Teufel db sensitivity ;;

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Γνωρίζει κανείς κάποια πηγή για τα νούμερα ευαισθησίας των σειρών της Teufel;
Αν και με ενδιαφέρουν πολύ, φοβάμαι μην είναι τίποτα 86-86 db και γονατίσουν τον 663 μου.

Ειδικά αν γνωρίζετε για τα Motiv 6 και τα Hybrid 3...
 
Γνωρίζει κανείς κάποια πηγή για τα νούμερα ευαισθησίας των σειρών της Teufel;
Αν και με ενδιαφέρουν πολύ, φοβάμαι μην είναι τίποτα 86-86 db και γονατίσουν τον 663 μου.

Ειδικά αν γνωρίζετε για τα Motiv 6 και τα Hybrid 3...

Απο ότι ξέρω φίλε μου, τα Motiv 6 έχουν 86 db ευαισθησία!!!
http://www.teschke.de/heatpipes/News/High_End_Sound/Teufel_Motiv_1/teufel_motiv_1.html


Γιά τα Hybird 3 δεν γνωρίζω, σχετικά.
 
Απάντηση: Re: Teufel db sensitivity ;;

Το λινκ λέει για motiv 1.

Πάντως ύποπτο που δεν λένε τίποτα στο σάιτ.

Και το motiv 6 την ίδια ευαισθησία πρέπει να έχει.Το είχα πατύχει κάπου στο διαδύκτιο αλά δεν θυμάμαι που....
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
H teufel στην γερμανική σελίδα της έχει μία λίστα όπου αντιστοιχεί τις σειρές των ηχείων της με "προτεινόμενους-ικανούς" ενισχυτές.
http://www.teufel.de/de/Magazin/Praxis/Geraeteempfehlung/index.cfm

Φαίνεται εδώ ότι τα Motiv 6 τα προτείνει από τον 563 ακόμη, οπότε λογικά θα τα οδηγήσει και ο 663...Αλλά πόσο δύσκολο είναι να βαλουν πλήρη στοιχεία να είμαστε σίγουροι;
 

JoeBar

Senior Member
13 December 2007
527
Κερατσίνι
Δεν με ενδιαφέρουν τα ηχεία. Απλά το ανέφερα σαν σημαντική παράλειψη στα χαρακτηριστικά τους, όπως και η ευαισθησία...
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Προς ενημέρωση όλων, τα teufel κατασκευάζονται στην Κίνα.
Δεν ξέρω αν στην Γερμανία απλά αλλάζουν ταμπελίτσες ή όντως τα σχεδιάζουν, αλλά δυστυχώς δεν είναι made in germany.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Christopher Trembley - Lautsprecher Teufel
προς Εμένα


Απάντηση


Dear Mr. underdog

Thank you for contacting Teufel support.

Your receiver will work well with any of the systems you have mentioned. Hybrid 3 and Theater 1 will have a greater spatiality and sound warmer due to wooden cabinets and the size of drivers. Hybrid 3 is very well suited for Stereo and music because of the intergrated subwoofers in the front speakers.

Currently we do provide no technical information other than what we publish on our site. We do this for the following reason:

In general, customers request this data in order to compare products of different brands. To ensure a fair comparison however all manufactures would have to agree on internationally binding standards. As these cannot be established at this time we will only publish technical data that allow direct comparison instead of interpretation.

Having said this the average sensitivty of our speaker is around 88-89 Db.

With best regards from Berlin

Christopher Trembley
-------------------------------------
Lautsprecher Teufel GmbH
Gewerbehof Bülowbogen, Aufgang D1
Bülowstr. 66
10783 Berlin
Germany


Commercial registry number HRB 20271 at the Berlin-Charlottenburg municipal court

Managing Director: Thorsten Reuber

Tel. +49 (0)30-300930-39 Fax -30
[email protected] - www.teufel.eu

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------

[email protected] schrieb:

Date: 01.03.2009
Time: 09.28.47
Website: teufel.eu

Name: underdog

I am interested in the following product type: 5.1 loudspeaker set
I am interested in the following product: Keine Angabe
I would like to connect the speakers with: AV receiver/amplifier

My question is: Hello!
I am interested in one of your systems to connect to my Yamaha 663. I now have a Canton 60cx system and i would like to have a big improvement worth my money.
I am between the Motiv 6, Hybrid 3 and Theater 1. The problem is you dont have sensitivity figures on your site and i have no way of knowing how my receiver can handle each set. Which set do you recommend for my AVR, and also what is the sensitivity for these sets (87,88,90?) I believe anything lower than 88db would give my 663 a hard time.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Re: Teufel db sensitivity ;;

Προς ενημέρωση όλων, τα teufel κατασκευάζονται στην Κίνα.
Δεν ξέρω αν στην Γερμανία απλά αλλάζουν ταμπελίτσες ή όντως τα σχεδιάζουν, αλλά δυστυχώς δεν είναι made in germany.

1 πως το ξερεις
2 ε και ? σχεδον ολα τσαινια ειναι
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
To δήλωσε η ίδια η εταιρία σε απάντηση σε email μέλους του avsforum.

Δεν ξέρω αν είναι όλα Κινέζικα, πάντως η teufel δεν το λέει πουθενά, αντίθετα στο σάιτ φροντίζει να περάσει την εντύπωση του αμιγώς "Γερμανικού" προιόντος.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Dear Argi

Our systems are deisigned in Germany and produced by our partners in China under our supervision.

With best regards from Berlin

Christopher Trembley
 

akisg

Established Member
9 February 2009
294
Θεσσαλονίκη
Πάντως εγώ πήρα τα concept p και μόνο καλά λόγια έχω να πώ...
Άψογη ποιότητα κατασκευής και design, άψογη συσκευασία ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα κατά την αποστολή.
Πολλά χρόνια εγγύηση. Καλή τιμή.
Τώρα όσον αφορά την ακουστική απόδοση είμαι απόλυτα ικανοποιημένος χωρίς να ξέρω db και άλλες λεπτομέρειες.
Τα προτείνουν για χώρους εως 20 τ.μ. και σε εμένα βρίσκονται σε ένα δύσκολο ενιαίο χώρο σαλονι τραπεζαρία κουζίνα είσοδος χωλ κλπ με εμβαδόν πάνω από 60 τ.μ και δεν έχω παράπονο όσον αφορά την ποιότητα και την ένταση του ήχου (και ακόμα δεν τα έχω ζορίσει πολύ).
Δεν έχω βέβαια εμπειρία από άλλα ηχεία (home cinema) μιας και είναι τα πρώτα μου, αλλά σε σχέση με κάτι φθηνοσετάκια sony, samsung κλπ, που έχω ακούσει, δεν υπάρχει καμία σχέση.
Πολλές φορές οι εταιρίες όταν αναγράφουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά των μηχανημάτων τους, τα βολέυουν όπως θέλουν, μόνο για εντυπωσιασμό και marketing.
Π.χ. κανείς δεν θα αγόραζε av receiver Harman Kardon αν απλώς σύγκρινε την ισχύ ανά κανάλι, με άλλα ανταγωνιστικά προιόντα.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Πάντως εγώ πήρα τα concept p και μόνο καλά λόγια έχω να πώ...
Άψογη ποιότητα κατασκευής και design, άψογη συσκευασία ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα κατά την αποστολή.
Πολλά χρόνια εγγύηση. Καλή τιμή.
Τώρα όσον αφορά την ακουστική απόδοση είμαι απόλυτα ικανοποιημένος χωρίς να ξέρω db και άλλες λεπτομέρειες.
Τα προτείνουν για χώρους εως 20 τ.μ. και σε εμένα βρίσκονται σε ένα δύσκολο ενιαίο χώρο σαλονι τραπεζαρία κουζίνα είσοδος χωλ κλπ με εμβαδόν πάνω από 60 τ.μ και δεν έχω παράπονο όσον αφορά την ποιότητα και την ένταση του ήχου (και ακόμα δεν τα έχω ζορίσει πολύ).
Δεν έχω βέβαια εμπειρία από άλλα ηχεία (home cinema) μιας και είναι τα πρώτα μου, αλλά σε σχέση με κάτι φθηνοσετάκια sony, samsung κλπ, που έχω ακούσει, δεν υπάρχει καμία σχέση.
Πολλές φορές οι εταιρίες όταν αναγράφουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά των μηχανημάτων τους, τα βολέυουν όπως θέλουν, μόνο για εντυπωσιασμό και marketing.
Π.χ. κανείς δεν θα αγόραζε av receiver Harman Kardon αν απλώς σύγκρινε την ισχύ ανά κανάλι, με άλλα ανταγωνιστικά προιόντα.

+100
Και οι δικές μου εντυπώσεις είναι άριστες.. Από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει...