SONY A350

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
θα ηθελα απο τους σχετικους με το αντικειμενο μια γνωμη για την μηχανη αυτη. Σε ενα συγκριτικο σε περιοδικο (οχι ειδικο του χωρου) βγηκε η καλυτερη σε σχεση με την Canon D450 και την Nikon D60. Μονο και σοβαρο αρνητικο απο οτι καταλαβα η αδυναμια ληψης βιντεο. Επισης δεν γνωριζω τι φακους μπορει να παρει... στο κιτ ερχεται με φακο 18-70mm.



sonyA350.png


http://www.fotodesmos.gr/sony-a350-k-p-1308.html?ref=pathfinder
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Κινείται σε ιδιαίτερα ανταγωνιστική κατηγορία με πολλά ενδιαφέροντα μοντέλα από μάρκες με μεγαλύτερη παράδοση και κυρίως πείρα στο χώρο.
Δες εδώ ένα τεστ: http://www.dpreview.com/reviews/sonydslra350/

Φακοί υπάρχουν αρκετοί, αλλά το ζήτημα είναι εσύ τι ακριβώς χρειάζεσαι.
Αν θεωρείς σοβαρό αρνητικό ότι δεν τραβάει βίντεο, ίσως η κατηγορία dslr να μην είναι η καλύτερη επιλογή σου μιας και ελάχιστα μοντέλα ασχολήθηκαν με video, προς το παρόν...
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
θα ηθελα απο τους σχετικους με το αντικειμενο μια γνωμη για την μηχανη αυτη. Σε ενα συγκριτικο σε περιοδικο (οχι ειδικο του χωρου) βγηκε η καλυτερη σε σχεση με την Canon D450 και την Nikon D60. Μονο και σοβαρο αρνητικο απο οτι καταλαβα η αδυναμια ληψης βιντεο. Επισης δεν γνωριζω τι φακους μπορει να παρει... στο κιτ ερχεται με φακο 18-70mm.



sonyA350.png


http://www.fotodesmos.gr/sony-a350-k-p-1308.html?ref=pathfinder


Σταύρο, επίσης και οι D450, D60 δεν μπορούν να πάρουν video.

Πάντως υπάρχουν αξιόλογοι φακοί, αλλά ο 18-70 του κιτ δεν είναι και ότι καλύτερο (για αρχάριο βέβαια όπως εμείς είναι).......

Ανάμεσα σε αυτές θα σου πρότεινα την canon.
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Αγορασα προσφατα μια Canon 860 στα 8.0 megapixel και εμεινα εντυπωσιασμενος με τις δυνατοτητες και την ποιοτητα της και μου εβαλε το μικροβιο να παρω μια καλη μηχανη και να ασχοληθω λιγο περισσοτερο με την φωτογραφια.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Αγορασα προσφατα μια Canon 860 στα 8.0 megapixel και εμεινα εντυπωσιασμενος με τις δυνατοτητες και την ποιοτητα της και μου εβαλε το μικροβιο να παρω μια καλη μηχανη και να ασχοληθω λιγο περισσοτερο με την φωτογραφια.

Πέτυχες και καλή μηχανή με ευρυγώνιο..........

Αν έχεις όρεξη, βουρ στον πατσά. Θα σε γεμίσει σαν ασχολία.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Αγορασα προσφατα μια Canon 860 στα 8.0 megapixel και εμεινα εντυπωσιασμενος με τις δυνατοτητες και την ποιοτητα της και μου εβαλε το μικροβιο να παρω μια καλη μηχανη και να ασχοληθω λιγο περισσοτερο με την φωτογραφια.

H πολύ καλή Canon 860 λοιπόν, πού ακριβώς βλέπεις ότι σε περιορίζει; Μιας και την έχεις πάρει πρόσφατα, πρόλαβες σίγουρα να μάθεις και να εξαντλήσεις τις δυνατότητές της; Τι διαφορετικό χρειάζεσαι; Τι βλέπεις στις φωτογραφίες σου που θα ήθελες να βελτιωθεί με κάποιο άλλο μοντέλο;

Ξεκίνα με το τι ακριβώς είναι αυτό που σου λείπει, ώστε να προσανατολιστείς στο τι ακριβώς θα πάρεις!
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Ωστε να αποφασισει αν του χρειαζεται τωρα μια SLR καταρχην.

Αν ναι, το λογικο ειναι να κινηθει στην εισαγωγικη κατηγορια, σε ενα απο τα γνωστα μοντελα, με ενα βασικο φακο.

Οι sony παντως ειναι πολυ υποτιμημενες κατα τη γνωμη μου, λογω ονοματος και μονο. Ομως ολο το κομματι DSLR της σονυ ειναι ΜΙΝΟΛΤΑ με αλλο ονομα.
Το οτι το ονομα θυμιζει σε πολλους Κωτσοβολο, ειναι αυτο που την κανει μη δημοφιλη, για μια "επαγγελματικη" κατηγορια προιοντων...

Φακους παιρνουν της sony που εχει αρκετα πληρη σειρα, απ'οτι εχω δει οπως και ολους τους φακους ΜΙΝΟΛΤΑ για οποιον εχει.

Πολλοι απο αυτους που ειχαν αναλογικες ΜΙΝΟΛΤΑ εχουν τωρα ψηφιακη sony, και δεν εχω δει καποιον να γραφει παραπονα...

Οι "ειδικοι" ομως τις απαξιωνουν με ευκολια...
 
Last edited:

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Οποιο ομως ξενο περιοδικο αν παρεις (what digital camera, amateur photographer, practical photography) θα δεις οτι η sony παιρνει πρωτιες στην εισαγωγικη κατηγορια. Νομιζω οτι εκει τα παει πολυ καλα.
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
θα ηθελα απο τους σχετικους με το αντικειμενο μια γνωμη για την μηχανη αυτη. Σε ενα συγκριτικο σε περιοδικο (οχι ειδικο του χωρου) βγηκε η καλυτερη σε σχεση με την Canon D450 και την Nikon D60. Μονο και σοβαρο αρνητικο απο οτι καταλαβα η αδυναμια ληψης βιντεο. Επισης δεν γνωριζω τι φακους μπορει να παρει... στο κιτ ερχεται με φακο 18-70mm.



sonyA350.png


http://www.fotodesmos.gr/sony-a350-k-p-1308.html?ref=pathfinder


Επειδη την α350 την εχει παρει μια καλη μου φιλη , εχω να πω τα εξης.
Οταν ειδα τις πρωτες φωτογραφιες απογοτευτηκα.Τελικα ηταν ο φακος (18-70 του κιτ).
Γιατι οταν εβαλε τον ταμρον 17-50 η βελτιωση ηταν τρομερη.
Στα μειον της το μικρο σκοπευτρο και ο αυξημενος θορυβος , αλλα ολες καπου θα υστερουν , ποσο μαλλον οταν μιλαμε για την εισαγωγικη κατηγορια.
Αν την επιλεξεις , θα προτεινα να μην την παρεις με τον 18-70.
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Επειδη την α350 την εχει παρει μια καλη μου φιλη , εχω να πω τα εξης.
Οταν ειδα τις πρωτες φωτογραφιες απογοτευτηκα.Τελικα ηταν ο φακος (18-70 του κιτ).
Γιατι οταν εβαλε τον ταμρον 17-50 η βελτιωση ηταν τρομερη.
Στα μειον της το μικρο σκοπευτρο και ο αυξημενος θορυβος , αλλα ολες καπου θα υστερουν , ποσο μαλλον οταν μιλαμε για την εισαγωγικη κατηγορια.
Αν την επιλεξεις , θα προτεινα να μην την παρεις με τον 18-70.


Xωρις τον φακο ειναι μονο 50 ευρω φθηνοτερη.
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Στην κατηγορια αυτη φαινεται να ειναι οι καλυτερες αγορες η Sony A-350 και η Canon D450. Αν φυγω απο εκει για κατι καλυτερο απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να παω σε διπλασια χρηματα και για μια μηχανη σαν την Canon D50. και το ερωτημα ειναι αν αξιζει να φυγει καποιος στην πιο πανω κατηγορια ή πια οι επιδοσεις της μηχανης ειναι στην πραξη αναξιοποιητες κατα την απλη ερασιτεχνικη χρηση.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Είναι γεγονός πως κινείται πλέον σε πολύ χαμηλή τιμή (459 ευρώ το κιτ στα e-photodigital)

Πολλά mp όμως, μικρό σκόπευτρο.... αν είναι να πας σε Sony, γιατί όχι την παραγνωρισμένη α200? (100 ευρώ παρακάτω το κιτ)

Επίσης άλλη παραγνωρισμένη, η Pentax K200D.

Επίσης να γνωρίζεις με τη Sony πως μπορεί μεν να έχει ρίξει πολύ τις τιμές με αξιοπρεπή και πλούσια σε χαρακτηριστικά μοντέλα στην εισαγωγική κατηγορία, αλλά δεν έχει αντίστοιχο πάγκο σχετικώς φθηνών και αξιόλογων φακών. Εν ολίγοις, θα κοιτάξεις σχεδόν αποκλειστικά σε Tamron/Tokina/Sigma μετά. Εκτός εάν στάξεις 700 ευρώ για τον Zeiss 16-80 μετά.
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Τους περισσοτερους μας (ερασιτεχνες), πιστευω πως μας καλυπτει σε μεγαλο βαθμο και η μικροτερη κατηγορια.

Θα αλλαζα οπωσδηποτε τον φακο της σονυ αρα το 50ρικο θα πηγαινε στην αγορα του αντικαταστατη.
Με την επιφυλαξη πως ισως πεσαμε σε πολυ κακο κομματι.

Ομως επειδη παρακολουθησε και τα μαθηματα φωτογραφιας της σονυ στην Αθηνα ,ολοι οι 18-70 που ειδε ,καπου εκει παιζανε..

Η επιλογη δικη σου φυσικα αλλα η γνωμη μου ειναι αν δεν αλλαξεις φακο να παρεις μια απο τις

Canon 450 +18-55 is 540~ οπως και η Sony

Nikon 80 + 18-55 vr 570~

Pentax K200D + 18-55 AL-II 399 euro.
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Στο adorama κοιταγα , εκτος της πενταξ.
460 ευρω ? Μεγαλη διαφορα αν μαλιστα αναλογιστεις πως η φιλη μου την αγορασε 600.


Φιλε Jim , δεν ειμαι ειδικος αλλα δεν το νομιζω.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,618
Μπακοτσιάνος...
Στο adorama κοιταγα , εκτος της πενταξ.
460 ευρω ? Μεγαλη διαφορα αν μαλιστα αναλογιστεις πως η φιλη μου την αγορασε 600.


Φιλε Jim , δεν ειμαι ειδικος αλλα δεν το νομιζω.

Για την ποιότητα του φακού το έγραψα μπρε (του 18-55is).-bye-

Κανείς δεν είναι ειδικός.:a0210:
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
Sony A350 - Biggest stand outs
Excellent live view metering and live view experience-hard to turn it off
Ergonomics very good generally-and very comfortable
Great Raw image quality ISO 100-800, and decent to ISO 1600
Very fast auto focus
Great multi angle LCD
Excellent lag time
Smart layout of needed dedicated buttons (most)
Adjusting White Balance in Live View Mode
Live Histogram
Very good battery life in OVF mode (730 shots)
Excellent resolution in low ISOs with good glass
Wow, if Sony can do this what else are they up too?

Sony A350 - Recommended Improvements (R.I.) and Quibbles (Q)
F.P.S in Raw and Jpeg mode too pokey, way slow (Q)
Buffer fills too fast (Q)
Smart teleconvertor button hard to reach at times (R.I.)
Jpegs way too fussy or inconsistent at ISO 800 and above (Q)
Battery life in live view mode gets a little scary if used 100% of the time (bring a spare) (Q)
Viewfinder magnification can be hard to work with (R.I.)
Way cheap camera strap (R.I.)
No hot shoe cover (Q)
Mirror lock up gone in 2 and 10 second timer mode (Q)
More down angle on the LCD WANTED (R.I.)
Buttons too small on left side of back panel (R.I.)
Closed LCD sticks out too far, and smears too easily (R.I.)
Must pay very close attention to fine focusing
Need good glass if you want to see full capability of resolution (Q)

http://www.alphamountworld.com/reviews/sony-a350-review?page=0,1
51LugdtwkHL._SS500_.jpg
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ίδια ποιότητα με της Sony (για να μη πω χειρότερος)..............

Εδώ διαφωνώ, εκτός εάν αναφέρεσαι σε ποιότητα κατασκευής.

O 18-70 της Sony μειονεκτεί σε ανάλυση/κόντραστ, ειδικώς στα άκρα, και έχει σοβαρότατο πρόβλημα με πολύ βαρειές χρωματικές εκτροπές.
 
Last edited: