! Αλλά πάω πρώτα στα μαγαζιά για να δω το προϊόν από κοντά πως είναι.

Έχω κι άλλες απορίες, αλλά δεν ξέρω αν τις γράφω και σε λάθος thread τώρα! Συγνώμη αν ενοχλώ πάντως. Εγώ μένω σε χωριό που είναι πίσω από τον Χορτιάτη του Νομού Θεσ/νίκης και εδώ δεν πιάνουμε ούτε 5 κανάλια με αναλογικό σήμα γιατί το βουνό μας κρύβει! Και έτσι μόνο με Nova θα το λύσω αυτό.

Σκέφτομαι να πάω και ένα DVD recorder with Hard Drive: LG RH 387H για να μπαίνει σε HDMI θήρα. Αν το έχει κανείς ας μου πει αν παίζει και DviX με ελληνικούς υπότιτλους, και αν βγήκε καλό το μοντέλο ή έχει προβλήματα.

Επίσης μου είπαν πως επειδή στην περιοχή μου έχουμε πρόβλημα με τους κεραυνούς και την τάση του ρεύματος να πάρω UPS ONLINE αυτά τα ρημάδια είναι πολύ ακριβά!!! Είναι απαραίτητο? Η μπορώ να καλυφθώ με κάποια πρίζα ασφαλείας μόνο? Εσείς τι κάνετε για αυτό το θέμα?

Καλορίζικη φίλε PANOSAUA, η τηλεόραση σου! Περιμένω νέα σου αν τις έκανες τίποτα τεστ για την ποιότητα της.

Τι είναι το WD TV που πήρες? Και τι κόστος έχει? Θα το χρειαστώ κι εγώ?

Θέλω να μάθω αν θα αξίζει να δώσω τα 100+ Ευρώ παραπάνω που έχει η 4000 από την 3000 για τα 100Hz που λέει ότι έχει, ή δεν αξίζει?
 

panosaoua

New member
24 February 2007
64
Απάντηση: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Εγώ από την τηλεόραση είμαι ευχαριστημένος (σε συνάρτηση με την τιμή της βέβαια).

εσύ από ότι βλέπω ψάχνεις πληροφορίες για τα νέα μοντέλα καθώς η δική μου είναι από την περσινή φουρνιά.

Σε αυτό το θέμα αναφέρονται πληροφορίες για τις νέες τηλεοράσεις.

Το LG DVD Recorder που αναφέρεις κατά 99% παίζει ελληνικά από Dvix (όλα τα μοντέλα της lg, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που δεν γνωρίζω παίζουν ελληνικά)

Για το WDTV μπορείς να δεις περισσότερα εδώ
showthread.php
αλλά και στην επίσημη σελίδα εδώ

Καλη επιτυχία στην επιλογή της τηλεόρασης!
 

driver4

New member
19 January 2009
30
Re: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

Γειά σας και από μένα, βρήκα την 37LG 3000 περίπου 390 Ευρώ,:rifle: αυτή που την έχουν μετά από αρκετούς μήνες τι λέτε, να την πάρω ή να πάω για κάτι πιό φρέσκο; Ευχαριστώ
 

panosaoua

New member
24 February 2007
64
Απάντηση: Re: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

Γειά σας και από μένα, βρήκα την 37LG 3000 περίπου 390 Ευρώ,:rifle: αυτή που την έχουν μετά από αρκετούς μήνες τι λέτε, να την πάρω ή να πάω για κάτι πιό φρέσκο; Ευχαριστώ

Η τιμή είναι πολύ καλή αλλά από την άλλη η έλλειψη του δέκτη mpeg4 είναι ένα μείον, δεδομένου ότι θα χρειαστεί και εξωτερικός δέκτης για τα νέα ψηφιακά (όταν έρθουν).

Επίσης η ποιότητα εικόνας στα νέα μοντέλα, λογικά,θα έχει βελτιωθεί και άλλο και έχουν και περισσότερες δυνατότητες (αλλά με το αντίστοιχο τίμημα).

Στην τελική για να μην μετανιώσεις την αγορά σου πρέπει να σταθμίσεις τις ανάγκες και τις απαιτήσεις σου.

Αν έχεις πχ. κόλλημα με το κατράμι μαύρο δεν θα σου την πρότεινα.

Υπάρχουν καλύτερες προτάσεις αλλά σε διπλή τιμή και βάλε.

Τηλεοπτικό σήμα αποδίδει πολύ καλό (για τα γούστα μου) και σε υψηλή ανάλυση σκίζει.

24p και 100 Hz δεν έχει αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν στις ταινίες.

Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα παραπάνω αλλά η επιλογή είναι δική σου.
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

Πολύ καλή τηλεόραση με πανελ LG για τα σημερινά λεφτά της....

Oσο αφορα την έλλειψη Mpeg4 διαβάζουμε ότι προωθεί η ΕΕ τελικές προδιαγραφές και δεν ξέρουμε ακόμα τι θα γίνει στην Ελλάδα από συμβατότητες και με τις υπάρχουσες τηλεοράσεις όταν θα αρχίζουν τέτοιες εκπομπές.
 

driver4

New member
19 January 2009
30
Re: Παρουσίαση 37LG3000: Πολύ καλή για τα λεφτά της;

Σας ευχαριστώ, για τα χρήματα που την βρήκα μια χαρά είναι, κατά 90% θα την πάρω.
 

laios23

Senior Member
15 September 2006
339
Ερωτηση για 32LG3000

Εχω την ανωτερο τηλεοραση και δεν εχει MPEG4.υπαρχει καποια μοντουλα η κατι αντιστοιχο για να βλεπω τα νεα ψηφιακα καναλια???δεν θελω να αγορασω αποκωδικοποιητη γιατι την εχω στον τοιχο την τιβι στο υπνοδωματιο και δνε με βολευει να αγορασω κατι τετοιο.αν δεν μπορω να κανω τιποτα θα την πουλησω..ευχαριστω.