DENON DVD-3800 BD

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Παιδες υπαρχει κανεις που να πηρε το DENON 3800 BD ...? για να μας πει εντυπωσεις..??

Δε λέω... πολυ ακριβό... αλλα λεω μπας και το πηρε κανεις και δεν το λεει...
144.gif


Σε τι τιμες κυκλοφορει στην αγορά....??

Κανενα απο τα μελη μας που σχετιζονται με την αγορά... το ειδαν να παιζει σε εκθεση..?? αποψεις..??
 

cl7gr

Established Member
15 April 2008
183
To είχα δανειστεί από γνωστώ κατάστημα και δεν μπορώ να πώ ότι τρελάθηκα κοιόλας. Εικόνα αναιπέσθητα καλύτερη από playstation μετά την τελευταία αναβάθμηση σε υλικό hd και πάρα πολύ καλή εικόνα σε dvd. Πολύ καλό επίσεις στον ήχο. Αργό όμως.

Θα περιμένω το 91 pioneer... Μου φαίνεται πιο HI-END υλοποίηση με τις διπλές Hdmi και τις αραιές μεταξύ τους analog για χοντρα καλώδια.
 

cl7gr

Established Member
15 April 2008
183
To είχα δανειστεί από γνωστό κατάστημα και δεν μπορώ να πώ ότι τρελάθηκα κοιόλας. Εικόνα ανεπαίσθητα καλύτερη από playstation μετά την τελευταία αναβάθμηση σε υλικό hd και πάρα πολύ καλή εικόνα σε dvd (σαν 3930). Πολύ καλό επίσεις στον ήχο. Αργό όμως.

Θα περιμένω το 91 pioneer... Μου φαίνεται πιο HI-END υλοποίηση με τις διπλές Hdmi και τις αραιές μεταξύ τους analog για χοντρα καλώδια. Tο Sony 5000es είναι επίσεις ένα πλαυερ που περιμένω μιας και η Sony έχει λογικά περισότερη τεχνογνωσία αυτή την ώρα γύρω από το bluray. Μέχρι τότε playstaytion is still the king.

DENON 1900 ευρώ
PIONEER 2250 ευρώ
SONY ;
 

alefantos2007

Supreme Member
17 August 2007
3,646
European Union
το "αγαπημενο" περιοδικο παντως που ασχολειται με το αθλημα το εχει βγαλει ως νουμερο 1 αυτη τη στιγμη σε ποιοτητα εικονας.... σκαλοπατι ανωτερο απτο playstation.... κατσε να δουμε κ το αστερι της pioneer και επανερχομαστε.-bye--bye-
 

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Ακριβως γιαυτο και ζητησα πληροφοριες απο Χρηστες...-bye-

Τα δυο περιοδικα του Ελληνικου Χωρου... το βγαζουν κορυφαιο μακραν των αλλων... ΑΛΛΑ οι Χρηστες τι λενε...:a0210:
 

cl7gr

Established Member
15 April 2008
183
Ακριβως γιαυτο και ζητησα πληροφοριες απο Χρηστες...-bye-

Τα δυο περιοδικα του Ελληνικου Χωρου... το βγαζουν κορυφαιο μακραν των αλλων... ΑΛΛΑ οι Χρηστες τι λενε...:a0210:

Καλά αυτοί στα περιοδικά παίζουν με ολοκληρωμένους της yamaha, pioneer και sony από martin logan summit μέχρι b&w nautilus 800 και μετά συγκρίνουν αυτούς με mark levinson :flipout: Άσε δεν βγάζεις άκρη... η διαφήμηση να πέφτει και ότι μ.....α θέλει γράφει ο καθένας. Όταν βγάζαν κορυφαίο το 3930 και το hd1 το rt20 της lexicon το είχαν δει; Θυμίθηκα και τον Qualia :flipout:
Όλα αυτά είναι για ενημέρωση το τι γράφουν ούτε καν ασχολούμε πια!
 

nik z9

New member
27 October 2008
15
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Θεωρω απαδεκτο ενα μηχανακι των 2000 euro,
να μην ειναι universal, να μην ειναι prof 2, να μην
αναβαθμιζεται,να μην....Οσο για το πως παιζει....
υπεροχα!Τωρα οσο αφορα τον ειδικο τυπο......
1/ειναι οφ τοπικ
2/και διαφωνω καθετα με τον cl7gr.
 

cl7gr

Established Member
15 April 2008
183
Re: Απάντηση: DENON DVD-3800 BD

Θεωρω απαδεκτο ενα μηχανακι των 2000 euro,
να μην ειναι universal, να μην ειναι prof 2, να μην
αναβαθμιζεται,να μην....Οσο για το πως παιζει....
υπεροχα!Τωρα οσο αφορα τον ειδικο τυπο......
1/ειναι οφ τοπικ
2/και διαφωνω καθετα με τον cl7gr.

1/δεν είναι οφ τοπικ. Είναι απάντηση στην παραπάνω ερώτηση.
2/καλορίζικο.
 

nik z9

New member
27 October 2008
15
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Oχι.Το πηρε φιλος μαζι με την 5090!!!
Εγω περιμενω τα <μεγαλα>!
Ελπιζω η πολυαναμενομενη ναυαρχιδα της denon
να βγει και με μη ισοροποιμενη stereo εξοδο!!!!!!!
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Εγώ θα σου το πρότεινα άφοβα. Είναι αξιόπιστο μηχάνημα με καταπληκτική εικόνα και φοβερή αποκωδικοποίηση των καινούργιων formats του ήχου.
Έχει τα ίδια dac του AVC-A1HD, αυτός ήταν και ο ένας λόγος που δεν αγόρασα τον ολοκληρωμένο (ο δεύτερος ήταν βέβαια ότι λόγο τελικών ενισχυτών που χρησιμοποιώ, δεν ήταν σώφρον νομίζω να δώσω σχεδόν 5000 ευρώ και να τον έχω σαν προενισχυτή, και δεν θα είχα και συσκευή BR!!).
Για μένα το ότι δεν είναι prof. 2.0 δεν “έλεγε” τίποτα. Τώρα το αν είναι αργός (που εγώ δεν τον βρίσκω) δεν με πειράζει, φτιάχνω το ουισκάκι μου εκείνη την ώρα. Άλλωστε «το καλό πράγμα αργεί να γίνει» λέει η παροιμία.
Θα σε αποζημίωση με το παραπάνω όταν ξεκινήσει.
 
Γιά να δούμε......είμαι σχεδόν αποφασισμένος γιά την αγορά του εν λόγω BR Player.....
Δεν με ενδιαφέρουν τα profil 2...δεν με ενδιαφέρουν τα 2 Hdmi και έτσι εαν σκεφτώ και το επιπλέον κόστος μάλλον το Pioneer 91 απορίπτεται.Μου αρέσει η μεγάλη ευκρίνεια στην εικόνα, χωρίς να κουράζει φυσικά, όπως επίσης με ενδιαφέρει και ένα καλό καθαρόαιμο ταίρι BR γιά τον νέο μου, προενισχυτή Onkyo, που πρόσφτα μπήκε στο "μαύρο δωμάτιο".
Το ps3 πρέπει να φύγει απο τον "Παράδεισο"και να μετακομίσει άμεσα και μόνιμα στο καθιστικό γιά να κάνει αυτό ακριβώς που κάνει καλύτερα, δηλαδή games...άσε που δεν λέει να καίει συνεχώς η λάμπα του Hd1 γιά παιχνίδια, άσε που επίσης δεν λέει να πηγαινοέρχετε συνεχώς μεταξύ σινεμά και καθιστικού...βάλε- βγάλε μπρίζες και καλώδια ,στο τέλος όλο και κάποια ζημιά θα γίνει....
Απο όσο έχω ψάξει και διαβάσει...(και είναι πολλά και πολλές οι ώρες που έχω αφιερώσει στο θέμα...)θεωρώ ότι είναι ένα καλό διπλό πάντρεμα τόσο γιά τον Προενισχυτή που έχω όσο και γιά τον προβολέα.
Γιά καθαρή πάντως ακρόαση μουσικής δικάναλης και πολυκάναλης (sacd/dvdaudio),μιά και το denon 3800 δεν είναι universal ,δεν με απασχολεί, με την ένοια ότι αυτά τα ακούω απο το Marantz Dv-12s2,τόσο καλά που δύσκολα θα τα ακούσω απο κάποιο διαφορετικό dv player καλύτερα.Αυτός είναι και ο λόγος που το Marantz το έχω τόσο καιρό και δεν έχω σκεφτεί ούτε στιγμή να το αποχωριστώ......θυμάμαι στο παρελθόν,το είχαμε κοντράρει απέναντι σε τέρατα του είδους και τους έριξε στο κεφάλι κατά γενική ομολογία σχεδόν άπαντων των παρευρισκομένων!!!!
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,805
Αθήνα
Γιάννη αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα profile 2.0 ούτε ο δικάναλος ήχος γιατί δεν σκέφτεσαι το DENON DVD 2500 BT (transport bluray με μόνο hdmi έξοδο) που κάνει τα μισά λεφτά και έχει σχεδόν ισάξια εικόνα?
 
Απάντηση: Re: DENON DVD-3800 BD

Γιάννη αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα profile 2.0 ούτε ο δικάναλος ήχος γιατί δεν σκέφτεσαι το DENON DVD 2500 BT (transport bluray με μόνο hdmi έξοδο) που κάνει τα μισά λεφτά και έχει σχεδόν ισάξια εικόνα?

Ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου αρχικά,και ακόμη το ψάχνω......στην ουσία και μιά που ο ONKYO περνάει όλα τα νέα καλούδια του ήχου, δεν χρειάζεται να υπάρχει η ίδια δυνατότητα και απο το Player...άδικα χρήματα γιά κάτι που ΙΣΩΣ να μην χρησιμοποιηθεί.
Τo θέμα όμως εδω είναι τo εξής, σε σχέση με το 3800..
...Μήπως το 3800 με το 10μπιτο τσιπάκι SX T2 HQV κάνει καλύτερη επεξεργασία εικόνας απο ότι ο ONKYO;
Φυσικά μιλάμε γιά τα διπλά χρήματα στο 3800, και μάλιστα δεν ξέρεις εαν θα αξιοπιηθούν,σε περίπτωση που η επεξεργασία εικόνας και ήχου είναι ισάξια με του ONKYO.
Πάντως απο ότι έχω διαβάσει, γιατί ακόμη δεν ξέρω κάποιον που να το έχει, έχει πάρει πολύ καλά σχόλια και πολύ ψηλές βαθμολογίες.
Μου κάνει πάντως εντύπωση πως ένα καθαρόαιμο B/R Transport, τέτοιας υψηλής χρηματικής αξίας, υπάρχει πeρίπτωση να τοποθετηθεί βαθμολογικά σε κάποιες περιπτώσεις, πιό κάτω έστω και ελάχιστα, απο ολοκληρωμένα B/R players,απο λίγο μεγαλύτερης τιμής έως και πολύ χαμηλώτερης!!!
Θα συνεχίσω όμως το ψάξιμο στο 2500 Transport και σε τιμές, αύριο κι'όλλας, γιατί στην πραγματικότητα έχεις απόλυτο δίκιο,αφούσ την ουσία κάτι τέτοιο θέλω.
Σε ευχαριστώ πολύ.....
 

NikosWolfman

Established Member
2 June 2009
224
Αθήνα
Γιαννη θα σου πω οτι το PS3 ουτε που σκευτικα να το βαλω στο δωματιο με το συστημα & ας με τρωγαν οι φίλοι.(εκτος απο μια προβολή)
Το έχω στο καθιστικο με την 50αρα πλάσμα & βλέπω μονο τα εχτρά απο τα Blue Ray disc.Βλέπεις δεν βιαζομαι καθόλου για το μεγαλο βήμα, το αφηνω να ορημασει (σαν το παλιο καλο κρασι).μέχρι τον χειμωνα θα εχουν βγει νεες σειρες σε BR player και τοτε θα δουμε τη μας βολευει καλυτερα.
Παντος στην θεση σου θα επαιρνα το BD-2500 Transport με κλειστα ματια.:coool: