Tα Στρουθία τού Ουρανού (Mozart Piano Concerto nο21)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Mozart: Piano Concerto in C Mazor k.467(10/2/1785).
1)Αllegro moderato
2)Αndante
3)Αllegro Vivace Assai.

Mιά απλή και πανέμορφη εισαγωγή από τά έγχορδα και αμέσως μετά το πιάνο εισβάλλει διστακτικά σχεδόν σάν νά ´σπρώχνεται´από το oboe ,τό φαγκότο καί τό φλάουτο...
Η συνέχεια όμως είναι διαφορετική.
Σέ μιά Ολύμπια και μεγαλόπρεπη συνομιλία Ορχήστρας και Πιάνου το Πιάνο εμφανίζεται αυτόνομο ,επιθετικό αλλά ταυτοχρόνως γεμάτο πλούσιες ιδέες.
Το πρώτο μέρος παραπέμπει στις Συμφωνικές φόρμες τού Mozart από τίς τελευταίες μεγάλες του Συμφωνίες 40 και 41.
Ξέσπασμα Χαράς πού σκιάζεται απο μελαγχολικές πινελιές ,πού βρίσκουν μικρές ρωγμές να εισβάλουν στό Ανέφελο.
Μουσικός Λόγος ρωμαλέος,υμνητικός,μέ γαλήνιες ´στάσεις´και Συνομιλίες μέ τά Λουλούδια καί τά Πουλιά τής Πλάσης.
Και ακολουθεί τό andante λές και προαναγγέλλει τά μελλούμενα...
Τα μεγάλα έγχορδα συνοδεύουν μέ τρόπο πού νομίζεις πώς θα εμφανιστεί ο Elvis.
H Μελωδία απλή.Λές σιγά και τί έγινε?
Kαί όμως:Aπό εκεί προκύπτει η Χάρις.
Αυτή η απέραντη Γαλήνη σάν το γέλιο τού Παιδιού.
Η Ορχήστρα γνέφει τρυφερά .
Και μετά ο Σολίστ.
Ξαναπαίζει τήν ίδια Μελωδία.
Μιά σύγχρονη Οπερα τραγουδισμένη απο Φωνή Γυναίκας πού εμφανίζεται ολάνθιστη στά πλήκτρα.
Σπονδή Ευχαριστίας στήν Υπαρξη πού συννεφιάζει,περνάει μέσα απο καταιγίδες αλλά πάντα υπάρχει και ένα Ουράνιο Τόξο πού διατηρεί το Χαμόγελο..
Αυτές οι βαθειές σκιάσεις τής Μουσικής τού Mozart που σού υπενθυμίζουν διακριτικά και ποτέ δραματικά ,πώς αξίζουν οι στιγμές αλλά έχε τον Νού σου και σε όσα έρχονται ενώ εσύ βαδίζεις ανύποπτος και αμέριμνος.
Μέρος ανείπωτης Ομορφιάς.
Και ακολουθεί το φινάλε.
Μετά απο τά δύο πρώτα συναρπαστικά μέρη ο Mozart σάν νά νοιώθει πώς έχει ήδη ´πεί ´πολλά, προσφέρει ένα ´απλό´γεμάτο κομψότητα τρίτο μέρος όπου πιάνο και ορχήστρα βαδίζουν παρέα σέ έναν χορευτικό ρυθμό πού προσφέρει γνήσια Μουσική απόλαυση.
Τά σπουδαία τά ´μίλησε´στό Allegro maestoso και στο Andante..
Στό τελευταίο μέρος ας ασχοληθούμε μέ τις Καθημερινές και τίς Σχόλες.

Υ.Γ.
Στήν παιδική μου φίλη Ελίτα πού Χτές ´έφυγε´42 χρονών μετά απο έναν σεμνό και γενναίο ´αγώνα´που διήρκεσε 33 ολόκληρα χρόνια.
Ενας απλός φράχτης χώριζε τίς αυλές μας στην Γενέθλια Πόλη.

´Εφερνα γύρους μέσ στον Ουρανό και φώναζα
Μέ κίνδυνο ν´ αγγίξω μιά Ευτυχία
Σήκωσα πέτρα και σημάδεψα μακριά
Μιλημένη απο τόν Ηλιο η Μοίρα
Εκανε πώς δεν Εβλεπε
Καί τό Πουλί τού Κοριτσιού πήρ´ένα Ψίχουλο Θαλασσης
Και Αναλήφτη´.(Φωτόδενδρο κι η δεκατη τέταρτη ομορφιά)
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

Προτεινόμενες Εκτελέσεις
Murray Perahia.Η Καλύτερη.
murray.jpg


Αlfred Brendel:Πολύ κοντά στον Perahia.
51dCcPrJkGL._SL500_AA280_.jpg




Clifford Curzon-Kubelik:Kλασσική.

382753.JPG
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

Περαν του οτι είναι απ τα αγαπημένα μου (μαζί με 9,20,24 & 27),το έχω "ζήσει" και εγώ με ότι αυτό συνεπάγεται.

Εξοχη η ανάλυση και η παρουσίαση Σπύρο.

Βέβαια εγώ ειμαι και της σχολής Geza Anda,την οποία συμπληρώνω ανεπιφύλακτα στις προτάσεις σου.:grinning-smiley-043

Θεωρώ όμως τον Curzon ως την απόλυτη εκτέλεση..:grandpa:
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Re: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

Αφού τα φρέσκαρα τώρα στο μυαλό μου....

Έχω και την σχολή Geza Anda και Perahia, με τον δεύτερο να κερδίζει στα σημεία, λόγω έξτρα ευαισθησίας στο παίξιμο του πάνω στα έργα του Mozart.

Θεώρησα τον Geza πιό "στακάτο" στο παίξιμο του, ενώ μου άρεσαν και οι δύο συμφωνικές, με ένα κλικ πάνω του Perahia.

Σπύρο ειλικρινά περιμένω με ανυπομονησία κάθε δημιούργημα της σκέψης σου πάνω στην κλασική μουσική, πόσο όμως όταν πρόκειται για έναν απο τους δύο αγαπημένους μου.

να σαι καλά.:a0210:

Y.Γ Το cd που έχω του Perahia είναι απο την Sony δεν ξέρω αν έχει διαφορά.
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
Re: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

Καμία διαφωνία για τον Brendel. Εχω όμως σοβαρές ενστάσεις με τον Sir Neville Marriner που διευθύνει την ορχήστρα.
Ο Perahia είναι ίσως η καλύτερη από τις νέες εκτελέσεις (εννοώ εδώ την τελευταία 30ετία).
Κρίμα που δεν έχω ακούσει την Clara Haskil στο συγκεκριμένο κοντσέρτο. Δεν γνωρίζω αν το έχει ηχογραφήσει καν.
Κατά τη γνώμη μου η εκτέλεση του Dinu Lipatti με τον Karajan (EMI. Mono. 1949) είναι ένα από τα μνημεία της δισκογραφίας. Πολύ δύσκολα θα ξεπερασθεί.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

41N08MHH8DL._SL500_AA240_.jpg


Kώστα σε αυτό το διπλό c.d. πού υπάρχει στην δισκοθήκη μου και το θεωρώ ανεκτίμητο η Haskil ερμηνεύει τά 13,,20,23,24,27...
Οσο και εάν έχω ψάξει δεν έχω βρεί ερμηνεία της στο Νο 21.
 
Απάντηση: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

Δεν μπορώ να μιλήσω για εκτελέσεις στο 21 γιατί υπάρχει έντονα αποτυπωμένο στο μυαλό μου ως 'περιβάλλουσα' και όταν ακούω κάποια εκτέλεση, ουσιαστικά ακούω την 'περιβάλλουσα' και δεν μπαίνω στην ουσία.

Η εκτέλεση που είναι πιο φρέσκια στο μυαλό μου είναι του Γκούλντα με τον Αμπάντο. Η εκτέλεση που θα καθόμουν ν' ακούσω με προσοχή, μήπως μου ξεφύγει κάτι, είναι του Λιπάτι με τον Κάραγιαν.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

Χμμ ..μια και έθιξε ο Λύμπε τον διαχωρισμό Μπρέντελ-Ορχήστρα-Μάρρινερ,να πώ και εγώ οτι ενώ θεωρώ μέγιστο τον Curzon,εναν γερο-ευαίσθητο αμετανόητο,ο Κούμπελικ και η ορχήστρα με ενοχλούν.
Ειδικά τα τέμπι του..
Τέλεια εκτέλεση κατ εμέ δεν υπάρχει.
Αναθεωρώ πολλά και ανακαλύπτω άλλα.
Το έργο από μόνο του είναι Ζωή οπότε τα λοιπά είναι της στιγμής.
Α.. και δεν θεωρώ λιγότερο ευαίσθητο τον Anda από τον "Σημίτη".:eek:perator:
 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

Πάντως τοχει ο Μοzart.
Στο 14 είχε μπουκάρει η .............(σιγά που θα την θυμηθώ κιόλας)και ειχε αποφανθεί περί τής ασημαντοτητάς του.....:violent-smiley-030::flipout:

Τώρα στο 21 ευτυχώς η διαμάχη έλαβε αισιο τέλος γιατί και οι δυό σας είστε καιρό στό club αλλά και απαραίτητοι γιά την διαδικτυακή μας παρέα.Και φυσικά σάς αρέσει ο Μοzart.

Οπότε ο Αmadeus μπορεί να κοιμηθεί ήσυχος σήμερα.

:smile::smile:
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Re: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

Ε βρε Σπύρο και συ.... κόψε αυτά τα αφιερώματα στο Μότζαρτ, αφού είναι ατάλαντος :flipout: :flipout: :flipout:
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Re: Απάντηση: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

Πάντως τοχει ο Μοzart.
Στο 14 είχε μπουκάρει η .............(σιγά που θα την θυμηθώ κιόλας)και ειχε αποφανθεί περί τής ασημαντοτητάς του.....:violent-smiley-030::flipout:

Τώρα στο 21 ευτυχώς η διαμάχη έλαβε αισιο τέλος γιατί και οι δυό σας είστε καιρό στό club αλλά και απαραίτητοι γιά την διαδικτυακή μας παρέα.Και φυσικά σάς αρέσει ο Μοzart.

Οπότε ο Αmadeus μπορεί να κοιμηθεί ήσυχος σήμερα.

:smile::smile:

Για αυτό τον γουστάρουμε νομίζω, έφερε τον κόσμο ΑΝΩ ΚΑΤΩ..ευτυχώς.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

Ε βρε Σπύρο και συ.... κόψε αυτά τα αφιερώματα στο Μότζαρτ, αφού είναι ατάλαντος :flipout: :flipout:

Δεν είναι ατάλαντος..

Φανφαρόνος είναι !!!!!!:flipout::BDGBGDB55:
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Re: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

To 21 το πρωτοάκουσα όταν γεννήθηκε ο πρώτος μου γιος. Ένας φίλος μου το είχε γράψει μαζί με άλλα, αλλά με αυτό κόλλησα. Δεν ξέρω ποια εκτέλεση ήταν.
Θυμάμαι όμως τα βράδια που το άκουγα μόνος στο σπίτι όταν ο γιος και η μαμά ήταν ακόμα στο μαιευτήριο και τους περίμενα να γυρίσουν σπίτι.

Αργότερα, επειδή ήθελα να το έχω σε cd, πήρα μια εκτέλεση στην τύχη από το μετρόπολις που δε μου έκανε την ίδια εντύπωση.
Θεώρησα όμως ότι δε μου έφταιγε η εκτέλεση αλλά ή συναισθηματική μου φόρτιση που είχε αλλάξει.
Ο γιος βλέπετε είχε έρθει πλέον στο σπίτι και γκρίνιαζε ανυπόφορα :flipout:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Re: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

Εγώ έχω το πακέτο με όλα τα κοντσέρτα για πιάνο του Μότσαρτ με τον JOS VAN IMMERSEEL σε φορτεπιάνο:
202391.jpg

Ειδικά το 21 κυκλοφορεί και μόνο του στη φτηνή σειρά της Channel και νομίζω ότι είναι μια εξαιρετική επιλογή για όσους θέλουν το έργο με φορτεπιάνο.
Σε πιάνο έχω κι εγώ τον Brendel.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Re: Tά Στρουθία τού Ουρανού(Mozart p.c.Νο21)

Η εκτέλεση που έχω είναι με τον zacharias christian στο πιάνο.
Ξέρει κανείς κάτι για αυτή;