Δ Μητροπάνος Στη Διαπασών

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,868
attachment.php




στην διαπασών χτυπουσε η καρδιά μου οταν ακουσα τον καινουργιο δισκο Δ Μητροπανου και ειδικα οταν γνωριζεις οτι τα τελευταια χρονια η ζωη του περασε μεγαλη περιπετεια ...ενα απο τα τραγουδια ,δημιουργια του Γιαννη Μηλιωκα ,περιγραφει την ζωη του Μητροπανου και εκεινος το ερμηνευει με εναν μοναδικο τροπο

Μια εκδρομή είναι η ζωή μου
Μια μαγική διαδρομή...
Εμένα και ο θάνατος μου φαίνεται γιορτή,
Ένα λαχείο είναι η ζωή ας είναι κι αμορτί


ενα απο τα πιο υπεροχα Ζειμπεκικα που εχω ακουσει και σαν στιχο και σαν ρυθμο Ζωή νταλίκα κόκκινη

Ζωή νταλίκα κόκκινη, στις εθνικές του κόσμου,
του Στέλιου τα τραγούδια,βενζίνα των φτωχών,
αγάπη θεοσκότεινη,πολλά ουίσκια εντός μου,
ακούνε τα ζεϊμπέκικα, σαν το Πάτερ Ημών,
Πίκρα μανούλα μου το γάλα,πίκρα τα χρόνια μας τα υγρά,
τα εργοστάσια μεγάλα,τα μεροκάματα μικρά


και ενα τραγελαφικο συμβαν που δειχνει οτι τετοιες φωνες καλο θα ειναι να μην συνεργαζονται με κανεναν...

ακουγα το ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ μια υπεροχη μπαλαντα και ενω τελειωνει το 1ο τετραστιχο ,η φωνη του Δημητρη γονατισε, χαθηκε ,το μπασο της ,χαθηκε η ψυχη....αρχισα να πειραζω τα βισματα καλωδιων ηχειων τελικου και προ...σαν θαυμα στο ρεφραιν να ξανα ο Δημητρης.....στο δευτερο ρεφραιν παλι το ιδιο προβλημα...τι ηταν? η συμμετοχη του Κοτσιρα στο τραγουδι..Ελεος ρε παλικαρι μου, που πας ρε φιλαρακι

13 τραγουδια λοιπον ολα με την δικη τους ιστορια δημιουργηματα ανθρωπων που κρατησαν και κρατουν το ελληνικο τραγουδι πολυ ψηλα και που ο Δημητρης Μητροπανος τα εστειλε και αυτα στο πανθεον

Παντελής Θαλασσινός, Οδυσσέας Ιωάννου, Γιώργος Κλεφτογιώργος, Γιάννης Κότσιρας, Σταμάτης Κραουνάκης, Χρήστος Λέντζος, Χρήστος Λεοντής, Γιάννης Μηλιώκας, Θάνος Μικρούτσικος, Τάκης Μουσαφίρης, Κυριάκος Ντούμος, Μάνος Ξυδούς, Λάκης Παπαδόπουλος, Μίλτος Πασχαλίδης, Φίλιππος Πλιάτσικας, Διονύσης Τσακνής


ΖΩΗ ΝΤΑΛΙΚΑ ΚΟΚΚΙΝΗ
ΔΙΨΑ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΙ ΑΡΜΥΡΑ
ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ
ΘΕΣ ΕΝΑΝ ΚΟΣΜΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ
ΟΣΟΙ ΖΟΥΝ ΑΛΗΘΙΝΑ
ΘΑ ΦΥΓΩ ΝΥΧΤΑ
ΚΑΠΟΤΕ
ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ
ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΚΟΜΑ
Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ
ΠΑΛΕΥΩ
ΕΡΩΤΑΣ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
 

Attachments

  • ΓŽΕ“ΓŽΒ·Γβ€žΓΒΓŽΒΏΓβ‚¬ΓŽΒ±ΓŽΒ½ΓŽΒΏΓβ€š.jpg
    ΓŽΕ“ΓŽΒ·Γβ€žΓΒΓŽΒΏΓβ‚¬ΓŽΒ±ΓŽΒ½ΓŽΒΏΓβ€š.jpg
    22.6 KB · Views: 106

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Δ Μητροπάνος Στη Διαπασών

1απιλια?
Εχει θεση εδω μεσα?
Ειναι κατι για αυτην την κατηγορια?

