Κινούμενα Σχέδια που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
Ας γραψουμε απο αυτη τη γωνια για κινουμενα σχεδια που δεν θα ξεχασουμε ποτε
ξεκιναω εγω με μια ταινια που ειδα προσφατα και μου εκανε μεγαλη εντυπωση

ειναι το... GRAVE OF THE FIREFLIES


graveposter.jpg



ειναι μικρες απλες ομορφες στιγμες που φευγουν
οπως η ζωη μιας πυγολαμπιδας
ειναι το λυρικο αριστουργημα του Isao Takahata
γυρισμενο πριν 20 χρονια που τα σημερινα anime
της ντισνευ και της pixar φανταζουν αστεια παιχνιδακια
ενα πικρο τραγικο αντιπολεμικο δραμα
που θα σας μεινει χαραγμενο για παντα
κατι εικονες απεραντης ποιητικης ομορφιας
μια αλλη πλευρα της 7ης τεχνης


Αληθεια το εχει δει καποιος ?

.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Εγώ δεν θα ξεχάσω ποτέ μου το επεισόδιο με τον Daffy Duck, τον Bugs Bunny και το Γιέτι που γούσταρε τα κουνελάκια!!!!!!!!!!!
ΤΡΕΛΟ ΓΕΛΙΟ!!!!! :flipout::flipout::flipout::flipout::flipout:
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Λατρεύω τα κινούμενα σχέδια παντός είδους ίσος γιατί λατρεύω το σχέδιο, και πόσο μάλιστα εάν του δώσουμε και κίνηση.
Πάντα θαύμαζα τους καρτουνίστες (ζωγράφους γενικά) και τους ζήλευα για την ενασχόλησή τους. Γι’ αυτό και αφιέρωσα έξι χρόνια σε σπουδές στον χώρο (καλών τεχνών στο σχέδιο και χαρακτική), χωρίς όμως να καταφέρω να το κάνω επάγγελμά μου… (και ποιος μπορεί να το κάνει στην Ελλάδα?).
Τα κινούμενα σχέδια βέβαια δεν είναι μόνο σχέδιο αλλά όπως είπα και κίνηση και μάλιστα σκηνοθετημένη βάση ενός σεναρίου ενώ πλαισιώνονται από μουσική, ήχους και ανθρώπινες φυσικά φωνές, γιατί ο σκοπός είναι να μας δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση ότι αυτό που βλέπουμε έχει υπόσταση και είναι ζωντανό. Και τα καταφέρνουν (πιστεύω συμφωνείτε) καλά και με έναν τρόπο μαγικό, αφού μας ταξιδεύουν σε φανταστικούς κόσμους, τις περισσότερες φορές ποιο εντυπωσιακούς από αυτούς του «ζωντανού» κινηματογράφου, παρόλο που αυτός έχει στο οπλοστάσιό του πλέον τα ποιο σύγχρονα ειδικά εφέ!
Θέλω να πω ότι τα κινούμενα σχέδια είναι ένας πολυδιάστατος και τόσο πλούσιος χώρος που αν θα ξεχώριζα κάποιο ή κάποια από αυτά σαν καλύτερα, θα ήταν για κάποια συγκεκριμένα τους χαρακτηριστικά και όχι στο σύνολό τους.
Επίσης να πω ότι δεν μου αρέσουν τα εγχειρήματα τύπου Who Framed Roger Rabbit γιατί μπερδεύουν, και χαλάν την μαγεία στην οποία στηρίζονται τα κινούμενα σχέδια!

Επιτρέψτε μου να αναφέρω (από αυτά που έχω δει και ευτυχώς υπάρχουν πολλά ακόμα που δεν έχω δει) περισσότερα από ένα ως «αξέχαστα», ενώ να δηλώσω ότι (πάρα) πολλά άλλα ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής πίσω από την αυλαία!

Να ξεκινήσω με τα παλιότερα (τα κλασικά), που είναι φυσικά όλα τα αριστουργήματα του Disneyόπως πχ. Snow White and the Seven Dwarfs (1937) ή το καταπληκτικό Fantasia (1940) αλλά και η τρελοπαρέα του BugsBunny (Tex Avery) με το απίστευτο χιούμορ τους αλλά και το ποιο σύγχρονο, τον ΤρελοΜπόμπ τον Σφουγκαράκη φυσικά!

Αν πάμε στον αντίποδα, έχουμε τα σύγχρονα αριστουργήματα της ψηφιακής πλέον τεχνολογίας, Finding Nemo (2003), Ratatouille (2007) , WALL·E (2008) .

Θα ήταν βέβαια μεγάλη αδικία να μην αναφέρω π.χ. τα Kirikou et la sorcière (1998) ή Triplettes de Belleville, Les (2003) που αν και ανόμοια ξεχωρίζουν για την αισθητική τους.

Επίσης αδικία θα ήταν να αφήσουμε απ’ έξω τις πλαστελίνες και τις κούκλες όπως πχ. το The Nightmare Before Christmas (1993) (αν και εδώ το αποτέλεσμα οφείλεται κυρίως στον άπαιχτο σκηνοθέτη)!


Και να καταλήξω στα κορυφαία δημιουργήματα των Άπω Ανατολιτών (manga) που παρόλο ότι χάνουν λίγο στον τεχνικό τομέα κάνουν και αυτά θαύματα στον τομέα της αισθητικής ενώ παράλληλα αντιπροσωπεύουν τα καλύτερα δείγματα στον χώρο της φαντασίας. Δύο λαμπρά παραδείγματα της κατηγορίας αυτής (πραγματικά αξέχαστα) είναι το SpiritedAway(2001) και το Howl's Moving Castle (2004).
 
Last edited:

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
οτιδήποτε , ή έστω , τα περισσότερα που έχει κάνει ο Tex Avery

ω...οταν εβγαινε το λεονταρι
λατρευω τον Droopy δεν μ αρεσει ο bugsbunny
με τον Αvery ομως ειμαι πανω απο ολα κολλημενος
με ενα καρτουν.... το ειχα δει πολυ μικρος και ειναι το μοναδικο που δεν θα ξεχασω ποτε μου

ψαξτε το βρεστε το και απολαυστετο
δεν εχω δει καλυτερο δεκαλεπτο καρτοuν στη ζωη μου
ισως φυσικα ειμαι λιγο υπερβολικος ...αλλα
MAGICAL MAESTRO λεγεται


143813.1010.A.jpg
 
Last edited:

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Εγώ μπροστά στα πενάκια και τη σινική μελάνη,
δε βάζω καμία μοντέρνα τεχνική.
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Animal Farm (1954)
Η φάρμα των Ζώων
Από το ομώνυμο βιβλίο του George Orwel
Ή «Το ξύπνημα των σκλάβων» όπως ήταν ο τίτλος όταν παίχτηκε στην Ελλάδα!

j64ex4.jpg

Πρόκειται για ένα από τα πρώτα Βρετανικά animation και μην το συγκρίνετε με αυτά της σημερινής εποχής. Δεν έχει την τεχνολογική αρτιότητα αυτών της Ντίσνεϊ, αλλά δεν ασχολείται με χνουδωτά λαγουδάκια και χαδιάρικα γατάκια.
Για τα παιδιά ιδίως είναι έργο σκληρό.
Μικρό παιδάκι ήμουνα όταν με πήγε η μαμά μου να το δούμε νομίζοντας πως πρόκειται γιε ένα ...Μίκη-Μάους, όπως λέγαμε τότε όλα τα animation.
Δάκρυσα και στεναχωρέθηκα, αλλά το θυμόμουν μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια μέχρι σήμερα, χωρίς να το έχω ξαναδεί ενδιάμεσα.

Πάρτε υπότιτλους από εδώ και δείτε το.
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Fantasia και Dumbo από Disney. Road Runner και Coyote για το χιούμορ τους.
Neighbors και A nightmare before Christmas από Stop motion animation. "Tonari No Totoro" από μάνγκα (και με την ευκαιρία να αναφέρω ότι η Κάντυ Κάντυ είναι μια π@υτ@ν@ και μισή!!! ). Wally-E από pixar. Και τέλος μια αναφορά σε όλα τα avant garde animation με τα σχέδια να γίνονται απ'ευθείας πάνω στο φιλμ, της δεκαετίας του 50 και του 60.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
Fantasia και Dumbo από Disney. Road Runner και Coyote για το χιούμορ τους.
Neighbors και A nightmare before Christmas από Stop motion animation. "Tonari No Totoro" από μάνγκα (και με την ευκαιρία να αναφέρω ότι η Κάντυ Κάντυ είναι μια π@υτ@ν@ και μισή!!! ). Wally-E από pixar. Και τέλος μια αναφορά σε όλα τα avant garde animation με τα σχέδια να γίνονται απ'ευθείας πάνω στο φιλμ, της δεκαετίας του 50 και του 60.

πεσ μας και κανενα τιτλο απο τα...avant garde animation
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Στέλιο για αρχή ξεκίνα με τις δουλειές του Νόρμαν Μακλάρεν (το neighbors είναι δικό του αλλά δεν είναι με σχέδιο πάνω στο φιλμ).
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Eνα απο τα αγαπημενα μου ειναι το ρωσικο hedgehog in the fog.
Το ειχα δει μικρος και μου ειχε μεινει, και το ξαναειδα και προσφατα και ακομα μαρεσει. Ειναι μικρο και αμα ψαξετε στο youtube θα το βρειτε.

n28n-s46.jpg


ενα αλλο που μου αρεσε πολυ ειναι το Old man and the sea του Alexandr Petrov. Πολυ ιδιαίτερo στυλ και ωραια ιστορια.

oldmansea_petrov.jpg


Επισης ενα που με εκανε να γελασω παρα πολυ προσφατα ηταν το PRESTO της PIXAR

presto_3.png
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Κάτι ανατολικοευρωπαϊκά (τώρα να ήταν τσέχικα; Ρωσικά; Πολωνικά; δεν ξέρω...) που είχε η ΕΡΤ πριν καμιά 25ρια χρόνια... με έναν λύκο που φορούσε τραγιάσκα και ένα λαγουδάκι. Που ποτέ δεν κατόρθωνε ο λύκος να το πιάσει και στο τέλος βλαστημούσε κάτι σαν "μπαγκαντί!" (τι να σήμαινε αυτό; ). Τα θυμάται κανείς; Γνωρίζετε τι είναι;
 
Last edited:

Iskander

Established Member
13 July 2006
194
Νέα Σμύρνη
Send, μάλλον αυτό λές (Nu, pogodi!). Αν ψάξεις στο you tube, θα βρείς πολλά επεισόδια.


Επίσης να προσθέσω το γαλλικό Planète sauvage, το οποίο μου είχε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση όταν το είχα πρωτοδεί (ήμουν και μικρός τότε, είχε και λίγο spooky αισθητική...)
la+planete+sauvage.jpg
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Κάτι ανατολικοευρωπαϊκά (τώρα να ήταν τσέχικα; Ρωσικά; Πολωνικά; δεν ξέρω...) που είχε η ΕΡΤ πριν καμιά 25ρια χρόνια... με έναν λύκο που φορούσε τραγιάσκα και ένα λαγουδάκι. Που ποτέ δεν κατόρθωνε ο λύκος να το πιάσει και στο τέλος βλαστημούσε κάτι σαν "μπαγκαντί!" (τι να σήμαινε αυτό; ). Τα θυμάται κανείς; Γνωρίζετε τι είναι;

Μηπως αυτα εδω?

Nu-Zaietz-01.jpg


Λεγονται NU Pogodi! και πρεπει να ηταν 16-18 επεισοδια.
τον λυκο τον εκανε ο Παπανοβ, ενας απο τους πιο γνωστους ηθοπιους στη Ρωσια.
περισσοτερα εδω
http://en.wikipedia.org/wiki/Nu,_pogodi!
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ναι, αυτά είναι! Τελικά το "νου, ζάγιατς, μπαγκαντί!" δεν σημαίνει παρά "περίμενε, λαγέ, και θα δεις!"
Ένα τέταρτο του αιώνα αργότερα μου λύθηκε το μυστήριο. :Banane0:
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Fritz the Cat (1972)
του Ralph Bakshi

Το πρώτο animated film που χαρακτηρίστηκε "ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΩΝ ΔΙ’ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ"

16i8o5z.jpg


Η δεκαετία του 60 έχει τελειώσει και έχει αρχίσει ο απολογισμός και η κριτική της με διάφορους τρόπους.
Είναι η δεκαετία που επέβαλλε
τον ελεύθερο έρωτα,
το χασίς και την μαριχουάνα,
τους χίπις,
τα κινήματα για τα δικαιώματα των εγχρώμων μαζί με την συμπαράσταση λευκών που ζητούσαν απενοχοποίηση,
τα κινήματα για την ειρήνη και το τέλος των εξοπλισμών
και κυρίως τα πάσης φύσεως πολιτικά ανατρεπτικά κινήματα όπου μέσα τους έβρισκαν καταφύγιο και οι κάθε λογής ανισσόροποι και εγκληματίες, που βάφτιζαν τις ανωμαλίες τους ως χτύπημα κατά του καταστημένου.

Ο κινηματογράφος ήταν η κύρια έκφραση αυτής της ανασκόπησης και κριτικής και μάλιστα η ταινία που έκανε μεγάλη εντύπωση τότε ήταν το animated film Fritz the Cat του 1972.

Το φιλμ αυτό του Ralph Bakshi βασίστηκε στο underground comic του Robert Crumb, που έκανε θραύση εκείνη την εποχή και ακολούθησε και δεύτερη ταινία από το comic αυτό με τον τίτλο: Οι 9 ζωές του Fritz the Cat.
Η μουσική : των Ed Bogas, Ray Shanklin μας βάζει πολύ πετυχιμένα στο μουσικό κλήμα της εποχής.

Πρόκειται λοιπόν για μία εύθυμη και ευχάριστη ταινία κατηγορίας animated, που διατηρεί την φρεσκάδα της μέχρι σήμερα, ενώ πολλά από τα πολιτικά και κοινωνικά της μηνύματα εξακολουθούν να είναι επίκαιρα μέχρι τώρα.

Βρήκα μετάφραση των υποτίτλων από ανώνυμο, τους διαμόρφωσα στην έκδοση της ταινίας που έχω και τους ανέβασα εδώ

Καλή σας διασκέδαση.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
το εχω δει ! ΑΥΣΤΗΡΩς ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ

χιπισμος drugs sex

φοβερος ο FRITZ

απολυτο undergrund χιουμορ


μμπραβο Ιωαννη !
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Σχετικά με το FRITZ THE CAT
Επειδή το συγκεκριμένο μπλοκ υποτίτλων έχει τακτικά προβλήματα με τον σέρβερ του, δοκιμάστε και εδώ.