Teufel Kompakt 30 Speakers (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

NuMb

Established Member
11 July 2006
173
Αθηνα
http://www.teufel.eu/Homecinema/Kompakt-30.cfm

Μετά από αγορά του πιο πάνω συστήματος μερικές εντυπώσεις από την όλη εμπειρία.
1. Έψαχνα φτηνό /μικρό κεντρικό και surround για δημιουργία (πρόχειρου) surround ήχου, μιας και το είδος δε με συγκινεί ιδιαίτερα. Θα έπαιζαν με DENON 3805 και με τα Quad 22l στα main FR/FL. Είχα καταλήξει στα Canton 120, τα οποία άκουσα, και τα βρήκα συμπαθητικά (κυρίως όμως από design). Μου κiνησαν την περιέργεια τα εν λόγω ηχεία (ΤΕUFEL Kopmakt) κυρίως λόγω τιμής (150 ευρώ + 30€ μεταφορικά) και καλών κριτικών. Τα πήρα χωρίς να τα ακούσω, αφενός λόγω ποσού, και αφετέρου επειδή η εταιρεία σου δίνει την δυνατότητα να τα δοκιμάσεις για 2 μήνες και να επιστρέψεις με πλήρη επιστροφή χρημάτων.
2. Η παραγγελία έγινε, πληρώθηκε με πιστωτική, ήρθε το confirmation και 2/3 μέρες μετά το tracking nr της DHL. Όταν έφτασαν Ελλάδα (σε 7-8 ημέρες) … χάθηκαν τα ίχνη τους, διότι η DHL Γερμανίας (που συνεργάζεται με τα Γερμανικά ΕΛΤΑ) τα παρέδωσε στα Ελληνικά ΕΛΤΑ. Τα τελευταία έχουν σύστημα παρακολούθησης πορείας αποστολής από το site τους το οποίο –‘ω τι έκπληξη…- δεν λειτουργεί. Δεν τους το έβαλαν καλά (το σύστημα) όπως με πληροφόρησε η ευγενική υπάλληλος :violent-smiley-030:, η οποία επίσης με πληροφόρησε ότι ήταν στο κέντρο διαλογής στο ΡΟΥΦ. Για να μην τα πολυλογώ, όσες ημέρες έκανε το δέμα να έρθει από Γερμανία Ελλάδα, άλλες τόσες έκανε από το Ρουφ στην Καλλιθέα.
3. Τέλος πάντων, ήρθε, το παρέλαβα ένα μεγάλο και βαρύ κουτί και όταν το άνοιξα διαπίστωσα ότι τα πάνω φελιζόλ ήταν λίγο στραπατσαριαμένα αλλά τα ηχεία άθικτα. Οι δορυφόροι αν και από καλό πλαστικό, είναι αρκετά βαριοί και φαίνονται ιδιαίτερα καλοφτιαγμένοι και στιβαροί. Το Sub είναι μεγάλο (10´´) και αρκετά καλοφτιαγμένο. Όλο το σετ σε μαύρο γυαλιστερό χρώμα. Όπως είναι φυσικό χωρίς καν να τα ακούσω εξεπλάγην για το πώς μπορεί η κατασκευάστρια να τα καταφέρει αυτά σε τιμή εξόδων αποστολής…
 
Last edited by a moderator:

NuMb

Established Member
11 July 2006
173
Αθηνα
Re: Teufel Kompakt 30

4. Από ηχητικής απόψεως (2.1), είναι κλάσεις ανώτερα από τα ΚΑΝΤΟΝ 120 (που πωλούνται εδώ 300+) και καλύτερα από τα Ηαrman HKTS (7?) Και ΚΕF 2005.3, τουλάχιστον όπως ακούγονται (κακοστημένα) στο Saturn, σε συνθήκες που σίγουρα τα αδικούν.
5. Όχι δεν πρόκειται για ανακάλυψη καινούριου ….Bluesky . Δεν θα σταθούν επιτυχώς απέναντι σε ένα καλούτσικο ηχείο βάσης (πολλώ δε μάλλον δαπέδου) αλλά, σαν 2.1, θα ξεφτιλίσουν πολλά γνωστά και μη εξαιρετέα της κατηγορίας τιμής τους και λίγο παραπάνω και μάλλον όλα τα φτηνά 5.1 (τουλάχιστον όσα έχω ακούσει) .
6. Εν κατακλείδι , η ποιότητα (και ποσότητα) προσφέρουν για αυτά που ζητούν είναι απίστευτη. Η ΤEUFEL είναι factory direct εταιρεία για να μην επιβαρύνονται οι καταναλωτές με κέρδη μεσαζόντων, τα οποία όπως φαίνεται είναι υπερβολικά πολλά. Αν παίζουν έτσι οι «φτηνικατζούρες» της εταιρείας αυτής , έχω την περιέργεια για το πώς είναι και πως ακούγονται από κοντά τα ακριβότερα μοντέλα της εταιρείας. Δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται θετικά η εταιρεία σε επιστροφές προϊόντων (σε περίπτωση που είναι άνθρακες ο θησαυρός) και αν αναλαμβάνει το κόστος των μεταφορικών, αλλά σε μια ενδεχόμενη μελλοντική αγορά θα τη σκεφτόμουν σοβαρά, με όποιο φόβο μπορεί να μου προκαλεί η εμπλοκή των ΕΛΤΑ μας.
7. Αν έχουν και άλλοι εμπειρία από την εταιρεία, ας τη μοιραστούν μαζί μας.
 
Απάντηση: Teufel Kompakt 30

Σε ευχαριστούμε πολύ γιά την τόσο χρήσιμη κατάθεση των εντυπώσεών σου εδω.
Οι εντυπώσεις σου ,αποκτούν ιδιαίτερη σημασία, μιά και μιλάμε γιά ηχεία που δεν βρίσκονται εύκολα στην Ελλάδα και τα έχουν λίγοι και <εκλεκτοί>!!!
 

Richard

New member
11 November 2008
77
Re: Teufel Kompakt 30

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα η αγορά από το συγκεκριμένο site, μπορείς να μας πεις αν στη τιμή που τα πήρες περιλαμβάνονται και τα καλώδια ή τα αγόρασες ξεχωριστά?
 

NuMb

Established Member
11 July 2006
173
Αθηνα
Re: Teufel Kompakt 30

Στο πακέτο που πήρα εγώ δεν περιλαμβάνονταν καλώδια - μόνο ενα 5μ RCA για το Sub. Στα πιο ακριβά, απ´ό,τι είδα, είναι μέσα και το καλώδιο ηχείων. Γράφει σε κάθε πακέτο αναλυτικά τι περιλαμβάνει.
 

VEN_REN

Senior Member
13 September 2007
340
Re: Teufel Kompakt 30

Ευχαριστώ για την ενημέρωση Numb, κι εγώ έχω κατασταλάξει στα teufel και μάλλον θα διαθέσω κάπου στο χιλιάρικο. Είναι πολύ σημαντικό που έχουμε γνώμη κατόχου.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Teufel Kompakt 30

Σύντομα θα έχετε και τις δικιες μου απόψεις από τα Teufel Concept S που παρήγγειλα για surround ηχεια .. Εχουν ήδη φύγει από Γερμανία αλλά πριν λιγο μίλησα με με κοπέλα στα ΕΛΤΑ και ακουσα τα ιδια με τον φίλο παραπάνω..

Οταν κάποτε έρθουν θα σας πώ τις εντυπώσεις μου ..
 

jiovani

New member
17 January 2009
9
Αθήνα
Re: Teufel Kompakt 30

Φιλε Geoha. Concept R 2 ή Concept S ειναι αυτα που ενδιαφερουν κι εμενα.
Δεν τα εχω ακουσει,δεν εχω διαβασει καπου σχετικα με ευαισθησια(db).
Εχεις κατι υποψη η καποιος αλλος φιλος:
Επισης μπορεις να μου πεις τα μεταφορικα τα ξερεις απο πριν και ποσο ειναι αυτα για την δικη σου παραγγελια:
Ευχαριστω !
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: Teufel Kompakt 30

Ζαχαρωνω τα Motiv 6 εδώ και κάτι μήνες....
Το έχω ήδη αποφασίσει ότι θα είναι τα επόμενα ηχεία μου, άριστα reviews και απιστευτο design.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Teufel Kompakt 30

Φιλε Geoha. Concept R 2 ή Concept S ειναι αυτα που ενδιαφερουν κι εμενα.
Δεν τα εχω ακουσει,δεν εχω διαβασει καπου σχετικα με ευαισθησια(db).
Εχεις κατι υποψη η καποιος αλλος φιλος:
Επισης μπορεις να μου πεις τα μεταφορικα τα ξερεις απο πριν και ποσο ειναι αυτα για την δικη σου παραγγελια:
Ευχαριστω !

Τα μεταφορικά τα βλέπεις οταν βαζεις την παραγγελία σου και πριν την τελική πληρωμη. Σε εμένα για τα 2 surround ηχεια Concept S τα μεταφορικά είναι 48 Ευρώ..

Δεν το έψαξα πολύ γιατί στην παρουσα φάαη ήθελα κατι καλουτσικο και φτηνό και η συγκεκριμένη εταιρεια φτιαχνει πολύ καλά προιόντα που λογω του direct sales συστηματος πωλήσεων που εφαρμοζει έρχονται σε πολύ καλές τιμές... Απλά οπως ολες οι αγορες μεσω Internet εχουν μια εξτρα αναμονη και αγχος.. αλλά νομιζω οτι αξιζει το ρίσκο..
 

jiovani

New member
17 January 2009
9
Αθήνα
Re: Teufel Kompakt 30

Γιωργο ευχαριστω.
Νομιζα οτι περιμενεις ολο το σετ 5.1
Καποιος αλλος φιλος που να εχει ακουστικη αποψη για τα Concept R 2 ή Concept S; Συγκριτικα με Roister HT-4000 ειναι καλυτερα;
 

Richard

New member
11 November 2008
77
Re: Teufel Kompakt 30

Για αυτούς που έχουν παραγγείλει από το συγκεκριμένο site.Πληρώσατε καθόλου για τον εκτελωνισμό?
 

Giannis Amar

AVClub Addicted Member
23 August 2006
1,416
Πειραιάς
Re: Teufel Kompakt 30

Κάνεις ενδοκοινοτική αγορά δηλ. δεν χρειάζεται να κάνεις εκτελωνισμό. Το μόνο που πληρώνεις είναι το ΦΠΑ.
 

Richard

New member
11 November 2008
77
Re: Teufel Kompakt 30

Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη εταιρεία αλλά είναι αλήθεια αυτό που ακούγεται ότι οι τιμές στα ακριβά ηχοσυστήματα θα ανεβούν μέσα στο 2009?
 

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Re: Teufel Kompakt 30

Κάνεις ενδοκοινοτική αγορά δηλ. δεν χρειάζεται να κάνεις εκτελωνισμό. Το μόνο που πληρώνεις είναι το ΦΠΑ.

Ο οποίος ΦΠΑ όμως συμπεριλαμβάνεται αναγκαστικά μέσα στην τιμή, τον πληρώνεις στο εκεί κράτος μέσω του πωλητή. Εκτός αν δηλώσεις επαγγελματίας και σου τον αφαιρέσει για να τον αποδώσεις εδώ.

Παρεπιμπτόντως, 7κάναλα συστήματα δεν βλέπω να έχει. Ούτε και δίπολα ηχεία. Ούτε και σε αφήνει να αγοράσει έξτρα δύο περιφερειακά για να κάνεις το 5.1 7.1 . Κάνω λάθος?
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: Teufel Kompakt 30

Ο οποίος ΦΠΑ όμως συμπεριλαμβάνεται αναγκαστικά μέσα στην τιμή, τον πληρώνεις στο εκεί κράτος μέσω του πωλητή. Εκτός αν δηλώσεις επαγγελματίας και σου τον αφαιρέσει για να τον αποδώσεις εδώ.

Παρεπιμπτόντως, 7κάναλα συστήματα δεν βλέπω να έχει. Ούτε και δίπολα ηχεία. Ούτε και σε αφήνει να αγοράσει έξτρα δύο περιφερειακά για να κάνεις το 5.1 7.1 . Κάνω λάθος?

Αν μιλάς για τα teufel κάνεις λάθος σε όλα.-bye-
 

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Re: Teufel Kompakt 30

Αν μιλάς για τα teufel κάνεις λάθος σε όλα.-bye-

All prices incl. VAT plus delivery costs

Αυτό γράφει κάτω-κάτω σε όλες τις σελίδες του site τους. Άρα τον ΦΠΑ τον πληρώνεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ και με τον νόμο στην εκεί χώρα.

Τώρα, όσο για τα υπόλοιπα, θα χαιρόμουνα ιδιαίτερα να έβαζες και κάποιο link για να δω τα δίπολα, γιατί όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι και όχι απλά να πετάς ένα "κάνεις λάθος σε όλα"...
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: Teufel Kompakt 30

Προφανώς δεν αναφερόμουν στο ΦΠΑ, αυτός είναι αναγκαστικός παντού.

Δίπολα θα δεις στα THX certified σετ τους, ψαξε λίγο το σάιτ. Γενικά πάτα εκεί που λέει order και σου βγάζει σε κάθε σετ πολλές επιλογές διαμόρφωσης, πχ με βάσεις ή χωρίς, με +2 για 7.1, με δίπολα κλπ.
 

dmeint

New member
23 June 2006
98
Απάντηση: Re: Teufel Kompakt 30

Τα δικά μου ειναι στο ΚΔ της DHL ... λογικά από Δευτέρα / Τρίτη θα τα έχω :BDGBGDB55:

Φίλε Geoha όταν σου ερθουν ενημερωσε μας, αν όντως όλα πηγαν καλα , γιατι ψηνομαι και εγω να παραγγείλω .

Φιλικα Δημητρης