αυτή η κατηγορία τι είναι ; Μόνο για τον Μπαχ ; Σιγά ρε ελίτ που δεν μπορείς να γράψεις μιά λέξη χωρίς να είναι ανορθόγραφη .
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Εκτιμώ πολύ τον Μητροπάνο και μου αρέσει η φωνή του. Η επιστροφή του μετά από τόσο μεγάλες περιπέτειες με την υγεία του με χαροποιεί τόσο, που έρχεται σε δεύτερη μοίρα το αν είναι καλός ή όχι ο δίσκος. Να είναι καλά.
Ένα δίσκο του έχω (Του έρωτα και της φυγής), που έχει μέσα πολύ αγαπημένα μου τραγούδια. Έτυχε να το ακούσω "κάπως" (φαντάρος στη Λήμνο) και έμεινε στην καρδιά μου.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,832
Ελλαδα
πριν δυο εβδομαδες λογω εργασιας παρακολουθησα προσκεκλημενος
το προγραμμα του Μητροπανου σ ενα κεντρο καπου στην Πειραιως
με Λιδακη Στοκα και την κορη του Ζουγανελη
δυστηχως για μενα ..κρατησε πανω απο 4 ωρες.....μαρτυριο !!!

καταλαβαινετε να μην αναφερθω σε λεπτομερειες


η κορη Ζουγανελη ...ηταν καλη .


.
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Απάντηση: Re: Απάντηση: Δ Μητροπάνος Στη Διαπασών

Μπα; μού έγινες και της πλειοψηφίας τώρα;

κοίτα ρε κάτι γυρίσματα που έχουν οι καιροί...:rolleyes:

Σε αυτήν την κατηγορία αν η πλειοψηφία έπραττε όπως οι 2-3 που αναφέρω, απλά δεν θα πάταγα το ποδαράκι μου (καλά ντε, το ποντικάκι μου).
Επίσης, η οποιαδήποτε άποψη που έχω, δεν εξαρτάται απ το αν είναι με την πλειοψηφία ή με την μειοψηφία.
Είναι απλά η άποψη μου.
Σ.Ο.Α.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Τον δίσκο τον αγόρασα.
Τον γουστάρω τον Μητροπάνο από τότε πού πρωτοτραγούδησε τον Αγιο Φεβρουάριο τού Μούτση..
Σπουδαία λαϊκή φωνή- πού άντεξε στον χρόνο...
Τον έχω δεί πάμπολλες φορές ζωντανά...
Ειδικά σε μπουάτ σαν τον Ζυγό(αλλά και παλιότερα σε πιό μεγάλα μαγαζιά)ήταν εξαιρετικός-συγκλονιστικός.
Ο δίσκος που έβγαλε μετά την μεγάλη περιπετεια τής υγείας του είναι κατώτερος μέν τού αναμενομένου (έχει 3-4 πολύ καλές στιγμές)αλλά προσωπικά αισθάνθηκα πώς τιμώ την επιστροφή του στο Τραγούδι αγοράζοντάς τον.
Καλά έκανε ο Larry και άνοιξε θέμα.
Ο Μήτσος είναι η μεγαλύτερη εν ζωή Λαϊκή Φωνή και φυσικά έχει θέση στην Κατηγορία.
Και κάτι ακόμα:O Mητροπάνος υπήρξε απο τούς ελάχιστους Ελληνες Τραγουδιστές πού παρότι φίρμα δήλωσε ξεκάθαρα πώς η Κρίση τού Ελληνικού Τραγουδιού ξεκίνησε απο την στιγμή πού στην δισκογραφία ´πήραν κεφάλι´οι Τραγουδιστές και όχι οι Συνθετες..
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,495
Land of Dystopia
Αξεπέραστη φωνή, μοναδικό ηχόχρωμα, μέταλο μοναδικό, μπορώ να γράψω κι άλλα, ήμουν την Παρασκευή στο κέντρο του εκεί κάπου στην Πειραιώς κοιτώντας τους άλλους τραγουδιστές, καταλαβαίνεις αμέσως τα έτη φωτός λάμψης που τους χωρίζουν.
Χωρίς να έχω τίποτε για το τωρινό του πόνημα, Αγιο Φεβρουάριο δεν πρόκειται να ξαναπεί.
 
Last edited:
Σ'αυτή την κατηγορία πρέπει να αναρτήσουμε με post-it σε κάθε σελίδα τη φράση:

"Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!"
:a0210::a0210::a0210:


Τι σας πειράζει που κάποιος βάζει μια παρουσίαση, και τι σας πειράζει που κάποιον τον πειράζει που κάποιος βάζει μια παρουσίαση!!! Ας ασχοληθούμε ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ!


(Αυτό για τα παραπάνω σχόλια)

Στο θέμα μας...

Εγώ λοιπόν ποτέ δεν τον συμπάθησα ιδιαίτερα τον Μητροπάνο, αλλά αυτό δε λέει τίποτα γιατί το είδος του δεν ανήκει στα ακούσματά μου γενικά... οπότε το ότι είναι (φαίνεται) σεμνός μου αρκεί στο να σέβομαι τη δουλειά του, και να τον ακούω πιο ευχάριστα από διάφορους άλλους αλεξιπτωτιστές στο χώρο του.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Μια εξηγηση και απο εμενα, ανορθογραφος ειμαι το ξερω ειδικα αν το τανγκετ εχει Σουηδικα γραμματα. Αλλα και κουτσουρο ημουν επισης στο δημοτικο και μετα. Τωρα για ελιτ δεν ξερω, εργατης ειμαι.
Οταν εφυγα απο την Ελλαδα, '78 ο Μητροπανος ηταν ενας αναμεσα στους βασανιστες της ακοης μου. απο ταξιτζιδες και μερακληδες γειτονες.
και απο τους στιχους μπορω να ακουσω νοερα και το ασμα.
Δεν θυμαμαι να εχουν παρουσιαστει λαικα εδω μεσα, αλλα ισως και να εχω ξεχασει.
Φυσικα, λειπω αρκετα απο την Ελληνικη μουσικη πραγματικοτητα, σεβομαι ομως αν καποιος βρισκει κατι που εγω δεν βρισκω και ακομα δεν εχω ακουσει τα τραγουδια(ουτε και προκειται).
Peace & love συντροφοι και συγνωμη για την παρενθεση
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,847
Αθήνα-Κέντρο
πριν δυο εβδομαδες λογω εργασιας παρακολουθησα προσκεκλημενος
το προγραμμα του Μητροπανου σ ενα κεντρο καπου στην Πειραιως
με Λιδακη Στοκα και την κορη του Ζουγανελη
δυστηχως για μενα ..κρατησε πανω απο 4 ωρες.....μαρτυριο !!!

καταλαβαινετε να μην αναφερθω σε λεπτομερειες


η κορη Ζουγανελη ...ηταν καλη .


.

Δεν μου λες ρε Στέλιο
Σε πληρώνουνε για να πετάς τόση χολή στα περισσότερα θρεντς εδώ μέσα???

Η μήπως θέλεις να σου αντιπαραθέσω άλλα,τρίωρα και τετράωρα μαρτύρια που μόνο εσύ μπορείς να αντέξεις..
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Δ Μητροπάνος Στη Διαπασών

Σκασίλα μας μεγάλη και 10 παπαγάλοι.
Σκασίλα μου μικρή και δέκα ποντικοί :flipout::flipout::flipout:

To "μας" είναι πληθυντικός ευγενείας προς το πρόσωπο Σου ή ομιλείς σαν εκπρόσωπος των υπόλοιπων θαμώνων της κατηγορίας? :D :D :D
 
Re: Απάντηση: Δ Μητροπάνος Στη Διαπασών

Δεν μου λες ρε Στέλιο
Σε πληρώνουνε για να πετάς τόση χολή στα περισσότερα θρεντς εδώ μέσα???

Απαγορεύεται να γράφουμε γνώμες?? Δεν είναι ο Mozart, είναι ο Μητροπάνος... ο καθείς έχει την άποψη του, και είναι σεβαστή, πόσο μάλλον όταν γράφεται με κόσμιο τρόπο... Πρέπει σε κάθε θρεντ να χαλάμε τις καρδιές μας?
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Δεν υπάρχει λόγος γιά ´παρεξηγήσεις´...
Μπορεί νομίζω κάποιος να πεί πώς δεν τού αρέσει κάποιος καλλιτέχνης σέ ένα Thread...
Kαι νομίζω πώς μετά και τίς διευκρινίσεις τού CD318 δέν τίθεται κάν θέμα.
Εχουν ανοιχτεί και άλλες φορές θρέντς γιά λαϊκούς τραγουδιστές(Xριστοδουλόπουλος)αλλά και για Ελληνική Μουσική.
Κανένα πρόβλημα...
Για μένα ο Μητροπάνος είναι σπουδαίος(έχω σχεδόν όλη την δισκογραφία του οσο και άν φαινεται ´περίεργο´για κάποιον που παρουσιάζει συνήθως Κλασσική καί Σύγχρονη Αυτοσχεδιαστική τζάζ).
Γιά άλλον μπορεί να μήν αντέχεται.
Ελπίζω μόνον να μήν επαναληφθεί στήν όποια συζήτηση τό φαινόμενο τής εσκεμένης αναταραχής που προκάλεσε πρόσφατα ο ´πωλητής´.