HELL BOY 2 THE GOLDEN ARMY

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Κυκλοφορεί απο χθές στα video clups, μόλις το είδα το νοίκιασα αμέσως.
Φοβερή έκδοση παιδιά με dts-hd master audio και 7.1 παρακαλώ!!
 

blind guardian

AVClub Enthusiast
6 November 2007
1,050
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Κυκλοφορεί απο χθές στα video clups, μόλις το είδα το νοίκιασα αμέσως.
Φοβερή έκδοση παιδιά με dts-hd master audio και 7.1 παρακαλώ!!
Μολις πριν λιγο το ειδα!
Δεν εχει καμια τρομερη υποθεση αλλα βλεπεται ευχαριστα και εχει φοβερη εικονα και τρομερα εφφε!
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Και εγω μολις το ειδα και παρολο οτι το ειχα προσφατα δει σε dvd ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΑ
Εξαιρετικη εικονα και ηχος, το 7.2 συστημα και ο δεκαρης sony αρχιζουν να βγαζουν τα λεφτα τους.Το προτεινο σαν οπτικοακουστικο θεαμα και πιστευω συνολικα σαν απολαυση εικονας και ηχου ειναι μεσα στα καλυτερα blu-ray που εχουν κυκλοφορησει μεχρι στιγμης.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Και εγω μολις το ειδα και παρολο οτι το ειχα προσφατα δει σε dvd ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΑ
Εξαιρετικη εικονα και ηχος, το 7.2 συστημα και ο δεκαρης sony αρχιζουν να βγαζουν τα λεφτα τους.Το προτεινο σαν οπτικοακουστικο θεαμα και πιστευω συνολικα σαν απολαυση εικονας και ηχου ειναι μεσα στα καλυτερα blu-ray που εχουν κυκλοφορησει μεχρι στιγμης.

Αν δεν σε κουράζω πες μου λίγο εντυπώσεις από τη πληροφορία στα surround back ηχεία.
Είναι πράγματι ξεχωριστή και στα δύο ηχεία όπως διαφήμιζαν για το εφτακάναλο blu-ray, η ακούγονται κατά κάποιο τρόπο όπως όταν παίζαμε DVD 5.1 σε σύστημα στημένο7.1 και λειτουργούσαν matrix;
Aλλά και τα dts-es discrete που είχαν διακριτικό κανάλι δέν με είχαν και πολύ ενθουσιάσει.
Θέλω να ξέρω διότι το σύστημα είναι τώρα στημένο 5.1, αλλά μπορώ - αν αξίζει το κόπο - να συνδέσω και τα άλλα δύο ηχεία .
Αυτό που με κουράζει είναι ότι θα πρέπει να μεταφέρω τις δύο βάσεις με τα πλαϊνά surround ποιο μπροστά, που σημαίνει άντε πάλι μετρήματα σε αποστάσεις και σε εντάσεις με το ντεσιμπελόμετρο, και μετά να τα δηλώνεις μέσα στον a.v
Και βέβαια όλα αυτά για τα ελάχιστα blu-ray που θα είναι 7.1, διότι τα 5.1 θέλω να τα ακούω με το ανάλογο στήσιμο.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Xωρις να ειμαι και ο πιο ειδικος σε θεματα ηχου , ηταν διαφορετικος στα πισω ηχεια και στα αυτια μου ειχε μεγαλη διαφορα γενικα ο ηχος απο το dvd -το οποιο ομως αν θυμαμαι καλα ηταν dolby digital οχι dts.Παντως υπαρχουν ελαχιστα 7.1 blu-ray θα ψαξω να βρω και αλλα να ακουσω.Παντως αν ηταν φασαρια το στησιμο - σε μενα βολευε ο χωρος και που να κρυψω τα καλωδια- δεν ξερω αν θα εμπαινα στο κοπο αυτη τη χρονικη στιγμη για συστημα 7.1 .
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Το πρωί το αγόρασα και το έβαλα λίγο να τω δω.

Νομίζω ότι πρέπει να μιλάμε για blu ray αναφοράς και σε εικόνα και σε ήχο!!!!!!!

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!! (Αν και σαν ταινία κατώτερο του 1ου....)
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: HELL BOY 2 THE GOLDEN ARMY

Το πρωί το αγόρασα και το έβαλα λίγο να τω δω.

Νομίζω ότι πρέπει να μιλάμε για blu ray αναφοράς και σε εικόνα και σε ήχο!!!!!!!

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!! (Αν και σαν ταινία κατώτερο του 1ου....)

+1 (Mαζι με batman-dark night,transformes,bond ειναι κατα την γνωμη τα καλυτερα της ελληνικης αγορας - συνολικα θα εβαζα και το baraca,cars και celine dion live in vegas)
 

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
ναι ε?16/9?



:flipout:

αναφορας ειναι αυτα που ειναι 2.40/1 και πανω

-bye-
Το πρωί το αγόρασα και το έβαλα λίγο να τω δω.

Νομίζω ότι πρέπει να μιλάμε για blu ray αναφοράς και σε εικόνα και σε ήχο!!!!!!!

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!! (Αν και σαν ταινία κατώτερο του 1ου....)
 
Re: Απάντηση: HELL BOY 2 THE GOLDEN ARMY

ναι ε?16/9?



:flipout:

αναφορας ειναι αυτα που ειναι 2.40/1 και πανω

-bye-

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να ξεχειλώνουμε τις ταινίες που είναι γυρισμένες σε 1.85:1 ώστε οι 3 άνθρωποι πανελληνίως με μακρόστενα πανιά να μη βλέπουν μαύρες μπάρες :BDGBGDB55::grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:flipout:
 

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
μα γιατι το καδρο δεν παιζει ρολο?προσωπικα θεωρω μεσαιωνικο το 16/9 .
και μιλαμε για ταινια "αναφορας"
πως λοιπον ειναι αναφορας αφου ειναι 16/9.
εστω και αν ο σκηνοθετης το γυρισε σε 16/9 και να μην χανουμε μερος της εικονας παλι μεσαιωνικο ειναι.-bye-
:bang::bang::bang::shot:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Μεσαιωνικό Τζονυμ είναι να διαβάσεις από κάτω προς τα πάνω (αυτό δλδ που quoatαρεις να το βάζεις στο τέλος του post σου) :p :p :p
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Και για να μιλησουμε σοβαρα Τζονι, δεν υπαρχει "μεσαιωνικο" ή συγχρονο aspect ratio, απλα ο καθε σκηνοθετης επιλεγει το καλυτερο aspect ratio που πιστευει οτι θα μπορεσει να διηγηθεί σωστα την ιστορια της ταινιας του...

Περισσότερα για τις διαφορες των aspect ratio εδω:
http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect_ratio_(image)
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Αυτό που έχει σημασία τώρα ειναι ότι η εικόνα του ειναι άριστη. Οσο για τον ήχο, νομίζω ότι θα βάλει σε δοκιμασία πολλά συστήματα.
Oτι καλύτερο έχω ακούσει (βέβαια δέν έχω πολλά ακόμα, διότι πρόσφατα πήρα συκευή BR) μαζί με το DIE HARD 4.0!!!
 

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
cdg06-05%20Boeing%20747-437%20VT-ESO%20Air%20India.jpg

τι εχεις παθει με τα αεροπλανα ,μια για μποινγκ 747 ,μια για τζετ,μηπως εισαι πιλοτος?:flipout::flipout::flipout::flipout:-bye-




φιλικα:grinning-smiley-043
Μποινγκκκ... Δεν εκανε πλακα τελικα! :p