Subwoofer προβλημα - παλι

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Θα ηθελα τα φωτα σας στο ακολουθο προβλημα: Οταν ανοιγει το sub μου (Energy XL-S10 - δεκαετιας περιπου) αρχιζει να ακουγεται ενα συνεχες buzz σε μολις διακρινομενο θορυβο - πρεπει να υπαρχουν συνθηκες απολυτης ησυχιας για να γινει αντιληπτος. Μετα απο καποιες ωρες λειτουργίας (πχ διαρκεια μιας ταινιας) και ενω εχει κλεισει ο ενισχυτης (και σβησει το φωτακι του sub)
το buzz συνεχιζει σε μεγαλυτερη σταθμη (τωρα γινεται ευκολα αντιληπτος) -εννοειται οτι εν μεσω ακροασης κανεις δεν εχει διακρινει το παραμικρο).
Αν το αφησω γινεται ενοχλητικο. Γιαυτο το λογο πρεπει καθε φορα να τον βγαζω απο την πριζα.
Ταχει φτυσει? Επειδη σιχαινομαι να πεταω μηχανηματα μπορει να γινει κατι?
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
συγνωμη δηλαδης
εχεις 10 χρονια σαμπ και δεν ξεεις τι ειναι η βρογχογειωση?
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
πως τοπες γιατρε μου ? βρογχοαγγειωση?
σαν ιατρικο συνδρομο μου ακουστηκε εμενα
 

macgyvergr

Established Member
17 January 2007
231
εχει γείωση το sub?
αν ναι...δοκίμασε να κοψεις με κάποιο τρόπο τη γείωση(πχ με ένα πολυπριζο χωρις γειωση ή με ένα adaptor απο σουκο σε τριπολικο)
αν χωρίς τη γείωση το πρόβλημα εξαφανίζεται τότε είναι ground loop (βρόχος και όχι βρόγχος γείωσης)
αν δεν ισχύουν τα παραπάνω πιθανόν το Μ/Τ του sub να θέλει αλλαγή
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
πιο ευκολα
βαλε ενα κομματι μονωτικη ταινια αναμεσα στα 2 ποδαρακια του φις
περφεριακα και ξαναβαλετο στην πριζα
λογικα θα πρεπει να χαθει
αν οχι μου λες
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Thanks Argi kai macgyvergr, πεσατε σε ασχετο.
Ομως βρηκα στο δικτιο αρκετα πραγματα για το "ground looping" και απο βδομαδα θα αρχισω τα πειραματα..
απο οτι καταλαβα ειναι προβλημα που εχουν πολλοι

μια ερωτηση ακομα (μη γελατε αν ειναι μπουρδα): συνδεω το sub με το receiver μεσω ενος καλωδιου τυπου coaxial (ειναι ειδικο για συνδεσεις sub λεει). Αν υπαρχει προβλημα με γειωση μπορει να γινει καμμια στραβη και να γυρισει ρευμα στον ενισχυτη και παρτον κατω???
 

macgyvergr

Established Member
17 January 2007
231
το χαμηλο σημα πηγαίνει απο τον receiver προς το sub,
οπότε μόνο το ανάποδο "κακό" θα μπορούσε να συμβει, αλλα
και αυτό ειναι αδύνατο εκτός αν θέλεις εσυ να το προκαλέσεις !!!
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Update
καταρχην το sub δουλευει με εξωτερικο μετασχηματιστή (ειναι 120V τον εχω απο αμερικη) και ειναι με δυο υποδοχες, χωρίς γειωση λοιπον.

Αφου διαβασα εσας και αλλα σχετικα στο net δοκιμασα:
άλλη μπριζα φορτωμένη μονο με το sub - τιποτα
να βαλω τη μονωτική ταινια στο φισ της μπριζας - τιποτα

αφου ξεγραψα το sub εκανα κατι τελευταιο ετσι απο περιεργεια:
ξεβιδωνω το κουτί εκει που παει το ρευμα και βαζω μονωτική ταινια γύρω-γυρω και μετα το κλεινω.
τωρα ακομα και μετα απο τεσσερις ωρες λειτουργιας ο θορυβος-βομβος δεν αυξανεται. Μενει στα αρχικα επιπεδα (σχεδον αθορυβος) .
Δεν το καταλαβαινω τι συμβαινει αλλα προς το παρον τον κραταω
e
 

Theodosis O.

Senior Member
29 August 2006
413
Αθήνα
Αντιμετωπίζω κι εγω το ιδιο προβλημα: Εχω βομβο απο το sub.
Οταν αποσυνδεω τη γειωση απο το καλωδιο τροφοδοσιας του sub, o βομβος εξαφανίζεται.

Αν το αφήσω ετσι, δηλαδή χωρίς γείωση στο sub, λέτε να υπάρξει πρόβλημα στον AV ενισχυτή, να καεί καμία έξοδος ή τίποτα άλλο?
 

macgyvergr

Established Member
17 January 2007
231
κανένα πρόβλημα χωρίς γείωση. Και εγω το ίδιο πρόβλημα είχα.

Η βασική δουλειά της γείωσης είναι οταν υπάρχουν μεταλλικά μέρη μιας συσκευής να προστατευει τον ανθρωπο από ηλεκτροπληξία στην περιπτωση που με κάποιο τρόπο (βλαβη) έρθει η φάση σε επαφή με το μεταλλικό μέρος.
Τα sub το μόνο μεταλλικό μέρος που έχουν είναι συνήθως η ψύκτρα στο πίσω μέρος η οποία είναι απομονωμένη από την τάση της πρίζας.
Θυμίζω οτι οι περισσότεροι AV αν και με μεταλλικό πλαίσιο δεν έχουν γείωση.