Fostex 126E

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,108
Ελλάδα
Πριν προχωρήσω στην κατασκευή ενός ακόμη fullrange, αποφάσισα να φτιάξω άλλη μία καμπίνα για τα 126 που έχω ήδη στο μικρό υβρίδιο .....

Η κατασκευή θα είναι BIB, λεπτομέρειες (σχέδια, τύποι κλπ) βρίσκονται σε αυτή τη σελίδα

http://www.zillaspeak.com/bib.asp (how to build a bib)

αναλυτικός πίνακας για όλα σχεδόν τα fostex (και μερικά ακόμη όπως Monacor, jordan Κλπ) βρίσκεται εδώ

http://www.zillaaudio.com/BIB_Calculator_V1.xls

ενώ ένα πολύ ωραίο excelάκι που βάζοντας τα στοιχεία του μεγαφώνου υπολογίζει διαστάσεις κλπ βρίσκεται εδώ

http://www.zillaspeak.com/BIB_166_GM_v2.xls

εντός των επομένων ημερών θα ακολουθήσουν και φωτο από την κατασκευή ...
 
Last edited:

raise

Established Member
31 August 2007
130
Αθήνα
άκυρο
Μα καλά μας γλυκαίνεις και μετά μας ρίχνεις άκυρο;
Υπάρχει περίπτωση να το κάνεις αργότερα; Έφτασα πολύ κοντά να υλοποιήσω και εγώ κάτι παρόμοιο αλλα... :nounder:
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,108
Ελλάδα
Μα καλά μας γλυκαίνεις και μετά μας ρίχνεις άκυρο;
Υπάρχει περίπτωση να το κάνεις αργότερα; Έφτασα πολύ κοντά να υλοποιήσω και εγώ κάτι παρόμοιο αλλα... :nounder:

όχι βρε , θα το κάνω, αύριο θα έχω τα ξύλα , και μέχρι το ΣΚ πιστεύω να το έχω κολλήσει ...
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Μου αρεσεις βρε Jim .....δεν χαλαρωνεις ποτε :grinning-smiley-043
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Οι υπολογισμοί είναι εύκολοι βλέπω. Και η γενικότερη ξύλο-δουλειά φαίνεται ( σε σχέση με άλλες περιπτώσεις) προσιτή.
Αν είδα και σωστά τις διαστάσεις, ομορφούλι το φαντάζομαι.
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,108
Ελλάδα
Οι υπολογισμοί είναι εύκολοι βλέπω. Και η γενικότερη ξύλο-δουλειά φαίνεται ( σε σχέση με άλλες περιπτώσεις) προσιτή.
Αν είδα και σωστά τις διαστάσεις, ομορφούλι το φαντάζομαι.

ναι είναι πολύ εύκολη κατασκευή, μόνο η εσωτερική λοξή σανίδα θέλει λίγο προσοχή και φυσικά το κλασσικό παιχνίδι με το μαλλί ...... βάλε - βγάλε ....

για το 126 βγαίνει στο 1,24 σχεδόν ύψος ........

για να δούμε τι θα ακούσουμε ....
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
εσένα σε περιμένω με τον τρίπαθο να τον ακούσουμε με τα artemis, να ακούσεις και τον tubelab να λαλάει ...

E αντε επιτελους!!
Σου εχω στειλει και πμ και δεν μου απαντησες και νομιζα οτι δεν μου μιλας πια :flipout:
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,108
Ελλάδα
E αντε επιτελους!!
Σου εχω στειλει και πμ και δεν μου απαντησες και νομιζα οτι δεν μου μιλας πια :flipout:


οχι ρε τι είναι αυτά που λες ???

πάω να κοιτάξω τα Pm μου

μάλλον θα ετοιμάσω κάτι για την άλλη εβδομάδα , θα σου πω ....
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Εσω Ετοιμος!!!
Παλι θα με βαλεις σε εξοδα :grinning-smiley-043
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,108
Ελλάδα
σήμερα ήρθε ο Τάσος (tmjuju) σπίτι οργανωμένος (κουβάλησε ένα μικρό μαγαζάκι με εργαλεία :grinning-smiley-043) και κάναμε τις τρύπες στα ξύλα , οπότε άρχισα το μοντάρισμα ....
 

Attachments

  • DSCN2533.jpg
    DSCN2533.jpg
    39.7 KB · Views: 158

aroS3

Senior Member
19 June 2006
559
Αθήνα
σήμερα ήρθε ο Τάσος (tmjuju) σπίτι οργανωμένος (κουβάλησε ένα μικρό μαγαζάκι με εργαλεία :grinning-smiley-043) και κάναμε τις τρύπες στα ξύλα , οπότε άρχισα το μοντάρισμα ....

Καλά αποτελέσματα...
-bye-
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία!
Ευτυχώς μόνο 5 λεπτά τους ενοχλήσαμε τους γείτονες.
Καλή συνέχεια!
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
σήμερα ήρθε ο Τάσος (tmjuju) σπίτι οργανωμένος (κουβάλησε ένα μικρό μαγαζάκι με εργαλεία :grinning-smiley-043) και κάναμε τις τρύπες στα ξύλα , οπότε άρχισα το μοντάρισμα ....

Ωραια πραγματα βλεπω !!!
Μπραβο μπραβο.
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,108
Ελλάδα
έτοιμη η πρώτη καμπίνα,


μπήκε μαλλί στη βάση της καμπίνας και λίγο πίσω από το μεγάφωνο,

οι πρώτες εντυπώσεις είναι οτι παίζει καλύτερα από το υβρίδιο (προς το πολύ καλύτερα), η παρουσία μπάσσου είναι πιο αισθητή και ο ήχος του γενικά πιό ογκώδης χωρίς να χάνεται η ανάλυση στα μεσαία

έχοντας αριστερά το υβρίδιο υπήρχε μια ανομοιομορφία στη σκηνή (έγερνε προς τα δεξιά),

θα κάνω μερικές αυξομειώσεις στο μαλλί πίσω από το μεγάφωνο μεχρι να ετοιμαστεί και η δεύτερη καμπίνα .....
 

Attachments

  • DSCN2537.JPG
    DSCN2537.JPG
    17.5 KB · Views: 147

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
έτοιμη η πρώτη καμπίνα,


μπήκε μαλλί στη βάση της καμπίνας και λίγο πίσω από το μεγάφωνο,

οι πρώτες εντυπώσεις είναι οτι παίζει καλύτερα από το υβρίδιο (προς το πολύ καλύτερα), η παρουσία μπάσσου είναι πιο αισθητή και ο ήχος του γενικά πιό ογκώδης χωρίς να χάνεται η ανάλυση στα μεσαία

έχοντας αριστερά το υβρίδιο υπήρχε μια ανομοιομορφία στη σκηνή (έγερνε προς τα δεξιά),

θα κάνω μερικές αυξομειώσεις στο μαλλί πίσω από το μεγάφωνο μεχρι να ετοιμαστεί και η δεύτερη καμπίνα .....

και που να στρωσουν δηλαδη !!!
Αντε βρε να τις χιλιασεις τις καμπινες :flipout:
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,108
Ελλάδα
και που να στρωσουν δηλαδη !!!
Αντε βρε να τις χιλιασεις τις καμπινες :flipout:

ωραία ευχή ...!!!!

πάντως στην γυναίκα μου αρέσαν πιο πολύ οι bib καμπίνες από τα υβρίδια .....

έτσι ... σιγά σιγά .... θα φτιάξω τις ντουλάπες που ονειρεύομαι .... -bye-

πάντως μετά από 2 ωρίτσες που άκουσα μουσικούλα ... το 126 παίζει μακράν καλύτερα σε αυτή την καμπίνα .....