Τελικα γιατι να αγορασω full HD TV ?

john_karis

New member
21 June 2006
76
Επειδη εδω και πολυ καιρο βλεπω να αλλαξατε σταση για τηλεορασεις full HD, να σας θυμισω ορισμενα πραγματα

1. Μεχρι πριν 2 -4 μηνες χιλιοι δυο απα σας ρωτουσατε για αγορα TV . Η γνωμη μου στα περισσοτερα θεματα ηταν να περιμενετε για λιγο καιρο μεχρι το τελος του χρονου ΤΟ ΠΟΛΥ για να παρετε full HD . Αν παλι δεν μπορουσατε να περιμενετε επρεπε να δειτε την μια συγκεκριμενη μαρκα γιατι τουλαχιστον τοτε ηταν η μονη. Παντως οχι αγορα απλης hd ready.

2. Οι περισσοτεροι απο σας λεγατε στον κοσμο να παρει μια απλη HD ready γιατι ακομη υλικο δεν κυκλοφορει (......λαθος)

3. Κοντρες και κοντρες για το οτι δεν ειναι σωστη αγορα η full HD. Παραδειγματα εγω, αναφορες , κοντρα αναφορες, ελεγα απλα οτι η αγορα τηλεορασης HD ready εκεινη την εποχη ηταν η χειροτερη αγορα με το σκεπτικο οτι το να περιμενεις 2-4 μηνες δεν ειναι και ποιος ξερει μεγαλο διαστημα. Κοντρες και κοντρες ... μεχρι και οτι εχω μαγαζι κατηγορηθηκα ενω δεν ισχυει κατι τετοιο

Βεβαια μιλαω για αγορες που θα επαιζαν απο 1800- 2200 ευρω.

Τελικα σημερα τι εγινε και τι αλλαξε που ολοι λιγο πολυ βλεπετε τετοιες τηλεορασεις με αλλο ματι. Μηπως κυκλοφορουν ταινιες στα βιντεο κλαμπ ; Οχι βεβαια .

Αν ημουν παντως στην θεση των παιδιων που αγορασαν μια HD ready θα το σκεφτομουν παρα πολυ σε λιγο καιρο να βρω να την πουλησω μπας και προλαβω να την δωσω σε καλη τιμη.

Βεβαια η συζητηση μας δεν ειχε να κανει με τον απλο χρηστη που θα αγορασει ο μπαμπας μια ΤΙΒΙ για τα παιδακια του. Εκεινος δεν ξερει και θα παρει οτι του δωσουν. Εδω Μιλαμε για ανθρωπους ψαγμενους που θελουν κατι οσο το δυνατον καλυτερο και να τραβηξει σε χρονια.

Τελικα ηταν λαθος η επιλογη ΤΙΒΙ hd ready (τιμη απο 1700-2200) πριν 4 μηνες ή οχι ; Η δικη μου απαντηση ΝΑΙ ηταν λαθος και οτι και να λεγατε ηταν λαθος οτι δηθεν δεν χρειαζετε και τι να την κανουμε. Ναι ηταν λαθος επιλογη γιατι η αγορα των τηλεορασεων full HD θα ειναι το στανταρ και αυτο που θα μεινει πλεον για τα επομενα 6-8 χρονια. Οι τηλεορασεις των HD ready ηταν απλα ενας ενδιαμεσος κρικος για να παμε στην σωστη αναλυση...

Και το τελευταιο και σπουδεοτερο...... Ολο το θεμα που ανοιξα δεν εχει να κανει με τιποτα για να το παιξω ο ξερολας και ο γνωστης. Ειναι απλα μια καταθεση σε ενα αποθυμενο μου εδω και μηνες για την ειρωνια και τον χλευασμο που δεχτηκα οποτε απαντουσα σε θεματα που ειχαν να κανουν με το "τι τηλεοραση να αγορασω"... Αν το καταλαβετε αυτο (το ελπιζω) τοτε το θεμα ας γινει αρχη για μια συζητηση σωστη για τους επομενους μελλοντικους αγοραστες.

Αν παλι ΔΕΝ κατανοησατε το τροπο που τα εγραψα εεεεεεε τοτε καντε τα ιδια ξανα ΒΑΡΑΤΕ ΜΕ


ΥΓ Σε λιγους μηνες θα παρατηρω το BAZAAR για "παλιες" καλες τηλεορασεις
 

dimitris84

AVClub Addicted Member
2 September 2006
1,552
Αθήνα
συμφωνω μαζι σου 100%

εγω ακομη ειμαι με crt και θα την κρατησω ακομη για 1 χρονο και μετα θα παω για τα ''καλα'' πραγματα..επειδη ειμαι της γνωμης οτι σχεδον σε ολους τους τομεις οταν ειναι να βγει κατι καινουργιο πρωτα θα βγει στην αγορα κατι σαν την ''εισαγωγη στην νεα τεχνολογια'' (χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι καλο και οτι δεν παιζει καλα) και μετα το καλο πραγμα που θα κρατησει καιρο οπως λες..

φιλικα δημητρης
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Αν σου πω οτι εδώ και 3 ,ναι τρία, χρόνια ψάχνομαι:slapface: για τηλεόραση τι θα μου πεις?
Αν σου πω οτι γι'αυτόν τον λόγο με κράζουν:twoguns: όλοι οι γύρω μου τι θα μου πεις?
Ξέρω, είναι ακραίο το δικό μου το παράδειγμα και δεν ξέρω άλλον που να άντεχε τόσο..:Banane0:
Θέλω να πιστεύω όμως οτι δεν έπαθα τίποτα που έβλεπα στην παλιά μου crt:award: και πιστεύω οτι, αν επενδύσω(γιατί για επένδυση πρόκειται), τώρα ή στους επόμενους μήνες, για μια καλή τηλεόραση τα λεφτά μου θα πιάσουν "τόπο" θα πάρω κάτι πολύ καλύτερο απ'οτι θα έπαιρνα πριν ένα χρόνο και θα μπορώ για αρκετά πιστεύω χρόνια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
:firstprize:

Υ.γ Αυτή η άτιμη η Pioneer μου έχει μπεί στο μάτι εδώ και καιρό...
Όμως τώρα τελευταία μια Sony μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση...
Θέμα επιλογών του καθενός..:ernaehrung004:
 

DimitrisP

Established Member
6 October 2006
210
Εγώ από την άλλη δεν συμφωνώ 100% γιατί πάντα υπάρχει και το γεγονός που δεν πρέπει να παραβλέπεται και αφορά το "τι να κάνω τώρα" και όχι μετά από 4-8 μήνες ...

Και η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν αρκετοί που είναι "αναγκασμένοι" (από τις συνθήκες) να πάρουν κάτι τώρα και όχι μετά από 4 μήνες.

Είναι μάλλον περισσότερο θέμα "τσέπης".

Βέβαια από την άλλη, αν θές κάτι για να το κρατήσεις 4-5 χρόνια (και όχι 6-8 γιατί πλέον η τεχνολογία κάνει πιό γρήγορα βήματα) τότε καλύτερα να περιμένεις λίγο ... όπως εγώ που είμαι με μία TV 5ετίας (Philips 32PW9617 PixelPlus 670.000 δρχ/2001) Και περιμένω για μία "αντίστοιχα" αξιόλογη και κορυφαία τηλεόραση 1080p που να με αντέξει για μία 4ετία και μέχρι 3000 ευρώ....
Βέβαια αυτό συμβαίνει στην παρούσα φάση στην οποία είμαστε σε μία μετάβαση από Αναλογικό σε Ψηφιακό γιατί αν θυμάστε πρίν 4-5 χρόνια η αγορά της τηλεόρασης ήταν εντελώς διαφορετική.
Τα Panel πλέον είναι "εξαιρετικά απίθανο" (σε επίπεδο Resolution) να αλλάξουν στα επόμενα 4-5 χρόνια ... αυτό που θα αλλάζει θα είναι τα παρελκόμενα στην εκάστοτε τηλεόραση (USB, Wifi, ΗDD, HD-DDVD, BlueRay, Audio) και η ποιότητα τους σε ψηφιακή επεξεργασία.

Η "αποψή μου" είναι ότι κάθε αγορά πρέπει να γίνεται ανάλογα με το εξής τρίπτυχο:
1) Πόσα μπορώ να δώσω-δίνω (γιατί συνέχεια δίνω ...)
2) Πόσο θα αντέξει αυτό που θα πάρω (χ χρόνο)
3) Μπορώ να ξαναδώσω άλλα-τόσα μετά από τον (χ χρόνο) ??
Μέχρι αυτή η εξίσωση να βγάλει θετικό αποτέλεσμα το ψάχνω .... και με τη λογική αυτή μένω συνέχεια σε ένα σχετικά υψηλό επίπεδο και είμαι και εντός των ορίων μου.
Υπάρχει ένα ρητό που λέει "είμαι φτωχός* αγοράζω ακριβά"
γιατί απλά δεν έχω την πολυτέλεια να αγοράζω κάθε 6μηνο νέα τηλεόραση.

*χωρίς να θέλω να υποννοήσω οτιδήποτε για κανέναν ... ούτε τον εαυτό μου (3000 ευρώ για τηλεόραση δεν με καθιστούν σε καμμία περίπτωση "φτωχό")
 

dimitris84

AVClub Addicted Member
2 September 2006
1,552
Αθήνα
Re: Απάντηση: Τελικα γιατι να αγορασω full HD TV ?

PETRAN said:
Αν σου πω οτι εδώ και 3 ,ναι τρία, χρόνια ψάχνομαι:slapface: για τηλεόραση τι θα μου πεις?
Αν σου πω οτι γι'αυτόν τον λόγο με κράζουν:twoguns: όλοι οι γύρω μου τι θα μου πεις?
Ξέρω, είναι ακραίο το δικό μου το παράδειγμα και δεν ξέρω άλλον που να άντεχε τόσο..:Banane0:
Θέλω να πιστεύω όμως οτι δεν έπαθα τίποτα που έβλεπα στην παλιά μου crt:award: και πιστεύω οτι, αν επενδύσω(γιατί για επένδυση πρόκειται), τώρα ή στους επόμενους μήνες, για μια καλή τηλεόραση τα λεφτά μου θα πιάσουν "τόπο" θα πάρω κάτι πολύ καλύτερο απ'οτι θα έπαιρνα πριν ένα χρόνο και θα μπορώ για αρκετά πιστεύω χρόνια να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
:firstprize:

Υ.γ Αυτή η άτιμη η Pioneer μου έχει μπεί στο μάτι εδώ και καιρό...
Όμως τώρα τελευταία μια Sony μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση...
Θέμα επιλογών του καθενός..:ernaehrung004:
:award:
 

DimitrisP

Established Member
6 October 2006
210
Φιλε Petran, είμαι "ακριβώς στην ίδια κατάσταση" εδώ και 2 χρόνια ...
Ψάχνω κάτι καλό αλλά ακόμα δεν έχω βρεί κάτι που να με ικανοποιεί...

Βέβαια ... την έκανα φέτος το Γενάρη και ψώνισα μία LG-32LZ55 (1200 ) αποκλειστικά για το Xbox360 μου ... αλλά εξακολουθώ να ψάχνω κάτι "κορυφαίο" για το σαλόνι.

Εγώ έβαλα στο μάτι την 40Χ2000 αλλά δεν υποστηρίζει 1080p από VGA/Component (σκέφτομαι να μεταφέρω το 360) ...
 

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
…για άλλη μια φορά κακός και βαρετός θα γίνω αλλά… και γιατί να αγοράσεις τηλεόραση full HD ακόμα και σήμερα :chinscratch: ? για να βλέπεις τον Ευαγγελατο και να τον μπερδεύεις με τον Τραγκα :bang: ? η παρακολουθείται μόνο Ert Digital και DVD :popcorn: ? Ελπίζω να συμφωνούμε ότι HD Broadcast στην Ελλάδα δεν θα δούμε πριν από το 2012… (τουλάχιστον η Ερτ το έχει δηλώσει και δεν πιστεύω ότι τα αρπακτικά τις nova θα κάνουν την έκπληξη… )

Κύριοι μεγάλη εικόνα είναι μόνο μια…ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ :grinning-smiley-043 και όσοι αγοράζετε TV για να βλέπετε DVD απλώς πλανάστε για το τι σημάνει μεγάλη εικόνα (και σωστή…) στη θέαση ταινιών, όταν με το καλό έρθει HD Broadcast :grandpa: και στην Ελλάδα τα ξανάλεμε και τότε θα συζητάμε -τσακωνόμαστε:slapface: για την Amoi super duper 8000+ZX3 55’ κόστους 1000 € η την Pionner PDX1200WXC 65’ κόστους 2000 € , Sony SXDX16000 65’ κόστους 1.800 € κλπ μέχρι τότε αγοραστέ 37’ για νa βλέπετε 30’ η όσοι έχετε προσάρμοση το μάτι σας σε λανθασμένο κάδρο… ποδοσφαιρικό αγώνα στο Καραϊσκάκη και νομίζεις ότι είσαι στο Marakana…:Banane0: :Banane0:

OK εγώ τα είπα τώρα μπορείτε να τα μου τα χώσετε… -bye- :ernaehrung004:
 

DimitrisP

Established Member
6 October 2006
210
από το 2001 τον εισαγελλάτο τον βλέπω χοντρούλη ... αλλά επίσης τον Τράγκα τον βλέπω "χοντρό" :flipout: και άρα τους ξεχωρίζω εύκολα :music-smiley-005:
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
εγω λεω οποιος εχει η τσεπη του αγοραζει τωρα !!!!!!

οποιος θελει να μην ξαναδωσει λεφτα σε 2 χρονια αγοραζει σε 2 χρονια !!

ειναι καθαρα θεμα τσεπης ......
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Τελικα γιατι να αγορασω full HD TV ?

Μπελλος Ευαγγελος said:
εγω λεω οποιος εχει η τσεπη του αγοραζει τωρα !!!!!!

οποιος θελει να μην ξαναδωσει λεφτα σε 2 χρονια αγοραζει σε 2 χρονια !!

ειναι καθαρα θεμα τσεπης ......

Συμφωνω απολυτως.

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι οποιος αγορασε HD ready τηλεοραση εκανε λαθος αφου οπως ειναι γνωστο στις τηλεορασεις μετραει τι εικονα δειχνουν και οχι ο αριθμος των pixel. Οποτε επειδη υπαρχουν αρκετες τηλεορασεις HD ready που δειχνουν αρκετα καλυτερα απο την Amoi η λογικη επιλογη για εμενα θα ηταν ΗD ready με βαση την εικονα και οχι με βαση τις προδιαγραφες.
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Και εγώ έχω ακόμα την crt τηλεόρασή μου και δεν έχω πάρει lcd γεγονός που παραξενεύει τούς φίλους που με θεωρούν techno-freak και ακούω συνεχώς το σχόλιο "μα καλά εσύ και δεν έχεις πάρει ακόμα επίπεδη τηλεόραση;"
Ο λόγος είναι ότι το ψάχνω τώρα κανά χρόνο και πάνω που είχα σχεδόν αποφασήσει και ήμουν έτοιμος να πετάξω το μπαούλο crt και να πάρω μία lcd βλέπω στην έκθεση την Samsung με το LED backlight οπότε διαγράφω όλες όσες είχα σαν υποψήφιες για αγορά και καταλήγω μόνο LED backlight και τίποτα άλλο. Μετά μαθαίνω την τιμή της 40άρας στα 4.200 οπότε με βλέπω να παραμένω κανά χρόνο ακόμα αγκαλιά με το μπαούλο crt...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Θα συμφωνησω αρχικα με το κ.Διαχειριστη GeonX, οτι δηλαδη η αναλυση φαινεται σε πολυ μεγαλο καδρο, που σημαινει οτι μιλαμε περισσοτερο για προβολεα παρα για μια τηλεοραση που θα βαλουμε στο σαλονι μας οι περισσοτεροι. Οπως εχω ξαναναφερει και θα το πω παλι, προσωπικη μου αποψη ειναι οτι για τηλεορασεις μεχρι 40-42 ιντσες, η διαφορα στην εικονα αν δεχθουν σημα 720p ή 1080p ειναι σχεδον αμελητεα εως μιδαμινη, κυριως απο μια αποσταση θεασης κανονικη. Εκτος κι αν θελουμε για παραδειγμα να αγορασουμε τηλεοραση 42in και να την βλεπουμε απο τα 1,5-2μ αποσταση.

Το να επιλεξουμε μια τηλεοραση σημερα πρεπει να πληρει καποιες προδιαγραφες που εχει θεσει η ευρωπαϊκη επιτροπη αναμεταδοσης καναλιων. Αυτη λεει οτι μεχρι το 2015 στην Ευρωπη το σημα δεν προκειται να ξεπερασει τα 720p, που ειναι και αυτο που εχει θεσει ως αρχικη στοχο επιτευξης. Αρα οσον αφορα το τηλεοπτικο σημα, με μια τηλεοραση HD λεγομενης κι οχι TRUE HD ειμαστε καλυμμενοι.

Τι γινεται τωρα με τις μελλοντικες πηγες (Blue Ray, HD DVD,...)? Εκει, πολυ απλα ο κατοχος τηλεορασης αναλυσης μικροτερης του 1920 χ 1080, για παραδειγμα 1280 χ 720 (πλασμα), θα δωσει εξοδο εικονας απο την πηγη στα 720p ή στα 1080i. Ετσι θα δει την μεγιστη αναλυση που μπορει να του δωσει η τηλεοραση του και θα ειναι πραγματικα εξαιρετικη. Για να καταλαβει τη διαφορα θα πρεπει να την βαλει να παιξει διπλα σε μια αλλη, αναλυσης 1920χ1080, που να δεχεται 1080p. Ομως στα σπιτια μας και στα σαλονια μας θα εχουμε τη δυνατοτητα αυτης της συγκρισης? Δηλαδη μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι βρε παιδια? Τις διαφορες τις κανουμε στα μαγαζια, οπου βλεπουμε ταυτοχρονα να παιζουν πολλες τηλεορασεις, πολλες φορες απο διαφορετικες πηγες η καθεμια και με λαθος ρυθμισεις εικονας!!! ΠΑρολα αυτα κανουμε τη συγκριση εκει και κυριως, για να ειμαστε και εντος θελατος, στην αναλυση μεταξυ HD και TRUE HD.

Ας μιλησουμε τωρα αν θα πρεπει καποιος να περιμενει ή οχι. Κι ας ξεκινησω απο αλλου. Πρεπει να κανουμε καποιες διακρισεις κατα την προσωπικη μου αποψη. Αν μιλαμε για φανατικο του ειδους, οπως ειμαστε πολλοι εδω μεσα, τοτε κυριοι κ κυριες, πρεπει να γνωριζουμε και να κατανοησουμε οτι εμεις συνεχεια θα τα "σκαμε" ζεστα, πολυ απλα γιατι θελουμε παντα το καλυτερο. Αρα οταν εμεις μιλαμε για budget για δικες μας αγορες, ξερουμε κατα βαθος μεσα μας οτι μιλαμε για αγορα τωρινη φυσικα, αλλα ξερουμε οτι σε κανενα 6μηνο κιολας (για να δειξω και την υπερβολη) παλι θα θελουμε κατι αλλο.:twoguns: ΔΥστυχως δεν μπορεις να θελεις να εισαι παντα συμβατος με τη νεα τεχνολογια και να μην βαζεις το χερι στην τσεπη. Οσοι θελετε να το καταλαβετε αυτο, καλως...Εγω το διαπιστωνω για εμενα εδω και χρονια!!! :damnyou:

Υπαρχει ομως και η αλλη κατηγορια αγοραστων, αυτη που θελουν να παρουν μια τηλεοραση, βασει ενος συγκεκριμενου budget που διαθετουν. Μερικοι απο αυτους μπορει να περιμενουν, αλλοι ομως πολλες φορες ειναι υποχρεωμενοι να αγορασουν αμεσως (βλεπε νιοπαντρους). Αυτοι τι θα πρεπει να κανουν???
Ξεχναμε ποσα εξοδα εχει το ανοιγμα μιας νεας κατοικιας? Τι θα πρεπει δηλαδη να πουμε σε αυτους τους ανθρωπους, που μπαινουν εδω μεσα να μας ρωτησουν τη γνωμη μας? Βαλε αλλα 1500 απο την τσεπη και παρε μια τηλεοραση με 3000 αντι για 1500 ??? Τα εχει για να τα δωσει? Κι αν τα εχει, ολα εκει θα τα δωσει? Γιατι να μην παρει ο καψερος κατι αλλο ακομα με αυτα τα επιπλεον λεφτα? Καταλαβατε πιστευω το σκεπτικο μου...:grandpa:

Για αυτους τωρα που μπορουν και θελουν να περιμενουν, ως επι το πλειστον, καταντουν να περιμενουν αρκετο μεγαλο διαστημα, για να μην πω οτι υπαρχουν και περιπτωσεις που δεν το αποκτουν τελικα ποτε αυτο που θελουν. Γιατι μπορει να εχουν μαζεψει ενα ποσο για να κανουν μια αγορα, αλλα στην πορεια και με την αναμονη για κατι καλυτερο, ερχονται αλλες αναγκες οικονομικες στο προσκηνιο και τελικα πανε εκει τα λεφτα κι αντε παλι να τα μαζευεις απο την αρχη!!!!!!

Συγνωμη αν σας κουρασα :grinning-smiley-043
-bye-
 

ΜΗΤΣ

Supreme Member
19 June 2006
3,418
Athens, Greece
john_karis said:
Αν παλι ΔΕΝ κατανοησατε το τροπο που τα εγραψα εεεεεεε τοτε καντε τα ιδια ξανα ΒΑΡΑΤΕ ΜΕ[/I]

XAXA!:flipout: E όχι ρε φιλαράκι! Δεν βαράμε!:flipout: Oι HD Ready είναι μέση λύση για τους βιαστικούς και όχι τόσο απαιτητικούς. Aπλά πρέπει να περιμένει κάποιος δεν ξέρω και εγώ πόσο για να μην δώσει μια περιουσία για HDTV. Aκόμη έχει δρόμο η συγκεκριμένη τεχνολογία αλλά και το υλικό για να την αξιοποιήσεις.
 
Last edited:

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Γιατί να αγοράσω FullHD σε 32" ? Μήπως θα δω διαφορά απο τα 2.5 μέτρα που βλέπω??? Ο προβολέας μου ομως θα ήθελα να είναι FullHD...

Σκέφθεστε λογικά...
 

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Ο συνδυασμός των posts του των φίλων Βαγγέλη, Rivers και sfortis με καλύπτει απόλυτα.
Αν ο στόχος είναι λίγες ίντσες τότε δεν έχει νόημα να μιλάμε για full hd. Μία hd ready μπορεί να καλύψει πλήρως τις ανάγκες του καθενός (και έχω συνταχθεί και στο παρελθόν με την άποψη και άλλων παιδιών ότι σημασία δεν έχει μόνο η ανάλυση αλλά και τα βελτιωτικά εικόνας).Άλλωστε τις προτιμήσεις μου τις ξέρετε και είμαι ενθουσιασμένος με την 32pf9731D.:eek:fftopic: Χρωστάω φωτό αλλά περιμένω να γίνει το τελικό καλιμπράρισμα.

Τώρα αν ο στόχος είναι οι πολλές ίντσες, για μένα για οι επιλογές είναι ή προβολέας ή ....υπομονή μέχρι να διαμορφωθεί η κατάσταση στην αγορά.
Αυτή τη στιγμή πάντως νομίζω ότι value for money τηλεόραση σε 40" είναι η Sony X2000 γιατί προσφέρει και βάθος χρόνου (full hd) αλλά και βελτιωτικά εικόνας που την κάνουν να ξεχωρίζει.
 

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Για κάποιον απροσδιόριστο λόγο δεν είδα το Post του Πάνου πριν γράψω πιο πάνω.
100% μαζί σου φίλε!:grinning-smiley-043
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,491
Land of Dystopia
Μπελλος Ευαγγελος said:
εγω λεω οποιος εχει η τσεπη του αγοραζει τωρα !!!!!!

οποιος θελει να μην ξαναδωσει λεφτα σε 2 χρονια αγοραζει σε 2 χρονια !!

ειναι καθαρα θεμα τσεπης ......

Τελικά πόσο μου μοιάζεις δεν μπορείς να φανταστείς!!!:music-smiley-005:
 
17 June 2006
23,704
Αθήνα
Συμφωνώ 100% με τον GeonX.

Εχω πάρει αυτή την LG την 37άρα και βλέπω 30" (4:3
) για το γεγονός ότι ΔΕΝ μπορώ να δω μακρόστενα. Πάει και τελείωσε. Δεν το χωνεύει το μάτι μου με ΤΙΠΟΤΑ. Απορώ πως λένε κάποιοι ότι συνηθίζουν. Αυτό το πράγμα δεν συνηθίζεται με τίποτα, δεδομένου ότι δεν είναι μόνο το ξεχειλωμένο που πειράζει, αλλά και οι ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ στις δύο άκρες. Ειδικά όταν κάνει pan η κάμερα γίνεται της κακομοίρας....είναι για πολλές σφαλιάρες η εικόνα :slapface: :slapface: :slapface:

Και ας πούμε ότι χωνεύεται. Τι να το κάνω το 1920 Χ 1080 στις 37" και στις 40";;;:flipout: :flipout: :flipout: Συγνώμη που γελάω, αλλά μου ακούγεται πολύ αστείο.

Και για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω πάντα για τηλεοπτικό σήμα. Οσο για τα DVD εκεί είναι που τρελαίνομαι στο γέλιο με την "λουριδίτσα" που βγαίνει και φυσικά την κλείνω απευθείας, και ανοίγω τα σοβαρά εργαλεία.... ;)
 

ΜΗΤΣ

Supreme Member
19 June 2006
3,418
Athens, Greece
Re: Απάντηση: Τελικα γιατι να αγορασω full HD TV ?

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ said:
Και για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω πάντα για τηλεοπτικό σήμα. Οσο για τα DVD εκεί είναι που τρελαίνομαι στο γέλιο με την "λουριδίτσα" που βγαίνει και φυσικά την κλείνω απευθείας, και ανοίγω τα σοβαρά εργαλεία.... ;)

Now you are talking! Yeah!:music-smiley-005: :music-smiley-005: