standalone vs htpc

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
τι εχει καλητερη εικονα
ενα htpc η ενα πανακριβο player οπως το pioneer των 2000 εουρο?
ειναι αληθεια οτι ολα τα φιλτρα βελτειωσης εικονας που προσφερει ενας scaler μπορει να τα κανει ενα htpc για πλακα?
για πειτε...
ναι ξερω hd ηχο δεν εχουμε ακομα.
για εικονα λεω-bye-
 
Ακόμη και να μην μπορεί αυτή τη στιγμή το htpc να προσφέρει όλα τα φίλτρα βελτίωσης ενός scaler, θα μπορεί σε λίγες μέρες/μήνες. Αυτά είναι τα πλεονεκτήματα ενός πλήρως παραμετροποιήσιμου συστήματος. Σε συνδυασμό με την τιμή ενός ικανού HTPC που είναι το 1/4 ενός scaler, και τέλος αν κρίνεις και με βάση την πολυχρηστικότητα, το HTPC δεν εχει αντίπαλο.

Φυσικά αν ήμουν ένας ήσυχος οικογενειάρχης, που δεν εχει διάθεση για πειράγματα, πειραματισμούς κλπ, θα σπαζόμουν πολύ να πρέπει να έχω στο χώρο που βλέπω ταινίες να υπαρχουν πληκτρολογια, ποντικια κλπ, ή να πρεπει να ανοιγω το Pc για να δω ταινία, τότε ίσως να διάλεγα το scaler.



Όμως, αν ήμουν τόσο ήρεμος και καταλαγιασμένος.... θεωρώ ότι θα μου αρκούσε η εικόνα του dvd, και θα ασχολιομουν μονο με την ποιοτητα της ταινίας.... ;)
 

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
γιατι ?
γιατι το mkv2vob κανε transcoding στο τελος μειωνεται η ποιοτητα αλλα παιζουν σωστα αλλα οχι αλλα καθολου.
βαρεθηκα......

argi για πες τι εννοας
 
Re: Απάντηση: standalone vs htpc

maestro με ολο το σεβασμο δεν ξερεις τι λες

Γι'αυτό γράφω εδώ, για να με διορθώνετε και να μαθαίνω :grinning-smiley-043

Πέρα απ'την πλάκα, μίλησα γενικά λαμβάνοντας υπόψιν την εμπειρία μου από το DVD, όπου πραγματικά έχω δουλέψει και με πανάκριβο player, που μπροστα στο HTPC ήταν χώμα. Θεωρω λοιπόν ότι το ίδιο ακριβώς θα συμβεί και με το bluray, με τη μόνη διαφοροποίηση ότι ίσως χρειαστεί να περάσει λίγος καιρός. Κάνω λάθος?
 

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Re: Απάντηση: standalone vs htpc

maestro με ολο το σεβασμο δεν ξερεις τι λες

Θα πρότεινα να είμαστε λίγο πιο σοβαροί στις κρίσεις μας, όχι μόνο γιατί το επίπεδο των γνώσεων μας δεν μας επιτρέπει να εκφραζόμαστε με αυτό το ύφος αλλά τυχαίνει στο συγκεκριμένο να "μην ξέρεις εσύ τι λές"... Με όλο το σεβασμό
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
παμε λοιπον να δουμε ποιος ξερει τι
εφτιαξα ενα htpc με μονο κρητηριο το hc τιποτα αλλο
το pc το εφτιαξε ο στρατος απο το hac χωρις περιορισμο κοστους
και στο τιουναρισμα με βοηθησε ο zeb και ο browser
αυτο για το ποσο καλο ηταν
τωρα οποιος νομιζει οτι ενα htpc μπορει να κοντραρει ενα blu ray player
και στοιχηματιζει σε αυτο απλα ακουω
θα το κρινουμε σε
1 ευκολια - ταχυτητα χρησης
2 να παιζει νεα φορμα ηχου απο hdmi
3 ποιοτητα ηχου εικονας
4 να μπορει να το χειριστει ενας μεσος χρηστης
5 να μην χρειαστει να ξαναασχοληθει καποιος μαζι του με αναβαθμισεις
6 να μην κολλησει ποτε με οσα παιχνιδια και αν κανεις μαζι του
7 να μπορεις να εχεις την ευκολια παιζω ηχο- εικονα οποτε θελω
8 το htpc μου ειχε ξεπερασει τα 2400 ευρω
9 να μπορεις να κανεις sound management ισαξιο με ενα ενισχυτη
σε db ανα ηχειο, αποστασεις, κρος ανα ηχειο , φουλ διαχειρση του σαμπ.
Οποιοσδηποτε νομιζει οτι μπορει ακουω το ποσο που θελει να βαλει
 
Ρε συ... μιλάμε προφανώς ανεξαρτήτως ευκολιών κλπ.... μιλάμε καθαρά για ήχο και εικόνα.

Ο johny εξάλλου το διευκρίνισε ακόμη κι αυτό, είπε "πέραν του ότι δε μποροούμε ακόμα να παίξουμε με τα νέα φορμά ήχου".



Παρεπιπτόντως.... 2400????????????? ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΒΑΛΕΣ ΜΕΣΑ!:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,523
Land of Dystopia
H σύγκριση είναι καθαρά υποκειμενική και για τον καθένα έχει διαφορά ως προς το τι θέλει να κάνει.
Μια πηγή είναι μόνο μια πηγή το πι-σι, είναι περισσότερα από μια πηγή, αλλά μπορεί να κολλήσει και να σπάσει τα νεύρα, άρα ή συμβιβαζόμασθε ή προχωρούμε έτσι.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Re: standalone vs htpc

Ρε συ... μιλάμε προφανώς ανεξαρτήτως ευκολιών κλπ.... μιλάμε καθαρά για ήχο και εικόνα.

Ο johny εξάλλου το διευκρίνισε ακόμη κι αυτό, είπε "πέραν του ότι δε μποροούμε ακόμα να παίξουμε με τα νέα φορμά ήχου".



Παρεπιπτόντως.... 2400????????????? ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΒΑΛΕΣ ΜΕΣΑ!:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

αν μιλαμε για κατι που θα καρκιναζουμε με να δουμε και να ακουσουμε
+ να φτασει την ποιοητα του 91 σε ηχο και εικονα οτιδηποτε ακουω.
Πριν δωσω το htpc το εκανα αρκετα Α-Β με το 71
συμπερασμα
το 71 ηταν καλυτερο σε μπλε και ηχο
το htpc σε dvd
το htpc το εδωσα 800 ευρω
μονο το κουτι ειχε 700+
δεν μου εκανε κοπο να γεμισω αλλη μια θεση στο ρακ.
Εξαλλου εχω πει πολλες φορες ερχεται και μενει οτι ειναι καλυτερο
και φευγει οταν βρεθει το καλυτεροτερο
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Δεν ξερω για καλητερη εικονα αλλα για μενα το βασικοτερο ειναι η ευκολια. Να καθεσε να δεις και να απολαυσεις μια ταινια και να μην ασχολησε με τιποτα αλλο. Ρυθμισε ξερυθμισε, βρες ποντικι βρες πληκτρολογιο κτλ δεν το θελω πλεον.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,853
Παλλήνη
Για να κανεις συγκριση ποιοτητας εικονας πρεπει να εχεις και καποιο καλο προβολικο συστημα ρυθμισμενο κατα τα προτυπα... Με τι λοιπον προβολεα ή τηλεοραση θα κανεις την συγκριση;
(Τα ιδια ισχυουν φυσικα και για τον ηχο..)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,853
Παλλήνη
Δεν ξερω για καλητερη εικονα αλλα για μενα το βασικοτερο ειναι η ευκολια. Να καθεσε να δεις και να απολαυσεις μια ταινια και να μην ασχολησε με τιποτα αλλο. Ρυθμισε ξερυθμισε, βρες ποντικι βρες πληκτρολογιο κτλ δεν το θελω πλεον.

Πλεον που δεν ειμαστε εξαρτημενοι απο χιλια-μυρια φιλτρα (ffdshow κλπ) τα πραγματα ειναι απο απλα εως γελοια για εναν ανθρωπο με στοιχειωδεις γνωσης χειρισμου υπολογιστη..
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
ντιαρ εκι
οι μοναδες ανηκουν στο χομ εντερτειτμεντ
το htpc στο χομ καρκινεισον και σε αυτους που θελεουν να ασχολουνται μαζι του συχνα πυκνα
τα htpc θελουν πολυ χρονο να γινουν ισαξια και φιλικα οσο κατι σαν μια απλη πηγη
περιμενα απο τον σεπτεμβρη τη νεα οζεντεκ με hdmi out
ακομα να βγει
και μεχρι να βγει, και να βγουν και νραιβερς και να δουλευει απροβληματιστα
το λειζερ του 71 θα εχει γραψει ΠΟΛΛΕΣ ωρες
 

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Έχουμε πει τι ισχύει για τις απόψεις για αυτό καλό είναι είμαστε λίγο μετριοπαθείς. Όποιος θέλει να πιστεύει ότι πραγματικά μπορεί να οδηγήσει μια Φεράρι χωρίς να ξέρει που είναι οι ταχύτητες επειδή κάποιος βρέθηκε να του την πουλήσει κανα δις ευρώ..... Αυτό που αφορά εμας είναι να μαθαίνουμε ο ένας απο τον άλλο και όχι να ακούμε εξυπνάδες
Δεν θα χαλάσω άλλο το θέμα, ευχαριστώ για την υπομονή σας
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Για να κανεις συγκριση ποιοτητας εικονας πρεπει να εχεις και καποιο καλο προβολικο συστημα ρυθμισμενο κατα τα προτυπα... Με τι λοιπον προβολεα ή τηλεοραση θα κανεις την συγκριση;
(Τα ιδια ισχυουν φυσικα και για τον ηχο..)

πιστευω ο 5000 να φτανει
οσο για ηχο ειμαι πολλα πολλα χρονια μπροστα απο το
του χρονο και βλεπουμε.
Οκ ο μπενκ δεν ειναι στα τοπ της εικονας
αλλα σε επεξεργασια-ισοσταθμιση-φροντιδα χωρου-ισχυη ποιοτητα -καλωδιωσεις μηχανηματων
ειμαι αλλου για αλλου
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Re: standalone vs htpc

Έχουμε πει τι ισχύει για τις απόψεις για αυτό καλό είναι είμαστε λίγο μετριοπαθείς. Όποιος θέλει να πιστεύει ότι πραγματικά μπορεί να οδηγήσει μια Φεράρι χωρίς να ξέρει που είναι οι ταχύτητες επειδή κάποιος βρέθηκε να του την πουλήσει κανα δις ευρώ..... Αυτό που αφορά εμας είναι να μαθαίνουμε ο ένας απο τον άλλο και όχι να ακούμε εξυπνάδες
Δεν θα χαλάσω άλλο το θέμα, ευχαριστώ για την υπομονή σας

περιεργο γιατι ο zeb και browser ουτε ενα δις ευρω πηραν(αναργυροι και οι 2)
ουτε αναβαν το pc με αναπτηρα
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,853
Παλλήνη
πιστευω ο 5000 να φτανει
οσο για ηχο ειμαι πολλα πολλα χρονια μπροστα απο το
του χρονο και βλεπουμε.
Οκ ο μπενκ δεν ειναι στα τοπ της εικονας
αλλα σε επεξεργασια-ισοσταθμιση-φροντιδα χωρου-ισχυη ποιοτητα -καλωδιωσεις μηχανηματων
ειμαι αλλου για αλλου

Οντως εισαι αλλου για αλλου! :flipout::grinning-smiley-043