PIONEER BDP-LX91 Blue Ray Player (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

2 March 2007
375
:BDGBGDB55:Μετα απο αρκετες μερες αναμονης ο Βασιλιας ηρθε σπιτι μου.
Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι εξαιρετικες.
Πρωτα απο ολα η ποιοτητα κατασκευης ειναι καταπληκτικη,κατι μου λεει οτι πολλες εταιριες hiend θα το εχουν ως βαση για τα δικα τους player.
Μολις συνδεθηκε και εγιναν οι πρωτες βασικες ρυθισεις εγινε και η πρωτη αναβαθμιση που ειχε ηδη βγαλει η pioneer.
Συνδεθηκε αναλογικα 7.1 με τον AX10 και αμεσως αρχισα πρωτα ακουγοντας CD και μετα βλεποντας DVD,και BR.
Ο ηχος τοσο στο cd οσο και στις ταινιες ειναι εξαιρετικος.
Παμε τωρα στην εικονα που σαν BR ειδα αμεσως διαφορα απο το PS3 με περισσοτερη λεπτομερεια και βαθος και ποιο τρισδιαστατη εικονα,εκει ομως που επαθα πλακα ειναι οταν επαιζε DVD,η καλυτερη εικονα DVD που εχω δει απο player, αρκετα κοντα σε BR.
Το μονο παραπονο ειναι οι σχετικα αργοι χρονοι φορτωσης και σε DVD και σε BR.
 
Last edited by a moderator:

taurus65

AVClub Enthusiast
26 December 2007
870
Αθήνα
Re: BDP-LX91 ΕΦΘΑΣΕ

Πολυ καλη επιλογη.Καλοριζικο!!
Περιμενουμε εκτενεστερη αναφορα.:eek:perator:
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: BDP-LX91 ΕΦΘΑΣΕ

αν επιτρεπετε να ρωτησω κ ποσο περιπου πηγε το μαλλι?? απο ελλαδα απ εξω εγινε η αγορα???
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: BDP-LX91 ΕΦΘΑΣΕ

-bye-αναμενουμε κ φωτος εε ελπιζω μη μας ξεχασεις!!! παντως οχι οτι εσωτερικα παει πισω αλλα απο looks νομιζω ειναι το ωραιοτερο υπαρχει εκει εξω!!! Εξαιρετες θεασεις να εχεις -bye--bye-
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: BDP-LX91 ΕΦΘΑΣΕ

καλοστονα-bye-
κατι με ετρωγε
και ακομα με τρωει
αλλα επειδη το εργο το ειδα 3 φορες γιαυτο επελεξα το 71
ξερω τι πηρα
απλα στο μελλον θα χασω πιο λιγα απο οτι στο παρελθον
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: BDP-LX91 ΕΦΘΑΣΕ

μπορει να δινει σημα ταυτοχρονα και στις 2 hdmi εξοδους ?
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
Re: BDP-LX91 ΕΦΘΑΣΕ

κουκλα κουκλα!!! και γω παντως μια απο τα ιδια κατεληξα στο 71 .....
αν και να πω την αμαρτια μου μου αρεσουν καλυτερα τα touch κουμπια του 71 αποτι τα κλασικα του 51 κ το 91. αντε καλες θεασεις σε ολους!!!!! μηπως να το κανουμε 71 -91 thread πως σας φαινεται????-bye-
 
2 March 2007
375
Απάντηση: BDP-LX91 ΕΦΘΑΣΕ

Δινει αρκει να υποστηριζουν και οι δυο την αναλυση που εχεις επιλεξει.
Ενα προβλημα που εχω ειναι οτι επειδη εχω συνδεσει αναλογικα το 91 με τον ax10 δεν εχω καταφερει να βγαλω 7.1 ηχο.Μαλλον καποια ρυθμιση εχω κανει λαθος,αν ξερει καποιος ας βοηθησει.
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Re: BDP-LX91 ΕΦΘΑΣΕ

Το μονο παραπονο ειναι οι σχετικα αργοι χρονοι φορτωσης και σε DVD και σε BR.
Το μηχανημα αγορασθηκε απο Ελλαδα 2250 μετρητα.
Μεγεια καταρχήν και καλοθέατο! :a0210:

Το παράπονο σου ειναι ΠΟΛΥ βάσιμο και ΔΕΝ θα επρεπε να υπαρχει το παραμικρο "προβληματακι" σε ενα κατα τα άλλα HI-END μηχανημα των 2,5 σχεδον χιλιάδων ευρώ.... :violent-smiley-030::violent-smiley-030:

(ΔΕΝ μπορει ας πουμε, το PS3 που ειναι ενα μηχανημα των 350 πλεον ευρώ, (αλλα και αλλα φθηνοτερα blu-ray) να φορτωνει ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΑ πιο γρήγορα όποιο μεσο και αν του βαλεις να παιξει, απο ενα μηχανημα των 2+ χιλιάδων ευρώ !!! Θα έπρεπε να το ειχαν μελετησει αυτο.... )
 
Last edited:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,846
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: BDP-LX91 ΕΦΘΑΣΕ

:BDGBGDB55:Μετα απο αρκετες μερες αναμονης ο Βασιλιας ηρθε σπιτι μου.
Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι εξαιρετικες.
Πρωτα απο ολα η ποιοτητα κατασκευης ειναι καταπληκτικη,κατι μου λεει οτι πολλες εταιριες hiend θα το εχουν ως βαση για τα δικα τους player.
Μολις συνδεθηκε και εγιναν οι πρωτες βασικες ρυθισεις εγινε και η πρωτη αναβαθμιση που ειχε ηδη βγαλει η pioneer.
Συνδεθηκε αναλογικα 7.1 με τον AX10 και αμεσως αρχισα πρωτα ακουγοντας CD και μετα βλεποντας DVD,και BR.
Ο ηχος τοσο στο cd οσο και στις ταινιες ειναι εξαιρετικος.
Παμε τωρα στην εικονα που σαν BR ειδα αμεσως διαφορα απο το PS3 με περισσοτερη λεπτομερεια και βαθος και ποιο τρισδιαστατη εικονα,εκει ομως που επαθα πλακα ειναι οταν επαιζε DVD,η καλυτερη εικονα DVD που εχω δει απο player, αρκετα κοντα σε BR.
Το μονο παραπονο ειναι οι σχετικα αργοι χρονοι φορτωσης και σε DVD και σε BR.

Καλορίζικο και από μένα ,αν και τόσα λεφτά για ένα ανερχόμενο μέσο τα θεωρώ πολλά.

Μήπως αυτό με τα DVD είναι λιγάκι υπερβολικό?
Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου και στη χαρά του κάποιος,ειδικά οταν έχει δώσει τόσα μπορεί να "δεί" και να πεί πολλά ,αλλά "dvd σχεδόν BD" είναι μεγάλη κουβέντα.
Προκύπτει από κάποιες ρυθμίσεις ή τεστ?
Μη παίρνουμε και κόσμο στον λαιμό μας.

Και παλι με γειά και καλές θεάσεις.:eek:perator:
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: BDP-LX91 ΕΦΘΑΣΕ

The secondary HDMI is principally for projector users and only carries two-channel audio, so don't route it into your AV amp. This output is not active simultaneously with the main HDMI out – you toggle between them via the remote control.
 
2 March 2007
375
Απάντηση: BDP-LX91 ΕΦΘΑΣΕ

Φιλε Δημητρη οι οποιες εκτιμησεις ειναι καθαρα προσωπικες ,και εχουν να κανουν με τις διαφορες που ειδα σε σχεση με το ps3,αλλα και με τη γενικοτερη συμπεριφορα του player οταν βλεπω dvd,οπου η εικονα ειναι εξαιρετικη.
Αυτο δε το συμπερασμα μου το επιβεβαιωσε και φιλος που εχει το ιδιο,απο τους πρωτους που το πηραν στην Ελλαδα.
Φιλε argi αν θελεις καντο μου πιο λιανα,τι ενοεις πηγη τον ενισχυτη?
Αν ναι μπορεις.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: BDP-LX91 ΕΦΘΑΣΕ

να δωσω απο το 91
απο την μια hdmi εικονα απ ευθειας στον προβολεα
και απο την αλλη εξοδο hdmi να δωσω ηχο στον ενισχυτη μου
ωστε να αποφυγω να περασω την εικονα ασκοπα απο τον ενισχυτη μου
αλλα απο οτι διαβασα-εγραψα πιο πανω δεν γινεται