Φωτογραφική μηχανή για δώρο

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Σκέφτομαι να πάρω δωράκι για την κοπέλα μου μία μηχανούλα φιλμάτη. Βλέπω οτι της αρέσει πολύ έτσι που βγάζουμε φωτογραφίες ειδίκα με το φίλμ.

Απο όσα έχω καταλάβει για τις προτιμήσεις της χρειάζομαι μία μηχανή με τα παρακάτω στοιχεία.

1. Να είναι ελαφρια και σχετικά μικρή. Να μπορεί να την έχει πάνω της χωρίς να την βαραίνει ιδιέτερα.
2. Να διαθέτει τουλάχιστον προτεραιοτητα Διαφράγματος. Παραπάνω δεν θα χρειαστεί, αλλα αυτή είναι απαραίτητη.
3. AF δεν μας χρειάζεται γιατί μας αρέσει να εστιάζουμε μόνοι μας. Οπότε καλό και φωτεινό σκόπευτρο. Θέλω να κοιτάει απο κεί και να χαίρεται, να μην βγάζει τα μάτια της.


Τα 2,3 είναι εύκολα οπότε θέλω κάτι που να είναι ελαφρύ ώστε να μην το σκέφτεται να την παίρνει μαζί της και να βγάζει ότι τις αρέσει.

Εγώ σκεφτόμου κάτι σε Minolta XG-1 ή Χ700, ή κάτι σε καμία Pentax ME.
Και απο Oly ακούω καλά λόγια για τις OM2...

Προτάσεις?


ΥΓ. Στην περιέργως αυξανόμενη συλλογή μου χθές προστέθηκε άλλη μιά μηχανή, πολλά υποσχόμενη. Ιδιέτερη περίπτωση που έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ πρίν απο μερικούς μήνες. Φωτογραφίες έκπληξη άμα τι παραλαβή... Ένα θα πώ μόνο, μπλέξαμε σε μεγαλύτερες περιπέτειες απο πρίν περιπέτειες... χεχεχε
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
όλες που αναφέρεις ήταν αστέρια στον καιρό τους.
Θα σου προτείνω την ΜΕ μιά και είχα γιά πολλά χρόνια δυό τέτοιες και έχω ακόμα.
Τεράστιο σκόπευτρο, φωτεινό με όλα τα απαραίτητα γιά εστίαση και καδράρισμα.
Αναζήτησε μάλλον μιά ΜΕsuper παρά την απλή, που ήταν μόνο αυτόματη με προτεραιότητα διαφράγματος.
Εχουν μιά μόνο μηχανική (με ελατήριο) ταχύτητα, την 125.
Απλά αν διαλέξεις από κατάστημα να ελέγξεις το αριστερό dial που είναι το ιδιο και γιά υπουπερέκθεση, μην έχει τζόγο και παίζουν τα led της επιλεγμένης ταχύτητας. Δες μέσα στο σκόπευτρο τα led και παίξε ελαφρά δεξιά αριστερά με το dial σταθερά στη θέση 0. Το led με την επιλεγμένη ταχύτητα δεν θα πρέπει να πηδάει πάνω κάτω καθόλου.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Απο ebay θα την πάρω καθώς οι τιμές απλά δεν συγκρίνονται. Δύο καταστήματα που ξέρω που διαθέτουν μεταχειρισμένα στην Θεσσαλονίκη, ζητούν εξωπραγματικά ποσα...

Δεν κατάλαβα καλά τι έννοεις οτι έχει μόνο μία ταχύτητα. Μόνο μία ταχύτητα κλείστρου έχει?
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
μία που δουλεύει χωρίς μπαταρίες.
πχ με 125 μανιουαλ μπορείς να βγάζεις όσο θες χωρίς μπαταρίες.

εχμ...ξέρεις υπήρχε κάποια εποχή οι μηχανές βγάζαν φωτό χωρίς μπαταρίες.
Όταν βγήκαν οι μηχανές με μπαταρίες (παίρναν εκείνα τα χαπάκια) η πρώτη μας απορία ήταν "κι αν είσαι στο βουνό και τελειώσει η μπαταρία"?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
πάντως αυτό που σου περιέγραψα είναι η αχίλλειος πτέρνα των ΜΕ.
Φυσικά αν το ξέρεις προσέχεις και δεν καταστρέφεις τις πόζες σου.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Όλες οι παλιές Pentax που έχω (SV, SP, SPII, ES, K1000) έχουν τη μηχανική ταχύτητα στο 1/60, η Nikon FE την έχει στο 1/90 (σε όλες λειτουργεί και το Β φυσικά). Δεν αξιώθηκα να τη δοκιμάσω ακόμη την τελευταία με φιλμ, πάντως από σκόπευτρο και αίσθηση λέει πολλά.
Παρεμπιπτόντως, όλες οι Nikon FM (δλδ και τα μεταγενέστερα μοντέλα της σειράς) λειτουργούν εντελώς μηχανικά, σε όλες τις ταχύτητες, χωρίς μπαταρίες.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Εγω αν θες μηχανικη τελειως (και το συνιστω) κοιτα Νικον FM,FM2 και Ολυμπους ΟΜ1.
Η τελευταια ειναι αρκετα φτηνοτερη και κυριως η πιο μικρη SLR που βγηκε ποτε .
Ειναι η μονη απο τις 3 olympus που κρατησα για τους OM zuiko μου.

Και η ΟΜ 2 ομως ειναι ακριβως το ιδιο μεγεθος. Απλα το κλειστρο απευλευθερωνεται με ηλεκτρικο τροπο και οχι με μηχανικο .(το ιδιο και η αντιστοιχη Νικον FE,FE2.)
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Γρηγόρη η F50 είναι πιά αρκετά μεγαλύτερη απο αυτό που σκέφτομαι. Είναι πολύ βασικό το μικρό μέγεθος ώστε να μην καταλήξει σε ένα συρτάρι...

Τό πιασα τώρα με την μηχανική ταχύτητα, δεν είχα καταλάβει τί εννοούσες! χεχε

Το θέμα είναι οτι πρέπει να έχει ημιαυτόματο πρόγραμμα σίγουρα. Δλδ να μην πρέπει να νοίζεται για φωτομετρήσεις κλπ. Να διαλέγει ένα διάφραγμα, να την φέρνει στο μάτι και να πατάει το κουμπάκι.

Απο τις παραπάνω ποιες έχουν τέτοιο πρόγραμμα?
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα,

1. αν θέλεις να μοιράζεστε φακούς, πρώτη επιλογή η NIKON FE. Μπορείς να δοκιμάσεις τη μηχανή του Τάσου. Αξιολάτρευτη!!!
2. Αν θέλεις PENTAX τότε μια ΜΕ για μένα είναι προτιμότερη λύση.
3. Αν ο μικρός όγκος είναι το ιδεατό και συνεχίζουμε να μιλούμε για ρεφλέξ, τότε μια OLYMPUS OM είναι must. Και υπόψη ότι εξίσου μικροί είναι οι φακοί της και εξαιρετικής ποιότητας και φθηνοί, πιο φθηνοί από κάθε άλλη μοντούρα. Και από όσο είδα, η κοπέλα βγάζει ωραία πορτρέτα...
4. Μήπως να σκεφτείς και την πιθανότητα μιας P&S? Τότε η πρότασή μου μπορεί να είναι αιρετική. Yashica T4. Σταθερός φακός 35/3.5 από την Zeiss (πραγματικά) με σχεδίαση, τί άλλο, tessar. Σκοτώνει τα πάντα σε φιλμ ακόμη και την contax t2.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Δεν με νοιάζει ιδιέτερα να μοιραζόμαστε τους φακούς. Θέλω κάτι που να είναι δικό της και να το χαρεί ακόμα και όταν (και εφόσων...) δεν είμαστε πια μαζί.

Μου άρεσε η ιδέα του σταθερού φακού. Αλλά ξέρω οτι δεν θα της αρέσει της ίδιας. Οπτικά και στην πράξη.

Οπως τα βλέπω είτε για Oly είτε για Pentax ή την δοκιμασμένη λύση της Minolta. H Oly με ψήνει πιό πολύ, μου φαίνεται πιό κομψή σχεδόν σαν rangefinder. Θα εξαρτηθεί απο το τί είναι διαθέσιμο και σε τί τιμή.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά!
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Δεν με νοιάζει ιδιέτερα να μοιραζόμαστε τους φακούς. Θέλω κάτι που να είναι δικό της και να το χαρεί ακόμα και όταν (και εφόσων...) δεν είμαστε πια μαζί.

Μου άρεσε η ιδέα του σταθερού φακού. Αλλά ξέρω οτι δεν θα της αρέσει της ίδιας. Οπτικά και στην πράξη.

Οπως τα βλέπω είτε για Oly είτε για Pentax ή την δοκιμασμένη λύση της Minolta. H Oly με ψήνει πιό πολύ, μου φαίνεται πιό κομψή σχεδόν σαν rangefinder. Θα εξαρτηθεί απο το τί είναι διαθέσιμο και σε τί τιμή.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά!

ΟΜ 4, ΟΜ10.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
H OM4 ειναι ακριβη και δεν θα της δωσει τιποτα παραπανω απο την ΟΜ2m απο την σποτ φωτομετρηση. Τις ειχα και τις 2.

Οσο για την ΟΜ10 ειναι ελαφρα μεγαλυτερη και θελει ενα ανταπτορα για να εχεις και manual χειρισμο. Υπαρχουν στην ιδια κατηγορια οι μεταγενεστερες ΟΜ20, ΟΜ30,ΟΜ40.

Αν καταληξεις σε Olympus η αποψη του μαλλον περισσοτερο Ολυμπακια εδω μεσα ειναι η ΟΜ2n.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Η OM10 (του πατέρα μου) ήταν η πρώτη μου μηχανή. Εύκολη μηχανή, βέβαια τραβάς μόνο σε αυτόματο (προτεραιότητα διαφράγματος). Οι ΟΜ φακοί τσιμπιούνται νομίζω τελευταίως...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Παιζει και manual Τασο η ΟΜ10. Mε αυτον τον ανταπτορα.
manual_adapter.jpg




Ας μην μπλεξει με αυτην την μηχανη.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,165
Εκεί ψηλά.....
Και εδω ριξε μια ματια σε ολα τα σωματα της Olympus.

Το αξιοσημειωτο για τα σωματα της -την καλη σειρα ΟΜ1,ΟΜ2- ηταν οτι ενω ηταν τοσο μικρα τα viewfinder της ειχαν καλυψη 97%.
 
Last edited:

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Έχω ήδη στο watch list μερικές ΟΜ-2 (μία είναι μάυρη...) και αν δεν ανέβουν οι τιμές υπερβολικά πολύ μία απο αυτές θα γίνει δικιά μου ...εεεεε δικιά της θέλω να πω! χεχεχε είναι πραγματικά πολύ όμορφη μηχανή.