Journey to the Center of the Earth

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    0
4 November 2007
78
journey-to-the-center-of-the-earth.jpg



ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΓΗΣ
Journey to the Center of the Earth


» Παιζουν: Τζειν Γουιλερ, Φρανκ Φοντειν, Μπρενταν Φρειζερ, Τζος Χατσερσον, Ανιτα Μπριεμ, Σεθ Μεγιερς.
» Σκηνοθέτης: Ερικ Μπρέβιγκ.
» Διάρκεια: 89' λεπτά
» κατηγορία: Φαντασίας
» Studio: Village Films
» Έτος: 2008
» Γλώσσα: English
» Subtitles : Ελληνικά


» Υπόθεση:
Κατά τη διάρκεια μιας επιστημονικής, εξερευνητικής αποστολής στην Ισλανδία, ο επιστήμονας Τρέβορ Άντερσον, ο ανιψιός του, Σον και η πανέμορφη οδηγός τους Χάνα, παγιδεύονται σε μια σπηλιά. Στην προσπάθειά τους να βγουν, οδηγούνται όλο και περισσότερο στα βάθη της Γης. Ταξιδεύοντας σε πρωτόγνωρους κόσμους, η παρέα έρχεται πρόσωπο με πρόσωπο με ασύλληπτα πλάσματα – όπως ανθρωποφάγα φυτά, ιπτάμενα πιράνχας, φωσφορούχα πουλιά και τρομακτικούς δεινόσαυρους. Οι εξερευνητές πολύ σύντομα αντιλαμβάνονται ότι, δεδομένης της ολοένα αυξανόμενης ηφαιστειακής δραστηριότητας γύρω τους, πρέπει να βρουν γρήγορα το δρόμο της επιστροφής προς την επιφάνεια της Γης, πριν να είναι πολύ αργά.






Το νοίκιασα κ μόλις το είδα.
Εντυπωσιακό στην αρχή.(Εξάλλου είναι η πρώτη ταινία που βλέπουμε σε 3d στο δικό μας χώρο) αλλά όσο περνάει η ώρα αυτά τα χάρτινα γυαλάκια αρχίζουν να κουράζουν το μάτι. Στην πορεία διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει χρώμα στην ταινία.
Οι κόκκινες αποχρώσεις που κάνουν την εμφάνιση τους σε κάποιες σκηνές στα δεξιά της οθόνης μάλλον είναι συνέπεια του πλαστικού κόκκινου φακού των γυαλιών(εμφανείς οι διαφορές σε σχέση με την τέλεια εικόνα στον κινηματογράφο ).
Πάντως αξίζει να το δει κάποιος κ μόνο για το πρωτοποριακό της προβολής.
Και ομολογώ είναι η πρώτη φόρα που ...βρέχει στο σαλόνι μου...
 
Last edited by a moderator:

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα το χρωμα ,που ακομα και στην real 3d προβολη στο σινεμα δεν ηταν οτι καλυτερο (αν και σαν 3d ειναι κλασεις καλυτερο).Μονο στα animation εχουμε καλα αποτελεσματα και στο χρωμα μεχρι στιγμης.
 
Re: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

To ειδα.... απαράδεκτο σαν ταινία, με διαφορά η χειρότερη περιπετεια που ειδα ποτέ....ο αδερφος μου με ξυπνησε 2-3 φορες στη μεση...

To 3D τωρα.... εξισου απαραδεκτο. Κανεις τις εξης παραδοχες:

α)Ότι θα δεις μια ασπρομαυρη ταινια με μια πρασινοκοκκινη χροια
β)Ότι γενικοτερα το 3D αν και εντυπωσιακο ως κλιμακα είναι τελειως αφυσικο (εγω τουλαχιστον ΔΕΝ βλεπω ετσι στον πραγματικο κοσμο :p)
γ)Γενικότερα χάνεται η όποια κινηματογραφική αίσθηση...

Kατά τα άλλα, υπάρχουν ΚΑΠΟΙΕΣ σκηνές που είναι ιδιαιτέρως εντυπωσιακές, άρα αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσετε.

Προσωπικά απενεργοποίησα τους υπότιτλους γιατί στα δικά μου μάτια μου χαλούσαν την αίσθηση του βάθους.



τελος... το videoclub μου εδωσε μαζι με το DVD δυο γυαλάκια... δε χρειαζόμουν περισσότερα οπότε δε ρώτησα μεχρι ποσα μπορουν να σου δωσουν... (αν εχεις μεγαλη παρεα)
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Re: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

η 2D

εκδοση

τι λεει?

ειναι στο

ιδιο δισκακι?
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

Εγώ την είδα στον Κινηματογράφο την συγκεκριμένη ταινία σε 3D προβολή.

Αν και η ταινία ήταν απο τις πιό αδιάφορες που έχω δεί στην ζωή μου (συναγωνίζεται με το χριστούγενα στα 4...) το 3D το βρήκα πολύ εντυπωσιακό.

Ειδικά σε μερικές σκηνές έκανε όλη την διαφορά, και πραγματικά με έκανε φαν του 3D κινημοτογράφου. Έκανε μία βαρετή ταινία να βλέπεται και σε πολλές στιγμές να είναι διασκεδαστική.
 
Re: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

η 2D

εκδοση

τι λεει?

ειναι στο

ιδιο δισκακι?

Στο ίδιο δισκάκι, αδιάφορη εικόνα, μου θύμισε σε ποιότητα τις σειρές που βρίσκουμε στο ίντερνετ σε 720p..
 

Antony

Senior Member
12 January 2007
550
Χαϊδάρι
Απάντηση: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

Καλημέρα.
Η ταινία δεν μου άρεσε καθόλου, το ίδιο και η εικόνα, σαν να έβλεπα dvd....
Έχω νοικιάσει καμιά 20ρια blu ray και αυτό ήταν ότι χειρότερο έχω δει.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

Εγώ την είδα στον Κινηματογράφο την συγκεκριμένη ταινία σε 3D προβολή.

Αν και η ταινία ήταν απο τις πιό αδιάφορες που έχω δεί στην ζωή μου (συναγωνίζεται με το χριστούγενα στα 4...) το 3D το βρήκα πολύ εντυπωσιακό.

Ειδικά σε μερικές σκηνές έκανε όλη την διαφορά, και πραγματικά με έκανε φαν του 3D κινημοτογράφου. Έκανε μία βαρετή ταινία να βλέπεται και σε πολλές στιγμές να είναι διασκεδαστική.

Ετσι ακριβώς!!
Τώρα θέλω να το δω και στο σπίτι έτσι.......για την εμπερία, και όχι για σύγκριση.
Θα ήθελα όμως κάποιος φίλος που τυχόν το είδε και σε 2D να μας πει ποιο του άρεσε καλύτερα.
Νομίζω ότι στη συσκευασία BR έχει και τις δύο εκδόσεις.
 
Re: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

Σου λεω η συγκεκριμενη ταινια σε 2D απλα ΔΕΝ βλεπεται. Δες καλύτερα Πάνια, έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον :p

Το 3D ειναι μονοδρομος, με ολες τις παραδοχες ομως που εγραψα παραπάνω.
 
Re: Απάντηση: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

Και σε 3D πάλι δεν βλέπεται με τις ζελατίνες τα γυαλιά.....

Καμιά σχέση με το σινεμά.

Καλα ναι, μιλάμε μόνο για την εμπειρία...
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Απάντηση: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

Την 3d εκδοση την εβγαλα μετα απο μερικα δευτερολεπτα...:flipout:

Ειδα τα πρασινοκοκκινα γυαλια... μου φανηκαν καπως αλλα μια και ειχα διαβασει τοσα για το 3d...λεω δεν μπορει ..κατι θα αγνοω..:flipout:

Τωρα εχω να δω την 2d...και ο θεος βοηθος !! :grandpa:
 

KleKoR

Supreme Member
30 November 2007
7,568
Re: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

Το 3D είναι για το σινεμά μόνο...
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Re: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

μια το

bangong dangerous που λετε οτι ειχε αθλια εικονα μια


αυτο που λετε οτι στο 2D ειναι σα dvd...

μηπως η audio visual το κανε συστημα?
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

Καλημέρα, να ρωτήσω: Στο μενού της ταινίας το D.DTRUE HD στον ήχο το βρήκατε; Διότι εγώ το απλό dolby digita 5.1 βλέπω μόνο.
Ευχαριστώ.
 

hvoul

Senior Member
27 June 2006
545
Απάντηση: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

Απαράδεκτο! χωρίς χρώμα ταινία πρώτη φορά βλέπω! αμέσως έβαλα τα 3D κλιπάκια του Μαστοράκη, της NUOPTIX νομίζω, αυτό ήταν, τεράστια διαφορά! χρώμα, βάθος, τέλεια! άρα το σύστημα που χρησημοποιήσανε έφταιγε, και τίποτα άλλο!!!
 

kostas999

Established Member
25 October 2006
270
Re: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

Η ταινία γυρίστηκε μόνο για 3D στο σινεμά και όχι για 2D οικιακή προβολή. Είναι τελείως διαφορετική στο δισκάκι από αυτό που είδα στο Village.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,860
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Ταξίδι στο κέντρο της γης. DB-3D

Καλημέρα, να ρωτήσω: Στο μενού της ταινίας το D.DTRUE HD στον ήχο το βρήκατε; Διότι εγώ το απλό dolby digital 5.1 βλέπω μόνο.
Ευχαριστώ.

Ωχχχ......
Αρχίσαμε τις περικοπές ??? :violent-smiley-030: