Ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε .avi??

axikaras

Established Member
18 October 2007
177
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε .avi??

Αυτό τη κάνει τέλεια τη δουλειά!!!!
AVIAddXSubs

http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php

Όπως είπε και ο φίλος, ενσωμάτωση υποτίτλων σε avi σε 30 δευτερόλεπτα και χωρίς επανακωδικοποίηση.

Τα αρχεία αναπαράγονται από όλα τα DVD player που παίζουν DivX ανεξάρτητα εάν υποστηρίζουν ελληνικούς υπότιτλους!

Οι υπότιτλοι δεν "καίγονται" στην ταινία και κατά την αναπαραγωγή μπορείς να τους απενεργοποιήσεις (με το κουμπί SUB από το τηλεχειριστήριο).
 

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Γειά σας έχω κατεβάσει το AVIAddXSubs αλλά δε μπορώ να φορτώσω του υπότιτλους.Ανοίγω το AVIAddXSubs.exe και μου βγάζει ένα πίνακα.Στη πρώτη σειρά βάζω το αρχείο Dvix και στη δεύτερη που θα σωθεί το τελικό αρχείο.Τους υπότιτλους srt πως τους φορτώνω?Μπορεί να μου πεί κάποιο καλό παιδί?
 

azilmas

Established Member
31 December 2007
121
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε .avi??

Γειά σας έχω κατεβάσει το AVIAddXSubs αλλά δε μπορώ να φορτώσω του υπότιτλους.Ανοίγω το AVIAddXSubs.exe και μου βγάζει ένα πίνακα.Στη πρώτη σειρά βάζω το αρχείο Dvix και στη δεύτερη που θα σωθεί το τελικό αρχείο.Τους υπότιτλους srt πως τους φορτώνω?Μπορεί να μου πεί κάποιο καλό παιδί?

Αυτό που ζητάς το γράφει το ίδιο το πρόγραμμα στην μέση του παραθύρου της πρώτης καρτέλας, όπως το ανοίγεις:

Place the avi file and its assosiated (same name) srt or
idx/sub in the same directory. Select the avi (or many)
and press "create"
. A subtitled divx file (or many) will be
created (<2 min), ready to play in your DivX player.

Βάζεις τα αρχεία μαζί και επιλέγεις το avi.
 

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Φίλε azilmas για να καταλάβω, σε ένα φάκελο έχω το αρχείο avi και επίσης τους υπότιτλους srt με την ίδια ονομασία.Όταν στη πρώτη σειρά πάω να κάνω load το αρχείο μέσα απο το συγκεκριμένο φάκελο βλέπει μόνο τη ταινία και όχι τους υπότιτλους.Σωστά?
Αφού επιλέξω το avi και προσδιορίσω που θα πάει το καινούργιο αρχείο απο τη δεύτερη σειρά μου,πατώντας το create δημιουργεί ένα καινούργιο αρχείο που απο ότι βλέπω δεν έχει υπότιτλους.Πρέπει να το δω απο το δώ απο κάποιο site (κάπου διάβασα κάτι τέτοιο)?
Εγώ το αρχείο αυτό το χρειάζομαι για να το βλέπω στο κινητό μου (HTC HD) και δεν έχω καταφέρει να δω υπότιτλους...
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Εγώ το αρχείο αυτό το χρειάζομαι για να το βλέπω στο κινητό μου (HTC HD) και δεν έχω καταφέρει να δω υπότιτλους...

αυτο το προγραμα δουλευει για stand alone players απ'οσο ξερω ενεργοποιωντας την επιλογη subs on απο το remote control σου, και για να δεις υποτιτλους σε pc χρειαζεσαι divx player οπως

http://www.divx.com/en/downloads/postdownload/divx/win.

σε htc ...δεν ξερω.
 
Last edited:

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Ναι κάτι τέτοιο είχα διαβάσει.Μάλλον γι αυτό δεν μπορεί να δει υπότιτλους το htc μου.Κρίμα πάντως γιατί είναι και γρήγορο προγραμματάκι..
 

azilmas

Established Member
31 December 2007
121
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε .avi??

....
....
Εγώ το αρχείο αυτό το χρειάζομαι για να το βλέπω στο κινητό μου (HTC HD) και δεν έχω καταφέρει να δω υπότιτλους...

Τότε σου συνιστώ να χρησιμοποιήσεις ένα πολύ καλό εμπορικό πρόγραμμα το video-fab-converter. Μπορείς να μετατρέψεις το αρχείο σου ώστε να είναι συμβατό με το τηλέφωνό σου και φυσικά να ενσωματώσεις υπότιτλους απο ξεχωριστό αρχείο. Είναι τόσο καλή η προσαρμογή των υποτίτλων που μπορείς να παρακολουθήσεις την ταινία χωρίς να σου βγαίνουν τα μάτια!
 

Attachments

  • videofab-01.jpg
    videofab-01.jpg
    44.3 KB · Views: 14
  • videofab-02.jpg
    videofab-02.jpg
    60.6 KB · Views: 10

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Λοιπόν κατέβασα την trial έκδοση του παραπάνω προγράμματος video-fab-converter και τη δοκίμασα.Έχει καλό menu, απλό στη χρήση του αλλά αργεί και αυτό πάρα πολύ.Για μια ταινία dvix 700mb περίπου χρειάστηκε 23 λεπτά.Το καλό είναι ότι έχει επιλογή που να επιλέγεις πολλά αρχεία μαζί ,αναγνωρίζει mkv, και επιλογή να κλείνει ο υπολογιστής όταν τελειώσει την ενσωμάτωση.
Εγώ έχω να προτείνω το PocketDivXEncoder 0.3.96 που είναι πολύ πιο γρήγορο απο το παραπάνω.Αν δε κάνω λάθος κάνει γύρω στα 10 λεπτά για ένα αρχείο 700mb περίπου.
 

azilmas

Established Member
31 December 2007
121
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε .avi??

...
Εγώ έχω να προτείνω το PocketDivXEncoder 0.3.96 που είναι πολύ πιο γρήγορο απο το παραπάνω.Αν δε κάνω λάθος κάνει γύρω στα 10 λεπτά για ένα αρχείο 700mb περίπου.

Καλό φαίνεται εκ πρώτης όψεως ! Υπότιτλους δέχεται; γιατί ομολογώ δεν βρήκα αντίστοιχη επιλογή ...
 

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Ναι δέχεται.Εκει που φορτώνεις τη ταινία έχει ένα κουτάκι (ABC).Το πατάς και φορτώνεις υπότιτλους, αλλάζεις μέγεθος και fonts.Το πρόγραμμα που κατέβασα εγώ φορτώνεις ξεχωριστά τα fonts για ελληνικά.Αν έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα πες μου μήπως μπορώ να σε βοηθήσω..
 

jimmy007

New member
26 December 2010
54
Παιδια Γεια σας!
Κατεβασα κατι υποτιτλους και τους ενσωματωσα σε ενα αρχειο AVI με το AVIAddXSubs v9.9 και εβαλα να παιξει το cd και μου εμφανιζει τους υποτιτλους 10 δεπτερολεπτα πιο μετα απο εκει που μιλαει ο ηθοποιος!
Θελει καμια ρυθμιση απο το προγραμμα ή να βρω αλλους υποτιτλους?
Ευχαριστω!
 

pap-x

Senior Member
17 September 2007
540
Θεσσαλονίκη
Μάλλον είναι κακώς συγχρονισμένοι οι υπότιτλοι. Δοκίμασε να τους δεις στον υπολογιστή σου και δες αν είναι σωστά. Αν δεν είναι μπορείς να τους διορθώσεις με αυτό το πρόγραμμα (http://www.nikse.dk/se/ ) ή κατέβασε άλλους...
 

jimmy007

New member
26 December 2010
54
Λοιπον παιδια βρηκα ενα dvd γνησιο που μου το ειχε στειλει ο θειος μου απο το εξωτερικο και δεν εχει ελληνικους υποτιτλους,εχει αγγλικα ισπανικα και γαλικα!
Μπορω με καποιο προγραμμα να του περασω ελληνικους υποτιτλους?
Το εργο ειναι το Christmas Vacation και τα αρχεια του dvd ειναι 5 VOB file και 3 IFO file και BUP αρχεια (οπως ενα κανονικο dvd)!
Γινεται κατι???
Ευχαριστω!
 

jimmy007

New member
26 December 2010
54
Λοιπον παιδια βρηκα ενα dvd γνησιο που μου το ειχε στειλει ο θειος μου απο το εξωτερικο και δεν εχει ελληνικους υποτιτλους,εχει αγγλικα ισπανικα και γαλικα!
Μπορω με καποιο προγραμμα να του περασω ελληνικους υποτιτλους?
Το εργο ειναι το Christmas Vacation και τα αρχεια του dvd ειναι 5 VOB file και 3 IFO file και BUP αρχεια (οπως ενα κανονικο dvd)!
Γινεται κατι???
Ευχαριστω!

Κανεις please??