Ακόμα ένα Nikon D-60 thread.

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Προς το παρών διαθέτω μια Panasonic Lumix DMC-FZ30 από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά τον τελευταίο καιρό άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά να περάσω σε DSLR.

Αν και οι τιμές των μηχανών έχουν πέσει αρκετά με προβληματίζει το γεγονός του φακού αφού θα ήθελα να συμπιέσω την τελική τιμή όσο γίνεται.

Υπάρχουν 2 περιπτώσεις…

Ή να πάρω ένα kit όπως για παράδειγμα το Nikon D60 Kit 18-55mm VR and Sigma 70-300mm F4-5.6 DG MACRO με τιμή κάτω από 700 (skroutz)

Ή να αγοράσω το σώμα και έναν low budget φακό π.χ. στα 18-200 που για αρχή θα καλύψει τις περισσότερες ανάγκες μου….

Τι λέτε κι εσείς?

Υ.Γ. Οποιαδήποτε πρόταση για φθηνό και αξιόπιστο Ελληνικό e-shop (είμαι από επαρχία) ευπρόσδεκτη. Δεν με ενδιαφέρουν όμως τυχών παραεισαγωγές αλλά εγγύηση της αντιπροσωπίας…
 

pixelfun

Banned
6 December 2008
338
Η D60 με τον 18-200 VR ειναι καλυτερη επιλογη ενας καλος φακος που καλυπτει τα παντα .
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Προς το παρών διαθέτω μια Panasonic Lumix DMC-FZ30 από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά τον τελευταίο καιρό άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά να περάσω σε DSLR.

Αν και οι τιμές των μηχανών έχουν πέσει αρκετά με προβληματίζει το γεγονός του φακού αφού θα ήθελα να συμπιέσω την τελική τιμή όσο γίνεται.

Υπάρχουν 2 περιπτώσεις…

Ή να πάρω ένα kit όπως για παράδειγμα το Nikon D60 Kit 18-55mm VR and Sigma 70-300mm F4-5.6 DG MACRO με τιμή κάτω από 700 (skroutz)

Ή να αγοράσω το σώμα και έναν low budget φακό π.χ. στα 18-200 που για αρχή θα καλύψει τις περισσότερες ανάγκες μου….

Τι λέτε κι εσείς?

Υ.Γ. Οποιαδήποτε πρόταση για φθηνό και αξιόπιστο Ελληνικό e-shop (είμαι από επαρχία) ευπρόσδεκτη. Δεν με ενδιαφέρουν όμως τυχών παραεισαγωγές αλλά εγγύηση της αντιπροσωπίας…


Καλημέρα φίλε μου.
Για να πάρεις 18-200 ο VR αξίζει (υπάρχει και λίγο πιο οικονομικός και καλός Sigma) αλλά δεν κάνει για το budget σου αφού θα τον βρεις περίπου 550-570 ευρώ.

Σε ενδιαφέρουν τα 200 έως 300? Τότε πάρε το πρώτο kit. Πρόσεξε μόνο ο sigma να είναι ο APO.

Αν όχι, κοίτα για τον Sigma 18-200.
 

greenfan

Established Member
20 November 2007
293
Αθήνα
Τον 18-200 δεν θα τον έλεγα καθόλου low budget! Αντιθέτως και η τιμή του είναι υψηλή και ο φακός είναι πολύ καλός, όπως λένε, όσοι τον έχουν....
 

greenfan

Established Member
20 November 2007
293
Αθήνα
Υ.Γ. Οποιαδήποτε πρόταση για φθηνό και αξιόπιστο Ελληνικό e-shop (είμαι από επαρχία) ευπρόσδεκτη. Δεν με ενδιαφέρουν όμως τυχών παραεισαγωγές αλλά εγγύηση της αντιπροσωπίας…

Εγώ πάντως αγόρασα από εδώ και ήταν η καλύτερη τιμή που είχα βρει.....
Πήρα την D60 με τον 18-55 VR και στη συνέχεια και τον 55-200 VR. Και φυσικά με εγγύηση αντιπροσωπείας.Αλλά πάρε κι ένα τηλέφωνο πριν για να συννενοηθείς για τις τιμές...

http://www.papadakisphoto.gr/products8.php?lang=1&wh=3
 

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά...

Με βλέπω να αγοράζω το σώμα με τον 18-55 για αρχή και μετά να ψάξω για έναν φακό zoom με την ησυχία μου.

Η τιμή του ΚΙΤ είναι εγκληματική για SLR τουλάχιστον με τα δεδομένα που είχα όταν αγόρασα την FZ30.

Αλλά όπως λέω πάντα τα σημερινά προϊόντα δεν σε αφήνουν να αγιάσεις...

Κόλλησα λίγο με το live view των νέων Canon αλλά εκεί ανεβαίνουμε σε μαλλί. Εδικά μετά από την tilt οθόνη της Panasonic (και της παλιότερης Canon S1-iS) που είναι όλα τα λεφτά θα θέλω περίοδο προσαρμογής...
 

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Nikon 55-200mm f/4-5.6G ED IF AF-S DX VR Zoom Nikkor

ή

Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO-M DG Macro Telephoto Zoom???
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Ακόμα ένα Nikon D-60 thread.

Nikon 55-200mm f/4-5.6G ED IF AF-S DX VR Zoom Nikkor

ή

Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO-M DG Macro Telephoto Zoom???

o δεύτερος δεν κάνει AF με τη μηχανή σου. Μόνο οι φακοί της ΝΙΚΟΝ με AFS και της SIGMA με HSM μπορούν να κάνουν AF.
 

Greg61

Senior Member
Απάντηση: Re: Ακόμα ένα Nikon D-60 thread.

Nikon 55-200mm f/4-5.6G ED IF AF-S DX VR Zoom Nikkor

ή

Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO-M DG Macro Telephoto Zoom???


Οι φακοί που ρωτάς δίνουν σχετικά κλειστές γωνίες λήψης στο φορμά της D60.
[55-200]Χ1,5=82,5-300.
[70-300]Χ1,5=105-450.

Είσαι σίγουρος οτι θέλεις ν' αποκλείσεις πιό ευρυγώνιες λήψεις; (πχ οικογενειακές μέσα στο σπίτι) . Εκτός άν ήδη έχεις κι άλλο, πιό ευρυγώνιο φακό απ' αυτούς τους δύο που αναφέρεις εδώ.


Σύν αυτό που σού'γραψε ο Βλάσης παραπάνω.
 
Last edited:

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Βλασίδης ο ΑΡΟ της Sigma αναφέρεται στο ΑΜΑΖΟΝ σαν Motorized

http://www.amazon.com/Sigma-70-300mm-Motorized-Telephoto-Including/dp/B0018BZE38

Built-in Motor Drive allowes auto focusing on the D40, D40X, D60, & all other Nikon Digital SLR's

άρα μάλλον κάνει για την μηχανή.

Εάν υποθέσουμε ότι και ο Sigma δουλεύει AF με την D60 ποιόν θα θεωρούσατε καλύτερο? Το VR αρκεί να δώσει το προβάδισμα στον Nikkor?

Γρηγόρη την μηχανή θα την πάρω με τον 18-55 του κίτ και ψάχνω για έναν πρόσθετο φακό zoom. Σαφώς και δεν θα βασιζόμουνα μόνο σε έναν από τους 2 παραπάνω.

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τις απαντήσεις-συμβουλές.
 

Greg61

Senior Member
Εγώ έχω το σέτ αυτό: http://www.mdigitalphoto.gr/product_info.php?products_id=582 . Έχει 680 ευρώ σήμερα. Δέν ξέρω άν βρίσκεται στα δικά σου πλαίσια. Κατα τη γνώμη μου, για entrylevel αξίζει τον κόπο.

Επίσης, μέχρι να δείς σε ποιά χιλιοστά αρέσκεσαι να φωτογραφίζεις συνήθως, δέν μπλέκεις μέ 2ο-3ο φακό κλπ. Ένας για (σχεδόν) όλα.
Και η D80 είναι πολύ καλύτερη επιλογή απ' τη D60.
 
Last edited:

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ωραία. Πάντως να ξέρεις ότι ίδια είναι και η τιμή του στην Ελλάδα (200 ευρώ). Θα πρότεινα να πάρεις μηχανή από την Ελλάδα (οι διαφορές τιμής είναι ασήμαντες με το εξωτερικό, αλλά το σέρβις στην Ελλάδα πολύ καλό, άρα η εγγύηση αξίζει) και να δεις τον 70-300 πάνω στη μηχανή (αν κάνει AF). Αλλιώς, πάρε μηχανή από Ελλάδα και τον 70-300 από το εξωτερικό, όπου όμως θα σου έλθει πιο ακριβά συνολικά με τα μεταφορικά.

Και οι δυο τηλεφακοί έχουν καλύτερη ποιότητα στην τελική φωτογραφία από όση αφήνει να καταλάβουμε η -πολύ χαμηλή- τιμή τους. Η διαφορά προσέγγισης (300Χ1,5 αντί για 200Χ1,5 είναι μεγάλη και φαίνεται καθαρά σε όλους). Επομένως αν θέλεις το πολύ μακριά η λύση είναι μια.

Από την άλλη αν θέλεις να τραβάς σε περιπτώσεις που το φως είναι λίγο, τότε το VR του 55-200 θα σου επιτρέψει να τραβήξεις φωτο που με τον SIGMA απλώς δεν θα έχεις.

Επίσης αν θέλεις να κυνηγάς παιδιά, μηχανές, αυτοκίνητα, κλπ. τότε η ταχύτητα του AFS είναι πολύ, πολύ πιο γρήγορη από του SIGMA. Προσωπικά δεν έχω κάνει τη σύγκριση, αλλά όταν είχα CANON (πριν 3 χρόνια) σύγκρινα τον 70-210 USM της CANON με τον SIGMA 70-300 APO πάνω σε μια CANON 350D. Καθόμουν δίπλα στο περίπτερο στην πλατεία Μαβίλη στην Αθήνα. Με τον CANON USM ακολουθούσα όλα τα αυτοκίνητα που έρχονταν και από τα δυο ρεύματα, μέχρι να φθάσουν στα 12 μέτρα περίπου. Από εκεί και πέρα είχα εστιασμένα καρέ περίπου 2 στα 3. Με τον SIGMA στις μεγάλες αποστάσεις (50 μέτρα μέχρι 12) έχανα περίπου το 1 στα 3 ή και 1 στα 2 καρέ, ενώ από τα 12 μέτρα και πιο κοντά έχανα τα 2 στα 3 καρέ, ενώ και η πιθανότητα να μπερδευτεί ο φακός και να πάρει και πάλι όλη την απόσταση από το άπειρο προς το κοντινό ήταν μεγάλη. Μου συνέβη δηλ. 2-3 φορές, άρα εστιασμένα καρέ μηδέν.
 

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Γρηγόρη όντως η D80 είναι σαφώς καλύτερη αλλά θα προτιμούσα να μην ξεφύγω. Είναι καθαρά οικονομικό το θέμα.

Βλασίδης κατατοπιστικότατος. Όντως θα κυνηγάω παιδιά...Ένας από τους λόγους που περνάω σε DSLR όσο και αν φαίνεται υπερβολικό είναι ότι με την Lumix χάνω αυτή τη ριμάδα τη στιγμή. Μάλλον θα μου κακοφανεί σε σχέση με το 12Χ της Leica αλλά έχω τόσα περισσότερα να κερδίσω...

Το σώμα με τον 18-55VR λέω να το πάρω από Ελλάδα (π.χ. e-shop) αλλά τον 55-200VR τον βρήκα στο Amazon με $215 ήτοι 167 ευρά. Επιμένω για Amazon γιατί θα πάνε τα πεθερικά μου Αμερική μέσα στο μήνα (καλό μήνα κιόλας) οπότε γλιτώνω ταχυδρομικά...

Το VR στα 18-55 είναι απολύτως απαραίτητο? Στα 55-200 θα κάνει τη διαφορά αλλά για τον μικρότερο φακό μήπως να μείνω στον απλό 18-55 μόνο και μόνο για να περιορίσω το κόστος?
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Ακόμα ένα Nikon D-60 thread.

Γρηγόρη όντως η D80 είναι σαφώς καλύτερη αλλά θα προτιμούσα να μην ξεφύγω. Είναι καθαρά οικονομικό το θέμα.

Βλασίδης κατατοπιστικότατος. Όντως θα κυνηγάω παιδιά...Ένας από τους λόγους που περνάω σε DSLR όσο και αν φαίνεται υπερβολικό είναι ότι με την Lumix χάνω αυτή τη ριμάδα τη στιγμή. Μάλλον θα μου κακοφανεί σε σχέση με το 12Χ της Leica αλλά έχω τόσα περισσότερα να κερδίσω...

Το σώμα με τον 18-55VR λέω να το πάρω από Ελλάδα (π.χ. e-shop) αλλά τον 55-200VR τον βρήκα στο Amazon με $215 ήτοι 167 ευρά. Επιμένω για Amazon γιατί θα πάνε τα πεθερικά μου Αμερική μέσα στο μήνα (καλό μήνα κιόλας) οπότε γλιτώνω ταχυδρομικά...

Το VR στα 18-55 είναι απολύτως απαραίτητο? Στα 55-200 θα κάνει τη διαφορά αλλά για τον μικρότερο φακό μήπως να μείνω στον απλό 18-55 μόνο και μόνο για να περιορίσω το κόστος?

Oi δυο φακοί (18-55 ΙΙ και 18-55 VR) δεν είναι ίδιοι. Ο φακός ξανασχεδιάστηκε για καλύτερη οπτική απόδοση (έχει κι άλλα οπτικά στοιχεία) και προστέθηκε το VR.

Αν πρόκειται να κυνηγάς παιδιά, τότε το AFS θα είναι καλύτερο.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω ποιά τιμή βρήκες για την D60 με τον 18-55. Όμως αν μένεις Αθήνα και κατεβείς στο κέντρο θα βρεις τιμή ακόμη πιο χαμηλή από το e-shop.

Επίσης υπάρχει η D60 με τον νέο 18-105 VR στα 575 ευρώ (Pixmania), και με τους 2 φακούς στα 650 ευρώ (Adorama, Katerelos).
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: Ακόμα ένα Nikon D-60 thread.

Δεν ξέρω ποιά τιμή βρήκες για την D60 με τον 18-55. Όμως αν μένεις Αθήνα και κατεβείς στο κέντρο θα βρεις τιμή ακόμη πιο χαμηλή από το e-shop.

Επίσης υπάρχει η D60 με τον νέο 18-105 VR στα 575 ευρώ (Pixmania), και με τους 2 φακούς στα 650 ευρώ (Adorama, Katerelos).

Aν και υπαρχει ενα θεματάκι με την εγγύηση, ισως αξιζει να ριξει μια ματιά ο φίλος δεδομενου οτι η τιμή φαινεται πολύ καλή..

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=34621.0
 

BadCarma

Senior Member
16 May 2008
333
Γιώργο δυστυχώς με τα μεταχειρισμένα δεν τα πάω και τόσο καλά οπότε μάλλον καταλήγουμε στο κιτ με τον 18-55VR από e-shop και στον 55-200VR από Αμερική.

Μια που είμαι "ζεστός" θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω αξεσουάρ που βρήκα (και πάλι από Amazon). Αξίζουν τον κόπο και τα λεφτά?

1.Flash diffuser...τιμή $5,99

04ambd4.jpg


2.Camera armor (σιλικόνης) με $26,90

01amnx5.jpg


02amjg6.jpg


3.Pop Up Shade & protective cover με 29,95

03amyt9.jpg


Τι λέτε????
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Τι να πεις...

Ας σκεφτούμε τι χρειάζεσαι πραγματικά.

Ξεκινώ από το τέλος:Σκιάδιο για την οθόνη της μηχανής:Χρήσιμο, αν θέλεις να δεις τα αποτελέσματα της λήψης σε απόλυτη ηλιοφάνεια.Σχεδόν για την ίδια αποστολή, χρησιμοποιώ το χέρι μου...

Body armour:Αν σου πέφτει συχνά η μηχανή, απαραίτητο.Αν η μηχανή πέσει από κάποιο όροφο πολυκατοικίας,δεν νομίζω να τη σώσει το body armour.Πρόσεχε!Έχει και λουρί...

Diffuser:Αρκετά καλό, απαλύνει τον "σκληρό" φωτισμό του φλας.Στο συγκεκριμένο τομέα, έχω δει απίστευτες πατέντες:καπάκι από τζατζίκι(!), μπαλάκι του ping pong, χαρτοπετσέτα...

Το συμπέρασμα:Πόσο συχνά θα τα χρειάζεσαι αυτά;Τι θα φωτοφραφίζεις κυρίως;Αγόρασε τη μηχανή και άσε τις ανάγκες σου να δημιουργηθούν από μόνες τους, μην τις κατασκευάζεις από πριν.

Ακόμα και η αγορά φακού, χρειάζεται προσεχτική μελέτη.Φαντάζου να δώσεις πολλά λεφτά για κάτι που θα το χρησιμοποιήσεις 2 φορές το χρόνο...
 

bart

Established Member
4 July 2006
252
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω μία D60 ξέρει κάποιος να μου πει την διαφορά των φακών 18-55 AF-S DX και 18-55 VR.

Ευχαριστώ -bye-


Bart