coreAVC 1.9.0 w/CUDA (nvidia) acceleration!

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Μόλις βγήκε...

Changelog

CoreAVC H.264 Video Codec - Version 1.9.0.0 (20090210)
- Add: NVIDIA CUDA accelerated video decoding (Thanks NVIDIA!!!)
- Add: NVIDIA CUDA detection to installer
- Add: Tray icon showing NVIDIA CUDA state (green=in use, blue=not in use)
- Add: Tray icon mouse over shows 32bit/64bit states
- Add: Initial installer changes for 32/64bit - Add: Updated Haali Media Splitter
- Fix: Focus bug related to MCE - Fix: Focus prevention when the tray icon is off
- Fix: Improve seeking on frames with one IDR frame
- Fix: Various small bugs

Haali Media Splitter (20090111)
- Add: The shortcut for gdsmux is created in the start menu
- Fix: Broken Matroska files with looped SeekHeads could cause a hang in Matroska Parser, the number of SeekHeads is now limited to 10
- Fix: Removed the workaround to find tags written by Matroska Shell Extension, this caused excessive file scanning when opening files created by recent MKVToolnix
- Fix: File linking is now enabled by default

Ζητά και nvidia driver 182.xx ο οποίος... δεν έχει βγει ακόμα (!)
Το δοκίμασα σε ΧΡ, με τελευταίο WHQL driver που υπάρχει (Version: 181.22), με κάρτα που υποτίθεται υποστηρίζει CUDA (8500GT/256MB), αλλά η επιλογή για χρήση CUDA acceleration παραμένει γκρι, χωρίς να μπορώ να την επιλέξω... :argue: Κοινώς, τζίφος για την ώρα...
 

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
attachment.php


attachment.php


Επιτελους επιταχυνση σε οποιοδήποτε HD mkv αρχειο! Κανενας περιορισμος!
(Αρκει βεβαια εντος του container να υπαρχει τυπος αρχειου που το coreavc αναγνωριζει.)

.
 

Attachments

  • Photo 1.jpg
    Photo 1.jpg
    44.1 KB · Views: 497
  • Photo 2.jpg
    Photo 2.jpg
    58.3 KB · Views: 495

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Βρε παίδες, με τι driver (και λειτουργικό) σας παίζει? Με τον τελευταίο επίσημο (όχι beta), και ενώ λέει ο driver ότι υποστηρίζει CUDA, δεν μου δίνει την επιλογή για χρήση του το coreAVC... Θα δοκιμάσω πάντως και με τους beta...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
με 182.05 beta σε ΧΡ, όντως ενεργοποιήθηκε η επιλογή, αλλά όταν την επιλέγω κολλάει το σύμπαν... MPC και windows... :slapface:
Κάτι μου λέει ότι φταίει η κάρτα γραφικών... Ούτε με το MPC-HC είχα ποτέ σωστή επιτάχυνση, η εικόνα πήγαινε σπαστά... θα δοκιμάσω να της αναβαθμίσω και το BIOS... και βλέπουμε.
 

gggppp333

Senior Member
28 November 2008
607
Το περιμενα πως και πως.

Το link που δωσατε πιο πανω για τους beta drivers δεν παιζει αλλα τους βρηκα απo αλλου. Πραγματι μονο με αυτους λειτουργει η επιταχυνση.

Βεβαια απο τα 5-6 αρχεια που δοκιμασα στα μισα παιζει σωστα και στα υπολοιπα απλα δε βλεπεται η εικονα.

Αλλα σιγουρα θα τελειοποιηθει.
Θα βγαλει κανενα update η nVidia, θα βγαλει και κανενα το AVC και θα ειμαστε super. :grinning-smiley-043
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Re: coreAVC 1.9.0 w/CUDA (nvidia) acceleration!

Ωχ ωχ ωχ...και τι τώρα θα βγάλω την HD3850 και θα βάλω την 6600GT απο το desktop; Χμμ... ΧΜΜΜ...

θέλει από σειρά 8ΧΧΧ και πάνω
Δες το ποστ #3, αναφέρει τις κάρτες που φέρουν CUDA.
 

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
gggppp333,μπορεις να μου πεις καποια αρχεια τα οποια σου δημιουργουν προβλημα?

Τι ακριβως σου παρουσιαζουν?
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,919
Αθήνα
Απάντηση: Re: coreAVC 1.9.0 w/CUDA (nvidia) acceleration!

gggppp333,μπορεις να μου πεις καποια αρχεια τα οποια σου δημιουργουν προβλημα?

Τι ακριβως σου παρουσιαζουν?


Νίκο, εσύ είδες καθόλου διαφορά στα χρώματα μεταξύ ΑΤΙ και nVidia;
 

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
Μπαμπη, δεν εχω κανει καποιο σοβαρο τεστ/συγκριση για να μπορω να εκφερω γνωμη για τις διαφορες τους ως προς την ποιοτητα απεικονισης.
Αυτο που μπορω να σου πω σιγουρα ειναι πως οι τωρινες NVidia δεν εχουν κανενα προβλημα οπως φημολογειται.Το γαμμα τους ειναι σωστο,η αναλυτικότητα,τα levels κ.λ.π.

.
 
Last edited:

gggppp333

Senior Member
28 November 2008
607
gggppp333,μπορεις να μου πεις καποια αρχεια τα οποια σου δημιουργουν προβλημα?

Τι ακριβως σου παρουσιαζουν?


Στις "προβληματικες" ταινιες, η εικονα ειναι πολυ θολη κανει κολληματα και διαφορα αλλα περιεργα.

Οταν γυρισω σπιτι, θα προσπαθησω να τραβηξω κανενα screenshot για να καταλαβετε τι μου κανει.
 

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
gggppp333 μ`ενδιαφερει να γραψεις τους τιτλους απο καποιες προβληματικες ταινιες, π.χ. Earth.2007.1080p.BluRay.DTS.x264-CtrlHD
 

gggppp333

Senior Member
28 November 2008
607
gggppp333 μ`ενδιαφερει να γραψεις τους τιτλους απο καποιες προβληματικες ταινιες, π.χ. Earth.2007.1080p.BluRay.DTS.x264-CtrlHD

Στις πρωτες 2-3 προβληματικες που θα βρω θα σταματησω, για να μην καθομαι να ψαχνω 2 tera :flipout:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,919
Αθήνα
Απάντηση: Re: coreAVC 1.9.0 w/CUDA (nvidia) acceleration!

Μπαμπη, δεν εχω κανει καποιο σοβαρο τεστ/συγκριση για να μπορω να εκφερω γνωμη για τις διαφορες τους ως προς την ποιοτητα απεικονισης.
Αυτο που μπορω να σου πω σιγουρα ειναι πως οι τωρινες NVidia δεν εχουν κανενα προβλημα οπως φημολογειται.Το γαμμα τους ειναι σωστο,η αναλυτικότητα,τα levels κ.λ.π.

.

ΟΚ Νικόλα, σ´ευχαριστώ. Το ανέφερα επειδή διαβάζω για διαφορές εύκολα αντιληπτές υπέρ της ΑΤΙ στα χρώματα και υπέρ της nVidia στην κίνηση και είμαι σε δίλημα... Αλλάζω ή δεν αλλάζω;
icon11.gif


Μ´ανησυχεί βέβαια και λίγο το τι γίνεται και με τις "προβληματικές" ταινίες που λέει ο φίλος ο gggppp333.