ΤΟ ΝΕΚΡΟΤΟΜΕΙΟ — Unrest

HelenMel maiandros

New member
16 January 2009
46
Thesaloniki
unrest09_b.jpg


Πολλές ταινίες θρίλερ αντιμετωπίζουν ένα πρόβλημα που είναι ίσως κα το κυριότερο.
Δεν είναι αρκετά ρεαλιστικές και γενικώς δε σε πείθουν.
Συνήθως τα σενάρια καταπατούνται και οι περισσότεροι σκηνοθέτες αυτοσχεδιάζουν με αποτέλεσμα πολύ λίγοι να καταφέρνουν να πετύχουν αυτό που με τόσο κόπο προσπαθούν.
Απλά να σας τρομάξουν.
Μπορεί ένα θρίλερ να είναι πραγματικά καλογυρισμενο να έχει πολύ μεγάλο μπατζετ αλλά στο τέλος να απογοητεύσει τους λάτρεις του είδους. Έτσι έρχεται μια ταινία που παρουσιάζει ένα πραγματικό σπινθήρα φαντασίας και τρόμου χωρίς τυμπανοκρουσίες αλλά με ουσία και χρησιμοποιεί ένα απίστευτο σενάριο με τον σκηνοθέτη Jason Todd Ipson να έχει στη διάθεση του για τα γυρίσματα αληθινά πτώματα. Η θέα τους και μόνο προκαλεί δέος και σίγουρα όλο αυτό προσδίδει αληθοφάνεια .
Η ταινία πήρε διθυραμβικές κριτικές έχει συμμετάσχει σε πολλά φεστιβάλ αλλά εκεί που τελικά πέτυχε να βραβευτεί σαν καλύτερη ταινία είναι στο After Dark Film Festival.(8 films to Die For).
Στην Αμερική και έχοντας τα πνευματικά δικαιώματα η LionsGate πήγε πολύ καλά πουλώντας ούτε λίγο ούτε πολύ 350.000 dvd .Ένα πραγματικά τεράστιο νούμερο ακόμη και για τα δεδομένα της Αμερικής



SYNOPSIS UNREST (Το Νεκροτομείο)

Ένα απλό μάθημα ανατομίας για τέσσερις πρωτοετής φοιτητές γίνεται ο χειρότερος εφιάλτης τους όταν καλούνται να εξετάσουν το πτώμα μιας μυστηριώδους γυναίκας.

Κυκλοφορεί την Παρασκευή 20/02/09
Δειτε το trailer:
 
Last edited by a moderator:

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Unrest

θα είναι πολύ καλή ταινία...το ηθικό δίδαγμα στο τέλος πρέπει να είναι ο "σεβασμός στον άνθρωπο"
 
Last edited by a moderator:

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,526
Land of Dystopia
Re: Unrest

Σκηνοθέτης?
Παραγωγή?
Πρωταγωνιστές?
Θα μας χρειαστούν απαντήσεις, αγαπητή Helen Mel.
 
Last edited by a moderator:

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Re: Unrest

Σκηνοθέτης?
Παραγωγή?
Πρωταγωνιστές?
Θα μας χρειαστούν απαντήσεις, αγαπητή Helen Mel.

http://www.imdb.com/title/tt0453533/

(Οσον αφορα το θεμα με τα "real πτωματα" ας εχουμε και καποιες επιφυλαξεις μια και οι νομοι δεν επιτρεπουν κατι τετοιο)
 
Last edited by a moderator:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Unrest

Καλά, αν είναι τόσο αριστούργημα (sic) όσο το "The Man from Earth", σωθήκαμε... :flipout:
 

HelenMel maiandros

New member
16 January 2009
46
Thesaloniki
Απάντηση: Unrest

JL To the man from earth 18.000 κόσμος το έχει ψηφίσει με πάνω από 8 στο imdb.com. Προφανώς για σένα όλοι αυτοί δεν ξέρουν από ταινίες.
Εσένα όμως δεν σου άρεσε. Μάλλον σου αρέσουν το Matrix Reloaded….ή το Hulk


Όσον αφορά της λεπτομέρειες για την ταινία (Το Νεκροτομείο ) Εκι 65
Η ταινία είναι παραγωγή 2006
Σκηνοθέτης Jason Tod Ipson (Everybody wants to be Italian)

Cast: Corri English (Runaway Jury)
Joshua Alba (Alpha Dog)
Derrick O Connor (Daredevil)
Marisa Petroro(Reno 911)

Βραβευμένο σε 5 κινηματογραφικά φεστιβάλ.
Διάρκεια 88 λεπτά

Website www.unrestfulmovie.com
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Unrest

"Προφανώς" έχεις τόση εμπιστοσύνη στα προϊόντα που πουλάς, που ένα όχι απαραίτητα αρνητικό σχόλιο σε κάνει να επιτίθεσαι προσωπικά και να εκτοξεύεις έναν σωρό από αστήριχτους προσωπικούς χαρακτηρισμούς για κάτι στο οποίο έχεις πραγματικά απόλυτη άγνοια.

Ας είναι...

Δεν γίνεται με αυτόν τον τρόπο όμως αριστούργημα το "The Man from Earth".
(Mε το δικό σου σκεπτικό δηλαδή, ο "Πόλεμος των Άστρων" που έχει πάρει 8,8 από πάνω από 270.000 ψηφοφόρους του imdb, αποτελεί μέγα ογκόλιθο της 7ης τέχνης να υποθέσω; )
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,736
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: Re: Unrest

"Προφανώς" έχεις τόση εμπιστοσύνη στα προϊόντα που πουλάς, που ένα όχι απαραίτητα αρνητικό σχόλιο σε κάνει να επιτίθεσαι προσωπικά και να εκτοξεύεις έναν σωρό από αστήριχτους προσωπικούς χαρακτηρισμούς για κάτι στο οποίο έχεις πραγματικά απόλυτη άγνοια.

Ας είναι...

Δεν γίνεται με αυτόν τον τρόπο όμως αριστούργημα το "The Man from Earth".
(Mε το δικό σου σκεπτικό δηλαδή, ο "Πόλεμος των Άστρων" που έχει πάρει 8,8 από πάνω από 270.000 ψηφοφόρους του imdb, αποτελεί μέγα ογκόλιθο της 7ης τέχνης να υποθέσω; )

Φίλε μου δεν χρειάζεται να πλακωθούμε. Ο καθένας έχει μια διαφορετική άποψη, και όλες είναι σεβαστές.
Μπορεί εσύ να μην θεωρείς καλή μια από τις κορυφαίες και σε σενάριο αλλά και σε εφέ (για την εποχή) ταινία, η οποία ακόμα και σήμερα πουλάει σαν τρελή, αλλά πολλοί άλλοι πιστεύουν ότι όντως είναι μέγας ογκόλιθος της 7ης τέχνης.
Δεν είναι μόνο ο Αγγελόπουλος και ο Μπέργκμαν 7η τέχνη.
Είπαμε σεβαστή η άποψη του καθενός, είτε θετική είτε αρνητική.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,526
Land of Dystopia
Re: Απάντηση: Unrest

JL To the man from earth 18.000 κόσμος το έχει ψηφίσει με πάνω από 8 στο imdb.com. Προφανώς για σένα όλοι αυτοί δεν ξέρουν από ταινίες.
Εσένα όμως δεν σου άρεσε. Μάλλον σου αρέσουν το Matrix Reloaded….ή το Hulk


Όσον αφορά της λεπτομέρειες για την ταινία (Το Νεκροτομείο ) Εκι 65
Η ταινία είναι παραγωγή 2006
Σκηνοθέτης Jason Tod Ipson (Everybody wants to be Italian)

Cast: Corri English (Runaway Jury)
Joshua Alba (Alpha Dog)
Derrick O Connor (Daredevil)
Marisa Petroro(Reno 911)

Βραβευμένο σε 5 κινηματογραφικά φεστιβάλ.
Διάρκεια 88 λεπτά

Website www.unrestfulmovie.com



Τελικά, όλα είχες πεί ότι θα μας φέρεις στο φώς για τις εταιρίες διανομών και τις τις κριτική που ασκείται ή καλύτερα με το τρόπο που ασκείται, δεν έχουμε πάρει καμία απολύτως απάντηση.
Η ταινία πώς τελικά έφθασε προς έκδοση, ποιό είναι το ελληνικό γραφείο πρώθησης.
Helen Mel, θέλουμε και αυτές τις απαντήσεις.-bye-
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,172
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Unrest

Τελικά, όλα είχες πεί ότι θα μας φέρεις στο φώς για τις εταιρίες διανομών και τις τις κριτική που ασκείται ή καλύτερα με το τρόπο που ασκείται, δεν έχουμε πάρει καμία απολύτως απάντηση.

Αυτο ειναι μερος αλλη κουβεντας Σιμο αλλα εχεις ενα δικιο.......αναμενουμε πολυ καιρο καποιες απαντησεις....
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,172
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Unrest

JL To the man from earth 18.000 κόσμος το έχει ψηφίσει με πάνω από 8 στο imdb.com. Προφανώς για σένα όλοι αυτοί δεν ξέρουν από ταινίες.
Εσένα όμως δεν σου άρεσε. Μάλλον σου αρέσουν το Matrix Reloaded….ή το Hulk

Κυρια Μελιδου να λειπουν οι ειρωνειες επι προσωπικου για θεματα επαγγελματικης φυσεως.

Γιατι δεν βλεπω να το κανετε και για αλλες ταινιες παρα μονο για αυτες που προωθειτε.

Επικεντρωθειτε στην αναλυση των ταινιων και στην παρουσιαση τους σας παρακαλω.

Αυτο ειναι προειδοποιηση.
 

HelenMel maiandros

New member
16 January 2009
46
Thesaloniki
Απάντηση: Unrest

Καταρχήν εγώ δεν εκβιάζω ούτε λέω κάποιον με το ζόρι να δει μια ταινία.
Εγώ απλά προτείνω. Ανήκω σε μια εταιρεία και φυσικό είναι αφού συμμετέχω και στην επιλογή των ταινιών να προτείνω κιόλας.
Πάντως παρατήρησα ότι με το που προτείνω κάτι όλο και κάποιος βρίσκεται να πει μια κακιά κουβέντα, όχι για την ταινία αλλά για εμένα προσωπικά Έλεος ….

Δεν παρεξηγούμε αν κάποιον δεν του αρέσουν οι ταινίες που κυκλοφορούμε. Απλά δεν μου αρέσει ο τρόπος που το εκφράζει.Καμία ειρωνεία δεν υπάρχει στα λόγια μου.

Δεύτερον αυτά που έχω να σας πω για τον χώρο μας δεν είναι της ώρας και κάποια στιγμή να είστε σίγουροι ότι θα γίνει και αυτό. Δεν είμαι από αυτές που πετάω μια βόμβα και μετά φεύγω .Εδώ είμαι . Περιμένουμε κάποιες σημαντικές εξελίξεις στη διανομή και στα video club.
Κατά τα αλλά προσυπογράφω αυτά που είπε ο πόντιος, που μάλλον έχει μπει στο πνεύμα…
Την Παρασκευή κυκλοφορεί. Μπορεί από βδομάδα να ακουστεί
Και να γίνει όντως σάλος
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,172
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Unrest

Καταρχήν εγώ δεν εκβιάζω ούτε λέω κάποιον με το ζόρι να δει μια ταινία.
Εγώ απλά προτείνω. Ανήκω σε μια εταιρεία και φυσικό είναι αφού συμμετέχω και στην επιλογή των ταινιών να προτείνω κιόλας.
Πάντως παρατήρησα ότι με το που προτείνω κάτι όλο και κάποιος βρίσκεται να πει μια κακιά κουβέντα, όχι για την ταινία αλλά για εμένα προσωπικά Έλεος ….

Δεν παρεξηγούμε αν κάποιον δεν του αρέσουν οι ταινίες που κυκλοφορούμε. Απλά δεν μου αρέσει ο τρόπος που το εκφράζει.Καμία ειρωνεία δεν υπάρχει στα λόγια μου.

Δεύτερον αυτά που έχω να σας πω για τον χώρο μας δεν είναι της ώρας και κάποια στιγμή να είστε σίγουροι ότι θα γίνει και αυτό. Δεν είμαι από αυτές που πετάω μια βόμβα και μετά φεύγω .Εδώ είμαι . Περιμένουμε κάποιες σημαντικές εξελίξεις στη διανομή και στα video club.
Κατά τα αλλά προσυπογράφω αυτά που είπε ο πόντιος, που μάλλον έχει μπει στο πνεύμα…
Την Παρασκευή κυκλοφορεί. Μπορεί από βδομάδα να ακουστεί
Και να γίνει όντως σάλος



Ο κυριος τον οποιο ειρωνευτηκατε για την ταινια μιλησε οχι για εσας....εσεις πραξατε το αντιθετο.
Παμε παρακατω ομως.

Δεχομαι οτι για τα υπολοιπα θα πρεπει να δειξουμε υπομονη.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Unrest

Το να παρουσιάζεις ένα μέτριο προς συμπαθητικό προϊόν με διθυράμβους, λες και πρόκειται για την σημαντικότερη στιγμή στην ιστορία του κινηματογράφου, αποτελεί μία τακτική διαφήμισης που έχει πεθάνει εδώ και 30 χρόνια.

Έπειτα, εγώ εξέφρασα μία άποψη για το "The Man from Earth" όχι ακριβώς αρνητική, είπα πως δεν το θεωρώ αριστούργημα. Αυτό αποτελεί χαρακτηρισμό για την ταινία, την κακιά κουβέντα για το άτομό σου, πού την είδες;! Το ότι δεν θεωρώ μία ταινία αριστούργημα ή ογκόλιθο της 7ης τέχνης, δεν σημαίνει απαραίτητα και πως δεν μου αρέσει.

Έχει και ενδιαφέρον ο τρόπος με τον οποίο βγάζετε συμπεράσματα...
1. Όποιος δεν θεωρεί τις ταινίες της MEG αριστουργήματα, σημαίνει πως δεν του αρέσουν και βλέπει μετά μανίας Matrix Reloaded και Hulk.
2. Όποιος δεν θεωρεί τον "Πόλεμο των Άστρων" ογκόλιθο της 7ης Τέχνης (άσχετα αν αποτελεί μία από τις αγαπημένες του ταινίες) είναι βαρύγδουπος κουλτουριάρης που τη βρίσκει μόνο με Αγγελόπουλο και Μπέργκμαν.
:flipout: :flipout: :flipout:

Δεν επιθυμώ να πάρει συνέχεια το θέμα, αλλά θα ήθελα λίγο προσοχή στον τρόπο που εκφραζόμαστε όλοι εδώ πέρα, νομίζω HelenMel πως στους πελάτες σας αξίζει λίγο καλύτερη αντιμετώπιση...

Φιλικά, Γιάννης -bye-

edit: Kosh, τώρα είδα πως απάντησες κι εσύ...
 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,172
Εκεί ψηλά.....
Re: Unrest

Θα παρακαλεσω να σταματησουν οι εκατερωθεν χαρακτηρισμοι.

Επικεντρωθειτε στα της ταινιας.
 

HelenMel maiandros

New member
16 January 2009
46
Thesaloniki
Απάντηση: Unrest

Η ταινία ‛’unrest’’ παρουσιάζει κάτι διαφορετικό για αυτό και έχει σημασία και εγώ την προτείνω να τη δείτε. Δεν είναι το 'Οσα παίρνει ο άνεμος' αλλά για σύγχρονο θρίλερ είναι μια πολύ καλή πρόταση να περάσουμε ευχάριστα μια βραδιά…
 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,172
Εκεί ψηλά.....
Re: Unrest

Κυρια Μελιδου παρολες τις συστασεις μου συνεχιζετε....

Δευτερη παρατηρηση.Δεν θα υπαρξει τριτη.